Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
emel
15 yıl önce - Pts 01 Mar 2004, 11:13

sanirim AB icin calismalar hizlandirildi. cünkü AB icin trafik ve ulasim problemlerinin kaldirilmasi gerekiyor.

messiah_haktan

15 yıl önce - Prş 15 Nis 2004, 13:23

Seyahat zamani 3 saat 10 dakikadan 2,5 saate indi,hayrola projede degisiklikler mi var acaba?Eger 2.5 saatce Istanbul'a gidiyorsa gercek hizli tren hatti yapiliyor?!?!?

Başbakan Tayyip Erdoğan, Japonya’da 260 kilometre hız yapan tren ile seyahat etti. Erdoğan, ‘Hızlı trenle İstanbul-Ankara 2.5 saate inecek’ dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan Japonya gezisinin son gününde saatte 260 kilometre sürat yapan hızlı trenle seyahat etti. Erdoğan, 2005 yılında Ankara-İstanbul arasında demiryolu ulaşımındaki süreyi 2.5 saate düşürmeyi planladıklarını ifade etti.

Erdal
15 yıl önce - Prş 15 Nis 2004, 14:12

Emel, Her hizmet AB icin yapilmaz.Turkiyede sadece AB liler yok.Hizli tren Türkiye icin bir ihtiyac.Ama Burada Bu kadar otobüs&kamyon lobisi varken bu işde yarim kalir.Bizim icin hayal olarak kalir.

xgokhan
15 yıl önce - Cum 16 Nis 2004, 03:09

Bana gerçekçi gelmiyor bu, zira güzergah epey bir kısmında tek hat. Yani trenler o kadar sık sefer yapamaz gibi geliyor.

Atila
15 yıl önce - Cum 16 Nis 2004, 03:42

İstanbul-Ankara tren ile 5 saate indi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, İstanbul-Ankara arasındaki yolculuğun 5 saate indirildiğini belirterek, uygulamadaki gecikmenin hızlı trene alışık olmayan insanların eğitilmesi için ayrılan zaman kaybından kaynaklandığını söyledi.

Karaman, “Hızlı tren bu ay sonunda devreye girecek. Bizim sıkıntımız bir hayvana veya başka sürülere çarpmamak.” dedi. TCDD Genel Müdürü Karaman, Ankara Garı’ndaki Vagon Restoran’da bir basın toplantısı düzenleyerek, demiryollarındaki en son gelişmeler hakkında bilgi verdi. E-Devlet modelini kendi müesseselerinde uygulamaya çalıştıklarını söyleyen Karaman, tren yolculuklarında bilet satışı ve rezervasyon işlemlerinin internetten yapılabileceği müjdesini verdi. Bilet satışlarının internetten yapılmasıyla ilgili ilk defa basına açıklamada bulunduklarını söyleyen Karaman, “Dün web sayfamızda konuyla ilgili bilgileri sunduk. Başka herhangi bir yayın aracında açıklamada bulunmamıza rağmen, bilet satışıyla ilgili internet sayfamıza büyük bir ilgi oldu.” diye konuştu.

İstanbul-Ankara arası hızlı tren hakkında soruları cevaplayan Karaman, bu hat üzerindeki yolculuğun 2005 Aralık ayında 3 saate ineceği müjdesini verdi. Karaman ayrıca, Başbakan’ın bu hattaki yolculuğun 2,5 saate indirilmesi yönündeki arzusunu yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Öte yandan, bu yıl yapılacak yatırımla 502 kilometrelik Ankara-Aksaray-Adana arasının 3 saat 15 dakikaya indirilmesi planlanıyor.

Hızlı Tren Projesi’ni Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii (TÜLOMSAŞ) ile Türkiye Vagon Sanayii AŞ yürütecek. TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Dr. Muammer Kantarcı, bunun şirketin demiryolu sektöründeki yerini göstermesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Dr. Kantarcı, önümüzdeki yıllarda TÜLOMSAŞ’ı Avrupa’nın hatta dünyanın sayılı lokomotif üreten firmaları arasına da sokacaklarını iddia etti

messiah_haktan

15 yıl önce - Cum 16 Nis 2004, 12:45

Benim anlamadigim sey Ankara-Eskisehir 1 aralik 2005 de bitecekmis ve bu hattin insaatina baslandigini okudum Eskisehir-Istanbul arasi 36 ay sürecekmis ve sanirim bu hattin insaatina daha baslanmadi?! Yani 2005 de 3 saat 10 dakka icerisinde Ankaraya gitmek mümkün olmayacak.Yoksa insaat basladida benmi duymadim,bilgisi olan var mi?
Yoksa bütün hat 2008 gibi bitecek ama ozaman avrupa metrorapidlerle 500 km/h ile seyahet ederken biz 200 km/h ile sadece Ankara-Istanbul arasinda seyahet edebilecegiz,demir yollarindaki ilerleme bence gene hikaye,dünyanin projesini saydilar ama yaptiklari tek sey Istanbul-Ankara hattinin yarisindan azina baslamak oldu!
Yap-Islet-Devret en hizli cözüm.

MehmetK
15 yıl önce - Cmt 17 Nis 2004, 17:05

Peki arkadaslar bu hizli tren projesinin insaatinin bir adet olsun resmi var mi elimizde?
basinda ? dergilerde ? yok
Bir seyler yapilip yapilmadigini gercekten merak ediyorum ,
Bildigim kadariyla proje yeni ray dosemekten ibaret degil , tuneller kopruler var yapilmasi gereken
resim goren yada yakin zamanda Ankara trenini binmis ve insaat calismalarina sahit olmus olan var mi? paylasirsa herkes memnun olur sanirim

ismail+
15 yıl önce - Cmt 17 Nis 2004, 19:37

Daha oncede yazdim, gene anlatiyorum. Demir Yollarinin su anda aktif olarak (insaa halinde) surdurdugu iki tip yatirim var:

Birincisi, Istanbul-Ankara arasi olan guzergahin
kisaltilmasi ve tamaminin cift hatli hale getirilmesi projesi. Bu proje su anda Ankara-Eskisehir arasi insaa halinde, Eskisehir-Istanbul arasi da, bu yil icinde ihale edilip insaasina
baslanacak. Bu hat bittiginde, alinacak yeni tren setleriyle ki bunlarin bir kisminin TUVASAS'da uretilmesi dusunuluyor, Ankara-Istanbul arasi ortalama 140km ile gidilecek ve ulasim suresi 3 saat 10 dakikaya dusecek.

Ikinci yatirim ki buna mevcut Istanbul-Ankara, Izmir-Bandirma, Mersin-Adana hatlari, ve bir cok baska hat da dahil, 50-60 yillik omrunu doldurmus ve kisa (10 metrenin altinda olan) ve mevcut trenlerin hizli gitmesine olanak vermeyen raylarin degistirlmesi projesi.
Bu proje icinde, gecmiste disaridan ithal ettigimiz 18 metrelik ve trenlerin hizli gitmesini musaede etmeyen raylar, Karabuk Demir Celik tarafindan uretilmekte ve Demiryollarina
verilmekte. Demiryollari da raylari yenileyerek daha hizli seyahat edilmesine olanak saglamakta. Ankara-Istanbul arasinin 5 saate dusmesinin sebebi de bu. Yani ayni eski hat, fakat yeni ve daha uzun raylar sayesinde daha hizli seyahat edilebilir duruma getirildi.

Umarim, aciklamalarim faydali olmustur.

Orhan
15 yıl önce - Cmt 17 Nis 2004, 19:51

Ismail benim tam anlamadigim su bu degistirilen raylar hizli trenlerede uygun mu? Yoksa bu hizli tren icin yapilan hat icin daha yuksek teknoloji raylar mi gerek?

messiah_haktan

15 yıl önce - Cmt 17 Nis 2004, 22:10

Aralik 2005 de Ankara-Istanbul 3 saat 10 olacak deniliyor.Istanbul-Eskisehir bölümüne daha baslanmadi ve bu bölüm projeye göre 36 ayda yapilacak,ters birsey yok mu burda?

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM