Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
nuricool454
15 yıl önce - Cum 15 Arl 2006, 16:20
İstanbul Harem Otogarı KaldırılacakHarem Otogarı kalkıyor

Karayolları'nın önerisine göre, Harem Otogarı kalkacak, yerine katlı otopark ve deniz otobüsü terminali yapılacak.

14 Aralık 2006 Perşembe 14:29
İstanbul trafiğini rahatlatacak çözümler için arayış sürüyor.  E-5'ten gelecekler araçlarını bırakıp deniz otobüsleri ve motorlarla Avrupa yakasına taşınacak. 20 milyon dolarlık bir yatırımla uygulamaya geçirilmesi önerilen proje ile deniz ulaşım payının yüzde 4'ten 8'e çıkarılması hedefleniyor.

İstanbul'un trafik sorununa çözüm için alt komite çalışmalara başladı. Artık vaadler yerine somut adımlar atılacak, 10 gün içinde de komisyona rapor edilecek.

Metro, tünel ve hafif raylı sistemlerin devreye girmesinin en az dört yıl süreceğine dikkat çeken Karayolları yetkilileri, toplantılara özelikle köprü trafiğini rahatlatacak 'park and ride' önerisiyle katılıyor.

Karayolları artık işlevini kaybeden Harem Otogarı'nı kaldırılıp yerine de çok katlı otopark ve deniz otobüsü terminali kurulmasını öneriyor.

Sistemle Beşiktaş, Kabataş, Eminönü ve Haliç hattına katamaran teknelerle, Yenikapı, Zeytinburnu ve Bakırköy gibi uzak merkezlere deniz otobüsü seferleri
yapılacak.

Sistem üç-dört ayda hayata geçecek

Harem'e gelenler otopark ve deniz ulaşımı için tek ücret ödeyecek. Üç-dört ay gibi kısa sürede yaşama geçebilecek sistemin 20-30 milyon dolara mal olacağı hesaplanıyor.

Bu yöntemle deniz ulaşımının payı yüzde 4'ten 8-9'lara kadar çıkabilecek. Binlerce aracın köprülere yönelmesi engelleneceğinden Boğaz geçişlerinde ciddi bir rahatlama olması bekleniyor.

Marmaray tamamlandığında Harem'deki sistemin daha da işlevsel hala geleceği hesap ediliyor. Çünkü araç yerine Marmaray'ı kullanacaklar E-5 trafiğini de hafifletmiş olacak.

Sistemin önündeki en önemli engelse yıllardır taşınacağı söylenen Harem Otogarı. Karayolları, imar planlarında otogar alanı olarak görülen ancak birkaç yıl önce TOKİ'ye devredilen araziyi adres gösteriyor. Henüz konut yapılamayan alanın yeniden otogara tahsis edilmesi öneriliyor.
Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 17:25

Demek ki, yıllardan beri kaldırılması gündemde olan Harem Otogarı'nın nihayet kalkmasına karar alındı. Ama bu sefer de çok yakınından Marmaray geçecek. İskelenin verimli bir şekilde işletilebilmesi için Üsküdar kalkışlı İETT hatlarının bir kısmının buraya çekilmesi gibi düzenlemeler sözkonusu olacak herhalde...

Ayrıca, deniz otobüsü iskelesi rüyasının da biraz mantıklı hayata geçirilmesi gerekli. Çünkü, İstanbullu nedense bunları pek kullanmıyor. Deniz otobüsü yerine, inşalarına başlanacak yeni ve hızlı vapurların bu mevkie sefer düzenlemesi daha doğru olacaktır.

Akın KURTOĞLU


Mustafa Kumbar

15 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 18:25

Bazı firmalar Harem'de bulunan yazıhanelerini Dudullu tarafına çekti...
İnşallah diğer firmalarda yavaş yavaş çekerler...
Benim Harem'de yazıhanem olsa Olmazya farzedelim oldu ! hemen çekerim buradan yazıhanemi ve otobüslerimi...
Düşünsenize ulaşımımızı etkileyen , yavaşlatan neler var İstanbul'da...
Öncelikle minibüsler. Harem'de Gebze-Harem ve Ataşehir-Üsküdar minibüsleri var...Sayılarıda oldukca fazla...
Taksi vazgeçilmez taşımacılık burada fazlası ile mevcut...
Vapur iskelesinden gelen yoğunluk , var Şirkeci-Harem feribotu mevcut...
Uluslararası deniz ve karayolu taşımacılığı...Var Harem Limanı var...Oldukca fazla Tır giriş çıkışı mevcut...
Toplu taşımacılıkta İETT var ÖHO ve İETT hatları mevcut...

Kısacası yok-yok...Sadece havayolu taşımacılığı yok

Bunlara rağmen Harem otogarının çoktan kaldırılması lazımdı buradan...
Benim bildiğim yıllardır konuşuluyor buranın kalkması...
Bir Harem bir İçerenköy meyve-sebze Hali , yıllardan beri kalkacak...

Mustafa Kumbar


mehmetkonyar
15 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 18:30

İsabet bir karar bence. Diyorum ki Büyükşehir Belediyesi Üsküdar-Harem-İbrahimağa(Kadıköy-Kartal metrosuna entegre olacak şekilde) bir de tramvay ya da monoray yapsa? Ve Harem deniz açısından bir aktarma limanı haline gelse? Nasıl fikir?

Mehmet,


Oktay Kasman

15 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 19:27

Bence vaktiyleHarem gibi İstanbulun en güzel manzaralı bir yerine Otopark,Liman,Antrepo gibi şehir dışında yapılması gereken binalar yapılmasaydı şimdi Harem,Salacak çok daha Turistik bir bölge olacaktı.Kaldırılacak Otoparkın yerine Katlı Otopark yapılacağına keşke iyice düşünüp te o bölgeyi daha güzel amaçlar için planlasalar.Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 19:53

Şehrin, 1930'ların ikinci yarısında Prost Planı'yla başlayan dönüşümü, yıllar içinde birçok yanlış kararın zincirleme akmasına neden oldu. O yıllarda şehrin genişleyeceği düşünülmediğinden, antrepolar, limanlar, sanayi tesisleri hep şehrin kolayıkla ulaşılabilen mevkilerinde şekillendi. Beraberinde, yanlış yanlışı getirdi ve yıllar sonra alınan bir kararla Harem'e otogar kuruldu.

Bu konudaki daha detaylı bilgileri; MeReK ayrıntılarıyla verir...

Akın KURTOĞLU


yigit arslan

15 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 20:02

Ben de oyle dusunuyorum.Karakoy'deki gibi  cirkin bir otopark yapmak Harem"e yapilacak en buyuk kotuluk olur..Bir de bir sekilde oldu da cogu kisi arabalariyla buraya gelip vapurlari kullanmak istedi..Olusacak bir trafik karmasasi yuzunden bir daha buralara gelmem kopruden gecerim daha iyi diyebilirler..Yuzlerce otomobil su anda var olan sehirlerarasi otobuslerin yarattigi trafikten cok daha fazlasini yaratabilir..

 Kisaca gercekten kopru yukunun bir kismini cekebilecegine inaniliyorsa yapilsin yoksa hem trafik artar hem de cirkin bir yapi yillarca orada durur..Bir de gebze-harem minibusleri tek baslarina Harem otogarindan daha cok zarar veriyor bunlari nasil atarlar buradan..Bence atamazlar bu minibuslerin onemi daha da artar islerine gelir..


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 01:00

Harem, konumu itibarıyla çok enteresan bir yer... Hem şehirlerarası otobüslerin İstanbul içindeki yolcu indirme yerlerinden biri, hem de Arabalı vapur ile MİA yönünden gleen-gidenlere bir köprü vaifesi görerek, minibüslerin yoğun bir şekilde kullanılmalarını sağlıyor. Otogar kalksa dahi, arabalı vapur işlediği müddetçe, buranın minibüslere aktarma olma özelliği hiç kaybolmayacaktır.

Akın KURTOĞLU


Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Prş 26 Şub 2009, 20:14

Bu düşünce rafa kaldırıldı galiba. Aradan geçen 2.5 sene zarfında herhangi bir dönüşüm/taşınma gerçekleştirilmedi.

Akın KURTOĞLU


C. H. Engin Er

13 yıl önce - Prş 26 Şub 2009, 20:19

Alıntı:
Bu düşünce rafa kaldırıldı galiba. Aradan geçen 2.5 sene zarfında herhangi bir dönüşüm/taşınma gerçekleştirilmedi.

Akın KURTOĞLU


Yeni anadolu otogarının proje çizimleri için 2009 bütçesinden 400 bin lira para ayırıldı, muhtemelen 2010 yılında da inşaatı başlar, eğer söylediğim gibi giderse 2011 yılı ortalarında falan kaldırılabilir Harem Otogarı...sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM