Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Mevlana İhtifali - Mevlana anma törenleri
123 ... 141516   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
ahmet seven

11 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 05:19
Konya Mevlana İhtifali - Mevlana anma törenleri

Doostumuz erdemivrizlinin davetlisi olarak Mevlana ihtifaline gittik bu gece. Tabiki wowturkeyi unutmadım. Makinamdan yansıyanlarıda burada paylaşmak bir görev idi.

Muhteşem bir Ahmet Özhan tasavvuf musikisi sahnesi ile başlayan İhtifal Sema gösterileri ile devam etti.

Bu  arada minik notlar ile de bilgilendirmek istedim semazen.net den alıntılardır.

(+)

(+)

(+)

şeyh efendinin postu, şeyh efendi
Kırmızı Post'a oturan kişiye Postnişin denir. Hz. Mevlana'nın makamını temsil eder. Herkesin oturması uygun değildir.

(+)

(+)

(+)

Sema’ Töreni, “Nâ’t-ı Şerîf’le başlar. Nâ’t-ı Şerîf kâinatın yaratılmasına vesîle olan, yaratılmışların en yücesi Hz.Muhammed’i öven, Hz.Mevlânâ’nın bir şiiridir. XVII.yüzyılda bestekârlarından “Itrî” adıyla tanınan Buhûrîzâde Mustafa Efendi’nin Rast makamından bestelediği bu na’t-i, na’t-hân ayakta ve sazsız okur. Anlamı için buraya bakabilirsiniz. http://www.semazen.net/sp.php?id=36&page_id=1 ...enu_id=id6

(+)

Sema

Mevlevîlik deyince ilk akla gelen semâ’, lügatte işitmek mânâsındadır. Terim olarak, mûsikî nağmelerin dinlerken vecde gelip hareket etmek, kendinden geçip dönmektir. Hz.Mevlânâ zamanında belli bir nizâma bağlı kalmaksızın dînî ve tasavvûfî bir coşkunluk vesîlesiyle icrâ edilen sema’, sonradan Sultan Veled ve Ulu Ârif Çelebi zamanından başlayarak Pîr Âdil Çelebi zamanına kadar tam bir disiplin içine alınmış, sıkı bir nizâma bağlanmış; icrâsı öğrenilir ve öğretilir olmuştur  
Sema’, sembolik olarak, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “İnsan- ı Kâmil” e doğru yönelişini ifâde eder.
Sema’ eden canlara Sema'zen denilmiştir.
Mevlevilikte dönmek tabiri yoktur. Mevleviler Sema' eder. Her tarikatın zikir ederken (Allah'ı anarken) kendilerine özgü bürhanları vardır. Mevleviliğin de bürhanı Sema' dır.

(+)

(+)

Semazen şeyhe doğru ilerler ve şeyhin açıkta duran elini, şeyh de eğilerek onun sikkesini öper. Orada konuşma yoktur.

(+)

Mevlevi dervişinin hırkası kabridir, sikkesi  de mezar taşı. Otururken ölmüş sayılan derviş, adeta bir sur sesini duyup dirilir ve Devr-i velediye başlar. Bu bakımdan Devr-i Veledi ölümden sonra dirilmeye benzer.  Semahaneyi ikiye böldüğü kabul edilen hatt-ı istivâa, bu çizginin sağ tarafı zahir alemi ve sol tarafı da batın alemidir. Bu devirler, şeyh denilen mânevî terbiyecinin rehberliğinde Mutlak Hakîkat’i “İlm-el Yakîn” olarak bilişi, “Ayn-el Yakîn” olarak görüşü, “Hakk-al Yakîn” olarak da O’na erişi sembolize eder.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Siyah hırka kabiri toprağı, Tennure saflığı ve kefeni, sikke ise tevhidi ve mezar taşını ifade eder.

(+)

(+)

(+)

(+)

[/b]

mehmet uçan

11 yıl önce - Pts 08 Oca 2007, 18:13

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Mine-Myra

11 yıl önce - Pts 08 Oca 2007, 18:30

resimler harika..yalnız ihtifal ne demek diye bakındım bir süre.
eski arapça bir sözcükmüş.
anma töreni demekmiş.

benim gibi bilmeyenlere bildireyim dedim.

aliguven

11 yıl önce - Cmt 17 Şub 2007, 16:46
Sema

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,
Bizim dergahımız, umitsizlik dergahı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel...  

Mevlana Celaleddin Rumi

(F11)

(+)

harun bilgen

11 yıl önce - Pzr 11 Mar 2007, 22:21

Cumartesi günleri saat 20.00 sema gösterileri

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

sayfa 1