Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yılmaz büktel

12 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 15:37
Gaziantep - Nostaljik Belediye Otobüsleri

Nostaljik Belediye Otobüsleri - (Gaziantep Büyükşehir Belediye Otobüsleri - Diğer Başlıklar)

Bu başlığı açmamın nedeni elimdeki kartpostal ve diğer belgelerden oluşan arşivden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin kentte çalıştırdığı otobüslerin fotoğrafik bir tarihçesinin oluşumuna zemin hazırlamak. Aslında Gaziantep'i fazla bilmiyorum. Kente ilk gidişimle son gidişim arasında 25 yıl var. Ama 25 yılda kentte değişmediğini gördüğüm tek şey karışıklık. Ama bunu kenti kötülemek için söylemiyorum. Kentteki ticari canlılık beni 25 yıl öncesinde de, geçen yıl ki ziyaretimde de serseme çevirdi. Öğretmenevi girişini arabamla ararken üç kez önünden geçmeme rağmen aldığım tarifler sonucu ancak sonuncuda bulabilmiştim. Maalesef aldığım en kayda değer izlenim bu. Ama yine Gaziantep'in büyük ve güzel bir şehir olduğunu kabul ediyorum, zaten kenti sevmesem bu başlığı açar mıydım?

yılmaz büktel

12 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 15:45

eski bir Belediye otobüsü sandığım aracı detay taratınca askeri bir araç olduğu ortaya çıktı. enter marka bu otobüs sanırım hava kuvvetlerine ait bir servis aracı. askeri araç olduğunun bir destekleyicisi de hemen yanında duran biri hava diğeri kara kuvvetlerinin renginde olan 2 willys jeep.

sarı krem-lacivert renkli belediye otobüsünü mersedes321H sanıyordum ama arkasından alınmış bu görüntü bu aracın büssing veya başka bir model olabileceğini düşündürüyor.

resimler kartpostallardan detay tarama olduğu için çok kaşliteli değil ama resimlerim eskiden yeniye kalite olarak da kötüden iyiye doğru gidecek. ayrıca başlangıcı ben yaptım ama belki gaziantepte daha meraklısını buluruz da daha güzekl resimler yükler.

Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 15:57

Sayın Yılmaz Üsdadımıza kaynak olması amacıyla 1970 li yılların başlarına ait iki kartpostal, Belediye otobüsleri konusunda umarım bilgileri mevcuttur.

(+)

(+)

Mert_Bey
12 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 16:02

Yilmaz Bey Gaziantep'in karisik mi degil mi oldugu konusunda pek birsey diyemeyecegim ama tabelalandirmanin eksik oldugunu soyleyebilirim

yigit arslan

12 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 16:40

Yilmaz Bey hayatta hic gormedigim ama merak ettigim bu Enter marka otobus icin tesekkur ederim.Niye merak ediyorsun diye soracak olursaniz cok eskiden annem dayisinin mavi renkli bir otobusu oldugunu ve ben de markasi ne deyince Enter demisti..Birkac kez bahsi gecmisti..Bir zamanlar yollarda sikca gorulen kirmizi kupali kamyon modelleri de vardi sanirim onlara benzettim..Yaniliyor olabilirim..

kemalata
12 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 18:23

bir gaziantepli olarak ve ayni zamanda hava kuvvetleri mensubu birisi olarak şunu belirteyim
o otobus (enter) jandarmanın ( jandarma o rengi kullanırdı eskiden ) .hava k. aracı degil.g.antep te havacı birligi 2002 yılında açıldı.

yılmaz büktel

12 yıl önce - Sal 12 Arl 2006, 10:44

Gaziantepte sarı krem-lacivert renkli iki farklı modelde belediye otobüsü. Öndeki mersedes321H ve arkadakı  ise bir sonraki resimde yalnız gördüğünüz üzere olasılıkla 575 modeli bir man otobüs(doğrusunu M.ali bey söyler.)

man ın arkasındaki aracın modeli belli olmuyorsa halk kütüphanelerinin gezici hizmet aracı olduğu anlaşılıyor. Bu araçlar genellikle markasız yerli imalat oluyordu hala da bildiğim kadarı ile öyle yapılıyor.

M.Ali Sade
12 yıl önce - Sal 12 Arl 2006, 11:11

Yukarıdaki fotoğrafta 0321'in arkasına saklanan MAN alt resimde meydana çıkmış.Evet Yılmaz bey'in teşhisi doğru,bu 575 MAN olabilir.

Gezici kütüphaneler de DMO aracılığıyla 5 tonluk muhtelif kamyon şaseleri üzerine 0302 ön panel ve camları kullanılarak imal ettirilmiş resmi araçlar.Çok az km.yol yapmaları ve itinalı kullanılmaları sonucu bu günlere gelebilmiş araçlar.

Hatta Ankara'da Dil Kurumu önünde duran bir tane var ki neredeyse hiç yerinden oynamıyor.Burada nem de olmayışı sebebiyle tertemiz duruyor.

Herkese selamlar...

yılmaz büktel

12 yıl önce - Çrş 13 Arl 2006, 10:11

pek güzel bir resim değil ama yine de belge. 575 man belediye otobüsü seyir halinde.

model ve renklerimiz değişti. 0302 mersedes belediye otobüsü sarıkrem-kırmızı renklerde yani lacivert renk terk edilmiş.

yılmaz büktel

12 yıl önce - Prş 14 Arl 2006, 10:09

sarıkrem-kırmızı belediye otobüsüs seyir halinde.

renkler otomarsan dergisinden alınan bu resimde kırmızı beya oldu. ön planda 56 numara ve iki tane daha otobüs görülüyor.

(+)

bu da atilla dündar dostumuzun sayfaya yüklediği resmin kırpılmış ve parlatılmış hali. yine kırmızı bir mersedes.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM