Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
İstanbul Büyükşehir Belediye binası - Saraçhane
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki
Ana Sayfa -> İSTANBUL
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Burç

7 yıl önce - Çrş 13 Arl 2006, 09:11
İstanbul Büyükşehir Belediye binası - Saraçhane

Kendi çektiğim fotoğrafları sitede bulamadım ama diğer bulduklarımı bu başlığa da
kopyalıyorum :

(+)

foto : Faruk

(+)

foto : Anıl

(+)

foto : aykut_a

kemalsoylemez

7 yıl önce - Çrş 13 Arl 2006, 11:06

(+)

Süleymaniye Camii minaresinden 2005 yılında çekildi.

ömer_r

7 yıl önce - Çrş 13 Arl 2006, 15:53

Belediye binası

(+)

ve önünden geçen cadde

(+)

Akın Kurtoğlu

7 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 03:11

Temeli; 17 Aralık 1953 tarihinde, Fahrettin Kerim GÖKAY tarafından atıldı. Bir alçak, diğeri yüksek katlı ve birbirine bağlı iki binadan oluşur. Küçük blok 3 katlı olup Başkanlık bloğudur. 11 katlı olan diğer bina ise, çeşitli müdürlükleri ve hizmet birimlerini içine almaktadır. Altında 200 araçlık bir otoparkı mevcuttur. Önünde, 24X60 metre ebatlarında fıskiyeli bir havuzu vardır. 21 milyon liraya malolan Saray'ın inşaatı Mart 1960'da tamamlanmış ve 26 Mayıs 1960'da hizmete girmiştir. NATO'nun Bakanlar düzeyindeki toplantısı o gün burada yapılmış ve ertesi günü 27 Mayıs ihtilâli gerçekleşmiştir. Belediye başkanı yalnızca yarım gün makam odasında oturabilmiştir.  

Toplam 7 senede tamamlanan komplekste; 417 oda ve 9 salonu mevcut olup, Başkanlık binasının giriş holünde, yeşil tonların ağır bastığı non-figüratif duvar panoları bulunmaktadır.

Akın KURTOĞLU

Necdet Cevahir
7 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 05:11

Birkaç küçük birşey de ben ilave edeyim. Büyük binanın en üst katı hatırladığım kadarıyla toplantı salonu  ve yemekhanedir. Belki şimdi değişmiş olabilir. Küçük binanın alt bölümlerinde makam araçlarının garajı vardı. Ayrıca yine küçük binanın giriş holünün bir bölümü nikah salonu olarak düzenlenmşti. O yıllarda çevremizde kıyılan nikahların tamamının o salonda kıyıldığını biliyorum. Ön taraftaki büyük havuz bunaltıcı yaz sıcaklarında bütün çocukların serinlemek için mutlaka bir kez daldığı ama bekçilerden bir türlü fırsat bulamadığı bir yerdi. Devamlı bir kaçma kovalama yaşanırdı. Binanın hemen ilersinde yer alan ve o yıllar için muazzam bir eser olan geçidin yapımında emeği geçen sevgili belediye başkanımız rahmetli Haşim İşçan vefat ettiğinde tabutu bir katafalka konularak sol tarafta yer alan başkanın ana giriş kapısının hemen sağındaki salona konuldu ve insanlar günlerce akın akın taziye ziyaretlerini yaparak ona olan sevgi ve minnetlerini gösterdiler. Küçük bir çocuk olarak babamla beraber tabutun önünden saygıyla geçip dua okuduğumu hatırlıyorum. Allah rahmet eylesin. Bir tarafında Bozdoğan Kemeri, karşısında Şehzade Camii az ilerde Haşim İşçan Geçidi yine sağında şimdi artık sadece büyüklerimizin anılarındaki meşhur Direklerarası, biraz aşağıda Pertevniyal Valide Sultan Camii, ilerlerde gözüken Fatih Camii ile kardeş kardeş yaşamını sürdürür durur. Böyle bir manzara acaba dünyanın hangi şehrinde vardır ?

cevap yaz(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL