Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Misafir 7325

4 yıl önce - Sal 12 Ağu 2014, 11:51

İskitler caddesi şimdiki adı Turgut Özal bulvarı dolmuş durağının yanında eski adı kapalı durak cadde üstünde özgür iş hanının bulunduğu yerde açık hava sineması vardı

Misafir 1cf

3 yıl önce - Pzr 18 Oca 2015, 16:48

benim de eski ankara sinamaları isimlerine katkı olsun istedim ayvalı da çocukluğum geçtiği için orta okul ve liseyi etlikte (liseyi 1975 de bitirdim) okuduğumdan etlik son duraktaki (eski akman şarap fab yanı) yazlık her sene 23 nisanda açılan 1001 gece sinemasını, yenimahalle demetteki kapalı demet sineması demet haceğan parkı yerindeki yazlık yılmaz sineması, yenimahalle yunus emre ortaokulundan antarese giden yolun hemen köşede çok büyük ve havuzlu piknik sineması vardı. ayrıca ulustaki dolmuş durağında ve bu durağın karşısında atıf beye e çıkan yolun başında 2 sinema vardı. dışkapı yıba çarşısının yanındaki bisikletçilerin yerinde meşhur hacer buluşun yazlık sineması vardı feneralaylarından sonra oraya halamlarla giderdik. ayrıca simdiki ulus stad otelinin altında (KÖYDEN İNDİM ŞEHİRE FİLMİ ORDA ÇEKİLDİ) STAD SİNEMASI vardı sene 71-72 ortaokuldayım. deenizciler ve anafartalar bitişik köşesi yanında üste sus sineması altta yeni sinema(mustafa amcam orda boş beşiki izlettirmişti) yenimahalle alemdar kapalı sineması vardı 5. durakta ilk vampir filmini seyretmiştik. 1969 da etlik ayvalı ilkokulu 5. sınftayken okulca maltepe de özel bir tiyatroya gitmiştik gösterinin adı namık kemalin vatan yahut silistiresiydi hey gidi günler hey gidi günler hey anılarda kaldı hepsi herkese sağlıklar ve nostaljiyi böyle sitelerde hep beraber paylaşmak istiyorum....

Misafir 1cf

3 yıl önce - Pzr 18 Oca 2015, 17:54

yukarıda anlattıklarım sinema anılarıma balgat çukuranbar mahallesindeki eski anılarımla başlıyayım. çiflik tarafından gelip eskişehir yolu köprü altından geçin yüzüncü yıl tarafına ayrılan yol tarafına giderken sağda bir lise ve resmi bir laboratuvar var tam onun karşısında yazlık bir sinema vardı . ayrıca çukuranbardaki liva pastanesine varmadan solda hala yakınlara kadar duran yazlık bir sinema vardı. bilmiyorum keçiören ayvalı mah bilen varmı ? bu mahallenin yükseltepe mah diye bir mah var bu mah karşıyaka mezarlıklarına yakın bir yer. burda yıl 73-74 yıllarında yükseltepe açık hava sıineması vardı. ben burda Salih güney, alişen ve süleyman turanın oynadığı kaptan siwing i izlemiştim . burda bir şeylerden de bahsetmeden geçemeyeceğim tüm sinema önlerimde; teksas, tommiks, tombraks, zağor, kaptan siwing, zempla satılır ve değişme yapılırdı ve hepsinden meşhuru sezgin burakın çizdiği Tarkanı her hafta yaya yürüyerek biriktirdiğim haşlıkla alırdım. her neyse bunları hatırlayınca iyice duygulandım tüm akranlarıma sağlık ve nostaljiler dilerim. ayrıca böyle bir sayfayı açanlara ve vesile olanlara teşşekürler ......

Misafir 671

3 yıl önce - Çrş 18 Şub 2015, 12:09

Çocukluğumda esatta Dilek sineması vardı ; şimdi gazino var ; dörtyolda fırın vardı ordan bir şeyler alır Dilek sinemasına giderdik şimdi Esat dörtyoldaki fırın da kapalı yıllardır incesu da yazlık sinema vardı teyzemlerle giderdik: onlar hayatta değiller ama bize sanat gözü bıraktılar ; sinema paradiso yu izleyin konu tam da sinemalar ben 35 yaşında bunları yaşayabilmiş belki de son kuşağım iyi günler hepinize

Misafir db2

3 yıl önce - Çrş 18 Şub 2015, 12:13

Konur-2'deki Megapol şu an atıl bir bina olarak yıllardır yeni kiracısını beklemekte.

Hamza BAŞYURT
3 yıl önce - Çrş 18 Şub 2015, 12:15

http://ankaraarsivi.atilim.edu.tr/shares/ankara/f ...282%29.pdf
Ankara'nın eski sinemalarına ilişkin bir yazı.

Misafir de4

3 yıl önce - Cum 13 Mar 2015, 21:11

Aydınlıkevlerde Süreyya sineması vardı babam orda çalışırdı ben de sıkışık film izlemeye giderdim çok güzeldi o günler birçok ünlü gelirdi.ama hiç unutmuyorum o güzel günleri.

Misafir d0a

3 yıl önce - Prş 25 Hzr 2015, 19:04

Cebeci'nin en kral sineması ''CEBECİ SİNEMASI'' idi. Çoğunlukla kowboy filmi oynatırdı.Cango,Ringo,Gringo filmleri hayranları orada buluşurdu. Site Yurdu'nda kalırken ders çalışmaktan bunalınca kendimizi o sinemaya atardık.Bir de Hukuk Fakültesi hizasında ''SİTE SİNEMASI'' vardı.Özelliği, sinema salonunun öne doğru yüksek,arkaya doğru alçak olmasıydı.Film seyrederken koltukta arkaya kaykılmış olarak otururduk.İlginç bir salonu ve perdesi vardı..

Misafir 239

3 yıl önce - Çrş 14 Ekm 2015, 10:40

Ben 8 doğumluyum annem sami ulus çocuk hastanesinde hemşireydi o hastanenin arkasında şimdi apartmanların olduğu yerde de bir açık hava sineması vardı 1974 lü yıllardı.Çocukluğum cebecide geçti melek,inci,akün ve cebeci ora okulu karşısındaki uzay sinemasını hatırlarım bir de ulucanlarra giderken ve saman pazarına gelmeden üst geçidin oradaki ara sokakta adını hatırlyamadığım güzel bir sinema daha vardı.hey ki ne hey eski Ankara.....

emir323
3 yıl önce - Cum 13 Ksm 2015, 17:49

herkese iyi günler, Bilkent Üniversitesinde öğrenciyim ve tarih ödevimde Arı sinemasını anlatmak istedim.
Fakat röportaj yapacak kimseyi bulamadım ve eğer yapmazsam ödevimi tamamlayamayacağım. Bana yardımcı olabilecek, Arı sineması Stüdyo' ya dönüşmeden önce orada bulunan üyelerden yardım bekliyorum.
Ödevimin konusu Sinemanın Stüdyo'ya dönüşme süreci, lütfen yardım edebilecek olanlar özel mesaj atsın. Röportaj vermek isteyen olursa çok büyük iyilik yapmış olur.

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet