Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Murat Mutlu
9 yıl önce - Çrş 14 Oca 2009, 17:48

EMEK; Yıldız,BAHÇELİEVLER; Arı, Dedeman, MALTEPE; Burç, Başkent, Alemdar, Bulvar, Mini, Eti, Kerem, Gölbaşı, As, Derya, DEMİRTEPE; Nergis, Menekşe, Efes SIHHIYE; Orduevi, Ankara, Sinema 70 KIZILAY; Cep, Büyük BAKANLIKLAR; Batı KOCATEPE; Kızılırmak KAVAKLIDERE; Karınca Talip, Lale, Kavaklıdere AKAY; Dedeman KUĞULUPARK; Akün Sinematek, Çankaya, KOLEJ; Konak, CEBECİ; Site, SUN (Elvan) İnci, Dünya Cebeci, Melek, Uzay, Saray ULUS; Sus, Yeni, Kulüp, Sümer, Stad, DIŞKAPI; Nur, Atlas, ALTINDAĞ; Örnek Yenidoğan, KEÇİÖREN;Cem YENİMAHALLE: Alemdar, Güneş, DEMETEVLER;

mdevrim
7 yıl önce - Cmt 18 Arl 2010, 23:35

80 LERDE AYDINLIKEVLERDE SÜREYYA SİNEMASI DIŞKAPI KÖPRÜSNÜN ALTINDA NUR SİNEMASI VARDI

Yaşar Ünlü

7 yıl önce - Cmt 18 Arl 2010, 23:41

Cebeci' deki site sinemasının önünde ikinci el kitaplar satılırdı. oradan Teksas, Tommiks almaya giderdim, okuduğum kitapları satıcıya param az olduğu zaman bazen geri verir, değiş tokuş yaparak daha ucuzada alırdım onları. Hey gidi günler hey, iyiki bu başlığı açtınız, eski anılarım gözlerimde canlandı. Teşekkürler.

Yaşar Ünlü

7 yıl önce - Cmt 18 Arl 2010, 23:51

Tandoğan Orduevi bünyesinde de açık ve kapalı olmak üzere iki sinema vardı. Ayrıca şimdiki Hava Kuvvetleri binasının 4. katında da sinema vardı. Bu sinema cumartesi günleri saat 14:00 de film oynatırdı ve sivillere de açıktı. Ben hem Tandoğan' daki hemde Hava Kuvvetleri' ndeki sinemalara devamlı giderdim. Birde Ulus' ta Anafartalar Caddesi ile Denizciler Caddesi' nin kesiştiği köşeye yakın (Boğaziçi Lokantası arkasında) bir kapalı sinema vardı. Ama adını şimdi hatırlıyamıyorum.

Aykutayhan
7 yıl önce - Pzr 19 Arl 2010, 01:33

Kurtuluş'ta Cemal Gürsel Cad. üzerinde Hukuk Fakültesi ile arasından bir sokak geçen(yani yanyana diyebiliriz) bir sinema vardı..adı site sineması idi..önceleri normal sinema gibi çalışıyordu..derken gözünü para hırsı büyümüş ahlaktan bihaber olan adamlar sinemanın gösterdiği filmleri değiştirdi ve "3 film birden" olarak adlandırılan ve iğrenç,sapıkça filmleri yayınlamaya başladı..ve en sonunda da kapadılar..son gördüğümde o site sinemasının olduğu yer cafe bar tarzı birşeyler olmuştu..

Aksit Ozkural

7 yıl önce - Pzr 19 Arl 2010, 01:57

Arkadaslar Ankara'mizdaki tum eski sinemalari yazmislar, icim bu yazilanlari okurken ciz etti.

Nerelerden nereye.

Ben de semtimdeki acik hava sinemalarini yazayim dedim ( Bahcelievler ).

Bunu ancak yasi 60+ olanlar hatirlar.

Bahcelievler Carsi duragi ile Cami Duragi arasinda ( 7. cadde ) 1950'li yillarda bir GUMUS PASTAHANESI vardi, bu pastahanenin en ust kati da acik hava sinemasi idi ve adi da GUMUS SINEMASI idi. Yazlari cokca giderdik, geceleri soguktan usudugumu ve bazen uyuya kaldigimi da hatirlarim. Simdi ne pastahane var ne de sinema.

Bir de Karakol duraginin tam karsisinda tenis kulubunun yaninda bir yazlik sinema vardi, arada bir oraya da giderdik ama ne yaptiysam adi aklima gelmedi, bize biraz uzak kaldigi icin seyrek giderdik.

Bahceli'nin ilk kapali sinemasi RENKLI SINEMA idi. Acilisini da hatirlarim, Pazar sabahlari erkenden gider ailem icin biletleri ben alirdim. Hep cok kalabalik olurdu. Bu ozel sinema 1960'li yillarin ikinci yarisinda yandi, yeniden yapildi ama kendine gelemedi. Renkli sinema Bahcelievler tarihinin ozel isimlerinden biridir.

Zaten eskiden o kadar az seyimiz kaldi ki .....

Hem Bahceli eski Bahceli degil, hem de Ankara eski Ankara degil.

Cocuk gozuyle ve ruhuyla mevsim degisikliklerini birebir hissedip yasadigimiz semtimiz ve kentimiz yok artik.

Baksaniza, Piknik bile yok.

Kizilay'daki sinemalar ( Buyuk, Ulus, Ankara ) hic birisi yok.

Kimin siiri idi unuttum, bir nakarat dizesi de vardi dilime yapismis.....

Nerede 60'lar 70'ler?
Nerelere gitmisler?

Of be Ankara of.

Rifat Behar
7 yıl önce - Çrş 18 May 2011, 06:41

1958

Ankara olduğundan emin değilim

(+)

tantekin
7 yıl önce - Çrş 18 May 2011, 10:35

Televizyonlarda dizi seyretmekten sinemaları unuttuk.Maalesef sinema kültürümüz zayıfladı. Sinemalara giriş kimsenin bütçesini sarsmıyordu.Ucuzdu.Yazlık sinemaların keyfi çok güzeldi. Maalesef şimdiki sinemalara gittiğinizde 2 kişi öğrenci değilseniz en az 40-50 lira ile çıkıyorsunuz. Ayda kaç defa gidebilirsiniz. Çocukluğum Yenimahallede geçti. Her hafta sonu mutlaka cumartesileri sinemaya ailecek giderdik. Bu bir alışkanlıktı. Bütçeyi sarsmıyordu. Yenimahalledeki Alemdar, Seyran ve Güneş Sinemaları. Kızılaydaki Büyük Sinema, Cebecideki Melek Sineması Düğün salonu olduğunda içim cızladı. Ancak bu sinemaların ömrünün bitmesi hep yeşilçamın bir ara çektiği ucuz vamp filmlerinden kaynaklandı. Kaliteli filmler o dönemlerde çekilebilseydi bu sinemalar yine ayakta kalabilirlerdi. 1975 yılından itibaren Televizyonların günlük hayatımıza girmesiyle birlikte toplum olarak içimize kapandık. Ondan sonra da sinemalar birer birer kapanmaya başladı.

ishak53

7 yıl önce - Çrş 18 May 2011, 10:58
sinema

Gazi mahallesinde DERS ALETLERİ YAPIM MERKEZİNİN karşıısında şimdiki ziraat bankasının olduğu yerde ümit açık hava sineması vardı. Hani sandalyelkeri tahta olan ve birbirine bağlı. yerler çekirdek kabuklarından dolayı pamuk gibi. Işıklandırma renkli ve küçük ampullerle yapılan. Ve sahneye yakalanmış kızı kurtarmak için baş aktör girince alkışlanan, akşamları evlerde tv ler olmadığı için eş dost la gidelen bir sinema idi. Hangi senemiydi 1968 -1970
saygılar

zeki bütün
7 yıl önce - Çrş 18 May 2011, 10:59

Gazi Mahallesinde açık hava Ümit Sineması vardı. Zaman, zaman o dönemin popüler sanatçılarıda konser verirdi. Bahçelievler 3. Caddede şimdiki migros un olduğu yerde bulunan açık hava sinemasının adı da zevkli sinema idi.

En son zeki bütün tarafından Çrş 18 May 2011, 11:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet