Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Aylin

15 yıl önce - Çrş 20 Arl 2006, 20:56
[İST-F2.57] - Bebek Arabasıyla İstanbul'da Yolculuk

Çocuklu aileler eminim bana hak vereceklerdir. İstanbulda bebek arabasıyla yolculuk yapmak adeta bir zulüm. Otobüslere yolcu sayısı çok fazla olduğundan dolayı zaten binmek imkansız birşey. Minibüsleri sanırım dile getirmeye bile gerek yok.Tramvay ve Hafif metroda ise merdiven engelleri ile karşılaşıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse Merter İstasyonunun merdivenler hem dik hem çok fazla. Bebek arabasıyla yanlız başınıza çıkaramıyorsunuz ve yürüyen merdivende mevcut değil.
Geçenlerde Zeytinburnu istasyonunu kullandım asansör olduğundan dolayı bebek arabasıyla rahatlıkla aktarma yaparım diye düşündüm. Ne yazıkki düşündüğüm gibi olmadı, asansör var fakat çalışmıyor.Aylar önce yapılmasına rağmen hala çalışmıyor ve oradaki seyyar satıcalar tarafından önüne tezgah kuruluyor. Bunun gibi bir sürü durak var, istanbulda yaşayanlar bilir. Ayrıca avrupada olduğu gibi bence oradaki görevlilerin bebek arabalı yolculara biz yardım istemeden yardımcı olmaları gerekir. Her durakta merdiven in çık yaptığınız zaman inan kolunuzu kaldıracak haliniz kalmıyor. Sırf bu nedenle bebeğimi alıp gezmeye gidemiyorum. Bu konuyla ilgili sizinde fikirlerinizi almak istedim yazarsanız sevinirim.

Mahmuttan
15 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 16:19

Aslında iyi bir noktaya değinmişsiniz ama konu bence daha genel, şimdi sırf bebek arabası yazmışsınız erkekler buraya yazmaya çekinir şaka bir yana şehrimiz Kaldırım Mühendisliğini sadece kaldırımları arşınlamak olarak algıladığı için, bir bebek arabası ya da benim değinmek istediğim anlamı ile özürlüler içinde büyük engel haline getirilen kaldırımlara sahibiz. Bu konu ile ilgili yayınlanmış bazı dökümanlarda var ve bunlar türkçe burada kaldırımlardaki hipotenüs açısının kaç olması gerektiği, kaldırımın yüksekliğine göre iniş/çıkış eğiminin oranı gibi tüm teknik detaylar var ve eminimki ülkemin Ajdar olamamış İnşaat Mühendisleri (pardon Makine Mühendisi diyecektim) bu oranları ve hesapları çok iyi biliyorlar ama her ne hikmetse okuldaki hesap belediyeye uymuyor

Benim de çocuğum var ve zaman zaman sokağa çıktığımızda arabayı ben sürüyorum ama bu büyük bir eziyet, ve daha da komik olan İstanbul' un pek çok semtinde bu şekilde, yani Esenler de ne ise, Nişantaşında da o, evet arada farklar var daha geniş kaldırımlar gibi ama yine yol kenarlarında yüksek taşlar, ya da kötü eğimler var, işin diğer tarafı evimin bulunduğu yerde sabahları işe giderken rastladığım bir manzara, her sabah bir bayan tekerlekli iskemlesi ile meydandan geçiyor, ve bu yol boyunca bir kaç kez akşamda rastladım iskemlesini yoldan arabaların içinden sürüyor, neden derseniz, yaklaşık 2 metre genişliğinde bile olmayan kaldırımın bir kenarına dikilmiş olan çiçeklikler bu çiçekliklere paralel ya da çapraz yerleştirilen giyim dükkanlarının kolonları manavın kasaları, çıkmak için eğimi bile olmayan kaldırım kenarları daha ne sayayım...

Bu konu ile ilgili mi tam bilemiyorum ama bir de Kaldırımlar Kaldırımlar diye bir başlık vardı sanırım.

Ali Cenk
15 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 17:01

Her ikinize de katılıyorum. Örnekler pek çok. Etiler de oturuyorum. Değil sadece bebek arabası ve özürlü arabası kullanmanın zorluğu köpek pisliklerinden dolayı yürümek bile artık bir problem.

Kaldırımlarımızda da hiç bir standart yok. Her müteahhit firma herhalde kendi uygulamasını standart olarak kabul ediyor ve ettiriyor.Bir sokak ta daracık kaldırımlar, onlarda kısmen çöp konteynerleri ile kapatılıyor hadi koca kaldırımdan indir bebek arabasını, yanından geçen arabalar sanki hanelerine saldırmışsın gibi üstüne üstüne gelir (keza yapacak pek fazla bişeyleride yok). Bir an evvel kaldırıma atma telaşı ile kendini, yüklenirsin arabaya. Tabi bu arada çocuk şekilden şeklie girer araba içinde. Ne o güya bebeğini gezmeye çıkarttın.

Hayatımızın her anı macera adeta. Bu işlerle uğraşmaktan memleketimizin güzelliğini yaşayamıyoruz.

Aylin

15 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 17:27

Kaldırımlarımızda da hiç bir standart yok. Her müteahhit firma herhalde kendi uygulamasını standart olarak kabul ediyor ve ettiriyor.Bir sokak ta daracık kaldırımlar, onlarda kısmen çöp konteynerleri ile kapatılıyor hadi koca kaldırımdan indir bebek arabasını, yanından geçen arabalar sanki hanelerine saldırmışsın gibi üstüne üstüne gelir

Dükkan sahibleri kaldırım işgalinden dolayı belirli bir ücret ödediklerinden dolayı tüm kaldırımların kendilerine ait olduklarını düşünüyorlar. Ben tekerlekli sandalyede olan bir bayana kaldırımda duran sepete çarptığı için azar işittiğine bile şahit oldum
Bebeğimi gezdirmeye götürmek için artık evde plan yapıyorum. Nereye gitsek rahat rahat geze biliriz? Oraya gitmek için hangi engellsiz yolu kullana biliriz?Gec dönersek akşam yoğunluğundan dolayı araca bine bilirmiyiz? Sonuç olarak vazgeçiyorum ve haftasonu olmasını bekliyorum, Eşimle beraber çıkmak için. İki kişi anca idare edebiliyoruz bu trafikte bebek arabasını. Karşıdan karşıya geçmek bile zulüm. Ya anlamıyorum ne olacak sanki araba 10 saniye dursada geçsek. Sizin çolunuz çocuğunuz yokmu? Eşleriniz onlarla hiç dışarı çıkmıyormu? Yol vermek bu kadar zor mu? Hele yaya geçiti olarak işaretlenmiş olan yerlerde üzerimize üzerimize sürenler yokmu oan zivanadan çıkıyorum.Fakat artık karar aldım bu arabaların Plakalarını alıp Şikayet edeceğim sizlerdende aynı duyarlılığı beklliyorum. Hakkım olan yolda bile yürütmüyorlar.

Ali Cenk
15 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 17:34

Aylin hanım, biz daha farklı bir çözüm bulduk. Bu stresten kurtulmak için oğlanı 6 aylıkken yürütmeyi başardık  

hturann
15 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 17:54

Kadırımlar bozuk, çaresiz başka pratik çözümler gerekiyor.
Genelde ilk bebeklere 4x4 arazi aracı benzeri 20 kg'luk gösterişli bebek arabaları alınıyor, biz de öyle yaptık. Sonuç fiyasko. Büyük araba taşınmıyor, yürümüyor.
İkinci çocukta 3 kg luk büyük tekerlekli baston tipi araba aldık. Merdivene gelince bebeği kucağına al, bastonu koluna. Tabi bu yöntem 6 aydan küçük bebeklerde işe yaramaz.

CEMALİ
15 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 18:00

gerçekten aylin hanım haklısınız çocuklar daha bu yaşındayken olumsuzluklarla büyümeye başlıyor. geçenlerde bende bir servis aracı ile seyahat ederken oturarak gidiyordum bir bayan bindi 1.5 yaşlarında çok sevimli bir oğlu vardı kimse kalkmadı bende görevim olan işlemi yaptım hemde severek bazıları bunu zorla yapar ama bide kadıncağız inecekken çocuğumu tutsam arabayı mı indirsem diye bir de kadın haliyle panik yaptı oda beni çok üzdü ben gene üstüme düşen görevi yaptım kadın tek ben yardım edince şaşırdı beni muavin sanmaması içten bile değildi derken arabayıda kendisine verince sağolasın muavin kardeş dedi..)) bir baktımki insanlık ölmüş.......hemde gerçekten ölmüş...

Aylin

15 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 18:13

Alıntı:
bir bayan bindi 1.5 yaşlarında çok sevimli bir oğlu vardı kimse kalkmadı bende görevim olan işlemi yaptım

Ne yazıkki insanımız üzerine düşen görevleri yerine getirmiyor. Bana genelde Bayanlar yer veriyor. Ben oturdukdan sonra bazileride kalkıp buraya buyursaydınız diyorlar Bir ara ULAŞIM AŞ ye gideceğim bu Çocuklu anneler , yaşlı insanlar, engelli arkadaşlarımız için Tramvaylarda Metrolarda özel yer ayırmalarını önericeğim. Avusturyada ki araçlarda bu uygulamalar var. Tramvaylarda tekli koltuklar var karşı karşıya ,arasında iki bebek arabası sığacak kadar mesafe ve arabayı bağlamak için bir güvenlik kemeri ani frenlerde araba yürümesin diye. Bindiğiniz anda orada yaşlı bir insan oturuyorsa bile hemen kalkar yer verir. Otobüs ve metrolarda ise geniş bir alan bırakılmıştır yine güvenlik kemeri olan. Eğer eski bir Tramvay ve Otobüsse (basamaklı) İnsanlar size hemen yardım eder olurda yolcu yoğunluğu yoksa makinist veya şoför bey bile kalkıp yardımcı oluyor. İnşallah bu Avrupa örneklerini yakında örnek vermek zorunda kalmayızda Türkiyedede aynı uygulamalar gerçekleşir. Çocuklarımızı böyle yetiştirirsek ilk adımı biz atmış oluruz

Mine-Myra

15 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 18:24

Ben Anadolu kadınını yaşatabilmek için kızımı genelde sırtımda taşırdım.
tabi ele avuca gelmeye başladığı zamanlarda.

bebekken de daha çok kanguru askısıyla göğsüme asarak taşıdım.

istanbul ve bebek arabası veya engelli arabası..allah muhafaza..ikisi yanyana düşünülemiyor bile

Mahmuttan
15 yıl önce - Pts 29 Oca 2007, 10:21

Bu başlık eskimiş ama ben siteye çok sık giremiyorum yeni gördüm, geçen ay Zeytinburnu' nda bir hadiseye şahit oldum, kısmen bu başlığıda ilgilendirdiği için yazıyorum, Bağcılar tramvayından geldim KAbataş tramvayına geçeceğim bu esnada bir bayanın bebek arabası ile araçtan indiğini gördüm önümden devam ettikleri ve kalabalık ilerlemedi içinde izleme fırsatım oldu, bu istasyon biliyorsunuzdur yüksek yapıldı biraz eski araçlar kullanıldığı için, buradan bayan bebek arabası ile dışarı çıkabilmek için sağ tarafa yöneldi, fakat orada bebek arabası çıkarmak için bir yer olmadığını gördü, sonra aradaki güvenliğin olduğu yere yöneldi kapıdan geçmek için, burada küçük bir konuşmadan sonra güvenlikçi kapıyı lütfederek açtı, tabii bununla bitmedi tekrar diğer kapıda güvenlik görevlisine durum izah edildi, orada kapı hemen açıldı, sonrasında ise mervenlerden zorlukla arabayı indirdi, (Allah tan orada bir beyefendi yardımcı oldu) bende bu sırada Kabataş tramvay istasyonuna geçmiş oldum ama izlemeye devam ettim, buradan sonrası ise daha kötüydü bence, trafik ışıklarından karşı kaldırıma geçtiklerinde asıl troopy başladı yani hadi kaldırım olmamasına alıştık ama tramvayda bu kadar eziyetli bir durum olduğunu bilmiyordum, peki özürlüler ne yapıyor acaba bu istasyonda bunu da çok merak ediyorum, yardım istendiğinden görevliler yardım ediyordur diye düşünüyorum, tabii ki bu bir görev ve sosyal sorumluluk olmalı bunu hepimiz yapmalıyız ama insanlar kendiside bunu gerçekleştirebilmeli, gerçi biz daha bir tekerlekli sandalyenin güvenli bir şekilde kaldırıma çıkabilmesi için gereken açıyı bilmeyen kaldırım mühendislerine sahibiz ya neyse

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM