Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
BursaRAY istasyonları hakkında fikirler ve öneriler
123 ... 293031   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
cevap yaz
sayfa 1
Salih Kuş

15 yıl önce - Pzr 10 Arl 2006, 06:35
BursaRAY istasyonları hakkında fikirler ve öneriler

Bursaray istasyonları son zamanlarda bir değişim içerisinde girdi.önce tüm istasyonlara özürlü araç asansörleri koyuldu şimdi ise yine tüm istasyonlara yürüyen merdiven koyuluyor.geçen yıl içerisinde ise önce nilüfer istasyonunda deneme amaçlı yapılan rüzgar korumalıkları sonrasında tüm yerüstündeki istasyonlara yapıldı.

peki yinede eksik kalan noktalar var mı? örneğin istasyonlardaki güvenlik önlemleri yeterli mi?

Bu başlık altında Bursaray istasyonlarındaki yenilikleri , fikir ve önerilerimizi yazabiliriz.

Batur

15 yıl önce - Pzr 10 Arl 2006, 15:05

Hemzemin istasyonlarda yürüyen merdiven sayısı 1 adetti. Yaklaşık 3 aydır, tüm hemzemin istasyonlarda 2. yürüyen merdivenlerin montajı devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında hemzemin istasyonlarda 2 adet yürüyen merdiven, 3 adet asansör olmuş olacak. Diğer yandan Bursaray istasyonlarında ilk hizmete girdiği güne göre zamanla yeni uygulamalar göze çarpıyor. Salih arkadaşımızın yukarıda bahsettikleri dışında Osmangazi istasyonuna 4 adet projeksiyon, Şehreküstü istasyonuna da 6 adet LCD ekran konuldu.

oki30
15 yıl önce - Pzr 10 Arl 2006, 16:10

Yürüyen merdivenlerin otomatik olduğunu belirten uyarılar bir A4 kağıdına yapılmış. Hem de merdivenin yan taraflarındaki cam kısımlara yapıştırılmış (yan duruyoru yani). Bunları okumak için özel bir çaba göstermek gerekiyor. Merdivenler otomatik olduğundan boş olduğunda duruyor. Merdiven duruyor diye arızalı olduğunu düşünüp normal merdiveleri tercih eden bir çok kişi tanıyorum. Bunun halka duyurulması için daha özenli bir uyarı olması gerektiğini düşünüyorum.

kıvanç

15 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 12:31

yeraltı istasyonları ben hiç beğenmiyorum.ışık inanılmaz yetersiz ve duvarlar çok çirkin görünüyor..gönül isterki duvarlar ucuz sarı renkde boyalı ve toz içinde olacağına,pırıl pırıl,ışıl ışıl fayans olsun.

Mert Doğan
15 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 13:48

Alıntı:
yeraltı istasyonları ben hiç beğenmiyorum.ışık inanılmaz yetersiz ve duvarlar çok çirkin görünüyor..gönül isterki duvarlar ucuz sarı renkde boyalı ve toz içinde olacağına,pırıl pırıl,ışıl ışıl fayans olsun.

bencede biraz daha güzel tasarlanabilirlerdi. Aslında son aylarda modern görünmeleri için güzel şeyler yapılıyor. en son geçen cuma şehreküstü istasyonunda gözüme çarpan şey LCD panel ekranlar koymuşlar ve reklam izletiliyordu. Osmngazi istasyonundada duvarlara görüntü yansıtarak bunu yapıyorlar. daha modern durmaya başlamış. Bide şehreküstü gibi karşılıklı çift taraflı bekleme yeri olan istasyonlarda iki ray arasında kalan taşıyıcı kololnların boyandığını farkettim. Eski beton blok halindeki renginden çok şey değişmemiş ama yinede ufak bir ton farkıyla boyanmış taşıyıcı sütunlar. bu sütunların kendi aralarındaki ek yerleride eskiden galiba açıklık şeklindeydi ama şimdi onların üstüde parlak metal plakalarla kaplanıp kapatılmış. yapılan reklam panolarıyla lcd panel ekranları ve projeksiyon yansıtmalarla ilk yapıldığı hallerine göre daha hoş olmaya başladı yer altı istasyonlar ama yine baştan daha karakterli bir iç tasarımla yapılmadıklarından elden geçmesi gereken şeyler var.

Benim en çok farkettiğim sorun yer altı istasyonlarının havalandırması yeterli değil. tünellerden gelen nemli havayla ona insanın ürettiği karbondioksit ve çşitli iyi kötü kokular eklenince çok ağır bir hal alıyor buralar. Yazın daha beterdi çünkü dışarda hava sıcakken içeri giren terlemiş insanlar ve tünellerden gelen nemli hava birleşince bazen nefes  almakta bile rahatsızlık yarattığı olmuştu. Havalandırma sistemi var gördüğüm kadarıyla ama sanki çalışmıyor gibiydiler.

Salih Kuş

15 yıl önce - Pts 11 Arl 2006, 20:55

Alıntı:

duvarların boya olması bursaraya bencede yakışmıyor ama bu saatten sonra tamamıyla bir değişiklik zor olur heralde.duvarlar boya olması sebebiyle insanlar yaslanınca çok çabuk kirleniyor.bu da kötü bir görüntü oluşturuyor.fayans olmuş olsaydı böyle bir sorun olmayacaktı.

Batur

15 yıl önce - Sal 12 Arl 2006, 00:44

Yer altı istasyonlarının duvarlarında aşağıdaki gibi bir fayans çalışması güzel olur.

Not: Çizimde kullanılan fayans Kütahya Seramik "rolling" modelidir.

_serhat

15 yıl önce - Sal 12 Arl 2006, 01:57

Benimde Aklıma gelen bir kaç şey var, Tabiki Berlin metro istasyonlarından örnek aldığım,daha doğrusu çaldığım fikirler
     Her istasyon duvarına ayrı ayrı eski Bursa resimleri yapılabilinir
     Bilet almak için otomatik makinalar adapte edilebilinir
     Ilk gelecek olan trenin geliş zamanını gösteren digital board lar  konabilir
                  OLAMAZMI?

Akın üstadımızın isteği üzerine bu fotoğrafları bu akşam çekip sitemize ulaştırdım

En son _serhat tarafından Sal 12 Arl 2006, 22:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 12 Arl 2006, 02:35

Nasıl olsa yakın zamanda Bursa'ya demiryolu (tren anlamında) gelmeyeceği için, metro duvarlarına eski "Demirtaş-Mudanya" trenyolunun çeşitli resimleri de konulabilir (Projede somut adımlar atılsaydı, Mudanya treninin resimlerini, demiryolu istasyonları için önerirdik ).

Akın KURTOĞLU

Cem Telgeren
15 yıl önce - Sal 12 Arl 2006, 11:51

Geçen gün Bursa'yı temsilen katılıdığım İstanbul Ulaşım A.Ş. ziyaretinde tanıtılan otobüs-tren ve metro istasyonlarının iyileştirilmesi çalışmalarını dinlerken bu uygulamanın Bursaray'ın bilhassa yeraltındaki istasyonları için kulanılmasının şart olduğunu düşündüm hep.Gerçekten de Bursara'ın yeraltında yer alan dört istasyonu da çok itici geliyor.Aslında biraz daha masraf edilip bu dört istasyon daha yaşanabilir bir yer haline getirilebilirler.

Bu arada bilgi için Bursaray'ın yeraltında bulunan istasyonlarını yazayım.Bursaray'yın yeraltında dört istasyonu bulunmakta(En azından şimdilik )

1)Şehreküstü İstasyonu
2)Osmangazi İstasyonu
3)Merinos İstasyonu
4)Acemler İstasyonu

Birde istasyonlardaki yürüyen merdivenlerden bahsediliyor.Tabii bu yürüyen merdivenler Bursaray'a modern bir hava katıyor ama bilhassa güzergah üzerindeki ara duraklarda istasyona çıkış yürüyen merdivenlerle sağlanırken altgeçitlerin yolun her iki tarafına çıkışlarında yürüyen merdiven bulunmaması da bir eksiklik olarak göze çarpıyor bence.

sayfa 1
123 ... 293031   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara