Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
gök-khan
10 yıl önce - Cum 30 Nis 2010, 13:17

Evelden beri bildiğimiz 2 tane üniversite var bu alanda en iyi olarak bilinen, Ankara ve İstanbul hukuk.

Murat Efendi

10 yıl önce - Cum 30 Nis 2010, 15:03

Bana birisi Sabih Kanadoglu, Faruk Eminagaoglu, Suat Ertosun, A. Yalcinkaya, Osman Paksüt ve Hasan Gerceker nerede okudgunu söylerse ben size türkiyenin en kötü Hukuk fakültelerini sayabilirim

Rüştü BAKMAZ
10 yıl önce - Cum 30 Nis 2010, 15:28

Alıntı:
Bana birisi Sabih Kanadoglu, Faruk Eminagaoglu, Suat Ertosun, A. Yalcinkaya, Osman Paksüt ve Hasan Gerceker nerede okudgunu söylerse ben size türkiyenin en kötü Hukuk fakültelerini sayabilirim

Kadir Özbek ile birlikte sayılabilecek biri daha var ama saymayalım şimdi, devletin saygınlığına halel getirir alimAllah.

Kişiler değil de, asıl acı olan, AİHM de kümüle olarak en kötü istatistiğe sahip olmamız, 367 sinden başörtüsüne, katsayıdan 28 şubat brifinglerine kadar pek çok kötü hatıramız ortadayken hala birilerinin, ne yazık ki tırnakları olamadıkları Pakistanlı hakimleri örnek göstermeye kalkıp iyice madara oldukları bir disiplin bu. Ne yazık ki en iyi diye bir yer öneremeyeceğim. Yukarıdaki işlere imza atabilmiş kimler nereden mezun oldularsa orası hariç diyelim de içimizde umut kalsın...

utku piyanist
10 yıl önce - Cum 30 Nis 2010, 15:29

Bir Ankara Hukuklu olarak Ankara Hukuk'un başarısını tamamen öğrencilerin çalışkanlığı ve zekasına bağlıyorum ben. Çünkü bir tarafta benim dönemimdeki sistemde 347 alabilecek düzeyde öğrenci sonuncu olarak Ankara Hukuk'a giriyor, beri taraftan özellere, burslular hariç, bu puanın yanına bile yaklaşamayacak öğrenci giriyor. Doğal olarak gerek algılama kapasitesi gerekse de çalışma alışkanlığı açısından Ankara için Ankara Hukuk bariz öne çıkıyor. Yoksa Bilkent'e de Çankaya'ya da Başkent'e de aynı hocalar giriyor artık hatta öğrenci sayısı daha az olduğu için daha avantajlı olabiliyor burslu girebilecek düzeyde olanlar için. Yani demek istediğim öğretim kadrosu açısından bir fark kalmadı en azından Ankara/İstanbul/GS ve özeller arasında. Çok kişi karşı olsa da ÖSS tarzındaki bir sınavın insaların bilgi düzeylerini ve algılama kapasitesini ölçen bir sınav olduğuna inanıyorum. Bunu okulumuza dışardan, iktisat işletme vs bölümlerden ders anlatmaya gelen hocalardan da duymuşumdur çok kez.

gök-khan
10 yıl önce - Cum 30 Nis 2010, 19:16

Özel üniversitelerdeki hukuk bölümlerinin genelde düşük olduğu doğrudur. Lakin devlet üniversitelerinde, özellikle hukuk ve tıp gibi dallarda öyle çok büyük, öğrencileri nitelik olarak ayırabilecek düzeyde bir puan farkı yok. Bence öğretim elemanlarının kalitesi ve okulun misyonu daha kilit bir rol oynuyor bu başarıda.

M. Ali veli
10 yıl önce - Cum 30 Nis 2010, 23:15

Ankara Hukuk, hukuk deyince aklıma gelen ilk fakülte.

sedat karahallı
10 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 00:29

Son yıllarda Hukuk Fakültelerinin başarı düzeyini gösteren temel olay hakimlik-savcılık sınavlarıdır. İşte istatistikleri açıklanan son hakimlik savcılık sınavının istatistiklerinden ilk 6 fakülte:

FAKÜLTE...........yazılıyı kazanan...mülakatı kazanan
Ankara Üni.................86...................47
Selçuk Üni..................67...................35
Marmara Üni..............56...................28
İstanbul Üni........ ......42...................20
Dokuz Eylül Üni..........35...................13
Gazi Üni.....................29...................18

Ayrıntılar:http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/2009/temmuz/25nisan_istatistik.htm

İ.Hakkı Erdoğan
10 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 00:32

Alıntı:
Son yıllarda Hukuk Fakültelerinin başarı düzeyini gösteren temel olay hakimlik-savcılık sınavlarıdır. İşte istatistikleri açıklanan son hakimlik savcılık sınavının istatistiklerinden ilk 6 fakülte:

Bu karşılaştırma hatalıdır.Hakim savcılığın başarı kısmını belirleyen sınav yazılı sınavdır.Ankara Hukuk mezunu kaç kişi bu sınava girmiş bunlardan kaçı yazılıyı kaçanmıştır?Esas olarak bunun bilinmesi lazım.Yoksa mülakatı geçme başarıyla değil torpille daha yakından alakalıdır.

sedat karahallı
10 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 00:42

Alıntı:
Bu karşılaştırma hatalıdır.Hakim savcılığın başarı kısmını belirleyen sınav yazılı sınavdır.Ankara Hukuk mezunu kaç kişi bu sınava girmiş bunlardan kaçı yazılıyı kaçanmıştır?Esas olarak bunun bilinmesi lazım.Yoksa mülakatı geçme başarıyla değil torpille daha yakından alakalıdır.

İyi ya işte. yukarıdaki listede yazılıyı kazananların sayısı da var.

İ.Hakkı Erdoğan
10 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 00:47

Alıntı:
İyi ya işte. yukarıdaki listede yazılıyı kazananların sayısı da var.

Asıl kaç kişi girdiği önemli.Yani Ankara Hukuk'tan x kişi girdi bunların y tanesi kazandı başarı oranı şudur şeklinde bir sonuca varabilmeliyiz.

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET