Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
erolc
12 yıl önce - Cmt 23 Arl 2006, 20:12
İETT Otobüslerinde Biri Bizi Gözetliyor

Uzun zamandır  forumla ilgilenmediğimden böyle bir konu  varmı bilmiyorum.Aradım bulamadım.
Solo Mercedes otobüsünde toplam 3 adet kamera takılmış. Dolayısıyla uygunsuz hareket yapmamak gerek. Bayanlar  şikayet ediyorlardı bir başka başlıkta "ellenmeden seyahat edebilecekmiyiz" diye. Sanırım elleyenler/ellenenler kayıt ediliyor  

Örnek otobüs : 2000-165

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 23 Arl 2006, 20:14

Bir resmini görmek isteriz. Başka birşeyle karıştırılmış da olabilir

Akın KURTOĞLU

erolc
12 yıl önce - Cmt 23 Arl 2006, 20:57

Başka bir şeyle karıştırmadım. Şöförden de onayı aldım Şöförün arkasında da kumanda aleti var.Fakat gözetleyen şöför değil,otobüs dışındaki kişiler. Kameranın markası da "LG". Gece karanlığında,otobüs hareket  halinde ve şöför farketmesin diye flaşsız bir kamera resmi çektim. Otobüs içini de gösteren bir fotoğraf olmadığı için koymadım.

Mustafa Kumbar

12 yıl önce - Cmt 23 Arl 2006, 21:53

Çok güzel bir uygulama olmuş bence...
M.O.B.E.S.E. Kameralarının faydalarını biliyoruz artık...
Metropol olan güzel İstanbul'da güvenlik önlemlerini bu şekilde sağlamak artık kaçınılmaz oldu...
Sadece tazcizcileri değil , kapkaçcıları - cepcileri ve hergün şikayet edilen iett çalışanlarının doğruluğuna veya yanlışlığına daha net karar verilir ( Bu biraz duygusal oldu heralde ).

İnşallah devamı gelir ve iyi bir uygulama olarak İstanbul tarihine geçer...

Mustafa Kumbar

erolc
12 yıl önce - Cmt 23 Arl 2006, 22:03

Tam plakaları bitirdik derken,şimdi de M.O.B.E.S.E.  olan otobüslerin listesini mi yapacağız  

Aylin

12 yıl önce - Pzr 24 Arl 2006, 05:04

Biri bizi gözetlesin lütfen
Bu uygulamayı tüm Toplu araçlarda görmek isterdim. 1 yıldır viyanada da (şuan sadece Metrolarda)uygulanan bu sistem sayesinde Metroda hırsızlık ve Şiddet olaylarını azaltmış. Diğer kullanılan ülkeler tarafından da çok fayda görüldüğü bildirilmiş.
Sadece tacizcilerin değil cepcilerinde işi zorlaşıcak gibime geliyor. Çoğu kişi özel hayata müdahele olarak görsede güvenliğimiz için kameralalara el sallıyalım lütfen.

Oktay Kasman

12 yıl önce - Pzr 24 Arl 2006, 12:56

Sn.Kurdoğlu çekimser kaldığına göre kesin birşey söyleyemiyorum ama şayet böyle birşey yapıldıysa gerçekten İETT yöneticilerini kutlamak gerekir. Taciz ,Yankesicilik,Otobüslere zarar vermek gibi suçların failleri bir merkez tarafından anında tesbit edilip,harekete geçiliyor demekki,bu da vatandaşı korumak açısından çok olumlu bir adımdır.Şayet gerçekse tekrar tebrik ederim. Suç işlemeyen kişilerin bu uygulamadan bir şikayeti olmaz sanırım.

En son Oktay Kasman tarafından Pzr 24 Arl 2006, 17:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

messiah_haktan

12 yıl önce - Pzr 24 Arl 2006, 13:03

Citarolarda fabrika cikisi kamera takiyorlar aslinda, IETT zamaninda bundan niye faydalanmadi ki?
Otobüslerin icinde iki tane kamera var ve söför ün önünde yukarida aynanin yaninda arka tarafi gösteren bir ekran. Hem kayit ediliyor hemde söför arka tarafi rahatlikla görebiliyor.

Bu resimde bahsettigim kamera zor da olsa gözüküyor.

Ekleme: Bir fotograf daha buldum:

Ademv
12 yıl önce - Pzr 24 Arl 2006, 14:07

Keşke gerek kalmasaydi... ancak malesef toplumun gerçekleri bunlar. Bence de güzel bir uygulama. Sanırım İETT bu kameraları AkYolBil sistemine de entegre edecek. Okuduğum kadarı ile bir tehlike anında merkezden kapılar açılabiliyor.

gürkang
12 yıl önce - Pzr 24 Arl 2006, 14:15

Aslında bu sistem otobüsün kalabalık olduğu zamanlarda orta ve arka kapıdan kaçak binenlerin tespit edilmesi için ve otobüs içinde yaşanabilecek olası hırsızlık, taciz, saldırı (biraz abarttım gerçi ) vb. olayların saptanmasında da yardımcı olabilir. Bu olayda görüntülerin kayıt altına alınmasıyla olacaktır şüphesiz.

Benzer bir uygulama halk otobüslerinde de uygulanırsa araçlarda para ödeyenlere bilet vermeyen araçların da tespiti yapılabilir. Aslında bu kameralar büyük fayda sağlayabilir.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM