Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
vehbim

17 yıl önce - Prş 16 Ekm 2003, 19:38
Minia İzmir hayal değil...


GEÇMİŞTE KEMERALTI İLE KIZLARAĞASI HANI ARASINDA BİR İÇ LİMAN VARDI
Minyatürdeki sır

Prof. Dr. Ahmet Sipahioğlu'nun, üç öğrencisiyle hazırladığı İzmir minyatürü, ilk kez İTO Kent Tarihi Müzesi'nde sergilenecek. Tarihsel gerçeklere göre İzmir, bir macera ve ticaret kenti...

HABER MERKEZİ

İTO projesi olarak 1.5 ay önce son sınıf öğrencileri Serap Kerekçi, Dicle Öney ve İbrahim Kurt ile birlikte İzmir minyatürünü gerçekleştirmek için kolları sıvadıklarını belirten Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölüm Başkanı Prof. Ahmet Sipahioğlu, "Rötuşlar kaldı, görücüye çıkmaya hazırız" diyerek çalışmalarını şöyle anlattı:

ÖNEMLİ ÜÇ ÇALIŞMA
"İTO'nun desteklediği bu projede biri 1800'lü yılların başında yapılmış harita, diğeri yangından önce 1905'de yapılmış sigorta paftası ile İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından 1970'li yıllarda yapılmış İzmir planından yararlandık. 1800'lü yılların başında Kemeraltı, Kızlarağası Han'ın, kalenin, camilerin, şadırvanların, sinagogun ve diğer yerleşim birimlerinin yer aldığı minyatürü tasarladık. Bu üç haritanın ışığında kimselerin hiç bilmediği bir gerçeği ortaya koyduk" dedi.

ARADA DENİZ VAR
O yıllarda Kızlarağası Han'ın deniz kıyısında olduğuna dikkat çeken Prof. Sipahioğlu "Hemen yanında da bir kale vardı. Ancak Kemeraltı Çarşısı ile Kızlarağası Han arasında bük yapan deniz daha sonra bataklığa dönüşmüş. Nitekim o yıllarda bu bataklık sinek yapacak diye doldurulmuş, kale yıkılmış. Yani dolgu yapmak, doldurmak İzmir'in kaderinde, tarihinde var" diyor.

MİNİA İZMİR HAYAL DEĞİL
Kültürpark ideal
Prof. Sipahioğlu, "1800'lü yılların başındaki İzmir minyatürü bir iç mekan maketi. Oysa kentimizin tarihi ön plana çıkartacak, turist çekecek İstanbul'daki Minia Türk projesi gibi bir proje yapabiliriz. Fakülte olarak 3 boyutlu tasarım teknolojisine, lazer kesim ünitelerine sahibiz. Çakalburnu'nda ya da Kültürpark'ta böylesi bir gezilebilir maket hazırlanacak boş alanlar var. Örneğin yeni yapılan Kent Müzesi'nin bahçesi de olabilir. İçinde kafelerin yer alacağı böyle bir projeyi 3 milyonluk İzmir'in en az iki milyonu gezer. bir o kadar da turist gelir. Biz böyle bir projeyi gerçekleştirmeye adayız, yeter ki destek verilsin" diyor.


YENİ ASIR GAZETESİ(Yaşam)-16.10.2003


Saygili
17 yıl önce - Cum 17 Ekm 2003, 16:39

Hic bir sey hayaldegilde, ah bir finanse eden kurulus bulunsa. Cogu kimsenin umurunda bile degil bu projeler.

Simdi son dönemlerin modasi, Gelen turist sayilari, Herkez neredeyse, Havaalani kapisina gecip koyun sayar gibi turist sayacak. bedavaya ye ic ve git. (Sevgili Erkan Mumcu bu sayma konusunda yeni bir is kolu acacak her halde.)

Efes Antik Kentinin ziyaretci sayisi düsmüs. Neden mi gelen fakir turist ulasim ve giris parasini ödiyemiyecek oldugu icin Tam pansiyon takiliyor.


isobel
17 yıl önce - Cum 17 Ekm 2003, 23:21

Guzel sanatlar fakultesi Grafik bolumu fazlasiyla destek oluyor zaten Ahmet Hoca'ya...

serkanen

15 yıl önce - Pzr 09 Ekm 2005, 01:59

bu projeyle ilgili bir gelisme yok mu sadece bir fikir olarak mı kaldı

tahsinsonerada

14 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 19:15

yaaa noldu bu projeye?
hiç ses soluk çıkmıyor
kültür park bunun için iyi bir fikirbence çok mantıklı ve bir okadar da güzel olur
umarım uygulamaya da geçer hayalleriniz...


Misafir 80b

3 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 00:27

en son gelişmeler nedir var mı bir haber

Misafir 8a0

3 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 13:01

Hayal değil rüya.

Misafir 3c9

3 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 13:12

11 yıl olmuş son msj atılalı. hortlatmanın da böylesi. bir taneside çıkmış rüya demiş. arkadaşım 11 yıl diyorum 111 yıl. ne rüyası???

Misafir f73

3 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2017, 15:16

bakalım başka kaç tane daha sallamasyon proje meydana çıkacak.İzmir süper gelişmiş bir yer!her tarafından modernlik fışkırıyor !hey bee kim tutar aziziANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet