Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Atilla DÜNDAR
9 yıl önce - Çrş 27 Arl 2006, 11:13
Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi
Alev06

9 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 14:56
Seğmen Kostümleri
galpay

9 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 15:16güçlükaya
7 yıl önce - Cum 26 Arl 2008, 22:33
Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinin 89. Yıl Dönümü
İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Cmt 26 Arl 2009, 00:42

Alıntı:
Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 90. Yılı Etkinlikleri…

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 90.Yılını Çeşitli Etkinliklerle Kutlayacak
- Program (25 Aralık Cuma), “Atatürk Ve Kurtuluş Savaşı Fotoğrafları” Sergisinin Açılışı İle Başlayacak.
- Program Çerçevesinde, Pazar Günü Anıtkabir’e Çelenk Koyma Töreni İle Dikmen Keklik Pınarı’nda Temsili Karşılama Töreni Düzenlenecek.
Başkan Gökçek, Kutlama Resepsiyonuna Evsahipliği Yapacak


Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya geldiği 27 Aralık gününün 90. yıldönümünü çeşitli etkinliklerle kutlayacak. Atatürk’ün Dikmen sırtlarından seğmenlerin oyunları ve Ankaralılar’ın karşılamaları ile kente girişinin coşkusu aynı duygularla yeniden canlanacak. Sergiden konsere bir dizi etkinliğin yapılacağı bu özel gün için Başkan Gökçek de bir resepsiyon verecek.
- FOTOĞRAF SERGİSİ O GÜNLERE GÖTÜRECEK
Kutlama programı, Büyükşehir Belediyesi BELYA AŞ tarafından Zafer Çarşısı Güzel Sanatlar Galerisi’nde hazırlanan “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Fotoğrafları” sergisi ile başlayacak. Atatürk’ün ve Kurtuluş Savaşı’nın zafer coşkusunu yansıtan fotoğrafların yer aldığı sergi yarın (25 Aralık Cuma) saat 14.00’da açılacak. Başkentliler, 2 Ocak 2010 tarihine kadar ziyaret edebileceği sergide 100’ü aşkın büyük boy fotoğrafı görebilecek.
- PAZAR GÜNÜ İLK TÖREN ANITKABİR’DE
Büyükşehir Belediyesi’nin 27 Aralık Pazar günü etkinlikleri ise saat 10.00’da Anıtkabir’e çelenk koyma töreni ile başlayacak. Ardından Atatürk’ün Ankara’ya gelişinde ilk karşılandığı nokta olan Dikmen Keklikpınarı’nda bir tören düzenlenecek. Saat 13.00’de başlayacak törende Öğretmenler korosunun seslendireceği marşların ardından protokol konuşmaları yer alacak. Beynam Ormanlarından izci ateşi yakan izcilerin Cumhuriyet fidanını ve Türk Bayrağı’nı Vali Kemal Önal’a sunmasının ardından seğmen gösterileri yer alacak ve törene katılanlar 27 Aralık Atatürk Parkına fidan dikecekler. Ardından 74. Büyük Atatürk Koşusu’nun startı verilecek.
- BAŞKAN GÖKÇEK RESEPSİYON VERECEK
Büyükşehir Belediyesi’nin 27 Aralık etkinlik programı, Ulus Atatürk Heykeli önünde Mehteran ekibinin halka açık konseri ile devam edecek. Saat 15.00’de başlayacak konser, Başkentliler’e unutulmaz bir gün yaşatacak.
Kutlama programı Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Sherton Oteli’nde ev sahipliği yapacağı resepsiyonla sona erecek.

PROGRAM :
25 ARALIK CUMA
“ATATÜRK VE KURTULUŞ SAVAŞI FOTOĞRAFLARI”SERGİSİ Saat: 14.00
Yer: Zafer Çarşısı Güzel Sanatlar Galerisi

27 ARALIK PAZAR
ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA
GELİŞİNİN YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ

ANITKABİR’E ÇELENK KOYMA TÖRENİ
Tarih: 27 Aralık Pazar
Saat: 10:00

DİKMEN KEKLİKPINARI TÖRENİ
Saat: 13.00
Yer: Dikmen Caddesi/Keklikpınarı

74. BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU
Saat: 14.00
Yer: Dikmen Caddesi/Keklikpınarı

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MEHTERAN EKİBİ KONSERİ
Saat: 15.00
Yer: Ulus Atatürk Heykeli Önü

90.YIL RESEPSİYONU
Saat: 18.00
Yer: Sheraton Otel

http://www.ankara.bel.tr/Haberler/ataturk_sergi_241209.aspx

Atatürk'ün Ankara'ya gelişi ve Milli Mücadele'nin dönüm noktalarından biri olan 27 Aralık'ın 90.Yılı kutlu olsun.

“Ankara'nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır”
Atatürk


İ.Hakkı Erdoğan
5 yıl önce - Pzr 26 Arl 2010, 23:17

Alıntı:
Ulu Önder Atatürk'ün Ankara'ya gelişi dolayısıyla her yıl düzenlenen ve atletlerin zorlu etap kadar Ankara'nın soğuğuyla da mücadele ettikleri "Büyük Atatürk Koşusu" 27 Aralık günü saat 14.20'de yapılacak.

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre geleneksel 75. Büyük Atatürk Koşusu saat 14.20'de başlayacak. 27 Aralık 1936 tarihinde "Atatürk Koşusu" adıyla düzenlenen yarış bugüne değin aralıksız yapıldı. Yarışın özgün parkuru Ankara Dikmen sırtlarındaki Keklikpınarı mevkiinden, Atatürk'ün otomobilinden indiği yer olan Ulus Meydanı'ndaki Vilayet Konağı arasındaki 12 kilometreden oluşuyordu. Parkur bugün ise 10 bin 500 metre olarak koşuluyor.

-İLK ŞAMPİYON GALİP DARILMAZ İDİ-

75 yıl önce ilk kez düzenlenen yarışmanın galibi Ankara Demirspor atletlerinden Galip Darılmaz oldu. Darılmaz 12 kilometrelik mesafeyi 41 dakika 8 saniye de almıştı. İlk yıllarda kulüpler arasında yapılan ve Türkiye'nin simge sayılabilecek atletizm olaylarından biri olan koşu, atletizmin karşılaştığı ilgisizliğin de bir parçası olarak zamanla ilgi görmemeye başladı. Büyük Atatürk Koşusu kesintiye uğramadı ancak katılmak isteyen kulüpler, lise, meslek okulları, iki yıllık yükseköğretim okulları ve fakültelerin kız ve erkek öğrencilerine de açıldı. Bireysel olarak isteyen sporcularla yabancı uyruklu sporcular da koşuya katılabiliyor. Koşu sonunda bireysel, il bazında ve kulüp bazında sıralama yapılıyor. Pazartesi günü yapılacak koşu sonucunda dereceye giren atletlere ödülleri saat 15.30'da Ulus'taki Vilayet binası önünde verilecek.

http://www.ankarahaber.com/haber/Baskent-te-Buyuk ...cani/77225

91 yıl önce Anadolu'nun kurtuluş mücadelesinin merkezi Ankara'ya gelen Atatürk'ümüzün “Ankara'nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır” sözü milli mücadelemizde Ankara'dan ve Ankaralılardan görmüş olduğu desteğin kendi üzerinde bıraktığı tesirin en güzel ifadesidir.İ.Hakkı Erdoğan
5 yıl önce - Pts 27 Arl 2010, 20:36

Alıntı:
Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 91. Yılı Etkinlikleri…

Kurtuluş mücadelesinin en önemli günlerinden biri olan Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 91. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Ulus Atatürk Anıtı’nda ki törende Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek anıta çelenk koydu.

-Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinde Karşılandığı Dikmen Keklik Pınarı’nda Düzenlenen Törende
Konuşan Başkan Gökçek:
“Ankaramız Çok Daha Güzel Günlere Gidiyor”
“Belli Konularda Kararlılığımız Var. Diyoruz ki Expo Mutlaka Ankara’ya Gelmeli”

Atatürk’ün 91yıl önce Ankara’ya ilk gelişinde coşkuyla karşılandığı Dikmen Keklikpınarı’nda yapılan törende konuşan Ankara Büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek, “Ankara’mız çok daha güzel günlere gidiyor. Önümüzdeki günlerde Ankara için çok güzel adımlar atılacak. Belli konularda kararlılığımız var. Diyoruz ki EXPO mutlaka Ankara’ya gelmeli” dedi.

Keklikpınarı’nda yapılan törene, Ankara büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Valisi Alaaddiin Yüksel, 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Yaşar Güler, Milletvekilleri, öğrenciler ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldılar.

Törende bir konuşma yapan Başkan Gökçek, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinde Seğmenlerin gösterdikleri coşkunun Ankara’ya Başkent olma onurunu kazandırmada önemli payı olduğunu hatırlatarak, “Seğmenler Mustafa Kemal’in gönlüne girdi. Mustafa Kemal’de Ankara’yı Başkent yaparak taçlandırdı. Bunun için Atatürk’e teşekkür ediyor ve Ankara’ya tekrar hoş geldin diyoruz” dedi.

Ankara’nın son zamanlarda hızla geliştiğine dikkat çeken Başkan Gökçek, “Örnek bir kent niteliğine kavuşan Ankara 2009 yılında özellikle Avrupa Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Geçtiğimiz ay Akdeniz Parlamenterler Asamblesi tarafından mükemmellik ödülü aldı. Biraz önce Tunus Belediye Başkanı Ankara’daydı gazetecilere Ankara’ya olan hayranlığını çok açık ifadelerle dile getirdi” diye konuştu.

“Ankara’mız çok daha güzel günlere gidiyor” Diyen Başkan Gökçek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sayın Valime teşekkür ediyorum. Sayın valim Ankara’ya geldiğinden beri sanki Ankara’da doğmuş ve yetişmiş, bütün ömrünü Ankara için feda etmiş bir kişi gibi bizlerle işbirliği halinde, çok güzel şeyler yapmaya çalışıyor. Bugünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişi kutlamalarına da bir yenilik getirdi. Ulus’ta hep birlikte yeni bir tören daha yaptık.

Sayın Valimle birlikte ATO, ASO, Esnaf Odaları Birliği, Ticaret Borsası ile birlikte çok güzel toplantılar yaptık bu toplantıların bazılarına milletvekillerimiz katıldı. Önümüzdeki günlerde Ankara için çok güzel adımlar atılacak. Belli konularda kararlılığımız var. Diyoruz ki EXPO mutlaka Ankara’ya gelmeli, 2011 yılı içerisinde Ankara’da mutlaka dev bir fuar alanı bitmeli. Bilişim Vadisi mutlaka Ankara’da olmalı.
Ayrıca Ulus tarihi Kent Merkezi önümüzdeki 3 yıl içerisinde özellikle bir inanç ve turizm merkezi olarak da turizmimizi tetikleyen bir yer olmalı. Hayvanat Bahçesi ve Disneyland’te buna ilave edildiğinde Ankara’nın ekonomisine çok büyük katkılar sağlanacağını düşünüyorum. Bizler bunu elbirliği ile Ankaralılık ruhu ile yapacağız. Ben burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Gelecek sene burada buluştuğumuzda çok daha güzel bir Ankara ile karşılaşacağınızdan kuşkunuz olmasın. Bu yaz aylarında o kadar güzel bir sürprizimiz var ki, gördüğünüzde hepiniz hayran olacaksınız.”


Daha sonra törene katılanlara “Kahraman Ankaralılar” diyerek seslenen Ankara Valisi Alaattin Yüksel 91 yıl önce istiklal ve hürriyet aşkının Atatürk’ün 15 Mayıs 1919’da Anadolu’ya çıkmasıyla başladığını ifade etti.

Yaşanan süreci tarihten örneklerle anlatan Yüksel, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin Ankara’da atıldığını vurgulayarak, “Ankara buluşması bir milletin yeniden doğuşunu ifade eder. Bu önemli buluşma dalga dalga Anadolu’ya yayıldı ve Türkiye Cumhuriyeti kuruldu” dedi.

Seymenlerin gösterileriyle devam eden törenin ardından Atatürk’ün Ankara’ya gelirken konakladığı Beynam’da Ata’ya saygı Kampı yapan Ankaralı izciler, Ankara Valisi Alaattin Yüksel’e Bayrak, Flama ve çam fidanları sundular.

Kutlama töreni, İzcilerin sunduğu çam fidanlarının, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Garnizon Komutanı Yaşar Güler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Celmal Talu, Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özarslan tarafından dikilmesi ile tamamlandı.

http://www.ankara.bel.tr/Haberler/haber_5.aspx

Alıntı:
Büyükşehir’den “Kızılca Gün Ve Ankara Şehri” Fotoğraf Sergisi…

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 91. yıldönümü nedeniyle düzenlediği “Kızılca Gün ve Ankara Şehri” adlı sergi, Kızılay Metro Sanat Gelerisi’nde Başkentlilerin ziyaretine açıldı. .

Serginin ev sahipliğini yapan Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Recep Tekcan, açılışta yaptığı konuşmada, 27 Aralık 1919 tarihinin Kurtuluş mücadelesinin en önemli günlerinden biri olduğunu belirtti.

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 91. Yıldönümünü fotoğraflarla anlatarak tarihe tanıklık yapmayı amaçladıklarını belirten Ahmet Recep Tekcan, “1919 yılına kadar olan eski Ankara fotoğraflarını sergiliyoruz.
“Kızılca Gün ve Ankara Şehri” sergisinde, Kurtuluş mücadelesinin önemli duraklarından biri olan Başkent’te 27 Aralık 1919 tarihini anlatan büyük ebatlarda hazırlanmış 110 fotoğraf yer alıyor. Sergide ayrıca tüm fotoğrafların açıklamalarıyla yer aldığı bir kitapçık hediye ediliyor.
Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kızılay Metro İstasyonu Sanat Galerisi’nde açılan fotoğraf sergisi, 10 Ocak 2011 Pazartesi gününe kadar Ankaralıların ziyaretine açık kalacak.

http://www.ankara.bel.tr/Haberler/haber7.aspx

Atatürk'ün Ankara'ya gelişi bu güzel olaya yakışır biçimde kutlandı.


Süha
5 yıl önce - Pts 27 Arl 2010, 22:09ufuk06
5 yıl önce - Çrş 23 Şub 2011, 22:50
Mustafa Kemal Atatürk ve Ankara
İ.Hakkı Erdoğan
4 yıl önce - Sal 27 Arl 2011, 18:03cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet