Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mataraci

11 yıl önce - Cum 29 Arl 2006, 22:37
Ankara Eski Sinemalarının İsimleri ve Bulundukları Semtleri Hatırlıyormusunuz?


Benim hatırladıklarım Renkli sinema Bahçelievler,Dedeman akay,Ankara sihhiye,Büyük sinema ve Ulus Kızılay,Çankaya şili meydanı Tunalıhilmi caddesinde beş sinema mevcut idi bunlardan üçünün adını hatırlıyorum.Kavaklıdere,Yeni ulus,Talip diğerlerinin yerlerinde Tivoli Cafe ve bir giyim mağazası var  Esatta ise Karınca sineması vardı.

Atilla DÜNDAR
11 yıl önce - Cum 29 Arl 2006, 23:22

O eski sinemalardan anılarda kalan Yenimahalle'de Ragıptüzün Caddesi üzerinde "Alemdar Sineması", 5 nci durak Serdar Sokakta "Seyran Sineması" ve Akın Caddesinde yazlık "Yılmaz Sineması" dır. Şimdi artık yerlerinde İş Merkezi, kullanılmayan Otopark ve Yüksek Binalar yer almaktadır.

burakdilan
11 yıl önce - Cmt 30 Arl 2006, 05:20

Kızılay da Menekşe ve Nergis sinemaları ,Bahçelievler de Arı sineması Renk sineması ,Dışkapı(Yildırım Beyazıt Meydanı) Nur sineması, Aydınlıkevler de Süreyya sinemasıAhmet Gürkan
11 yıl önce - Cmt 30 Arl 2006, 11:07

Keçiören'de Çekirge caddesinin başında eskiden Şato Sineması varmış, annem babam hep anlatırlar, ama şimdi yerinde Şato kahvehanesi var... ne kadar kültürlü bir milletiz değil mi!

Sarıyerli TAYFUN

11 yıl önce - Cmt 30 Arl 2006, 11:28

1970 li yılların başında Etlik Yukarı Eğlence de Etlik Lisesinin
karşısında GÖKTÜRK sineması vardı
şimdilerdemüstakil olan bu binada sinemanın yerinde şimde
düğün salonu var sanıyorum


Mehmet Ali Giray
11 yıl önce - Sal 02 Oca 2007, 23:02

Sıhhiyede Necatibey Caddesinin başında Orduevinin karşısında ANKARA Sineması vardı. Sanırım 80'li yıllarda yerini işmerkezine bıraktı. Yine Sıhhiyeden Kızılay'a giderken Zafer Çarşısının ilerisinde şimdi Büyük çarşı olduğunu sandığım yerde BÜYÜK SİNEMA vardı. Bu sinemada yabancı ve orijinal seslendirmeli filmler oynardı. Denizciler Caddesi ile Anafartalar Caddesinin birleştiği köşede YENİ Sinema ve SUS sineması Hamamönünde Saray Dörtyolda Melek sineması, Konservatuarın karşısında ise Cebeci sineması vardı. Uzun yıllar Ankaraya gitmediğimden bu sinemaların durup durmadığı hakkında bilgi sahibi değilim. Türkiye'de televizyonun yeni başladığı yıllarda her hafta birkaç tanesine gttiğimiz bu sinemaların bendeki hatıraları çok büyük.En son Mehmet Ali Giray tarafından Çrş 03 Oca 2007, 10:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


omercank
11 yıl önce - Sal 02 Oca 2007, 23:28
Eski sinemalar.


Cok eski olmasada artik hizmt vermeyen iki sinema geliyor aklima. Birincisi Mesa Koru Sitesi'nde bulunan Koru Sinemalari. Ikincisi de Umitkoy Galleria AVM'de bulunan sinemalar. Ikiside birkac yil once kapatildi. Halbuki hatirladigim kadariyla, Koru Sinemalari film cesitliligi bakimindan cok iyiydi baslangicta. Lise yillarinda cuma geceleri film acilislarina gitmek cok zevkli olurdu Koru'da...

Yılmaz948

11 yıl önce - Çrş 03 Oca 2007, 00:11

1968-70 yıllarında Tandoğandan Kızılaya dogru gidelim. Bankaevlerinde iki katli BAŞKENT ve BURÇ sinemaları. O zamanlar bir binada 2 tane sinema olması hayret vericiydi. Şu anda Başkentin yerinde Başkent Düğün Salonu var sanırım. Biraz ilerleyince Maltepede yanyana MALTEPE ve BULVAR Sinemaları vardı.(şimdi Bulvar düğün Salonu) Nokta duragına doğru (gençler belki bu adı bilmez Maltepe Camiinin civarında nokta durağı vardı) MİNİ sinema. Mini sinema Ankaranın en küçük sineması olup, büyük salonlu, balkonlu sinemalara alışkın olan bizler mini sinemayı ilk gördüğümüzde " böyle  büyük bir oda kadar sinema mı olur? "diye şaşırmıştık. Maltepe camiine karşı KEREM Sineması,onun yanında Ankara'nın en nezih sinemalarından  GÖLBAŞI sineması. Alt katında da AS sineması. Menekşe Sokakta  arkadaşımın da dediği gibi  MENEKŞE ve NERGİS sinemaları vardı.
Kızılayda gökdelenin karşısında, şimdiki Soysal pasajının yerinde en eski sinemalardan ULUS sineması. Sıhhıyeye doğru dönelim.BÜYÜK Sinema (şimdiki büyük çarşının üst katında tavana bakarsanız sinemanın tavan suslerinin bir bolumunu görürsünüz) Zafer meydanında 1970 yılında hizmete giren SİNEMA 70. son yıllara kadar film gösteriyordu. bilmem hala duruyor mu? Necatibey caddesinin başında ANKARA  sineması. üniversite öğrencisi bileti (şebeke denirdi) her yerde 1 lira iken Ankara sinemasında 90 kuruş olduğundan bu sinemaya rağbet fazlaydı. tabii ki büyük sinema devamlı doluydu.
Bahçelievlerde DEDEMAN sineması (şimdiki ON sineması).Türkiyenin en büyük sineması sıfatını uzun yıllar elinde tutan ARI sineması, RENKLİ  sinema,karşısında yazlık sinema.
1968-70 ten biraz daha geri 1955-60 yıllarına gidelim. (ilkokul yıllarıma) . Yalnizca oturduğum semt Yenimahallenin sinemalarını bilirdim. Atilla beyin de bahsettiği gibi 2 kışlık sinema vardı.O zaman Türkiyenin en büyük sineması olduğu söylenen ALEMDAR sineması ve SEYRAN sineması.Alemdarın yazlık kısmı 3 katlı binanın terasıydı ve sicak Ankara gecelerinde serin serin eserdi. Yazlık sinemalar ATLAS sinemasi (akın caddesinde, sonra adı YAZLIK SEYRAN,daha sonra YILMAZ oldu) YENİMAHALLE sineması,şimdiki pazaryeri civarında ismini hatırlayamadığım bir yazlık sinema. vardı. Akın caddesinin üst kısmında da bir sinema vardı, adı Güneş sinemasıydı galiba. Yazlık sinemalarda biletler 25 kuruştu.
aslında daha çok sayabilirim. haftanın 5 günü sinemaya giderdim. arkadaşlarım bir kisminin ismini yukarıda vermiş. Geçenlerde Tunalı Hilmi Caddesinden geçerken KAVAKLIDERE sinemasının hala çalıştığını gördüm. 37-38 yıl önce gitiğim sinema bana gençliğimi hatırlattı.


M.Ali Sade
11 yıl önce - Çrş 03 Oca 2007, 08:39

22 Haziran 2006 tarihli bir mesajimdan


Alıntı:
60 lı ve 70 li yıllarda Tunalı Hilmi Caddesi tam bir sinema cennetiydi.Zaten bence bu caddenin popülaritesini kazanması bu sinemaların açılmalarıyla başlamıştır.  

Caddenin en eski sineması 1964 te açılan, halen de mevcut olan Kavaklıdere Sinemasıdır.Ama şimdiki gibi çok salonlu değil tek salon ve güzel bir balkondan ve balkondaki localardan oluşan bir sinemaydı.  

Biraz ilerisinde şu anda Marks&Spencer Mağazasının olduğu yerde tek salondan oluşan ve sahnesinin sağında ve solunda acayip mask şeklinde suratlar bulunmasıyla ünlü Lale Sineması vardı.Sinema furyası bitince bir müddet dayandı ve daha sonra süper-market oldu.En son olarak da yanındaki garajla birleşip şu andaki halini aldı.  

Bu sinemanın karşısında şu anda Emek Kuruyemişçisi olan yerde de Avni Dilligil Tiyatrosu vardı.Bir müddet orada faaliyet gösterip 70lerde kapandı.  

Şu anda Tunalı Pasajı olarak bilinen yerde de yine tek salondan oluşan Yeni Ulus sineması vardı.O da güzel bir sinemaydı.  

Biraz daha ileride şu anda adında yanılmıyorsam Tabas Cafe olan ve yanında Ziraat Bankası olan yerde de Ses sineması vardı.O da balkon ve salondan oluşan nispeten büyük ve güzel bir sinemaydı.  

Esat'a doğru çıkarken Talip Mağazasını bulunduğu yerde şu anda garaj olan yerde de Talip Sineması vardı.O da çok güzel bir sinemaydı.  

Civarda ayrıca; Esat caddesi üzerinde, yerli film oynatan şu anda pasaj olan Karınca Sineması ile Güvenevler'de Çankaya sineması da ünlüydü. Bir de Kavaklıdere Postanesinin karşısında bir sinema vardı, ama adını hatırlayamadım.

Bu sinemalar 60 lı yılların ikinci yarısında faaliyete geçip 80 lerde de kapandılar.Sadece dayanabilen Kavaklıdere Sineması kaldı.    


Herkese selamlar.....


iskender18
11 yıl önce - Cum 11 May 2007, 02:22

Arkadaşlar
Bahçelievlerdeki Renkli Sinemayı hatırlayan varmı..? Yandı, şimdi yerinde Bahçelievler Telekom binası var.
Mutlu günlersayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet