Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cum 08 Arl 2006, 17:46
Eski Levend İETT Garajı Özelleştirme Usulüyle Satılacak

Levent’teki İETT Eski Garajı “Özelleştirme” Usulüyle Satılacak

Alıntı:
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Levent’teki İETT arazisinin satışıyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni bir yasal düzenleme istediğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, KİPTAŞ Silivri Konutları’nın satış kampanyasının ardından basın mensuplarının yerel gündemle ilgili sorularını cevaplandırdı. Levent’teki İETT eski garajı’nı açık ilanla yıl sonuna kadar satışa çıkarmayı hedeflediklerin belirten Başkan Kadir Topbaş, kapalı zarfla satış yapıyoruz. Zarflar açılınca kim iyi fiyat vermişse alıyor. Zarflar açıldıktan sonra pazarlığa sokabilmek için özelleştirmede olduğu gibi bir yetki istedik. Belediyelerde bu yetki olmadığı için böyle bir düzenleme istedik” dedi.

Levent’teki İETT arazisinin satış yöntemiyle ilgili Başbakan Erdoğan’dan yeni bir yasal düzenleme yapılmasını istediklerini belirten Kadir Topbaş, Başbakan Erdoğan’ın uygun gördüğü kanun teklifinin Meclis’e gelmek üzere olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu; “Kapalı zarfı açıyorsunuz, ne çıkarsa bahtına. Çıktıktan sonra orada katılanların öndekilerine veya tamamına rakam bu, ne diyorsunuz diye basın önünde pazarlık edebilmek istedim. Böyle bir yasal düzenleme istedim. Bu sadece Levent arazisi için değil genel bir düzenleme. Herkesin önünde şeffaf olarak satışımızı yapacağız, basın önünde yapalım karşılıklı sorgulayalım, şu çıktı, bu çıktı tartışması olmasın.”

“Darüşşafaka arazisi konusunda kamuoyu yanlış yönlendiriliyor…”

Gazetecilerin Darrüşşafaka’nın Koşuyolu’ndaki arazisiyle ilgili sorularını da cevaplandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Yetimin malına defalarca istenmesine rağmen imar verilmedi’ denilerek ajitasyon yapılıyor. 1994 öncesi bir kez ticaret alanına dönüştürülmesi için talepte bulunulmuş. Ondan sonra Darrüşşafaka’nın hiçbir imar talebi, özellikle benim dönemimde müracaatı yoktur. Bu da böyle bilinmelidir. Yanlış ifadelerle kamuoyu yanlış yönlendirilmemeli. Sözlü olarak görüşmeleri bir şey ifade etmez. Darüşşafaka olarak bize gelirse biz kamu kuruluşlarında özellikle daha hassasız, gerekeni yaparız.

Göreve geldiklerinde İstanbul’un otel ve kongre merkezi eksiğini karşılamak için bu tarz yerleri yapanları 3 emsal vererek teşvik ettiklerini belirten Topbaş, “Bunu herkese ilan ettik, arsa sahipleri bunu duydu. Darüşşafakalılar da bunu duydu. ‘Niçin böyle bir müracaatı yapmadılar, otel lejandı çıkartıp da satalım demediler’ diye sormak lazım. Öte yandan, burada inşa edilecek bir otel imar ve planlar ulaşım planları çerçevesinde belli derinliğe göre yapabilir. Ondan sonra biz müdahale ederiz.”diye konuştu.

İstanbul’un son zamanlarda önemli kongre ve organizasyonlara ev sahipliği yaptığını hatırlatan Kadir Topbaş, “Şu anda otellerimiz yeterli değil. Büyük kongreler, organizasyonlar alıyoruz, ama konaklama tesisleri yetmiyor. Formula 1 yapıldığı zaman gelenler Yalova, Kocaeli, Bursa’ya gitmek durumunda kaldı. Bizim özellikle bu alanları oluşturmamız gerekiyor, yönetim olarak buna sıcak bakıyoruz” dedi.

İstanbul’daki emlak sahibi vatandaşları uyararak, “Arsa sahipleri özellikle kamu kurum ve kuruluşları arazilerini satmadan önce resmi başvurunuzu yapın. Ondan sonra satışı yapın ki başkalarına rant olmasın. Arkadaşlarıma mutlaka önceki tapu kayıtlarına bakın diyorum” diyen Başkan Topbaş, bazı yatırımcıların arsa sahibiyle anlaşarak, şahıs adına imar başvurusu yaptıkları yönünde duyum aldıklarını belirterek, “Biz herkese eşit mesafedeyiz. Kimse farklı iş beceremez. Kimseye böyle bir fırsat vermeyiz. Her haklı bizim yanımızda güçlüdür Haksız olana bizim yanımızda en zayıf insandır, kim olursa olsun. Bunu açık olarak söylüyorum” şeklinde konuştu.
(Kaynak: İBB web)

Levend Garajı, 20. yüzyılın ikinci yarısının büyük bir bölümünde İETT'ye hizmet vermiş olan bir kapalı garajdı. İlk dönemlerde troleybüslerin dahi istiflendiği alan, 80'lerden itibaren halk arasında "İkarus Garajı" olarak anılmaya başlamıştı. Çünkü, kapatıldığı tarihe kadar yalnızca İkarus'lara hizmet verdi.

Akın KURTOĞLU

:BARIŞ:

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 09:12
İETT'nin Levent Garajı Satılıyor !

İETT Garajı satılıyor

İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olan İETT Levent Garajı arazisi mart ayı sonunda ihale yoluyla satışa çıkarılıyor. Arazi için 265.9 milyon YTL muhammen bedel biçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Levent’te bulunan İETT Garaj arazisinin Devlet İhale Kanunu’na göre “Kapalı Teklif Usulü” ile ihaleye çıkarılacağı bildirildi. Mart ayı sonunda gerçekleştirilmesi planlanan ihalede en yüksek teklifi veren üç istekli açık artırmaya katılarak araziyi alabilecek.

Açıklamada, ihaleye katılmak isteyen 10 katılımcının şartname aldığı belirtilirken, ihaleye İstanbul Milletvekili Emin Şirin ve ATO Başkanı Sinan Aygün de davet edildiği kaydedildi.

İETT Levent arazisi toplam 46 bin 241 metrekare ticaret+konut olmak üzere 3 emsal imara sahip bulunuyor. Arazi, 265 milyon 885 bin 750 YTL+KDV Muhammen bedel ile satışa çıkarılacak. 21 Mart Çarşamba günü yapılması planlanan ihale, televizyonlardan canlı olarak yayınlanacak.

KAYNAK

Şahsen ben satılmasını istemezdim.Nede olsa İETT'nin eski garajlarından biri.Şimdi bu haber ile bir nostalji daha gidiyor oldu.

Kemal Çevik
12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 10:51
Aktarma merkezi

Bence kim ne maksat ile alırsa alsın, altına (ya da uygun bir yerine) bir aktarma merkezi yapması şart koşulmalı (bkz Paris La Defense), şöyle ya da böyle Levent bu işlevini koruyacak gibi görünüyor.

Ne dersiniz?

Kemal ÇEVİK

toygunn

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 15:01
İ.E.T.T garajı ihalesi sonuçlandı

Levent deki İ.E.T.T garajı bugün yapılan ihale ile Sama Dubai şirketine 705milyon dolara satıldı.İhaleye 7 firma teklif sundu,en yüksek teklifi veren 3 şirket açık artırmaya katıldı,Zorlu ve Sama Dubai şirketleri arasında devam eden açık artırmayı 701 milyon dolar son  teklifi ile çekilen Zorlu Holdingin ardından 705milyon dolara Sama Dubai satın aldı.Arsanın metre kare satış bedeli 15bin dolar gibi rekor bir fiyata yükseldi.Görünüşe göre Sama Dubai askıda kalan Dubai Towers projesini artık hayata geçirecek.

Mehmet Kasım
12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 15:30
Çok güzel

Yaklaşık 1 trilyonluk gelir elde edilmiş oldu böylelikle.

Bu para ile onay bekleyen METRO PROJELERİNDEN birine başlayabilirler.

Zaten amaçta metro çin kaynak temin etmekti.

http://www.ntvmsnbc.com/news/403280.asp

Peki İETT Aktarma Merkezi Neresi Olacak ???

Semih Yaşar

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 15:59
4. Levend

Alıntı:
Peki İETT Aktarma Merkezi Neresi Olacak ???

Aktarma merkezi yine 4.Levend olarak kalacak , sadece Metro çıkışında
Emniyet evleri yanında  Dubai Towers diye bir tabela daha olacak.
4.Levend istasyonunda alışveriş merkezi yoktu , böylece bu eksiklik de giderilmiş olacak.

selçuk042

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 17:48

Bu arazi bugun saat 13:00  de ihaleyle satıldı konuyla ilğili bilğiler sunlardır :
İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olan toplam 46 bin 241 metre kare ticaret ve konut alanına sahip Levent İETT arsasının satışı için ihaleyi Şeyh Maktum'un Sama Dubai şirketi aldı.

İhale için şartname alan 19 şirketten 7'si katıldı. 7 şirketten 4'ü elendi. Geriye Fiba Nurol Ortak Girişim Grubu, Zorlu Grubu ve Şehy Maktum'un Sama Dubai İstanbul şirketi kaldı.

Levent'teki İETT Garaj arazisinin ihalesini alan Sama Dubai, yüzde 100'ü Dubai Şeyhi El Maktum'a ait Dubai Holdingin gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi olarak faaliyet gösteriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Merkez Binası yanında bulunan İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü salonunda yapılan ve saat 13.00'te başlayan ihalede açık artırma süreci yaklaşık 45 dakika sürdü.

Verilen tekliflerin teslim ediliş sırasına göre iç ve dış zarflarının açılma işleminden sonra, evraklarda eksiklik veya yanlışlık bulunmaması üzerine başlayan açık artırma öncesinde, teklif zarfları tek tek basın mensuplarına gösterildi. İhale Kanunu gereği en yüksek teklifi veren ilk 3 şirket arasında yapılacağı duyurulan açık artırmaya, Sama Dubai'nin verdiği 840 milyon YTL'lik teklifle başlandı.

Ancak ihaleye, rakamlarda kolaylık olması için dolarla devam edilmesine karar verildi. Bunun üzerine Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, YTL ile başlayan ihalenin daha sonra dolara çevrilmesinin bir sakıncası olup olmadığını sordu. Zorlu'nun bu sorusuna ihaleyi gerçekleştiren Belediye Encümenine başkanlık eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, herhangi sakıncası olmayacağını, açık artırma bitiminde ortaya çıkan en son rakamın tekrar YTL'ye çevrileceğini ve tüm işlemlerin YTL üzerinden yapılacağı yönünde yanıt verdi.

ÇEKİŞME, ZORLU VE DUBAI ŞEYHİNİN ŞİRKETİ ARASINDA OLDU

Zarfların açılmasından sonra verilen tekliflerin okunmasının ardından Fiba-Nurol Ortak Girişiminin çekildiği ihalede çekişme, yüzde 100'ü Dubai Şeyhi El Maktum'a ait Dubai Holdingin gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi olan Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul A.Ş. ile Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş. arasında yaşandı. Zorlu Gayrimenkul adına açık artırmayı uzun süre Ahmet Nazif Zorlu yürütürken, Sama Dubai'de artırımları Türkiye'yi de içine alan bölgeden sorumlu Direktör Alp Çiçekdağı gerçekleştirdi.

Açık artırmada toplam 72 kez artırım yapılırken, genellikle ikişer milyon dolar artıran Zorlu Gayrimenkul, zaman zaman pey aralıklarını 5 milyon dolara kadar çıkardı.

Ağırlıklı olarak bir milyon dolar pey aralığında artırım yapan Sama Dubai, açık artırma sonunda Zorlu'nun 701 milyon dolarlık teklifi karşısında 4 milyon dolar birden artırarak 705 milyon dolar ile ihaleyi kazandı. Açık artırmanın sonuçlanmasının ardından salona gelerek basın mensuplarına bir açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, açıklamasından sonra Ahmet Nazif Zorlu ile tokalaştı ve Sama Dubai yetkilisi Alp Çiçekdağı'nı kutladı. Topbaş, her iki tarafı da çay içmeye davet etti. -

İSMİNİ, ARAPÇA'DA ''GÖKLERE ULAŞMAK''TAN ALIYOR

Türkiye'de adını, aynı araziye 5 milyar dolarlık yatırımla kurmayı planladığı ve tartışmalara neden olan Dubai Towers ile duyuran Dubai Holding, geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye'de Sama Dubai adında yeni bir gayrimenkul yatırım şirketi kurduğunu açıklamıştı. Şirketin, bu alandaki tüm farklı kuruluşları adı geçen şirket bünyesinde bir araya getirilirken, Sama Dubai'nin bünyesinde bir araya getirilen kuruluşların başında da Türkiye'deki yatırımları yapacak olan Dubai International Properties'in (DIP) geldiği aktarılmıştı. İsmini Arapça'da 'göklere ulaşmak' anlamına gelen 'Sama'dan alan Sama Dubai'nin yüzde 100'ü, dünyanın en zenginleri arasında yer alan Dubai Şeyhi El Maktum'a ait Dubai Holding bünyesinde yer alıyor.

--------------------------------------------------------------------------------

ŞİRKETLER ve VERDİKLERİ TEKLİFLER (YTL+KDV)

Toray İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. 401. 5 milyon YTL(Elendi)

Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul A.Ş 840 milyon YTL

Biskon Yapı 440 milyon YTL (Elendi)

Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş.  707 milyon YTL

Taşyapı İnşaat 400 milyon YTL (Elendi)

Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 310 milyon YTL (Elendi)

Nurol Fiba Ortak Girişimi 505 milyon YTL (açık artırmada çekildi)

ne diyelim vatana millete hayırlı olsun

:BARIŞ:

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 22:11

Bana biraz ucuza verdiler gibi geliyor.

Yasin Kadıoğlu

12 yıl önce - Cmt 18 Ağu 2007, 17:36
Levent İETT arazisi !!

Ya arkadaşlar ben bu olayı henüz anlamış değilim ihaleyi Sama dubai kazanmıştı vs vs sonra Zorlu Holdingin arazinin parasını yatırdının haberlerini izlemiştik.Yani bu arazi şu anda kimin vede akibeti nedir?
Bilenler bu konuyu aydınlatırsa herkes çok mutlu olacak eminim...

tanerduner
8 yıl önce - Pts 01 Ksm 2010, 13:40

Ben bu araziyle ilgili son gelişmeleri bulamadım sitede. Yanlış başlığa yazıyorsam taşınabilir mesajım.En son ihale iptal edildi diye biliyordum. Edilmemiş. Kadir Topbaş'ın hala umudu var.Eh, satılmadık araziden umut kesilmez
Alıntı:
İETT arazisinin ihalesi iptal edilmedi diyorsunuz? Nedir kastınız?
İETT arazisi, üç yıl önce satıldı ama yargı süreci geciktirdi. Derken satın alan Sama Dubai ekonomik darboğaza girdi, ödemelerini yapamadı. İhaleyi iptal etmedik, umudumuz vardı. Parayı kasaya koymak istiyoruz,
1 milyar 156 milyon TL büyük para. Ulaşımda kullanacağız. Gecikmeden dolayı ciddi ekonomik sıkıntılar çektik, faizler ödedik. Birileri herhalde engel olmaktan mutlu. Araziyi alan firmanın kurduğu tüzel kişilik el değiştirecek ve araziyi devredebilecek. Nitekim şimdi, “Projeyi devam ettirelim, tüzel kişiliği devir alalım” diyen yabancı talipler çıktı ortaya. Bunu kaçırmayız, görüşmelerimiz sürüyor. Alan artık nasıl değerlendirir tek kule mi yapar, çift kule mi onu bilemem.

Kaynak:milliyet.com.tr

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM