Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Emre Alkor
15 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 14:03
BUR » A6.04. Minibüsler Kural Tanımıyor
Bursa`nın yıllardır kanayan yarası olan ve bir türlü çözüm bulunamayan minibüsler kentin göbeği olan Santral Garaj ve Ankara Yolu trafiğini arapsaçına çevirdi.

Özellikle Kent Meydanı inşaatı sebebiyle Santral Garaj`dan tahliye edilerek bir kısmı Gençosman Kavşağı`na bir kısmı da Uluyol ve Demiryolu caddelerine gönderilen minibüsler, alınan tüm önlemlere rağmen trafiği felç etmeye devam ediyor.

Temmuz ayında başlayan Kent Meydanı inşaatıyla Gençosman Kavşağı`na gönderilen kuzey hattı minibüsleri özellikle yeşil ışıkta peronlarında bekleyerek Santral Garaj trafiğini felç ederken, Uuyol`a gönderilen doğu hattı minibüsleri ise zaman geçirmek için bekleme yapınca Uluyol trafiği kilitleniyor. Minibüslerin bekleme yapması nedeniyle kentin göbeği olan Santral Garaj ve Uluyol trafiğinde özellikle akşam saatlerinde uzun kuyruklar oluşuyor.

Uluyol ve Santral Garaj`da kilitlenen trafik Fevziçakmak Caddesi`ndeki trafiği de olumsuz yönde etkiliyor. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekiplerinin, trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde yaptıkları denetimlere ve cezalara rağmen bildiğini okuyan minibüsler, aynı zamanda gereksiz yere uzun uzun çaldıkları kornalarla gürültü kirliliği de yaratıyor.
Bilindiği gibi Bursaray`ın A etabının 2003 yılında hizmet girmesiyle birlikte Büyükşehir Belediyesi minibüsleri kaldırılmış ve kentin batı güzergahının trafiği bir nebze olsun nefes almıştı. Büyükşehir Belediyesi, Bursaray`ın B etabının hizmete girmesiyle doğu hattında çalışan minibüsleri de otobüse dönüştürmeyi planlıyor.


Burada tek istediğim şey doğu etabı çalışmalarından sonra otobüse dönüşecek olan minibüsler bari hiç olmaz baştan büyük otobüs olarak dönüşse keşke.


_serhat

15 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 17:00

Toplu taşımacılığın yetersiz olmasının bir göstergesi olan minibüsler ve şoförleri ,maalesef ki yıllardır sadece Bursamızın değil tüm ülkemizde önemli bir sorunu olduğu aşikardır.
         Ancak, ben bu sorunun üzerinde gerektiği kadar durulmadığı kuşkusunu taşımaktayım ve bu nedenle hatayı sayın valimiz ile emniyet müdürümüz de bulmaktayım.Trafik yasalarımıza göre kırmızı ışıkta geçmek kadar yeşil ışıkta durmakda suç teşkil etmektedir.Aynı şekilde gereksiz yere korna çalmakda suç kapsamındadır, ancak emniyet birimlerimizin bu konulara duyarsız olması, görevlerini tam yapmadıklarının işaretidir.
         1980 li yılların sonlarında Bursa emniyet müdürlüğünün başında bulunan Sayın Lütfü Tomuş,söz konusu minibüsçüleri epey bir hizaya getirmiş idi.Fakat daha sonraları gereken önem verilmedığinden dolayı, bu rezillik çok geçmeden eski görünümüne geri döndü.
         Ben inanıyorum ki, Bursamıza görevini layıkı ile yapan  bir trafik şube müdürü veya bir emniyet müdürü geldigı zaman , bir ay içerisinde bu sorunun kökünü kazıyacaktır.


Basar
15 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 17:38

Ayni sorun Adana'da da var.... malesef hicbir cozum cabasi yok. Ayrica bu minibus soforleri bir kazaya karistiklari zaman suclu da olsalar cevrelerine toplanan 100 tane diger minisbuscuyle vatandasi evire cevire dovuyorlar. Malesef icler acisi bir durum...

özcan dağ
15 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 18:10

Demekki minibüsçüler her yerde aynı İstanbul'u söylemeye gerek bile yok...

EnderYıldırım
15 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 18:13

Ülke olarak bu minibüs işine son verilmeli. Gelişmiş ülkelerin hiçbirisinde yok. Bence hükümet minibüsleri kesinlikle kaldırmalı.Alper Bozkurt

15 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 18:16

Şehir girişleri batçıklar vs. ile açıldı. Güzelde oldu ancak bu şehir içindeki trafik yoğunluğunu katmerledi. Artık Batıdan gelenler Merinos kavşağında, Kuzeyden gelenler S.Garaj'da takılıp kalıyor. Mahalle aralarıda şehir merkezinde bu yüzden anayola döndü. Herkes bir şekilde yola devam edebilmek için boşluk arıyor.

Geçenlerde Heykel'de bir arkadaşımın işyerinde oyururken arabaları saydım göz ucuyla geçen her 10 arabanın 5 tanesi dolmuş. Dolmuşlarında sürekli ring yaptıklarını düşünürsek yarı yarıya trafik rahatlar.

Bu işe şehir dışıyla başlandı madem bir şekilde tamamlanacak artık ve minibüslerin kaldırılması güzel bir çalışmaydı. Bu dolmuşlar nasıl kaldırılır peki. Bende kısa vadede Heykel-Merinos-Şehreküstü-Yeşil hattında bir troleybüs hattı oluşturup bu dolmuşları kaldırabilirlerse (nasıl yapacaklarsa artık ) Bursa trafiğini en fazla 3 senede rahatlatmak mümkün.


En son Alper Bozkurt tarafından Pts 15 Oca 2007, 11:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


SABRİ BİLGİN
15 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 18:38

Bursa büyükşehir belediyesi'nin dolmıuşları kaldırma çalışması var diye biliyorum.Yanlış mı biliyorum.?

erkut
15 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 19:46

Bursa'da özellikle doğu tarafına çalışan minübüsler Bursa trafiğinde gerçekten büyük sorun teşkil ediyorlar.  Ama bu sorunun 2007 yılı içerisinde ortadan kalkacağına inanıyorum. Çünkü minübüsler 2007 yılı içerisinde otobüse çevrilip,havuz sisteminede geçince trafiğinde rahatlıyacağını düşünüyorum.

Eğri oturup doğru konuşmak lazım; bizde 2002 ye kadar Bursa'nın Batı bölgesinde minübüsçülük yaptık, ama bu doğu tarafındaki minübüsçüler gibi değildik. En azından yolcularımıza ve trafiğe karşı daha saygılıydık.  Fethiye Minübüs Durağına gelen şikayet telefonundan çok taşekkür telefonu olurdu. Yolcularımız bizlerden çok memnundu. Yaklaşık 2dk da bir minübüs çalıştırıyorduk ve her önüne gelen adamı şöför yapmıyorduk. Fethiye-Durukent-Ataevler bölgesinde kaliteli hizmet veriyorduk.

Bugünkü duruma baktığımızda ise her önüne geleni direksiyona bindirip minübüsçü yapıyorlar. Durak başkanları ve minübüsçüler odası ağır ceza ve yaptırımlarla bu istenmeyen durumları ortadan kaldırabilir.


Batur

15 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 21:11

Alıntı:
Bursa`nın yıllardır kanayan yarası olan ve bir türlü çözüm bulunamayan minibüsler


Haberin bu kısmı biraz abartılı olmuş. Bursa minibüs problemini çözmek üzere, Bursaray’ın B etabının tamamlanmasıyla birlikte doğu bölgesindeki minibüsler de kaldırılacak ve geriye çok az minibüs kalacak.


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Prş 08 Şub 2007, 05:14

Bursa genelindeki tüm minibüs hatlarını bir litesini hazırlasak iyi olacak... (Verilere ulaşabilirsek, herbirinde işleyen minibüs sayılarını ve hat numaralarını da ekleyebiliriz yanlarına)

Akın KURTOĞLUsayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara