Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Kızılay Binası hakkında Fikirleriniz ve Çözüm Önerileriniz
123 ... 222324   sonraki »
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Selahattin
7 yıl önce - Pzr 07 Oca 2007, 11:38
Kızılay Binası hakkında Fikirleriniz ve Çözüm Önerileriniz

Ankara'nın merkezinde yıllardır kendi haline terkedilmiş bu bina hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız var mı?

Bu bina ne amaçla kullanılacak?Konu hakkında detaylı bir bilgim olmadığı için hep merak etmişimdir.

Burası bir Devlet kurumumu olsun yoksa Özel sektöre ait bir bina mı?Ya da siz olsa idiniz ne amaçla kullanırdınız?

Bence Ankara'nın merkezinde bu hali ile hiç yakışmıyor   bir an önce bitirilmesi şart.

Çeşitli fotoğrafları:

Alper Özkök

(+)

hakanates

(+)

Gürkan Kosar

(+)

eng ygl
7 yıl önce - Pzr 07 Oca 2007, 11:53

1996 yazında, binanın en üst katının inşaatı, yani öndeki asansör kulesiyle ana binanın birleşmesi aşamasında burada staj yapmıştım. Binanın yüklenicisi, bir Emekli Sandığı kuruluşu olan Emek İnşaat ve İşletme A.Ş. idi. Bu şirket, aynı zamanda Büyük Ankara, Stad, Büyük Efes, Çelik Palas, Tarabya, Maçka gibi otellerin de sahibi ve işletmecisiydi.

O zamanlar, büyük binanın yanında yer alan küçük 3-4 katlı binanın Kızılay Yönetim Binası, ana binanın alttaki 2-3 katının alışveriş merkezi, onun üzerinde yer alan 6-7 katının iş merkezi ve öndeki asansör kulesiyle çıkılabilen en üst katın da kongre merkezi yapılması düşünülüyordu.

Aralık 2005'te Radikal ve Kasım 2006'da Ancyra gazetelerinde çıkmış iki haber bulabildim binanın hukuki durumunu anlatan, daha doğrusu anlatmaya çalışan.

Atilla DÜNDAR
7 yıl önce - Pzr 07 Oca 2007, 12:07

Ankara'nın merkezi olan Kızılay Meydanında bulunan ve  1979'da yıkılan "KIZILAY BİNASI" Geniş bahçe içindeki bu üç katlı olarak inşaa edilmiş ve başkentin simgelerinden biriydi. Üstelik 1930 öncesi yapılmış tüm binalar gibi "tarihi eser" olarak tescilliydi. Ama Yüksek Anıtlar Kurulu'nun çoğunluk olmadan yaptığı bir toplantıda apar topar "Tarihi eser değildir" kararı çıkarıldı ve bina bir günde yerle bir edildi. Yerine devasa bir beton yığını konduruldu. Kentin tam merkezindeki bu kaçak yapı, alışveriş merkezi olacaktı; mahkemeye düşünce Ankara'nın göbeğinde çürümeye terk edildi.

Erdal
7 yıl önce - Pzr 07 Oca 2007, 18:29
Kizilay

Bu ucubeyi Beğendik avm yapmak için kiralamıştı.Onlarda bildiğim kadar ile battı.Zaten AVM kültürüde Kızılay'dan alınıp Şehir çevresinde yoğunlaştı. Burası artık olsa olsa Dersane olur.. Başka bir yatırımın burada iş yapacağını düşünmüyorum..

Oktay_79
7 yıl önce - Pzr 07 Oca 2007, 20:21
MUZE+HALK KUTUPHANESI+GOSTERI SALONLARI=KULTUR MERKEZI

Sevgili Turkiye Sevdalilari,

Bu bina derhal Turk Milleti'nin hizmetine sokulmalidir!

Bu yuzdendir ki bu bina:

''Gercekten'' halka acik bir kutuphane,

Belgesel film ve tiyatro agirlikli gosteri merkezi,

Sanat merkezi,

Donemsel olarak tema degistiren bir muze,

Gunumuz teknolojilerini insanlarimiza bilincli bir sekilde tanitan teknoloji merkezi,

Yani tam bir "KULTUR MERKEZI'' olmalidir.

Tabiki boyle bir yapi icerisinde sigara icilmeyen modern bir kafeterya, internet baglantisi saglayan bilgisayar salonlari, psikolojik danisma servisi, ozellikle ogrencilere hizmet veren is ve lojman bulma servisleri olmalidir.

Ayrica giris kati oryantasyon merkezi olarak kullanilabilir. Bu bolum turistlere hizmet verebilir boylece Ankara sehrinde gorulecek yerler kulaktan dolma bilgiler veya 30 senelik eski brosurlere dayanilarak kesfedilmez. Ayrica sehre yeni adim atanlarda burdan faydanalip nerede olduklarini anlamis olurlar.

Kizilay'in en son ihtiyaci olan sey koyu renk takim elbiseli surati asik memur ordusu, dershaneler tarafindan gasp edilen umitsiz ogrencilerdir.

Allah askina bunlari yapmak cok mu zordur?

Turk insani bunu hak etmiyor mu?

Bence cinden tonlarca granit tas getirtmek, dort seritli onlarca km uzunlugunda yollar yapmak, birbirinin icinden gecen alt gecit ust gecitler insa etmekten, kaleler dikmek, selaler yaratmaktan daha kolaydir.

Saygilarim, sevgilerim ile...

NOT: Bu yazdiklarima benim bile inanasim gelmiyor ama belki hani belki Allahim o gunleri gorurum olmeden Yarabbim!

Alev06

7 yıl önce - Pts 08 Oca 2007, 12:01
Kızılay Binası hakkında

1979 yılında Kızılay binasının yıkım kararı verildiğinde,Anıtlar yüksek kurulunda karar alan kişiler gerçekten alanlarında uzman isimlerdi.İsimlerini anıp,kemiklerini sızlatmak istemem ama nasıl oldu da korunmalıdır diyenler,yıkılmalıdır diye karar aldı bilinmez.Ancak zamanın Kızılay başkanı;'kaynağa ihtiyacımız var,rant tesisi yapacağız demişti.10 yıl proje uygulanamadı.!993 yılında 2860 m2 alana,dört bodrum,bir zemin toplam yedi kattan oluşan binanın inşaatı başladı.20ayda tamamlanacaktı.Beğendik A:Ş ye kiralandı.Aylık 1,5 milyon dolar kira tespit edildi.ama bitmedi,karşılıklı mahkemelik olundu.Şimdi Kızılay derneği başkanı Tekin Küçükali beş yıldır binanın çürüdüğünü,yılda yedi milyon dolar kira geliri kaybettiklerini söyledi ve bu binanın Anadolu'da bir şehir alabilecek kadar kıymetli olduğunu ekledi.Şimdi düşünüyorum da acaba binalar da hisseder mi?Kin güder mi?Çocukluğumun o üzerinde kocaman ay bulunan üç katlı binası yıkanlardan intikam mı aldı dersiniz?O bina bize mirastı ama iletemedik yeni nesillere.Çözüm olarak aklıma gelen de,binayı Ankara Büyükşehir Belediyesi kiralasın,hatta önüne havuz,fıskiye bile yapsın.Hiç değilse paraların bir kısmının kiraya verildiğini bilir,hayır işlerinde  kullanıldığına ikna oluruz.

Ahmet Çamlı

7 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 02:01

ben 20 yıldır Ankara'dayım ne zaman Kızılay'a insem genellikle  bu alanın lafı geçmiştir. Tabi benim söyleceklerim duyumlardan ibaret. Bir ara Beğendik işletmesi aldığını duymuştum ama Beğendik iflas ettiğinden şu anda hukuki bir boşluktan dolayı mahkemelik bir alan diye biliyorum.

Tuna Yersu
7 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 11:46

Kızılay binası hakkındaki fikrim ve çözüm önerim çok basit:

Atilla bey'in değindiği gibi Kızılay Meydanında bulunan ve  1979'da yıkılan "KIZILAY BİNASI" başkentin ve Kızılay'ın en önemli simgelerinden biriydi.
Dolayısıyla yeni yapılan ucube yıkılarak, orijinal Kızılay Binası'nın aynısı yapılmalıdır..

Böylece hem Kızılay ve Ankara simgesine kavuşur hemde yangından mal kaçırır gibi tarihi değerlerimizi rant uğruna yıkan insanlara nefis bir ders olur..Toplumumuza kötülük yapanların yanına kar kalmayacağı mesajı verilir ve bizi biz yapan değerlere sahip çıkmanın onurunu yaşarız hep birlikte. Ve inanıyorum bu olay o kadar zor değil, bizlere birçok insan destek çıkacaktır..

M.Uğur.K
7 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 12:13

Bu bina ile ilgili benim merak ettiğim bir otoparkı var mı? Bu binanın her önünden geçtiğimde otoparka ait bir iz (giriş-çıkış kapsı gibi) arıyorum ama bulamıyorum. Varsa bile alışveriş ya da kültür merkezi olduğunda araba yoğunluğunu karşılayabilecek büyüklükte mi? Özellikle haftasonları AnkaMall ve Armada önünde ki trafik yoğunluğunu Ankara'da yaşayanlar bilir. Aynı yoğunluğu kızılay meydanında düşünmek bile istemiyorum.

eng ygl
7 yıl önce - Çrş 10 Oca 2007, 12:17

Alıntı:
Bu bina ile ilgili benim merak ettiğim bir otoparkı var mı?

2-3 kat otopark var binanin altinda. Yanlis hatirlamiyorsam, Ankaray-Metro Kizilay duragina da baglanti yapilabiliyor binanin bodrum katindan.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet