Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mehmet Kasım
15 yıl önce - Cum 15 Arl 2006, 18:04
[İST-C8.40] - Trans Avrupa Demiryolu Projesihttp://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/HaberDetay.h ...erId=23154

“Trans Avrupa Demiryolu Projesi” hazırlık sürecinde…

Trans Avrupa Demiryolu Projesi (TER) Müdürü Helmut Meelich de demiryolu projesinin hazırlık sürecini ve mevcut durumunu anlatarak, AB ülkeleri arasında bir demiryolu ağı oluşturulmasını amaçlayan TER kapsamında 172 proje hazırlandığını, bunların hayata geçirilmesi için gerekli bütçenin oluşturulduğunu ve bunun yarısının da hazır durumda olduğunu söyledi.

Meelich, projenin tamamlanmasıyla bütün Avrupa ülkeleri arasında demir yolu entegrasyonu sağlanmış olacağını ve bu projeye AB adayı ülkelerin de katılması gerektiğini ifade ederek, “Türkiye, Avrupa ile Asya arasında bir köprü rolündedir ve bunu güçlendirmesi için, TER içinde bazı fırsatlar var. Bunları değerlendirmelisiniz” dedi.

Projeyle Baltık Denizi’nden İstanbul’a kadar uzanan bir demir yolu yapılmış olacağını kaydeden Meelich, Çin sınırından başlayıp Kars’a kadar gelen Trans Asya ile entegrasyon sağlanması halinde de 2 kıta arasında önemli bir ticari güzergah sağlanmış olacağını sözlerine ekledi.


Kaptan-ıDeryaİbrahimPaşa

15 yıl önce - Pzr 21 Oca 2007, 11:46

Halkalı-Bulgaristan'a 2 ayrı hat yapılacak

2007 yılı yatırım programına alınan Halkalı-Bulgaristan hududu demiryolu projesi ise diğer demiryolu projelerinden farklı olarak 2010 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Toplam maliyeti 840 milyon YTL olan projeyle 230 kilometre demiryolu yapılacak. Bu yolun 76 kilometrelik kısmı İstanbul, yaklaşık 38 kilometrelik kısmı Tekirdağ, yaklaşık 60 kilometrelik kısmı da Edirne sınırları içinde olacak. Yük ve yolcu taşıma amacıyla 2 ayrı hattın yapılacağı projeyle Kapıkule Sınır Kapısı'yla İstanbul arası demiryolu ulaşımı 4-5 saatten 1 saate düşecek. Proje kapsamında Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Halkalı'ya kadar olan yol güzergâhında 8 istasyon bulunması öngörülürken daha sonraki yıllarda Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesi ve Kırıkkale'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesine iki büyük tren istasyonu yapılması planlanıyor.


Kaynak


Murat Caner
15 yıl önce - Pzr 21 Oca 2007, 12:00

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=30869& ...highlight=

Sanki hızlı tren olmayacakmış gibi yazılmış.ANA SAYFA -> ULAŞIM