Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Pts 12 Arl 2005, 03:24
BUR » D1.06. Teleferik'in Tarihçesi

BİRAZ DA TELEFERİK NOSTALJİSİ...

Tarih: 22 Mayıs 1960 / Pazar - Hürriyet Gazetesi

Gazetede, yakında açılacak olan "Teleferik Hattı" ile ilgili bir haber yapılmış... İhalesinin 1956 Nisan'ında gerçekleştirildiği ve hangi etaplar arasında işleyeceği hakkında detaylı bilgiler veriliyor. Uludağ-Bursa teleferik yolunu gösteren bir fotoğraf eşliğinde... O güne kadar 13 milyon lira sarfedildiği de eklenmiş habere... Teferrüç mevkiinde ise sadece teleferik binası var, etrafı henüz bomboş!...

Telli yolculuk açıklamasıyla, yeni inşa edilmekte olan teleferiğin gergi/taşıma direklerinden birisine bakan bir vatandaş da resmediliyor... Gerilerde Bursa ovası tüm ihtişamıyla görünüyor. Tabi, bugünkü kadar yayılıp genişlememiş henüz!...

Akın KURTOĞLU

Kemal
16 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 13:53
Hubert Sonderman

Bu teleferiğin yapımına vesile olan kişinin "Hubert Sonderman" isimli bir Alman olduğunu duymuştum.Kendisi Bursa'ya gelip buraya aşık olmuş Uludağ için bir teleferik yapmanın ne kadar yerinde olacağını o zamanki yetkililere benimsetmiş ve bunun kurulması çalışmalarında da bulunmuş bir zat.Bursalılar ona "Alman Amca" diyorlar.Öldüğünde de yine Bursa'da gömülmüş.Burada bu şahsı anmak gerekir diye düşndüm.Hatta üstteki resimdeki şapkalı kişinin de yanılmıyorsam o olduğunu zannediyorum.

En son Kemal tarafından Çrş 14 Arl 2005, 14:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

uguremre

16 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 20:42

Evet kemal bey  teleferiğimizi yapan zat Alman bir fizikçi. Bursamıza geliyor ve aşık oluyor. daha sonra teleferiği yapmayı planlıyor.Şu an da bilğim kadarıyla emirsultan mezarlığında yatıyor.

Kemal
15 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 12:12

Hayat Mecmuasından Teleferik açılışı haberine eşlik eden fotograf;
1962;

Mert Doğan
15 yıl önce - Çrş 17 Oca 2007, 04:02

Bursanın ve Teferrüçün yukarıdan görünüşü.. Teleferik'in ilk açıldığı yıllardan kaldığı garanti.

Teleferik kalkış istasyonu çevresinin şimdiki halini bilenler bu fotoğrafın bursa olduğuna inanmakta zorlanır.  

Hakan Aydın

15 yıl önce - Pzr 21 Oca 2007, 16:10

(+)

(+)

Teferrüç istasyonunda duvarda asılı olan fotoğrafların fotoğrafıdır...

Deniz.Ylçnky
15 yıl önce - Sal 23 Oca 2007, 16:20

Alıntı:
Bu teleferiğin yapımına vesile olan kişinin "Hubert Sonderman" isimli bir Alman olduğunu duymuştum.Kendisi Bursa'ya gelip buraya aşık olmuş Uludağ için bir teleferik yapmanın ne kadar yerinde olacağını o zamanki yetkililere benimsetmiş ve bunun kurulması çalışmalarında da bulunmuş bir zat

Bu adamın teleferik açılışdan sonra söleydiği bir sözü vardı: Bir teleferik kazandınız ama bir dağı kaybettiniz
   O günün şartları için doğru bir tespit ama teleferik yapılmasaydı 21. yy da durumunun pek farklı olacağını sanmıyorum. Yinede Uludağ'ımızı korumasını bilmeliyiz.

En son Deniz.Ylçnky tarafından Sal 23 Oca 2007, 23:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Sinem Bilişik

15 yıl önce - Sal 23 Oca 2007, 22:08

Bende ufak bi araştırma yaptım ve aşağıdaki yazıyı buldum. Sizlerle de paylaşmak istedim.
Defalarca Uludağ'a çıkmak için kullandığımız Teleferik'in yapımı aslında zamanın şartlarında ne kadar da zormuş.

____

Hubert bir Alman ailenin çocuğu olarak Almanya’da dünyaya gelir. Ailesi İsviçre’ye göç edip yerleştiği için orada büyür ve İsviçre vatandaşı olarak yaşar. Mühendislik eğitimi alır, ve başarılı bir makine mühendisi olmasının yanı sıra bir firmanın da iş ortağı olur. 1957’de Uludağ’a, ulaşımı kolaylaştırmak maksadıyla teleferik yapma kararı alınır. İhaleyi Sonderman’ın firması kazanır. Sonraları Bursa’nın önemli bir nişanesi olan teleferik işletmesini kurma işini de mühendis Sondermann üstlenir ve Türkiye’ye gelir. Bu gelişin maksadı, her ne kadar Bursa ile Uludağ’ın teleferik yoluyla birbirine bağlanması olsa da, asıl bağlantı Sondermann ile Türk insanının sıcacık yüreği ve inancı arasında olacaktır. Öyle de olur.
Sondermann 1958’in ilk aylarında Bursa’ya gelir. Gelir gelmez birlikte çalışacağı ekibi kurar ve işe koyulur. O dönemin teknik ve ekonomik şartlarında sarp kayalık yamaçları, dereleri, tepeleri, ormanları aşıp Uludağ’ın zirvesine teleferik hattını ulaştırmak oldukça zordur. Çoğu zaman merkep, katır ve atlar kullanılır. Ama hepsinden önemlisi bire bir insan gücü ve emeği vardır zirvelere doğru uzayıp giden tellerin her bir karışında. Yıllarca yaz kış devam eden zorlu çalışmalarda, kumanyanın gecikmesi yahut çeşitli sebeplerle ulaştırılamaması neticesinde aç kaldığı çok olmuştur çalışanların. Böyle durumlarda, ot türleri dâhil yenilen ne varsa, toplamışlar ve oturup işin başındaki bu yabancı mühendisle birlikte yemişlerdir. Teleferik kabinlerinin makarayla üzerinde kayacağı telleri taşıyacak olan büyük demir direklerin yerlerine dikilmesi, istasyonların kurulması, yüzlerce metre uzayıp giden demir halatların gerilmesi oldukça meşakkatli olmuştur. Yıllar süren çalışmalardan sonra, Uludağ’ın eteklerinden başlayarak zirvesine kadar uzanan bir hatta insan emeği ve azminin bir imzası olan, Türkiye’nin ilk teleferiği 1963 yılında hizmete girmiştir. Yani, “Yeşil Bursa” nın, güven ve itminanla eteklerine tutunduğu heybetli dağın zirveleriyle irtibatı, teleferikle sağlanmıştır artık.

(Alıntıdır. Ki okuduğum yerde de kaynak belirtilmemişti)

Batur

15 yıl önce - Prş 01 Şub 2007, 17:17

Alıntı:
Bu teleferiğin yapımına vesile olan kişinin "Hubert Sonderman" isimli bir Alman olduğunu duymuştum.Kendisi Bursa'ya gelip buraya aşık olmuş Uludağ için bir teleferik yapmanın ne kadar yerinde olacağını o zamanki yetkililere benimsetmiş ve bunun kurulması çalışmalarında da bulunmuş bir zat

Alıntı:
Bu adamın teleferik açılışdan sonra söleydiği bir sözü vardı: Bir teleferik kazandınız ama bir dağı kaybettiniz

Bunda bir çelişki yok mu? Hem teleferiğin yapımına vesile olacak hem de “teleferiği kazandınız ama bir dağı kaybettiniz" diyecek.

ilker
15 yıl önce - Sal 06 Şub 2007, 15:42

Bence bursada ki teleferik türkiyeni ilk ve tek teleferiği buna daha fazla önem verilmeli  

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara