Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Karacabey - Issız Han
123   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Barış

11 yıl önce - Çrş 03 Oca 2007, 13:16
Bursa - Karacabey - Issız Han


Issız Han - Uluabat - Karacabey - Bursa
Ahmet Barış IŞITAN

***
Karacabey, Seyran Köyü’ndeki Issız Han’ın güney cephesindeki giriş kapısı üzerindeki iki satırlık mermer kitabeden 1394-1395 yılında Celalüddin Eyne Bey Bin Felek Meliküddin tarafından yaptırıldığı öğrenilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Subaşı İne Bey Bin-i Mehmed Feleküddin adına 1402 tarihinde düzenlenen vakfiyesinde bu handan söz edilmemektedir. Ancak, XVI.yüzyıldan itibaren buraya gelen gezginlerden A.D.Sestini, S.Gerlach bu handan söz etmişlerdir.

Issız Han kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planlı olup, güneyde giriş eyvanı bulunmaktadır. Bu eyvan doğu ve batı duvarları eksenindeki nişlerle genişletilmiştir. Giriş kapısından sonra hanın içerisinde iki sıra halinde üçerli paye dizisi hanı üç bölüme ayırmıştır. Ayrıca girişin iki yanında da tonoz örtülü dikdörtgen iki mekan daha bulunmaktadır. Hanın avlusunu çevreleyen odalar beşik tonozlu olup, bunların iç mekana açılan kapıları kuzey duvarındadır. Ayrıca bu bölümler birer mazgal penceresi ile dışa açılırlar. Hanın yan bölümleri altta ikişer, üstte altışar mazgal pencere ile dışa açılmışlardır. Yapının güney bölümü ve kuzeyi çatı ile örtülmüştür. Yan duvarlardaki sivri kemerli nişler yatay ve dikey tuğla dizileri ile bezenmiştir. Hanın basık kemerli giriş kapısı sivri bir kemer içerisine alınmış, üzerine de küçük dikdörtgen bir pencere yerleştirilmiştir.

İç mekanda yolculara ayrılan bölüme üç basamaklı bir merdivenle çıkılmaktadır. Ortadaki iki ocak dörder granit sütunla çevrelenmiştir. Bu sütunlar basık kemerlerle birbirlerine bağlanmış olup, bunların üzeri kademeli tuğladan bir baca şeklindedir.

Hanın cephesi iki sıra kesme taş, dört sıra tuğla ile örülmüştür. Üst örtü sistemleri, kemerler, bacalar, nişler tuğladan yapılmıştır. Giriş kapısının kemeri mermer, onu çevreleyen kemer ise çift renkli kesme taştan yapılmıştır.
***

Kroki


(+) 

(+) 

(+)
ugurcavac
11 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 14:42


 

 
 


Özcan

11 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 16:44

Görünüşe göre 600 yıllık bu enfes yapı samanlık olarak kullanılıyor. Olacak iş değil, birçok ülkenin 600 yıllık tarihi bile yok. Başka bir milletin elinde olsa, çoktan değerlendirilip bir cazibe merkezi haline getirilirdi. Bizde herhalde yıkılması bekleniyor.  Bilal533416
10 yıl önce - Cum 30 Ksm 2007, 22:06

Binanın şanssızlığı şehre uzak oluşu sanırım. Malesef kaderine terkedilmiş gibi duruyor.
Keşke bir şekilde tamir edilip kullanıma açılsa.(+)

(+)

(+)


Bu bacadan binada iki tane var. Tam olarak ne işe yaradığını anlayamadım doğrusu. Isıtma sisteminden çok havalandırmaya yarıyormuş hissine kapıldım.


(+)


Remzi ÇAVUŞ

10 yıl önce - Sal 05 Şub 2008, 22:08
BURSA -> Issız Han


Issız hana bende gittim gordugumde sasirdim Sehrin disinda bu guzel yapı nasil gozlerden uzak bir sekilde kalmis hayret.İzmir yolu istikametinden,Karacabeye giderken sol tarafta çingençeşme diye dillendirilen yerde ekmek fırını var hemen onun arkasinda issiz han tabelasi var zaten o da olmadi benzin istasyonuna sorarsanız soylerler. Aslinda bizi oraya mimar bir hanim goturdu Tabiat varliklari kurulu tarafından restore listesine alinacakmiş bizde 3 boyutlu ölçüsünü yaptık.İçine girme şansimiz oldu birden Cuneyt ARKININ filmlerdeki Tarkan karakteri geldi hani orda seyyahlar dinlenir sarap ,cay icerler yaa oyle bir izlenim veriyor insana.Bina cokta kotu bir durumda degil Kapısı bile 600 yıllık gibi duruyor.Ulubat golune de yakın yanında da bir ciftlik var zaten ,çiftlik sahibi samanlarını koyuyodu iceriye ne yazıkki.Ama yolunuz Karacabey-Kemalpasa-İzmir-Bandırma-Balıkesir uzerinde ise gecin 5 dk ugrayın derim.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA