Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
onurnazliaka
2 yıl önce - Cmt 14 Ksm 2015, 14:23

Alıntı:

herkese iyi günler, Bilkent Üniversitesinde öğrenciyim ve tarih ödevimde Arı sinemasını anlatmak istedim.
Fakat röportaj yapacak kimseyi bulamadım ve eğer yapmazsam ödevimi tamamlayamayacağım. Bana yardımcı olabilecek, Arı sineması Stüdyo' ya dönüşmeden önce orada bulunan üyelerden yardım bekliyorum.
Ödevimin konusu Sinemanın Stüdyo'ya dönüşme süreci, lütfen yardım edebilecek olanlar özel mesaj atsın. Röportaj vermek isteyen olursa çok büyük iyilik yapmış olur.

Arı Stüdyosu dediğiniz yere seyirci olarak giden olabilir, yarışması olarak giden olabilir; ancak orada çalışan pek kimse olduğunu sanmıyorum. Ki Arı Stüdyosu'nun sabit bir ekibi de yoktu. Gününe göre programlar orada çekilir, işi biten ekip stüdyodan ayrılarak kendinden sonraki programın çekimleri için alanı boşaltırdı. Arı Stüdyosu ya da stüdyo olmadan önceki sinema hâli için TRT'den bilgi alabilirsiniz. Bunun için öncelikle TRT'ye bir bilgi edinme başvurusunda bulunun. Devamında da ilgili müdürlüğü bulup, doğrudan doğruya TRT'nin Oran Sitesi'ndeki binasına gidip onlarla görüşün. Emin olun TRT'ciler sıcak kanlı insanlardır, sahip oldukları bilgileri size de sunacaklardır. Hatta gitmişken menüye bakıp öğle yemeği de yiyin, en basit menüleri bile oldukça güzel oluyor. Merak ettiğiniz bilgileri aldıktan sonra da TRT Müzesi'ni gezebilirsiniz.

Bu arada 2008 yılında ben de Arı Stüdyosu'nu ziyaret etmiştim. En son 2008/2009 döneminde TRT Gap TV'de yayınlanan Şans Yıldızı adlı televizyon yarışmasına katılmıştım. Bu yarışma cumartesi günleri öğleden sonra yayınlanırdı. Eylül 2008'de TRT'nin Oran Sitesi'ndeki merkez binasında, yemekhanede yapılan yazılı eleme sınavını geçtikten sonra Ekim 2008'de yarışma için Arı Stüdyosu'na davet edilmiştim. Üç kişilik bir yarışmaydı, ilk turda bir diğer rakiple aynı puanı paylaştığımız için kura sonucu ben ikinci tura kalmıştım. Ancak 5.000 TL'lik para ödülünden pay almak için finalde en az 125 puan almak gerekiyordu, fakat ben 75 puanda kaldığım için para ödülünden pay alamayıp 0 TL kazançla yarışmayı bitirmiştim. Aslında güzel cevaplar da vermiştim ama hem aldığım risk hem de o risklerde yanlışların puanımı silmesi beni bu acı sonuca itmişti.

O çekimlerden hatırladığım, stüdyonun televizyondaki kadar büyük olmadığıydı. Çekim alanının yanında bol miktarda oda vardı. Burada çekim ekibi bulunurdu. Önde orta boy bir fuaye yer alırdı. Stüdyo tabi ki yerin altındaydı. Sinema döneminden kalma bir asma kat hemen üstte yer alırdı, ancak hem alt hem de üst kattaki koltuklar sökülmüştü. İç mekân dekorasyonunda siyah renk tercih edilmişti. Bu bilgiler 2008 yılına ait. Daha sonrasında ne gibi bir değişiklik oldu hatırlamıyorum. 2013 yılında da TRT'nin Sefaretler Stüdyosu'nu iki kez ziyaret etmiştim, orayla karşılaştırınca Arı Stüdyosu daha geniş kapsamlı çekimler için uygun, ama biraz daha eski görünüyordu.

Misafir f22

2 yıl önce - Sal 26 Oca 2016, 16:28

1963-1977 yıllarında aydınlıkevlerden türkiş bloklarına giderken 9.durakta çevreli caddesinin, duygulu sokakla kesiştiği köşe binanın yanında açıkhava sineması vardı adı CİCİ sinemasıydı.

Misafir 319

2 yıl önce - Çrş 27 Oca 2016, 19:41

Arı Sineması Ankara'nın en modern ve büyük sinemasıydı. Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği binasının bir bölümüydü. Sinema olarak inşa edilmişti. Klimalı, rahat koltukları ile güzel bir sinemaydı. Yazın serin salonunda film seyretmek büyük bir zevkti. Waterloo gibi zamanın süper yapımları oynamıştı. Fakat yeri o zamanki Ankara'da biraz sapa kalıyordu. Büyük olduğu için de genellikle doluluk oranı düşük oluyordu. Arı Sinemasının kapatılarak TRT'ye devredilmesinin sebebi sanırım buydu.

Misafir aed

2 yıl önce - Cum 26 Şub 2016, 15:57

Bir zamanlar Ankara'nın en muhteşem sineması olan Arı Sineması yıkılarak yerine kat karşılığı inşaat yapılacakmış. Haberde adı geçen inşaat firmasını da Ankara'da bilenler bilir.

"TRT Arı Stüdyoları'nın da olduğu işhanı sinema, düğün salonu ve tiyatro kompleksi olarak Demirtaş Kamçıl Rahmi Bediz tarafından tasarlanan yapı grubu 1969 yılında tamamlanmıştır. 16475 metrekare kapalı alanı olan yerleşke, pastanesi, tiyatro binası, Arı Sineması ile birlikte dönemin sosyal ve kültürel buluşma alanı işlevini görmüştür. TRT tarafından Tarım Kredi Kooperatifleri'nden 49 yıllığına alan kiralanmıştır. Arı Sineması ve Tiyatro bölümleri TRT Kurumu tarafından özgün mimarisi nedeniyle korunmuştur. Stüdyoların yanı sıra Tarım Kredi Kooperatifinin Merkez Müdürlük binası da aynı alanda bulunmaktadır. Stüdyonun sinemadan dönüşen bölümünün adı Arı stüdyosu olarak kalırken, Tiyatrodan dönüşen bölümün adı Orkut Stüdyosu olmuştur. Arı ve Orkut stüdyoları ile birlikte anılan yapı grubu kent için bellek değeri taşımaktadır. Yatay ve düşeyde kurduğu denge, zengin mekânsal çözümlemeleri ile modern mimarlık eserleri arasında yer alan,yapıların yıkılarak kat karşılığı inşaata verilmesi kabul edilemez. Korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için koruma kuruluna başvuruyoruz. 8 bin 287 metrekare alanlı arsaya kat karşılığı inşaat yapılması yönündeki ihaleye 5 firma katılmıştır. Yüzde 50 kat karşılığı şartı ile başlayan ihale yüzde 66 kat ile Söğüt İnşaat'a kalmış durumda ihale takip merkezimizi konuyu takip ediyor. Ankara'nın en değerli yerlerinden olan ve kentsel hafızamızı sıfırlamaya yönelik bu yıkımı kabul etmiyoruz." (ANKA)

Mehmet Tunçer

2 yıl önce - Cmt 27 Şub 2016, 18:18
Arı Sineması Yıkılmamalı!

ARI SİNEMASI
Sinema da neymiş, anı değeri de neymiş..
Ankara'da açıldığı zaman uzun kuyruklarla bilet bulmanın çok zor olduğu Arı Sineması yıkılıyor.. Çok üzücü...
Gençliğimizin en güzel, en heyecanlı filimlerini, özellikle "Dr. Jivago" filmini nasıl unuturum.
İçine girdiğiniz zaman rüya alemi gibi, havuzlar, çiçekler, renklerle bezeli o sinemada film seyretmek için haftalarca program yapar, önceden bilet alırdık. Bir müteahhit çıksa da konut yapacağına bu SİNEMA'yı yeniden bize geri verse:)
HAYAL YA!!

Misafir 1e3

2 yıl önce - Cmt 27 Şub 2016, 18:45

mrb arkadaşlar, aydınlıkevlerde süreyya sineması vardı.

Misafir 63c

2 yıl önce - Pts 18 Nis 2016, 12:10

ankara samanpazarında yayla ve eser adında 2 tane yazlık sinema vardı..hele eser sineması manzara açısından mükemmeldi..koç müzesinin yanında idi...insanların buluştuğu vakit geçirdiği çok mütevazi mekanlardı..hatta yaşlı bir teyzemiz allah benim canımı sinemada alsın demiş..duası kabul olmuştu..sinemada film seyrederken vefat etmişti..1960 lı yıllar.....

Misafir 1f8

2 yıl önce - Cmt 30 Nis 2016, 17:20

Atatürk Site Yurdu'nda kalırken devamlı Cebeci Sineması'na giderdik.Genelde kowboy filmleri oynatırdı.Cango,Ringo,Gringo filmlerine bayılırdık.Baş rollerinde Gulliano Gemma ve Franco Nero olurdu..

pinpini
2 yıl önce - Pzr 01 May 2016, 20:46

Birkaç yıl açık kalan ve 2006-2007 gibi kapanan bir sinema salonu ise Birlik Mahallesi'nde yer alan Moviepol. Kaliteli sinema salonları ve sıcak ortamı olan bir cafesi vardı. Ağırlıklı olarak civarda oturan Birleşmiş Milletler ve elçilik çalışanları giderdi. Yürüyerek sinemaya gitme keyfini bu sinema sayesinde yaşamıştık. Kapasitesi talepten çok daha fazla olduğundan, onun da kaderi kapanmak oldu malesef...

onurnazliaka
2 yıl önce - Pzr 01 May 2016, 23:03

Belirttiğiniz sinemanın binası bildiğim kadarıyla daha sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne geçerek kültür merkezi tadında bir yer oldu. Küçük ama güzel bir sinemaydı ve o semt için iyidi.

Benim oturduğum bölgeye yakın olarak da Çankaya Yıldız'da Cinemagic vardı. Bu sinema da hepi topu bir bina altında yer alsa da hem genişliği hem de salon sayısıyla fena bir düzeyde değildi. Daha vizyona girdiği ilk gün Kurtlar Vadisi Irak'ı ve pek çok filmi burada izleyebilmiştim. Bu sinemanın da 2008 yılı gibi kapandığını hatırlıyorum.

Ata On Sinemaları da kapananlar kervanında. Tüm okul olarak gittiğimiz Gelibolu 1915 filmini burada seyretmiştik. Filmi çok beğenmesek de salonlar güzeldi. Hakeza ÖSS'ye hazırlandığımız senede Sınav filmine ve devamında da Dejavu'ya yine burada gitmiştik. Çankaya'nın kalbinde yer alan bir sinemaydı.

Kızılay'da Necatibey'de şu an adını hatırlayamadığım, ama Olgunlar'ın orada sinemayla aynı işletmeciye sahip olarak Batı Sineması adını taşıyabilecek sinema da ta çocukken Bebek Firarda ve 1998 yazında, o zaman vizyonda neredeyse dokuzuncu ayını geçiren Titanik'i de izlemiştim. Sonrasında bu sinema da kapandı.

Ve tabi daha önce kesinlikle bahsedilmiştir ama kapanışta Akün demek lazım. Seyircisiyle ilk buluşmasını Hababam Sınıfı filmiyle 1975 yılında yapan bu sinema, kapanışta da Hababam Sınıfı'nı göstermişti. Binası devlete ait olduğu için sinemadan sonra da bereket ki Devlet Tiyatroları'na ait bir sahne oldu burası, adı da Akün olarak kaldı. Hemen arkasındaki Şinası Sahnesi'yle de yakın ve güzel bir ikili oldular. Akün, sinemayken çok ilginç bir yapısı vardı. Sahne çok yukarıdaydı ve koltuklar yukarıdan aşağıya inmezdi. Salonda hafif bir bombe vardı. Ortadaki koltuklar en alçakta olmakla birlikte sahneyi rahatça görürlerdi. Bu sinemada ilk kez 2000 yılında Güle Güle'yi, 2001 yılında ise Vizontele'yi yine burada izlemiştim. Öyle ki Vizontele'nin biletleri çok önceden tükendiği için biletlerimizi bir gün önceden babam almış ve biz sinemaya öyle gidebilmiştik.

sayfa 6
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet