Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
orhans
11 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 18:42
Nerede Kalınır, Ne yapılır ?


Birçok şehrin güzel fotografları yayınlanıyor.
Bunların hiçbirinde nerede kalınır, ne yapılır, ne ödenir, ne yenir bilgisi birarada yok.
Güzel bir yerin fotograflarını yayınlayanlar bu bilgileri de yazsalar,
mümkün olduğunda arada sırada belki kaçarız.


Armağan Örki
11 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 19:12

İzmir merkez; Hilton ve yakın zaman içinde Eski Efes, Swisotel... Balçova Prenses'te olabilir; ama Çiğli-Menemen-Karşıyaka tarafında sadece Karşıyaka...
Ama bence başlık iyi değil... Sadece ne yapılır desek, daha öznel olur, reklama girmeyiz  


ismail ışık
11 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 19:43

Eğer Eskişehir'e gelmeyipte, Porsukta gondol turu yapmamışsanız,Eskişehirspor maçı izlemişseniz,hamamyolunda turlamamışsanız,Porsuk kenarındaki cafe veya çay bahçelerinde oturmamısanız,tarihi bölgelerini gezmemişseniz(frigya vadisi,kursunlu camii ve külliyesi,seyit battal gazi türbesi,tarihi Odunpazarı evleri v,s,,)Eskişehir'in Avrupadaki şehirleri aratmayacak olan modern caddelerini gezmemişseniz,her derde deva sıcaksu hamamlarına gitmemişseniz,ve Eskişehir'e geldiğinizde çiğbörek yememişseniz çok şey kaybetmişsinizdir.

Elbette Eskişehirde yapılacaklar bunlarla sınırlı değil,.aklıma şuan bunlar geldi.Gelin görün derim.UygarHyt

11 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 20:43

İzmir'de o otellerde kalmak para gerektirir çok. başka oteller de var. basmane ve alsancak taraflarında daha ucuz ama yine güzel temiz oteller var.

mehmet20
11 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 20:57

"Beyazla çalışkanlığın buluştuğu kent: Denizli"
Termal su kaynakları ve tarihi kalıntıları ile eşsiz bir güzelliğe sahip olan Denizli, şaşırtıcı tarihi ve doğal değerleriyle dünyaca tanınıyor. Efsaneleri ve antik çağlardan gelen kültürel değerleri kentin zenginlikleri...

Tekstili, el sanatları açısından da önemli bir yere sahip olan Denizli’nin çalışkan halkı, turistik değerlerle yetinmemiş; ticari alanda da gelişim sağlamış. Akdeniz Bölgesi’ne gelen çok sayıda ziyaretçi, iki günlük turlarla Pamukkale’ye gitmeyi ihmal etmiyor. Denizli ili, sadece Pamukkale değil, öteki beldeleriyle de dikkat çekici... Ağaçların gölgesindeki Karahayıt ve Vali Çeşmesi’ni görmeden geçmeyin!

Komşuları

Muğla, Aydın, Antalya, Uşak


Tarihi

Denizli, M.Ö.190’larda Bergama Kralı II. Eumenes tarafından kurulmuş. Şehre "Kutsal Şehir" anlamına gelen "Hierapolis" adı verilmiş.

Hellenistik kent, M.S. 17.yy’da meydana gelen depremle yerle bir olmuş. M.S. 2. ve 3. yy. larında yeniden inşa edilmiş ve Roma stiline bürünmüş. Bilhassa Septimus Seferrus ve Caracalla devrinde Hierapolis altın çağını yaşamış ve Roma senatörlerinin istirahat ettiği sayfiye şehri olmuş.

Bizans egemenliği sırasında Ortodoks geleneklerinin yaşandığı kent, önemli bir din ve kültür merkezi olarak
saygı görmüş. On iki havariden birinin bu bölgede ölmüş olması, kentin dini değerini arttırmış.


Ulaşım
Denizli iline karayolundan ulaşmak çok kolay... Belediye ve Karayolları Müdürlüğü’nün bakımını hiç ihmal etmediği yollar, ziyaretçilerin konforlu bir biçimde ile varmalarını ve il çevresinde gezmelerini sağlıyor. Yol kenarlarında bulunan çok sayıda dinlenme tesisi, temiz ve özenli servisleriyle dikkat çekiyor. İstanbul -Denizli arası 649 km... İstanbul’dan Denizli’ye, Denizli Seyahat günde 6, Kamil Koç ve Varan birer sefer düzenliyor.

İzmir – Denizli arası ise 244 km... Köseoğlu, Pamukkale, Metro Turizm ve Denizli Seyahat neredeyse her saat bir, iki il arasında sefer düzenliyor.

Ankara- Denizli arası 478 km... Varan, Kamil Koç ve Denizli Seyahat iki il arasında sefer düzenliyor. Denizli’de bulunan Çardak Havalimanı sayesinde şehre havayoluyla ulaşmak mümkün...

Denizli’ye İstanbul’dan trenle ulaşım imkanı da var. Pamukkale Ekspresi, demiryolu seyahatlerinden hoşlananlar için ideal... Üstelik gece yolculuğu sırasında tren restoranında yemek yeme ve sonrasında koltuğunuzda dinlenme olanağınız bulunuyor

Sezonu
Denizli ve çevresi hemen her mevsimde ziyaret edilebilir. Genellikle Ege Bölgesi’nin ılıman iklimi egemen... Bahar aylarında hem çok kalabalık olmuyor, hem de doğal güzellikler daha çok öne çıkıyor. Sıcaklığın 40 dereceye kadar çıktığı yaz aylarında ise kentte büyük bir hareket var. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, alışveriş merkezlerini, tarihi kalıntıları ve tabii ki travertenleri görmek için yarışıyor.

Nerede Ne Var ?

Denizli’de, görülmeye değer sayısız yer var. Bu nedenle bölgeye en az bir haftalık zaman ayırmak şart! Denizli'ye 19 km. mesafedeki Pamukkale (Hierapolis) gerçekten büyüleyici...

Tek üzücü yanı, bugün travertenlerin pek de iyi durumda olmaması, doğal dengenin bozulmaya başlaması... Kentte büyük bir hamam kompleksi, su kanalları, tapınak, tiyatro, çeşme ve nekropol kalıntıları bulunuyor. Aziz Phillip’in şehit edildiği yer kabul edilen bölgede bir anıt var.

Pamukkale'nin 5 km. kuzeyindeki Karahayıt köyü ilginç yer şekilleriyle ve kırmızı suyuyla ünlü... Temiz havası ve soğuk su kaynağıyla Vali Çeşmesi dinlenmek için birebir... Suriye Krallığı tarafından kurulmuş olan Apollonia Salbace (Medet Höyüğü) Çal ilçesi yakınlarında... Tanrı Apollon’a adanan Apollon Lermenos Tapınağı Bahadırlar Köyü’nde...

Denizli’nin ilçeleri antik kentlerle, ören yerleriyle çevrili. Stadyumu ile Sebastopolis, agorasıyla Dionysopolis, lahitleri ve surlarıyla Tripolis bunlardan bir kaçı. Antik kentlerin çoğu harap durumda; bir kısmının kalıntıları hala toprak altında. Günün birinde toprak altından çıkarılmayı ve ayağa kaldırılmayı bekliyorlar.

Önemli günler ve Festivaller:

Honaz Kiraz Festivali:
Mayıs ayının son ya da Haziran ayının ilk Pazartesi Günü

Yenicekent Üzüm Festivali:
Temmuz'un son haftası

Bağbozumu Şenlikleri:
Çal - Eylül Ayının İlk Haftası


Ne Yenir ?


Denizli’nin çevresinde büyük piknik alanları var. Karcı Dağı eteklerinde bulunan Çamlık, piknik için ideal. Çivrili Dinar çevresinde su ürünleri yemek mümkün. Suni gölde yetişen balıklar ve kabuklu deniz böcekleri, civardaki restoranlarda sunuluyor. Kent merkezinde alabalık restoranları var. Et yemekleri yaygın... Çeşit çeşit kebaplar, yöresel sebze yemekleri revaçta. Yöresel mutfağın özelliklerine göre hazırlanan mantının tadına doyum olmuyor. Çamlık Caddesi’nde ev yemekleri yiyebileceğiniz restoranlar mevcut... Akdeniz mutfağının yanısıra, İç Anadolu mutfağı da bu tür yerlerde egemen...


Alışveriş

Tekstil ürünleri açısından bir cennete düştünüz. En iyi kalitede tekstil ürünlerini Denizli’deki çarşılarda bulmanız mümkün. Kentte dev giyim mağazaları var. Deri giyim ve aksesuar, el dokuması halılar ziyaretçilerin gözdeleri arasında... Kentte çok sayıda hediyelik eşya dükkanı var ve siz sadece biblolara mahkum değilsiniz. Sevdiklerinize yumuşacık havulular da götürebilirsiniz. Adase Alışveriş Merkezi gibi yerlerde aradığınız pek çok şeyi bulmanız mümkün...

Denizli içindeki bütün büyük mağazalarda kredi kartı geçiyor. Çevrede pek çok ATM ve banka var. Döviz bürosu bulmakta da hiç sıkıntı çekmiyorsunuz.


Sağlık
Denizli’de yaz ayları hava sıcaklığının çok yükselmesi sorun yaratabiliyor. Güneş çarpmalarına karşı tedbirli olmak şart. Kent sınırları içinde çok sayıda resmi ve özel sağlık kuruluşu var. Devlet Hastanesi, SSK Hastanesi büyük sağlık kuruluşlarından... Bütün beldelerde sağlık ocağı mevcut. Her adım başı bir eczaneye rastlamanız da kentin olumlu özelliklerinden biri...

Çocuklarla Tatil

Denizli çocuklarla tatil için çok elverişli bir yer... Doğal güzellikler çocukların hemen ilgisini çekiyor. Sıcak su kaynakları, piknik alanları küçük ziyaretçilerin hoş zaman geçirmesini sağlıyor. Küçükler, güvenli piknik alanlarında gönüllerince koşup oynuyorlar.

Denizli’de çocuklara yönelik çok çeşitli ve kaliteli tekstil ürünleri de bulabilir, bunları uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Ören yerlerinden sıkılan çocuklarla akşam yemeği öncesinde AFM Sineması ya da Belediye Sineması’nda gösterilen filmlerden birine gidebilir, kent merkezinde alışveriş yapabilirsiniz.

Doğa Sporları

Denizli’de özellikle ilkbahar mevsiminde trekking ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Balıkçılık, avcılık yöre halkının da ilgi gösterdiği etkinlikler. Doğa sporlarına elverişli olan yaylalarda, kampçılık da yapılıyor. Denizli sınırları içinde sayısız kamp alanı mevcut... Çadırınızı ve uyku tulumunuzu alıp gelebilirsiniz.


Gece Hayatı

Denizli’nin gece hayatı ilkbahar, yaz mevsimlerinde hareketli... Barlar Çamlık Caddesi, Kıbrıs Şehitleri Caddesi gibi yerlerde yoğunlaşıyor. Bira çeşitlerinin bol olduğu barlar revaçta... Meyhaneler ve ocakbaşları da lezzet ve eğlenceyi biraraya getiriyor. Büyük otellerdeki diskolar, dans etmeyi sevenlerin uğrak yerleri. Yöredeki üzüm bağlarından gelen üzümlerle yapılan şaraplar da, tadılmaya değer!


Kalacak yerler

elbetteki kalacak yer konusu kişiden kişiye değişiklik göstermekte. Lüksü arayanlar için Karahayıt Kasabası'nda yer alan 4 ve 5 yıldızlı oteller tavsiye edilebilir. Yine Karahayıt'ta yer alan pansiyonlarda da ekonomik bir tatil geçirebilirsiniz. Ayrıca Karahayıt'ta sıcak sudan yararlanmak isteyenler içim hamamlı pansiyonlar da mevcut. Ayrıca Pamukkale kasabasında da pansiyonlar ve 3 yıldızlı oteller mevcut durumda. Şehir merkezinde kalmak isteyenler için tavsiye edebileceğimiz mekan sayısı az sayılır. Acıpayam asfaltında yer alan 3 yıldızlı bir otel var ancak orası da şehir merkezine cok uzakta. şehir merkezinde oteller genellikle Delikliçınar ve İstasyon Caddesi tarafında yoğunlaşmış bulunmakta.


ayrıca Denizli'nin diğer ilçelerinde kalmak isteyenler için her ilçede özel girişimcilerin yada belediyelerin açtıkları pansiyon tarzı otellerde mevcut.

sağlık turizminden faydalanmak isteyenleri için bir başka tavsiyem Sarayköy ilçesinin Tırkaz köyünde bulunan küçük pansiyonlar. burada çamur banyosundan, buhar banyasuna ve şifalı sulara kadar herşeyi bulabilirsiniz.


En son mehmet20 tarafından Çrş 10 Oca 2007, 21:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Fatih Sayar

11 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 23:07

Arkadaşlar bu mesaj Konya'dan.

 Konyamız Mevlana diyarı güzel bir şehir.  Aranızda gelipte görenler vardır zaten. Kalacak ve gezilecek yer bakımından Konya da sıkıntı yaşanmayacağını tahmin ediyorum. Yiyecek bakımından da Konya mutfağı zengin bir menüye sahiptir. Fakat birşeye özellikle vurgu yapmak istiyorum. Konya ya geldiğinizde mutlaka etliekmek yemeyi ihmal etmeyin.  Yer olarakta Havzan Etliekmeği tavsiye ederim.   Bu arada bilmeyenler varsa söyleyeyim, Konya olarak etliekmeğin patentinide almış bulunuyoruz.  

 Aşağıdaki linkten Konya da kalacak yerler ve Konya yemekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

http://216.239.59.104/search?q=cache:mbPIf9LOoW0J ...k&cd=9

   Aşağıdaki link sitemizin Konya sayfasına açılır.

http://wowturkey.com/forum/viewforum.php?f=20orhans
11 yıl önce - Pts 15 Oca 2007, 11:33

Mesaj sanırım amacına ulaşıyor.
Geçen gün Isparta'yı tanıtan bir mesajı okuyunca aklıma gelmişti.
Yıllardır Antalya'ya giderken yanından hatta içinden geçerim.
Neyle karşılaşacağımı bilsem bir pansiyonda veya otelde birkaç gün geçirebilirim.
Kimbilir ne güzel alternatifler vardır.
Yoldan sapıp bir alternatif bulamama korkusuyla her yıl geçer giderim.
Kimbilir yoldan sapıp görülmesi gereken,
bilinse sadece yoldan sapanlar sayesinde ummadıkları bir gelire sahip olabilecek ne hoş yerler vardır.


Gülümhan

11 yıl önce - Pts 15 Oca 2007, 12:32

Konyalı arkadaşlarım bilirler. Zafer Meydanı ' nın bulunduğu yerde büyük bir ciğerci dükkanı var. Tam köşede kalıyor. Oranın adını verebilirseniz sevinirim. Gerçekten enfes garnitürler hazırlıyorlar. Tadı daha damağımda. Ciğerler uzun demir şişlerle geliyor. Soğan kavurması, acılı ezme, ince kıyılmış maydanoz ve daha aklıma gelmeyen bir çok garnitür var. Hangisini yiyeceğinizi şaşırıyorsunuz.

mehmet20
11 yıl önce - Pts 15 Oca 2007, 22:41

Alıntı:
Mesaj sanırım amacına ulaşıyor.
Geçen gün Isparta'yı tanıtan bir mesajı okuyunca aklıma gelmişti.
Yıllardır Antalya'ya giderken yanından hatta içinden geçerim.
Neyle karşılaşacağımı bilsem bir pansiyonda veya otelde birkaç gün geçirebilirim.
Kimbilir ne güzel alternatifler vardır.
Yoldan sapıp bir alternatif bulamama korkusuyla her yıl geçer giderim.
Kimbilir yoldan sapıp görülmesi gereken,
bilinse sadece yoldan sapanlar sayesinde ummadıkları bir gelire sahip olabilecek ne hoş yerler vardır.


hocam ıspartada merkezde kalabileceğin Büyük Isparta Oteli ve Basmacıoğlu Oteli gibi turistik tesis sayılabilen ve elit müsterileri olan 2 tane güzel otel var. Ancak ben Eğirdir Gölü kıyısında yer alan pansiyolarda kalmanı tavsiye edebilirim . özellikle sabahları uyanınca göl havası çok iyi geliyor. Isparta'da yazılı kanyon çok güzel bir yer. eğer ısparta merkezine uğruyorsan gölcük'e gitmeni de tavsiye ederim.  ayrıca Gökçay ve Ayazmana mesireliklerinde de çok keyifli vakit geçirebilirsin.

Alıntı:
Konyalı arkadaşlarım bilirler. Zafer Meydanı ' nın bulunduğu yerde büyük bir ciğerci dükkanı var. Tam köşede kalıyor. Oranın adını verebilirseniz sevinirim. Gerçekten enfes garnitürler hazırlıyorlar. Tadı daha damağımda. Ciğerler uzun demir şişlerle geliyor. Soğan kavurması, acılı ezme, ince kıyılmış maydanoz ve daha aklıma gelmeyen bir çok garnitür var. Hangisini yiyeceğinizi şaşırıyorsunuz.


arkadasım bildiğim kadarıyla orada ciğerci bahattin var


Ömer3510

9 yıl önce - Pzr 12 Nis 2009, 17:22

Arkadaşlar hafta sonu ailecek bi geceliğine Antalya'ya gideceğiz
Antalya Merkez de Havalimanından çokta uzaklaşmadan
önerebileceğiniz otel-pansiyon v.s. gibi yerler var mı...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET