Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

İstanbula vize ve plaka uygulaması gerekli midir?
Gerekir 42.1%  42.1%  [16]
Gerekmez 7.9%  7.9%  [3]
Başka fikirler üretilmeli 50.0%  50.0%  [19]
Toplam Oy : 38

Ömer3510

16 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 20:01
[İST-G1.139] - İstanbul vize uygulaması ve yeni plaka verilmemesi uygulaması............: İstanbul’a vize uygulansın

     .............................., İstanbul'da vize uygulaması yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Plaka sayısını belirleyerek dondurmamız lazım, İstanbul'a plaka sayısı kadar araba girmeli" dedi.
     ..........., 1995 yılında İstanbul’a geleceklere vize uygulanmasını istediğini hatırlattı ve “O zaman beni tefe tuttular. Ama şimdi yine aynı şeyleri savunuyorum'' dedi.
     İstanbul’da trafiğe her gün 600-700 aracın katıldığını belirten Erdoğan, “İstanbul için plaka sayısını belirliyerek, araç sayısını dondurmak lazım. Şu anda 2.5 milyon araç var. Ulaşım altyapısı ise 2 milyon aracı kaldırmaya yetiyorsa, sayıyı 2 milyonda dondurup yeni aracın girmesine izin vermemek lazım. Bu konuda toplumu ikna etmek için medya ve sivil topluma büyük görev düşüyor'' dedi.
     ............ şöyle konuştu: "Yeni araçların girmesi için ulaşım alt yapısı güçlendirilecek, öyle giriş yapılacak. Bunu İstanbul için yapmak zorundayız. İstanbul'u Türkiye'yi seviyorsak. Bunu yapmalıyız. Halkım bunu inanmalı. Otoriter, totaliter bir rejim içinde değiliz. Demokrasiyi yapmalıyız ama İstanbul için bir çok şeyi düşünmeliyiz."

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2007/01/13/son/sonsiy09.asp


En son Ömer3510 tarafından Pzr 14 Oca 2007, 01:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Ayhan
16 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 20:06

Herkesin seyahat etme ve istediği yerde ikamet etme özgürlüğü vardır. Bunu uygulamaya geçirmek tamamıyla anayasaya aykırı. O yüzden daha gerçekçi çözümler üretilebilir mesela diğer şehirlere daha fazla yatırım yaparak.

selim_
16 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 20:23

İstanbul'a vize uygulaması çok kritik bir karar olur, hatta buradan yola çıkarak başka yerlere de (!) vize uygulaması istenebilir ve hiç istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunları hele bir başbakan dile getirirken çok dikkatli davranmalı.

Emre Konuralp
16 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 22:03

peki bu vize her geliş için mi olacak yoksa ikamet etmek için mi?çünkü genellikle vize kullanımı giriş için kullanılır,eğer böyle olacaksa da bunun denetimi imkansız olur herhalde.

Patron
16 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 22:21

burada iki çok farklı konu var.
ikiye ayırmadan bu başlıktan kargaşadan başka sonuç çıkması çok zor.Mert Doğan
16 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 22:33

Ayhan bey demiş ki:
Alıntı:
Herkesin seyahat etme ve istediği yerde ikamet etme özgürlüğü vardır.


Bu doğru ama şu dediği;

Alıntı:
Bunu uygulamaya geçirmek tamamıyla anayasaya aykırı.


Bu yanlış...

Çünkü; Anayasanın Yerleşme ve Seyahat özgürlüğünü düzenleyen bölümünde aynen şöyle der...

Alıntı:
MADDE 23. – Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir.

Yerleşme hürriyeti, suç işlenmesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak;

Seyahat hürriyeti, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlenmesini önlemek;

Amaçlarıyla kanunla sınırlanabilir.

(Değişik: 3.10.2001-4709/8 md.) Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, vatandaşlık ödevi ya da ceza soruşturması veya kovuşturması sebebiyle sınırlanabilir.

Vatandaş sınır dışı edilemez ve yurda girme hakkından yoksun bırakılamaz.


kaynak: http://www.tbmm.gov.tr/Anayasa.htm

Bu madde bence gayet açık ve başka bir yorum zorlama olur.

Büyükşehirlere girişlerin kısıtlanması anayasaya hiçde aykırı değil. Bu sebeple karşı çıkılamaz aksine anayasaya son derece uygun. Fakat karşı çıkılacaksa sebebi başka olmalıdır.


EnderYıldırım
16 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 22:39

İstanbul' a ikamet için vize uygulaması yapılabilir. Bence sırf İstanbul için değil de, diğer çok fazla göç alan şehirler içinde bu uygulanabilir. Almanya' da böyle bir vize uygulamasının olduğunu duymuştum. Almanya' da yaşayan ve konuyla ilgisi olan arkadaşımız varsa eğer değerlendirmek amacıyla bize sistemin nasıl işlediğini anlatabilir.

Süha
16 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 23:30

Başka çözümler üretilmesi lazım istanbula onca otomobil yola çıkıyorsa hepsi aynı anda çıkmıyorya.Bir o kadarda kazalı otomobil yollardan çekiliyor.Ayrıca Onun yerine yolları daha bakımlı yapalım yolları genişletelim.Yollardaki trafik denetimlerini artıralım.Yapılabilcek şey İstanbula vize uygulaması baya garibime gidiyo başka ülkeye gidiyomuşuz gibi çogumuz istanbulda sağlık için bilhassa kullananlar.Eger tek büyük bir şehir iş ortamı yetmiyo bu olay yakın olan çevre illere yayılmamlı.Daha uygun çözüm fikirlerine her zaman açıgım  

Erdal
16 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 01:05
Vize geliyor...


Hem Türkiye'nin tüm katmadeğerini İstanbul'a isteyeceksin, sonrada Türkler bu şehre vize ile gelsin diyeceksin. Süper ve zekice bir yaklaşım. İstanbul Yaklaşımı bu olsa gerek...

Peki Vize için Türk Pasaportu yeterli olacakmı.? Yunan'lıya gösterilen vize kolaylığı Türkler için de uygulanacakmı..? Bu zeka içerikli fikir sahiplerinden bu konularda da açıklama bekliyoruz..

Ayrıca bu öneriye sıcak ve samini bakan arkadaşlar yarın Diyarbakır'da Türklere vize uygulaması yapmak isterlerse aynı samimiyeti gösterebileceklermi..?


Necdet Cevahir
16 yıl önce - Pzr 14 Oca 2007, 01:22

Ugulanması ve hayata geçirilmesi çok zor bir fikir. Neredeyse imkansız. Başka çözümler aranmalı. Plakaları dondurmak yeni bir rant kapısı açmaktan öte bir işe yaramaz.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM