Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
kemalsoylemez

12 yıl önce - Sal 26 Arl 2006, 23:38
[İST-B1.90] - İDO'ya Öneri: Yeni İnşa Edilecek Vapurlardan Birinin Adı Neden 'Eser TUTEL' Olmasın

Alıntı:
2006 yılında 4 adet yeni Hızlı Feribot , 5 adet Deniz Otobüsü ve ilk etapta 5 adet yeni Şehirhatları vapuru ( Model 4) ihalesi yapılmıştır , yeni gemilerin teslimatı 2007 senesinde başlayacaktır.

Kaynak: www.ido.com.tr

İDO önümüzdeki yıl içerisinde 14 adet yeni gemi hizmete girecek.

Benim isim önerilerim:

- Hızlı Feribot: Suhulet (Dünyadaki ilk feribot, savaş kahramanımız.)
- Vapur : Eser Tutel (Vapurlar konusunda duayen, insanları yaşarken ödüllendirmeliyiz.)
- Deniz Otobüsü: Bedrettin Dalan (Deniz otobüsü denince aklıma o geliyor, günahıyla sevabıyla...)

En son kemalsoylemez tarafından Çrş 27 Arl 2006, 00:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 27 Arl 2006, 02:00

Alıntı:
Vapur : Eser Tutel (Vapurlar konusunda duayen, insanları yaşarken ödüllendirmeliyiz.)

Kesinlikle altına imzamı atarım... Eser Bey vapur konusunda kesinlikle bir duayen!...

Akın KURTOĞLU

Ali Melih Atafırat

12 yıl önce - Çrş 27 Arl 2006, 02:36

Eskiden şehir hatlarında çalışan gemilere çalıştığı iskelelere göre isim verilirdi. Şüheda vapurları ile beraber bu özellikte ortadan kalktı. Bence artık tekrar eskiye dönmekte fayda var. İstanbul'un isimlerini gemilerimizde tekrar görmek isterim. Mesela Burgaz, Heybeliada, Haydarpaşa .. hepsi tarih oldular. Zaten denizcilikte eski adların tekrar konması gibi bir anane vardır.  Ama tabii denizciliğe katkıda bulunmuş kişileri de unutmamak lazım. Bence de Sayın Eser Tutel bu konuda unutulmaması gereken bir yazarımız.

Selamlar

Ali Melih Atafırat

kemalsoylemez

12 yıl önce - Çrş 27 Arl 2006, 02:50

Bir vapura Eser Tutel adı verilmesi için kampanyaya ne dersiniz?

mordehay kohen

12 yıl önce - Çrş 27 Arl 2006, 04:27

Sayın eser tutelin araştırmanın sayesinde denizi vapurları sevdik ve bu konuda bilgimiz artı
Kendisine bundan daha büyük bir hediye tasavvur edemiyorum . ama biraz gerçekçi olalım benim belediye sakinlerini tanıdığım ve anladığım kadar böyle bir isim girişimine el vereceklerini zannetmiyorum .
Sayın ido genel müdürü dr ahmet paksoy eser tuteli şahsen tanıyor bu isim olayını kendisi desteklemesi
lazım . birde büyüğümüz olan kıymetli arkadaşımız  sayın ali bozoğlunun fikrine kulak verelin acaba bu konuda ne düşünüyor .

ali_bozoglu

12 yıl önce - Çrş 27 Arl 2006, 14:28

İnanın bu önerinizi gördüğüm zaman çok duygulandım. Niçin olmasın gazetecilik yönünü bir kenara bırakırsanız denizcilik üzerine araştırma yapan bunları kitap haline gekirerek bu araştırmalarını gelecek kuşaklara taşıyan bir insanın ismi niçin bir gemiye verilmesin  M/V ESER TUTEL çok güzel olur düşünün etrafınıza bir bakın denizcilik ve gemiler hakkında Eser bey gibi araştırma yapan başka kişiler varmı?Hepimize gemi sevgisini aşılayan bir kişi değilmi ?  bunu düşünen kişiye bir deniz ve vapur sever kişi olarak çok teşekkür ederim. Ancak bir konu daha var genizcilikte genel taammül ölen insanların ismi gemilere verilir bir kaç istisna hariç Recep Tayyip Erdoğan gibi

sabahattin kayış

12 yıl önce - Çrş 27 Arl 2006, 14:48

(+)

Kemal Söylemez'in Eser Tutel isminin bir vapurumuza verilmesini önerisine görüntülü bir destek yapayım dedim.. Dün Kadıköy'de Barış Manço vapurunu çekmiştim, Eser Tutel ismiyle size sunuyorum.. Yakıştı değil mi?

Alıntı... Alexandros demiş ki..
Alıntı:
Benim teklifim:

Istanbul vapurlarina niye Osmanli padisahlarinin isimlerini koymuyoruz.

İyi bir fikir..
Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman isimleri çok yakışır..

Salih Bey demiş ki..
Alıntı:
Açık arttırmayla kişi ya da kuruluşlar, kendi isimlerini veya firmalarının isimlerini verdirebilirler.
Bu sayede elde edilecek gelirle birkaç vapur daha yaptırılabilir.  
Bu işin meraklısı da çoktur eminim.Düşünsenize yıllar boyu sizin ya da firmanızın ismi boğazda geziyor.Süper reklam getirisi olur.

Bir reklamcı olarak bu teklif mükemmel diyorum, kişi ve kuruluşlar yıllarca sürecek bu reklamı kaçırmamalı    fakat bir kaç vapur yaptıracak bir bedel nedir? belirtilmemiş oldukça yüksek bir meblağ tutar..

Bir de vapurlara Sahil semtlerimizin adı verilmesi ile ilgili çocukluğumdan aklımda kalan ben vapurun ismi ne ise o vapur oraya gidiyor zannederdim..

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 03:36

İnsanları yaşarken onore etmek çok güzel bir düşünce... Belli bir konuda, aşık atılmayacak derecede büyük hizmetler veren bilgi ve birikim sahibi insanların bu tür jestlerle taltif edilmelerine gönülden katılıyorum...

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 30 Arl 2006, 18:58

Yeni inşa edilen vapurlardan birine; "ESER TUTEL" ismi verilmesi önerisiyle ilgili mesajları bu başlık altında topladık...

Akın KURTOĞLU

simon

12 yıl önce - Pzr 31 Arl 2006, 01:11

Bir süredir aklıma takılan konu şöyleydi. Bir gemiye hep hayatlarını kaybetmiş kişilerin isimleri veriliyor. Hatta Sedefadası'nı, İnciburnu'nu, Bostancı'yı, Kilyos'u, Bahçekapı'yı, Sarayburnu'nu ve daha nice güzelim yer isimlerini feda ettiler. Bu yer isimlerinin değişmelerine sebep olan kişilere neden vapurlara verildiğini sorgulamıyorum yanlış anlaşılmasın. Ancak neden yeni yapılan bir gemiye değil'de, belli bir yaşını almış gemilere kişi ismi ile değiştiriliyordu?

Artık bu tabuyu yıkmanın zamanının geldiğini, hatta geçtiğini düşünüyorum. Çünkü ne yazık ki öyle bir memlekette yaşıyoruz ki, vapurlara verilen isimler misali, hep onları kaybettikten sonra bir süreliğine kıymetleri biliniyor. Ancak yaşarken var'mıydı, Yok'muydu belli olmuyor. Unutkan bir toplumuz vesselam.

Bende vapurlar konusunda duayen dediğim Eser TUTEL bey'in isminin, bir vapura verilmesi gerektiğini destekliyorum. Hem neden olmasın ki, okul zamanlarında bir kitabını alabilmek için hocamdan borç aldığım, başka bir kitabını ise son dakikada sanş eseri gelen para ile aldığım, ancak bütün bunlara değen benim için birbirinden değerli yol göstericileri olan kitapların yazarı olan Eser TUTEL bey'in ismi bir vapura konulmuş çok mu? En azından yazdığı kitapların ve gösterdiği yolun karşılığında böyle bir vefa örneği gösterilebilir. Hatırlarsanız Merhum sanatçı Tevfik GELENBE'nin ismide yaşadığı yer olan Kadıköy'de bir sokağa ismi verilmiş, kendisi dünya gözüyle görmüştü. Böyle örnekler neden çoğaltılmasın ki?

Tanrıdan dileğim, Eser TUTEL bey'e uzun ve de sıhhatli ömürler versin.

En son simon tarafından Pzr 31 Arl 2006, 01:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM