Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'da AKBİL Kalkıyor
123 ... 181920   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 1

Bu Uygulamayı Nasıl Buldunuz?
Çok iyi 27.9%  27.9%  [95]
Hiç iyi değil 50.7%  50.7%  [173]
Benim için farketmez 21.4%  21.4%  [73]
Toplam Oy : 341

cesuryürek
12 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 16:18
İstanbul'da AKBİL Kalkıyor

Alıntı:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT otobüslerinde kolay ulaşım sağlayan Akıllı Bilet uygulamasına son veriyor. Belediye yeni sistem için düğmeye bastı.

İstanbul'da artık vatandaşlar otobüslere, metroya ve deniz otobüslerine kredi kartı ile binecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Vakıfbank ile anlaşarak şu anda kullanılan akbil sistemini kaldırıyor. Bunun yerine Vakıfbank, vatandaşlara birer kredi kartı verecek. Vatandaşlar ay içinde kullandıkları otobüs, metro ve deniz otobüsleri ücretini aynı alışverişte olduğu gibi ay sonunda ödeyecek. Benzer sistem bu anda otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan KGS kartlarında uygulanıyor. Uygulama önce belediye otobüslerinde başlayacak. Ardından metro ve deniz otobüsleriyle entegre olacak. Aynı kartın doğalgaz için kullanılması da gündemde. Buna göre kredi yüklenen kart ile artık doğalgaz faturası ödenmeyecek. Ya baştan parası ödenerek alınacak kredi karşılığı kadar doğalgaz kullanılacak ya da kullanılan doğalgaz miktarı kadar borç ay sonunda kredi kartına yüklecek. Böylece vatandaşlar artık fatura ödemek zorunda da kalmayacak.

Banka kartı gibi

Banka kartları ikiye ayıracak. Buna göre talep eden herkese önce para yüklenip sonra yüklenen paranın harcanmasını sağlayacak banka kartı benzeri kartlar verilecek. İkinci karti ise kredi kartı özellikleri taşıyacak. Banka kredi alabilecek niteliklere sahip olan vatandaşlara bu kartları verecek. Vatandaş kartı başlangıçta para yüklemeden istediği kadar kullanacak, hesap kesim tarihinde de ücretini toptan ödeyecek. Kartlar aynı karayollarında otomatik geçişlerde kullanılan OGS ve KGS gibi gösterildiğinde elektronik olarak okunacak.

6 milyon kredi kartı dağıtacak

Vakıfbank'ın bu uygulama ile yaklaşık 6 milyon kart dağıtması bekleniyor. Banka böylece kart sahiplerine diğer kredi kartlarını ve bankanın kredi ve mevduat ürünlerini kullandırmada avantaj sağlayabilecek. Projenin henüz başlangıç aşamasında olduğu ve Garanti Bankası'nın da aynı projeyi gerçekleştirmek için Vakıfbank ile yoğun rekabet içinde olduğu iddia ediliyor. Vakıfbank bir süre önce de inen faiz programını hayata geçirmişti. Programda kullanılan bireysel kredinin faiz oranı, piyasadaki faizler düştüğünde otomatik olarak indiriliyor. Aktif sıralamasında en büyük 5 bankanın faiz ortalaması baz alınıyor. Bu bankaların yıllık faiz ortalamasının her 0.10 puanlık inişinin yarısı tüketiciye indirim olarak yansıtılıyor.

BU HABER BENİ OLDUKÇA SEVİNDİRDİ.BÖYLE BİR UYGULAMA TÜM İSTANBUL İÇİN ÇOK İYİ VE RAHATLATICI OLUR...!

En son cesuryürek tarafından Pts 25 Arl 2006, 16:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mine-Myra

12 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 16:53

önce hayır olamaz dedim ama..sonra baktım fena fikir değil.

tek kartla her yere..diye slogan bile buluruz..
haber için teşekkürler.

yigit arslan

12 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 16:55

Yine bankaların komisyon kapma yarışmaları başlıyor demekki!!Yıllarca alışveriş çılgını vatandaşları kullandılar..Simdi de ulaşıma el atmaya kalkmışlar!!Alışverişin dozunu kaçıran halkımız ulaşımın da dozunu kaçırmasa bari...

Boğaz köprülerinden, otoyol gişelerindeki kgs'den ogs'den nemalanamayanlar fırsatı kaçırmasınlar..

fatih sey
12 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 17:03

Niye boyle bir uygulamaya gidildigini anlayamiyorum. Cunku akbilde zaten kredi karti gibi bir seydi.  Tek farki para yukluyordun, kullaniyordun. Kredi kartinda ise kullanacagiz, para verecegiz. Bu uygulama biraz garip degil mi? Yani var olan bir seyin sadece kilifini degistirip onumuze sunuyorlar, sanki yeni bi sey yapmis gibi. Belediye bunu gibi calismalarla bir seyler yaptigini mi gostermeye calisiyor bilmiyorum?

Ben bunda baska maksatlar ararim. Son zamanlarda halk devlet bankalarindan uzaklasmaya baslamisti. Devlet bankalarina katilimi canlandirmak icin olmasin bu calismalar.  

Emre Konuralp
12 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 17:54

daha akbil geleli kaç yıl olduki kaldırıyorlar, tonla para harcandı bu iş için şim gene aynı paralar harcanacak.bakalım bu sefer kimin cebine gidecek.
vatandaş açısındansa fikrimce hayata geçmesi zor olacak bir proje çünkü genel olarak insanların kredi kartına karşı antipatisi  var gibi,bir çok yaşlı insanımız 3 aydan 3 aya kart kullanıyor.sonra kart taşıması bence akbile nazaran daha zor bir şey.

mustafa esenduran
12 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 18:02

Gene bankalar arası pay kapma yarışı başlıyor.. Belediye bu işi Vakıfbank'a vermeyi düşünüyor.. Fakat Garanti Bankasının da bu iş için ısrarcı olduğu belirtiliyor.. Bakalım ne olacak.. İnsanımız akbile alışmışken akbil uygulamasının kaldırılması yerine kart taşınmaya mecbur bırakılması bence inanılmaz derecede yanlış bir uygulama.. Çünkü akbile alışmamız bile toplum olarak yıllarımızı aldı.. Bundan sonra bir de kart mı taşıyacağız.. Bunca akbil taşıyan vatandaş ne olacak..Milyonlarca akbil çöpe mi gidecek.. Akbili bile kullanmasını bilmeyenler ve yeni öğrenenler var.. Bütün bunlar sadece bankalara kar kazandırma uğruna değer mi..  Tek kart tek bilet sloganı ile yola çıkıyorlarmış.. Daha öncede tek akbil tek bilet sloganını söylememişlermiydi.. O halde Deniz motorlarına neden daha bir kaç ay önce  akbil koydunuz.. Bu uygulamanın fayda vermeyeceğini aksine israftan öteye geçmeyeceğini düşünüyorum . Varsın bankalar zengin olsun..

mehmeterden198
12 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 18:02

Benim için çok faydalı bir uygulama olur. Akbil yükleme derdinden kurtulurum. Sırf akbil yüklemek için yolumu uzatıp Kadıköy'e gittiğim günler oldu. Bazen akbil için sıra beklerken otobüsümü kaçırdım. Yeni uygulama hayata geçerse benim için daha rahat olur.

kutlay34
12 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 18:08

Bu iyi olmadı aslında bence... Bu akbili çıkardılar bütün düzeni sağladılar, neden tekrar masraf olacak uygulamaya girişiyorlar anlamıyorum... Zaten zarardasın neden böyle abes uygulamalara girişiyorsun... Yolcular buna nasıl adapte olacak??? Ona vereceğin parayı git daha yararlı şeylere yatır(metro, otobüs alımı vs...)

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 18:09

Aslında bu konu 3 hafta evvel "Akbil İle Ulaşım" başlığı altında incelendi:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=22055& ...p;start=31

Fakat, içinde bulunduğumuz bölümde bir oylama açılmış olması itibarıyla başlık kilitlenmeyerek devam ettirilecektir.

Site Denetçisi
Akın KURTOĞLU

_serhat

12 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 18:53

Benim burnuma hoş kokular gelmiyor!
Vatandaşı  bankalarla mecburen bire bir muhattap bırakılmasını anlıyamıyorum.Zaten kredi kartlarını doğru kullanmakta özürlü bir toplumuz, çevremizde de bunu fırsat bilip ellerini ovuşturan bekleyen bankaları görmek, bu konuda beni biraz tedirginleştiriyor
      Su olabilir,Akbil devam eder yanına böyle bir alternatif gelebilir anlarım. Ama sunulan projenin hoş olmadığı kanısındayım.

sayfa 1
123 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM