Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
fatih kocaoglu
11 yıl önce - Prş 18 Oca 2007, 18:54
[İST-A7.06] - İETT'nin Almayı Planladığı Metrobüslerden Aydın Belediyesi de Satın Alacak

"Aydın Belediyesi" Metrobüs otobüs projesi başlatıyor.

Kaynak:AA

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Prş 18 Oca 2007, 19:28

Aslında, direkt olarak İstanbul ulaşımı ile bir bağı yok gibi görünse de, maketlerden anlaşılacağı üzere prototipler, İETT'nin almayı planladığı metrobüslerden. Ve de bugüne kadar Türkiye'de hiçbir şehirde metrobüs çalışmadı. Bu yüzden, konunun biraz çeşitlenmesi açısından başlık bu bölüm altında tutulabilir.

Akın KURTOĞLU

selim_
11 yıl önce - Prş 18 Oca 2007, 19:58

Bari İBB akıllı davranmadı diğer Anadolu şehirleri neden mantıklı olmuyor? Neden 1.5 milyon €'luk metrobüslere yatırım yapılıyor? Gösteriş bu kadar mı önemli?

ozantugbas
11 yıl önce - Cum 19 Oca 2007, 00:38

Bir Aydın'lı olarak belediye başkanımızın şu an için yüksekten uçtuğunu söyleyebilirim.Bu şu anda adından da anlaşılacağı gibi projeden ibaret olacaktır.Ama ki il sınırları içinde bulunan ve de il merkezine fazla uzak olmayan belediyelikleri il merkezine dahil etme ayrıca iki ilçeyi ki mesafeleri en fazla 10 km. ile bağlama çalışmaları varsa ve ona göre plan yapılıyorsa orasını bilemem.Ayrıca öyle bir planda şehirin merkezinden metrobüsü geçirecek bir hat yok.Gene böyle bir plan varsa ki Aydın Belediyesi denetiminde olan Özel Halk Otolarını da kaldırmaları gerekecek.Aydın 150 bin nüfuslu bir yerleşim yeri il merkezi olarak.Ben şahsen inanmıyorum böyle bir projeye çünkü geçmiş yıllarda da gene böyle yakın ilçeleri ve de belediyelikleri il belediye sınırlarına dahil ederek Büyükşehir Belediyesi statüsü kazanma girişimi olmuştu.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Cum 19 Oca 2007, 00:41

Alıntı:
Aydın 150 bin nüfuslu bir yerleşim yeri il merkezi olarak

Buna ben de bir anlam veremedim İstanbul'da Metrobüs işleyecek aksın her iki yanındaki ilçelerin toplam nüfusları 6 milyon civarında. Tabi ki hepsi bu hattı kullanmayacaklar ama, Yalnızca %2'si-%3'ü dahi kullansa: günlük 120.000-180.000 çift yönlü yolcu sirkülasyonu demek olur. Yani, Aydın'ın toplam nüfusundan daha fazla.

Akın KURTOĞLU

ozantugbas
11 yıl önce - Cum 19 Oca 2007, 00:57

Aydın ulaşım bakımından sorunu olmayan bir şehir istediğiniz yere gitmekte zorlanmayacağınız bir düzende kurulu.Belediye denetimli özel halk otolarının şehiriçinde gitmedikleri yer yok gibi.Metrobüs gibi büyük bir ulaşım aracını kaldırabilecek yol yok şehir merkezinde.Nüfusuna oranladığınız zaman araç yoğunluğu fazla olan dolayısı ile kent merkezinde park yeri sorunu olan bir kent.Bu büyüklükte bir aracı da kent merkezinden geçirmeye kalkarsanız iki seçenek var.Bir kaldırımları istimlak ederek şehiriçi yol enini genişletmek ki bunu normal araç akışını da hesaba katarak söylüyorum.İmkansız gibi bir şey ozaman insanlar nerede yürüyecek.İki şehiriçini araç trafiğine kapatmak ki bu da imkansız.Bu metrobüsü şehir dışından dolaştırmaya kalkarsa o zaman metrobüs nasıl gelir sağlayacak belediyeye!Bence politikacılarımız bir şey söyledikleri zaman bunu söylemeden önce iki kere düşünmeliler.Malum bu proje şu anda 15 milyon nüfuslu İBB'nin projesi.Bu bence İ.B.B. ile aşık atmaya kalkışmak gibi bir söylem mi desem proje mi desem onun gibi bir şey olmuş.

Enes Zengin
11 yıl önce - Cum 15 Hzr 2007, 13:10

Aydın Belediyesi'nden yeni bir duyuru yapılmadı ve bende proje ile ilgili herhangi bir gelişmeye rastlamadım.Galiba hayal ürünü olan bu proje olması gerektiği gibi rafa kalktı.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 05:14

Aydın Belediyesi'nin bu konudaki girişimlerinin pratiğe aktarılamayacağı kesinleştiği için, bu başlık misyonunu yerine getirmiş olup, tarafımızdan kilitlenmiştir.

24 Eylül 2007 - 04:11
İstanbul-ULAŞIM Denetçisi
Akın KURTOĞLU

ANA SAYFA -> ULAŞIM