Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
yılmaz büktel

14 yıl önce - Prş 29 Ksm 2007, 02:13

Ömer,
sarnıç dediğin alan caminin önündeki alan ama orası bir sarnıç değil. bir Roma yapısının alt yapısı ya da katlarından biri. Ben öğrenciliğimde bir seminer dolayısıyla oraya girmiştim. sarnıcın üstü son yıllarda görmedim ama park olmalı bugün. girişide o park alanının laleli caddesi tarafındaki başlangıç noktasında olmalı. tabii girişle ilgili hocamızında bilgisi olabilir. Ne de olsa ben 25 senedir yapının yanından bir kaç kereden fazla geçemedim

Not. Sanırım Müller Wiener'in kitabında o alt yapının çizimi mevcut

eralpsoy
14 yıl önce - Prş 29 Ksm 2007, 22:50

Sevgili Ömer Kardeşim Aslında ben devamlı burdayım omlaki o an bir yerde olmuş olabilirim Sarnıca gelince pazar günü hariç her gün açık zaten şu an çarşı olarak faaliyet gösteriyo.Ayrıca orası ile ilgili sözlü bilgide verebilirim
Tekrar teşrif ederseniz hem tanışmış oluruz hemde hatıra defterine bir mesaj yazarsınız gelecek nesillere bir hatıra olur.
görüşmek ümüdü ile

Mustafa Hoca

(+)

(+)

abdullah1
13 yıl önce - Pzr 10 Ağu 2008, 11:01
Bodrum Mesih Paşa Camii

İsmail Küçükbaşol

13 yıl önce - Pts 30 Mar 2009, 17:05
Romanos Lekapenos mezar şapeli

Caminin sağ tarafındaki merdivenlerle aşağı inilince demir kapılardan sonra mezar bölümününe ulaşılır.
İlk olarak Romanos Lekapenos'un karısı Teodora 922 de buraya gömülmüştür.Romanos'un emriyle, 604 yılında öldülülen imparator Mavrikios ve çocuklarının lahitleri de buraya getirilmiştir.948 de Kınalıada'daki ölümünün ardından kendiside buraya gömülmüştür.932 de ölen oğlu Kristoforos ve 961'de ölen kızı Helena da buraya gömülmüşlerdir.(kaynak: EYİCE Semavi,DBİA.cilt 2 sf.263.istanbul,1994)

(+)

(+)

İsmail Küçükbaşol

13 yıl önce - Pts 30 Mar 2009, 17:10

(+)

(+)

Narteks beşik tonozla örtülüdür.Ana mekan üç neflidir.Kapalı yunan haçı planlı yapı beşik tonozla örtülüdür.Zamanın yıprattığı fresko dikkate değerdir.

(+)

(+)

(+)

(+)

sayfa 3
ANA SAYFA -> İSTANBUL