Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Oktay Kasman

15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 11:30
[İST-F2.55] - Trafik Polisleri Tarih OluyorAlıntı:
Bundan böyle pilot bölge seçilen İstanbul'da 5 yıl süreyle trafiğin denetimi belediyeye bırakılacak. Trafik kazalarında polis zabıt tutmayacak, sadece ölüm ve yaralanmaların olduğu kazalara bakacak.

Kararın doğruluğunu zaman gösterecek. Şimdiden peşin hükümlü davranmak olmaz ama Belediyenin bu konuda yetişmiş personeli olup olmadığı,basit kazalarda araç sahipleri karşılıklı zabıt tutacaklarına göre  aralarında münakaşa çıkarsa nasıl uzlaştırılacaklar? Ayrıca taraflardan biri alkollüyse bunun tesbiti gibi küçük sorunlar nasıl çözülecek? Sigorta şirketlerinin konuya bakışı da çok önemli. Bekleyip göreceğiz.


erkan
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 11:36

yerel yönetimlerin gitgide ağırlıklarının artması olumlu bir gelişme. polis asli göreviyle ilgilenmeli. polisin görevi ne trafiktir, ne de stad güvenliği. trafiği zabıta düzenlesin, maçardaki güvenliğide valilikle koordineli olarak kulübün anlaşmalı özel güvenlik şirketi.

serdar alt
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 13:34

Çok tehlikeli bir karar,

Geçen gün şahin marka bir araba bir Ferrari'ye çarpmış. Polis olsada vahim durum bu , fakat Polis olmadığını düşünün bi. Hatalı olanın sigortası yada kendisi masrafı ödemek zorunda olduğuna göre herkes haklı olacaktır artık.  

Bu örnekteki kazada şahin marka arabanın sahibi  mutlaka haklı olmak zorunda, başka kaçarı yok.

Ortada polis tutanağı yoksa o tutanakları birileri fena tutar.


Şerif Ali
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 14:19

Amacına ulaşırsa çok yerinde bir uygulama olacağına inanıyorum.Bu konuda belediyelere yetki aktarımında dikkat edilmeli,yetki ve sorumluluklar enine boyuna incelenmeli,araştırılmalıdır.Art niyet ve rant kavgalarına meydan verilmemelidir.

EnderYıldırım
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 14:26

Yanlış, trafik polisi görevini yapmalı. Zaten bu durumda kurallara uyulmuyor, hem kırmızı ışıkta durmuyorlar, hemde hız sınırlarını aşıyorlar. Aksine trafikte daha fazla polis olmalı. Trafik, diye birşey Türkiye' de zaten yok. Gelişmiş ülkeleri bir trafikte, izleyin bir de bizim trafiği. Trafik konusunun üstünde ciddi bir biçimde durulmalı. Sürücülerin yaptığı bu tuhaf hareketler, çağdaşlığa hiçmi hiç uymuyor. Trafik saygı demektir.Necdet Cevahir
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 14:59

Günümüzde maalesef  insanlar polisi bile takmaz oldular. Artık belediye zabıtasına neler yaparlar bilemiyorum. Bence yanlış bir karar. Bu gibi önlemlerle İstanbul'un trafik sorununun çözülebileceğine inanmıyorum. Bu aslında uzun zamandır düşünülen birşeydi. Trafik sorununa çare toplantısı bahane oldu.
Belediye ne sebeple bilemiyorum uzun süredir yetki kargaşası doğuyor falan diyerek denetimi ele almak istiyordu. Herhalde muradına erecek. Ama sonuç ne olur onu kestirmek zor.


nebi

15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 15:27

Avrupada yapilan uygulama, tıkır tıkır çalışıyor karşındaki adamla anlaşamıyorsan polis çağırıyorsun olay bitiyor...özel formlar var kaza anında onu dolduruyorsun ardından her iki tarafta sigorta şirketine veriyor kağıdı sigorta şirketleri kendi aralarında anlaşıyorlar...olay bu...Aslında çok güzel bir uygulama fakat Türk insanı birbirine girmeden nasıl kendi aleyhinde form doldurur?Işte bütün sorun bu...

EnderYıldırım
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 15:33

Avrupa' da bu durum olması gayet normal, çünkü orda araçlar, hem birbirlerine, hemde yayalara gayet saygılılar. Siz karşıdan karşıya geçmeye kalkarsanız, hemen farkedip duruyorlar. Türkiye' de sarı ışık yandığı anda, kırmızaya yakalanmamak için son sürat basıp gidiyorlar. Sonuç olarak, Avrupa ile Türkiye arasında ki durum çok farklı. Biz ülke olarak onlarda yapıyor, bizde yapalım dememeliyiz. Bize ne uygunsa, en iyi şekilde o uygulanmalıdır. Gelişmiş ülkeleri örnek alabiliriz, fakat asla taklit etmemeliyiz. Taklitle hiç bir yere varılmaz.

serdar alt
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 15:38

Bu uygulamanın devreye girmesi ile görebileceğimiz bir haber örneği:

Alıntı:
Dün akşam kaza yapan iki şahıs kazadan sonra birbirine girdi.
Alkollü olduğu idda edilen şahıs, ışıkta duran bir araca arkadan çarpınca tutanak tutmak isteyen öndeki arabanın sahibi ile, tartışmaya girdi. Hatanın çarptığı arabada olduğunu idda ederek tutanak formunu kabul etmeyen alkollü şahıs, silahını çıkarıp kendisinin hazırladığı tutnağı zorla imzalatmaya çalıştı.
Görgü tanıklarının ifadesine göre alkollü araç sahibi tutanağı zorla imzalatıp olay yerinden uzaklaştı.


Bu haberde alkollü kişi mevcut durumda yine kaçıcaktır. Fakat ortada imzalanmış bir tutanak olacağı için mağdur kazazedeler çıkacaktır ortaya. Biliyorsunuz sigortalar masrafları öderken binbir dereden su getirtmeye başladılar.


Tarik baser
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 17:44

Eger  Avrupaya  uyarlanmak  isteniyorsa,Belediyedeki  polis  sadece  belediye  sinirlari  icinde,yanlis  park(Ceza  yazmak gibi)  veya  insaat  alanlarinda  trafigin  gecisini  saglar.Yoksa  arabalar kaza  yapmista  onlara   zabit   falan  tutmaz.Kazaya  karisan  kisilerde  bir  anlasamamazlik söz konusu  olamaz.Burayi  bir  düzeltelim.O  görev  yine  Devletin  polisinin  görevidir.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM