Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Ulaşım İndeksine B6.05 ile yeni bir başlık olması için uygun mu?
Evet 53.8%  53.8%  [7]
Hayır 46.2%  46.2%  [6]
Toplam Oy : 13

oderman

12 yıl önce - Pts 18 Arl 2006, 18:37
[İST-G1.84] - Ulaşım İndeksi'nin Kodlanması Üzerine Öneriler

İSTANBUL - ŞEHİRİÇİ TOPLU TAŞIMA İNDEKSİ'nde

B.  DENİZYOLU ana kategorisindeki B.1'den B.6 ya kadar olan alt kategorilere tam uymayan resimler var.

Önerim: başlattığım bu mesajı B.6 kategorisinin altına:

B6.05 numarası ile Boğazdan Transit Geçişler, ve diğer deniz araçları başlığı ile eklenmesi.

Ayrıca:

İstanbul fotoğrafları dizini klasöründeki, Ulaşım ana başlığının altındaki henüz aktif olmayan çeşitli gemiler alt başlığı da bu adrese yönlendirilebilir.

Yeni kategori açılması talebime sebep olan resimler:

Boğazdan geçen tankerler, yük gemileri (kaza yapmayan), balıkçı tekneleri, ve diğerleri:

Önce daha önce değişik başlıklarda yayınlanmış resimler:

[İST-B4.02] - İstanbul Deniz Motorları İstanbul boğazında deniz motorları ve transit geçiş yapan büyük gemiler başlığından
18.12.2006

Alıntı:

Kıyaslamaslı bir resim grubu olsun

Bebek sahilinden baklış ile İstanbul Boğazından transit geçiş yapan büyük gemiler ve İstanbul Deniz Motorları:

Karadeniz yönüne giden bir gemi yanında aksi istikamette:

(+)

(Kuleli önünden geçecek) Marmara yönüne giden bir gemi yanında:
Sizce bu yarışı kim kazanır?

(+)

Cevap: İstanbul Deniz Motoru

(+)

Kuleli Lisesi Kuru Yük gemisinin vinç direkleri ortasında kaldı.

11.11.2006, İstanbul

Fotoğraf Makinesi: Kodak CX6330.

Kuleli Askerî Lisesi başlığından (18.12.06)

Alıntı:

....

11.11.2006
Kuleli ve önünden transit geçiş yapan yük gemileri:

(+)

(+)

Fotoğraf makinası: emektar Kodak CX6330

Marmara'da Balıkçılık, Olta Balıkçılığı ve Fotoğrafları başlığından

Alıntı:

...

Arnavutköy, Akıntıburnu

(+)

Bebek'te balıkçılar.

Balıkçı teknesi(+)

Son fotoğrafta hedef olta balıkçıları değildi, bu yüzden belden yukarıları kalmış fotoğrafta.

Tarih 11.11.2006, İstanbul

Fotoğraf makinesi: Kodak CX6330, otomatik modda

Boğaziçi başlığından [/b]

ve diğerlerini sonra listelerim

Şimdi de bu başlığa özel yeni yüklediklerim:

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Muhabbetle:

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pts 18 Arl 2006, 21:47

B3.04 - İstanbul Boğazı ve Yük Gemileri isminde bir başlık var aslında... En uygun yerin burası olacağı kanaatindeyim, lâkin daha kullanışlı bir çözüm öneren olursa, elbette isim ve kodlamasını değiştiririz.

Akın KURTOĞLU

oderman

12 yıl önce - Sal 19 Arl 2006, 10:05
B6.05 önerisi ve B3.04 basligi hakkında

İSTANBUL - ŞEHİRİÇİ TOPLU TAŞIMA İNDEKSİ'nde

B.3     T.D.İ. DENİZYOLLARI / TANKERLER

başlığındaki T.D.İ (Türkiye Denizyolları; İşletmesi) ifadesinden tereddüt etmiştim, ancak altındaki açıklama:

Alıntı:
Bu bölüm altındaki başlıklar, TDİ Denizyolları'na ait olan Gemiler, Feribotlar ve bunların çalıştığı hatlar ile Özel İşletmelerce çalıştırılan Tankerler'e ait çeşitli güncel ve nostaljik fotoğraf, bilgi ve haberleri kapsamaktadır.

Bu açıklamadaki Özel işletmeler ifadesi bu ana başlığın uygun olabileceğini ortaya koyuyor. Ancak o zaman benim önerdiğim başlık daha geniş kapsamlı kalıyor ve eklemiş olduğum küçük / büyük balıkçı tekneleri, çöpçü teknesi ve gönderilmesini beklediğim mevcut yüzer platform kategorilerine girmekte zorlanan "çeşitli" gemi ve teknelere ayrıca bir başlık açmak gerekecek. Açıkçası kruvaziyer yolcu tipine girmeyen küçük yeklenli, yat, spor yelkenlileri vs, kategorisini de bulamadım bu tip gemileri fotoğraflarını da bu başlığa konabileceğini düşünmüştüm.

Alıntı:
İstanbul fotoğrafları dizini klasöründeki, Ulaşım ana başlığının altındaki henüz aktif olmayan çeşitli gemiler alt başlığı da bu adrese yönlendirilebilir.

Ayrıca:  B3.04 - İstanbul Boğazı ve Yük Gemileri başlığı İSTANBUL - ŞEHİRİÇİ TOPLU TAŞIMA İNDEKSİ'nde yer ALMIYOR (19.12.2006; 8:45 itibarıyla), İSTANBUL başlığındaki 30küsür başlıkta da ve İstanbul fotoğrafları  başlığında da  bulamamıştım ancak ULAŞIM - İstanbul başlıklarına bakmayı unutmuşum, bu nedenle varlığını keşfedememişim.

Alıntı:
Akın Kurtoğlu
20:47 (dün)    
B3.04 - İstanbul Boğazı ve Yük Gemileri isminde bir başlık var aslında... En uygun yerin burası olacağı kanaatindeyim, lâkin daha kullanışlı bir çözüm öneren olursa, elbette isim ve kodlamasını değiştiririz.

Akın KURTOĞLU

Son bir not: Bu başlığın Türkiye/İstanbul tanıtımına katkısı olamayacağını da düşünenler çoğunluk olursa site yöneticilerinden bu başlığın ve igili resimlerin tamamen kaldırılmasını da rica ederim.

Necdet Cevahir
12 yıl önce - Çrş 20 Arl 2006, 02:19

Alıntı:
Açıkçası kruvaziyer yolcu tipine girmeyen küçük yeklenli, yat, spor yelkenlileri vs, kategorisini de bulamadım bu tip gemileri fotoğraflarını da bu başlığa konabileceğini düşünmüştüm.

Oderman arkadaşımızın görüşüne katılıyorum. Madem ulaşım başlığında bütün araçların bir başlığı var bunlar gibi diğer alternatif araçlarında olması lazım gelir diye düşündüm ve geçenlerde bende aradım ama bulamadım. Hatta benim önerim çeşitlilik açısından motorsiklet ve spor arabalar, ralli araçları gibi diğer başlıklarda olmalı. Ama istismar edilebilir denirse tabii bilemem. Aslında her konuda ve başlıkta bu tip gereksiz mesajlar fotolar veya konuyla alakası olmayan şeyler görüyoruz. Bir denemekte fayda var. Eğer istenilen sonuç alınamazsa kilitlenir veya tamamen kaldırılabilir. Benimki sadece bir görüş. Tartışmakta fayda var. Saygılarımla..

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 20 Arl 2006, 03:39

"İstanbul-Ulaşım" indeksi, hafta sonunda yeni baştan gözden geçirilerek, miadı dolan ya da gereksiz olan linklerden temizlenecek, yeni eklenenler gerekli görüldükleri taktirde başlıklarında değişiklikler yapıldıktan sonra İndeks'e ekleneceklerdir.

Akın KURTOĞLU

oderman

12 yıl önce - Çrş 20 Arl 2006, 17:41
eski kayıtlardan eklemeler1

Boğazdan geçen deniz taşıtlarından eski mesajlardan bulduğum birkaç örneği daha ekliyorum:

Faruk Öncan'dan:

Sal 22 Mar 2005, 12:08   Boğaz köprüsü başlığından

Pts 22 Ağu 2005, 11:17 Boğaz köprüsü başlığından

Barbaros'dan

Sal 04 Oca 2005, 20:25  Boğaz köprüsü başlığından  

Aykut_a'dan

Sal 04 Ekm 2005, 23:41  Boğaz köprüsü başlığından  

Mustafakumbar

Çrş 17 May 2006, 15:54  Boğaz köprüsü başlığından

Çrş 17 May 2006, 15:54  Boğaz köprüsü başlığından ve diğerleri ...

...

Murat Yigit

Prş 01 Hzr 2006, 14:56 Boğaz köprüsü başlığından

canercangul (Sal 14 Ksm 2006, 19:05)

dahası da var başka adreslerde aslında...

--------------------------------

Google vs arama motorları için birkaç İngilizce anahtar kelime:

Transport ship cargo naval vessel Istanbul straits the Bosphorus bridge fishing ship galley galleon caique oil tanker cargo liner sailboat sailing marine carrier freight vessel Turkey Turkish

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 23 Arl 2006, 22:08

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=250275#250275

B3 Bölümü, şu ana kadar kodlanan son haliyle indekse eklenmiştir.

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cum 12 Eyl 2008, 00:13

İstanbul-ULAŞIM bölümü son dönemde 1900 başlığı aştı ve farklı alanlarda çok sayıda başlığımız oluştu. Bu başlıkların kodlanması sırasıyla devam etmekte olup, ilk aşamada 123 başlığa ulaşan A.7 Metrobüs bölümü, kendi içinde 5'e ayrılarak gruplandırılacak ve konularına göre daha kolay ulaşılır bir hale getirilecektir. Buna paralel olarak da, kodlama sistemindeki mevcut hiyerarşi 1 kademe daha artırılacak ve A7.1, A7.2, A7.3, A7.4 ve A7.5 altbölümleri oluşturulacaktır.

Akın KURTOĞLU

ANA SAYFA -> ULAŞIM