Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 00:34
[İST-B1.89] - Vapur İsimleri ile İskele İsimlerinin Aynı Olması Konusundaki Düşünceler

Vapurlarımıza verilen sahil semtlerinin adları, aynı zamanda bazı vapurlarımızın da ismini taşımakta. Bu konuda teknik açıdan herhangi bir sorun oluşuyor mu? Haberleşme vs. gibi konularda? Başlık altında bu konuyu inceleyeceğiz.

Akın KURTOĞLU

Arda Alkaya
12 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 00:42

Alıntı:
Vapurlarımıza verilen sahil semtlerinin adları, aynı zamanda bazı vapurlarımızın da ismini taşımakta. Bu konuda teknik açıdan herhangi bir sorun oluşuyor mu? Haberleşme vs. gibi konularda? Başlık altında bu konuyu inceleyeceğiz.

Bilmiyorum teknik bir sorun mu ama gene de paylaşıyorum.
Geçenler Beşiktaş'ta Üsküdar vapuruna binmek için bekliyordum. Yanımda bekleyen bayanlardan birisi iskeleye yanaşan Büyükada isimli vapura bakıp "ama biz Üsküdar gideceğiz, Büyükada'ya değil."    

Alper AKAY

12 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 00:43

çoğunlukla sorun oluşturmuyor...
mesela Büyükada gemisi normal olarak çağırılıyor, Büyükada iskelesi ise "BÜYÜKADA RADYO" olarak çağırılıyor!  
aynı sistem Rumeli Kavağı,Beşiktaş gemileri içinde geçerli
arabalı vapurlarda da aynı sistem uygulanmakta sanırım...

Alıntı:
Büyükada isimli vapura bakıp "ama biz Üsküdar gideceğiz, Büyükada'ya değil."

hehehe... ANKARA feribotunun esprisi vardır... Kıç tarafında ANKARA hemen altında b.l olarak İstanbul yazıyor. Görünüm Ankara-İstanbul arası çalışan otobüslerin tabelaları gibi  

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 03:00

Şayet teknik açıdan herhangi bir sorun oluşturmuyorlarsa, iskele (daha doğrusu semt) isimleri vapurlara verilebilir. Ancak beraberinde birtakım sıkıntıları da getiriyorsa, üzerinde tartışılması gerekir.

Akın KURTOĞLU

Oktay Kasman

12 yıl önce - Cum 29 Arl 2006, 01:58

Paristeki Nehir gezisi yapılan gezi vapurlarına( takriben bizim Kadıköy-Karaköy arasında çalışan motorların büyüklüğündeydiler.) Fransız ünlülerinin adı verilmişti.Bizde de birisi benim akrabam olan bir sehid de dahil olmak üzere kahramanların adını taşıyan gemiler vardır.Bence buna layık çok kişi var ülkemizde.

Murat Caner
12 yıl önce - Cum 29 Arl 2006, 10:35

Telsiz haberleşmesinde sorun olmaz.

"Küçüksu iskele, Küçüksu",
"Dinliyorum Küçüksu, bursası Küçüksu iskele"

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 30 Arl 2006, 15:53

1950'lerde ve 60'larda, hatta 70'lerde iskele isimleri, vapurlarda çok daha yoğun olarak görülmekteydi: Çengelköy, Vaniköy, Kuzguncuk, Haydarpaşa, Ortaköy, İstinye, Kınalı, Burgaz, Heybeli, Büyükada, Sedefadası, Moda, Büyükdere, Kanlıca, Rumelikavağı, Sarıyer, Beykoz, Paşabahçe, Emirgân, Rumelihisarı, Anadoluhisarı, Beylerbeyi, Yalova, Maltepe...

Acaba bu durum, o yıllarda herhangi bir sorun teşkil ediyor muydu?

Akın KURTOĞLU

ANA SAYFA -> ULAŞIM