Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
abdulhalim
15 yıl önce - Çrş 20 Arl 2006, 18:04
Amasya - Bayezid Paşa Camii
(+) 

(+) 

(+)Kunç Köprü’ nün kuzey doğusundadır. Çelebi Mehmed devrinde, Amasya Valisi Bayezid Paşa tarafından 1414 yılında yaptırılmıştır.

Ters T plan şemasına sahip zaviyeli camilerdendir. Son cemaat mahalini çevreleyen mermer üzerindeki geometrik süslemeler, dikkat çekici özelikleri arasında yer almaktadır.


En son abdulhalim tarafından Çrş 20 Arl 2006, 19:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


abdulhalim
15 yıl önce - Çrş 20 Arl 2006, 19:55(+) 

(+) 

(+) 

(+)Bayezid Paşa
Çelebi Sultan Mehmed ve İkinci Murad devri vezir-i azamlarından. Amasyalı olup babasının adı Yahşi’dir. Çelebi Sultan Mehmed Amasya’da sancak beyi iken hizmetine girdi. Ankara Muharebesinden sonra Osmanlı şehzadeleri arasında başlayan saltanat kavgalarında Çelebi Mehmed’i destekledi. Çelebi Mehmed’in Osmanlı tahtına geçmesinden sonra birinci vezir oldu (1413). Karamanoğlu üzerine yapılan bir seferde gösterdiği başarı üzerine veziriazamlık makamına ilave olarak Rumeli Beylerbeyliği de kendisine verildi (1414). Şeyh Bedreddin İsyanının bastırılmasında önemli rol oynadı. İkinci Murad Hanın tahta geçmesinden sonra da görevlerine devam etti. Bu sırada Mustafa Çelebi (Düzmece Mustafa) İsyanı meydana geldi. Mustafa Çelebi, Bizans İmparatorunun da desteğiyle Rumeli’de durumu lehine çevirmeye başladı. Bunun üzerine Murad Hanın emriyle, Bayezid Paşa Rumeli’ye geçerek Mustafa Çelebi üstüne yürüdü. İki kuvvet Sazlıdere mevkiinde karşılaştı. Fakat ilk temasta Bayezid Paşa kuvvetlerinin önce sağ kolu ve onu takiben sol kolu Mustafa Çelebi tarafına geçti. Bu vaziyet üzerine teslim olan Bayezid Paşa, Mustafa Çelebinin yanında bulunan Aydınoğlu Cüneyd Beyin ısrarıyla öldürüldü. Kabri Sazlıdere’dedir. Torunları zamanımıza kadar gelmişlerdir. Muktedir bir devlet adamı olan Bayezid Paşa, Amasya’da cami, imaret ve medrese inşa ettirmiştir.


abdulhalim
15 yıl önce - Çrş 20 Arl 2006, 21:22(+) 

(+) 

(+) 

(+)


Erken dönem Osmanlı mimarisinin Amasya'daki seçkin örneklerinden biri olan Bayezid Paşa Camii'nin ahşap kapısı görülmeye değer...abdulhalim
15 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 22:46(+) 

(+) 

(+) 

(+)

Eski bir fotoğrafı, mermer kaplamalı işlemeleriyle son cemaat mahalli, inşa ve tamir kitabeleri


Mustafa Celep

15 yıl önce - Pzr 02 Eyl 2007, 00:07

Beyazıd Paşa Camii Amasya'mızdaki minaresi olmayan tek cami olma özelliğinide taşır.sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler