Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yılmaz büktel

13 yıl önce - Prş 04 Oca 2007, 11:31
Diyarbakır - Nostaljik Belediye Otobüsleri

Diyarbakır Nostaljik Belediye Otobüsleri

Diyarbakırı 1986 dan bu yana görmedim. Kente ilk gidişim ise 1980 dedir. bir arkadaşımla iki maceraperest olarak gittiğimiz diyarbakırı, kiraladığımız bisikletlerle tüm gün dolaşmıştık. ancak 1980 ve 1986 daki ziyaretlerimde belediye otobüslerinin 0302 mersedes olduğunu anımsıyorum. yükleyeceğim resimlerden biri bunu doğruluyor ama ilk resimler daha önceki yıllara ait olması muhtemel değişik bir model içeriyor. 20 yıldır yolumun düşmediği bir kent için daha fazla birşey söylemek zor geliyor ancak şunu eklemeden edemeyeceğim. benim geldiğim yıllarda diyarbakır, gözlemlediğim kadarı ile huzurlu bir kentti. bugün medya başka bir diyarbakırı anlatıyor gibi, gerçekten öyle mi bilmiyorum.

bir de konfeksiyon mağazası olan bir mehmet çelen dostum vardı ama artık ondan da koptum haberleşemiyoruz.

yılmaz büktel

13 yıl önce - Prş 04 Oca 2007, 11:34

Resimleri deyay tarattığım için çok net değiller. her iki resimde de aynı model belediye otobüsü görülüyor. M.Ali bey daha iyi bilir ama sanırım bunlar da çorumdakiler gibi karsan fiat belediye otobüsü olmalı. yer adlarını bilmediğim için kesin yer adı söyleyemiyorum ama her iki resim de kent merkezinden olmalı.

yılmaz büktel

13 yıl önce - Cum 05 Oca 2007, 11:04

Diyarbakırda kırmızı renkli, uzun 0302 mersedes belediye otobüsü.

(+)

Ordu evi önünde bir magırus(şehirlerarası). bize doğru gelen sarı renkli aracı , resmi taratırken belediye otobüsü olarak düşünmüştüm ama sanırım burunlu ve şehirlerarası bir tip olmalı.

buda diyarbakırı bisiklet ile dolaştığım yıllardan ve yanılmıyorsam dağ kapı önünden bir foto

(+)

Olgay Sadak

12 yıl önce - Sal 27 Mar 2007, 02:55
Fransiz kaldim

1980 li yillardan önce  Fransizlarin Diyarbakir´a ( o zamanki belediye baskani Mehdi Zana´ya ) hediye olarak verdigi Fransiz mali otobüsler vardi( bu  otobüsler karayolu ile gelirken üzerindeki yazilardan dolayi basina konu olmustu) bu otobüslerin markasi ve akibetini bilen vardir herhalde, belki o yillardaki gazete arsivlerinde de bulunabilir, benim arastirma imkanim yok , imkani olan arkadaslara duyurulur.

Selamlar Olgay Sadak

Tarık Göksu
12 yıl önce - Pzr 13 Oca 2008, 15:50

Sn.Yılmaz Büktel yazmıştı.
Alıntı:
Resimleri deyay tarattığım için çok net değiller. her iki resimde de aynı model belediye otobüsü görülüyor. M.Ali bey daha iyi bilir ama sanırım bunlar da çorumdakiler gibi karsan fiat belediye otobüsü olmalı. yer adlarını bilmediğim için kesin yer adı söyleyemiyorum ama her iki resim de kent merkezinden olmalı.

Yılmaz bey,bu otobüsler Fiat Karsan değil.Bu otobüslerin benzeri Antalyada 1969-1980 arası 2 adet çalıştı ama resimden tam seçemedim.Belkide aynı otobüsler.Antalyada olanlarında resimlerini bulamadık maalesef. Diyarbakırda o günleri yaşayanlar daha iyi kararı vereceklerdir diye düşünüyorum. Antalyadakilerin motorları Ford idi.Karasörleride sonradan yapılmış idi.Resime bakarsak Murat 124'ler Renault ve Anadollar olduğunu düşünürsek aynı tarihlere tekabül ediyor.

sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler