Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'un Ceneviz Mahallesi


ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
MeReK
15 yıl önce - Prş 16 Ekm 2003, 17:11
İstanbul'un Ceneviz Mahallesi


Bizans imparatoru 2. Andronikos Paleologos sayesinde 13. yüzyılda imtiyazlar elde eden Cenevizlilerin Mahallesine götüreyim bugün sizi:

(+)


Arap Camii:

Galata'nın italyan ticaretinde bulunduğu dönemlerde Latinler 1233 yılında San Domenico adında bu manastır'ı yaptırırlar. Cenevizlilerin kullanımına bırakılan kilise 1407'de Papalık tarafından restore ettirilir. 1492 senesinde Endülüs Arapları Ispanya'dan Istanbul'a göçleri sırasında bu cami etrafına yerleşirler ve kilise camiye çevrilir. Istanbul'un belkide en garip Camisidir.


(+)

(+)

(+)

Ceneviz Sarayı:

1314 yılında tarihlenen Ceneviz Sarayı aslında Cenova'ya bağlı Galata'daki Ceneviz idarecisi Montani de Marinis'in sarayı olarak inşa edilmiştir (palazzo del comune). 1315'de yanan ve 1316'da yeniden inşa edilen bina gotik uslupta yapılmış. Ne yazık ki 1908 yılında bu eski eserin paha biçilmez derecede süslü ön cephesi işhanı yaptırılmak üzere yıkılmış ve bir kısmı Bankalar Caddesi olarak yola dahil edilmiş. Binanın geriye kalan arka kısmı ve diğer Saray binaları ise metruk bir halde günümüze gelebilmişler.
(+)


Ceneviz Sarayının çevresindeki diğer saray yapıları:
(+)


(+)

(+)

(+)
Bir yapının iç görüntüsü:(+)
19. yüzyıl yapıları:(+)


Italyan Santi Pietro ve Paolo kilisesi 1841'de Isviçreli Fossati kardeşler yapmış:
(+)
Farmir
15 yıl önce - Prş 16 Ekm 2003, 17:35

Beautiful, and new for me, approach to Istanbul. The first ones reminded me of the old winding streets of Valletta, Malta. I guess, the connection is right there: built roughly the same time and roughly by the same people.
I have to post those pictures from Valletta one of these days.
Also hope, one day these buildings will have been taken better care off (the least they could do is to do without signs like "Izol Bobinaj" and "Gungor Elektrik", etc.)


Halil
15 yıl önce - Prş 16 Ekm 2003, 19:25

Kerem yine cosmussun

fotograflara bakipta uzulmemek elde degil,, guzel bir restorasyonla buralar o kadar guzel hale getirilebilirki,,
Birde utanmadan Bu tarihi eser diye baslayan tabela koymuslar,, esas buralari kendi haline terkedenleri tarihi eser diye bir yerlere koyup millete gostermek lazim,,
Muzelerden ve antik sehirlerden kazanilan trilyonlar abuk subuk isler yerine bu tur yerlerin restorasyonunda kullanilsa olmaz tabiseydiz123
8 yıl önce - Pzr 11 Tem 2010, 11:51

acaba cenevizlerin meyhanesi tam olarak nerde ?cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL