Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Vapur Haberleri ve Yorumlar
123 ... 164165166   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege
cevap yaz
sayfa 1
Onur Çakırcı
13 yıl önce - Prş 07 Arl 2006, 21:03
İzmir Vapur Haberleri ve YorumlarVAPUR HABERLERİ

Alıntı:

Körfez'e yeni filo geliyor

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, deniz taşımacılığında yeni bir hamle başlattı. Yaklaşık 36 milyon YTL'ye 8 yolcu ve bir arabalı vapuru alınacağı belirtildi. Başkan Aziz Kocaoğlu, projelerin İzmir'in iklim ve koşullarına uygun olarak İstanbul Teknik Üniversitesi'ne çizdirileceğini söyledi, "Filonun 2008 yılı sonunda hizmete girmesini istiyoruz" dedi.


Milliyet (2006/11/30)


Ayhan
13 yıl önce - Pts 05 Şub 2007, 12:07
İzmir Körfezi'ne 8 vapur daha geliyor - [ULAŞIM]


İzmir Körfezi'ne 8 vapur daha geliyor

Metro inşaatı çalışmalarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, İzmirliler'in deniz ulaşımından da daha konforlu ve hızlı yararlanabilmesi için çalışma başlattı. İzmirlilere bu güne kadar Türkiye Denizcilik İşletmesi'nden devralınan 7 yolcu gemisi ve 3 arabalı vapurun yanısıra Turyol'dan kiralanan 13 yolcu vapuru ile körfez içi deniz ulaşımı hizmeti veren belediye, filosuna 8 yeni yolcu vapuru daha ilave edecek. Vapurların çizimleri için İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gemi İnşaat Mühendisliği bölümü ile işbirliğine giden belediye, çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz vapurların inşaat ihalesine çıkacak.

Özel tasarım
İçlerinde çocuk emzirme odaları ve engelliler için özel olarak tasarlanmış bölümlerin de yer alacağı yeni yolcu vapurlarının 2 gemiden oluşan ilk etabı 2007 yılı sonlarında hizmete girecek. Diğer 6 yolcu vapuru ise, 2008 yılı içinde filoya katılacak. Filoya yeni katılan vapurlarda 700 beygir gücünde 2 adet motor bulunacak. Yeni vapurlar, Büyükşehir Belediyesi'nin TDİ'den devraldığı vapurlarla Karşıyşaka-Konak arasında yaklaşık 15 dakika süren yolculuğu 9.5 dakika civarına indirecek.

Filo gençleşecek
Yeni vapurlarla belediye filosunun ortalama yaşı da gençleşmiş olacak. Günde ortalama 50 bin ayda da 1 milyon 500 bin İzmirliyi körfezin bir ucundan diğerine taşıyan belediye, filoya yeni katılacak vapurlar ve yapılması planlanan ilave iskelelerle yolcu sayısını daha da artıracak. Böylece kent içi toplu ulaşımda deniz ulaşımının oranı metro ve otobüs taşımacılığına oranla yüzde 4'lerden daha da yükseklere çıkacak.
Gemilerin alımıyla ilgili önümüzdeki mart ayında ihaleye çıkılacak. İlk etapta yıl sonuna kadar 2 geminin teslimi gerçekleştirilirken diğer gemiler ancak 2008 yılında filoya dahil olabilecek. Saatte 14 mil hız yapma kapasitesine sahip olacak yeni yolcu vapurları 700 yolcu kapasiteli olacak. Önümüzdeki günlerde çizimleri İTÜ tarafından belediyeye teslim edilecek olan gemilerle ilgili fiyat araştırması yapacak olan belediye ardından da ihale dosyasını hazırlayıp gemilerin yapım ihalesine çıkacak. Yeni vapurların arka kısımlarındaki açık oturma yerleri diğer gemilere oranla daha geniş tutulacak.

Yeni AsırHAKAN©

13 yıl önce - Pts 05 Şub 2007, 17:07

Yeni gelecek gemilerin görünümlerini de yayınlasalar da, İstanbul'da olduğu gibi seçim yapma şansı verseler bize.

EnderYıldırım
13 yıl önce - Sal 27 Mar 2007, 20:39

Bence artık İzmir' e de, İstanbul' a alınan deniz otobüslerinden gerekli. Deniz ulaşımı, insanları özendirecek şekilde geliştirilmeli. İzmir' de bulunan vapurlar, maalesef çok gürültülü. Bu deniz otobüsleri sessiz, modern ve konforlu.
http://wowturkey.com/t.php?p=/tr140/Emirhan_Kula_ ..._Reis3.jpg


AgaH
13 yıl önce - Sal 22 May 2007, 15:10

Alıntı:
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Körfez hattı için sipariş verdiği yeni vapurların konsept ve dizayn çalışmalarında sona yaklaşıldı. Denizcilik sektörünün temsilcilerinden yeni vapurlarla ilgili görüş alan Büyükşehir, İzmir'deki deniz ulaşımının daha hızlı, daha konforlu, daha güvenli, daha tasarruflu ve daha çevreci olmasını amaçlıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Uygulama ve Araştırma Grubu tarafından geliştirilerek İzmir için tasarlanan yolcu vapurları, yakın bir zamanda Körfez'deki yerini alacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşımında konfor, sürat ve güveni artırmaya yönelik talebine göre şekillenen yeni Körfez hattı vapurlarının konsept ve dizayn çalışmaları, denizcilik sektörünün kentte önde gelen isimleriyle paylaşıldı. Proje Yürütücüsü İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Gören'in yaptığı sunumun ardından, sektör temsilcilerinin yeni vapurlarla ilgili görüş ve önerileri dinlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen sunuma Başkan Aziz Kocaoğlu, Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürü Selçuk Sert, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh, Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer, Türk Loydu Vakfı İktisadi İşletmesi Genel Müdürü Şevki Bakırcı, DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Cihangir, DEÜ Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Güldem Cerit ve denizcilik sektörünün önde gelen temsilcileri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili bürokratları katıldı. Sunumda, İzmir'in iklim koşulları ve yolcu özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanan 5 farklı model tanıtıldı.

Halen serviste bulunan yolcu gemilerinin formundan yola çıkılarak hazırlanan modellerin, yapılan iyileştirmelerle önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayacağı, ayrıca yeni gemilerin daha hızlı ve daha konforlu olacağı ifade edildi. Yapılan sunumda çevreye duyarlı, yüksek manevra performansına sahip ve İzmir Körfez hattı gemilerinin geleneksel çizgisine uygun yolcu gemisi konseptinin ortaya konulduğu belirtilerek, engelli vatandaşların da gemilerden faydalanabilmesini sağlayacak donanımlar geliştirildiği açıklandı.
Sunumun ardından İzmirli uzmanlar, projeye ilişkin sorular sordular ve görüşlerini aktardılar. İzmirli yolcuların kullanım alışkanlıkları ve beklentilerini aktaran uzmanlar, konforlu ve güvenli bir deniz taşımacılığı yapılabilmesi konusunda proje ekibiyle görüş alışverişinde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplantının amacının kentte yaşayan konuyla ilgili kişilerin de görüşlerini alarak, ileride hazırlanacak teknik şartnamenin bu esaslar doğrultusunda şekillendirilmesi olduğunu dile getirdi. Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz taşımacılığında henüz yeni olduğunu belirterek, Mevcut yolcu gemilerini Denizcilik İşletmeleri'nden 2001 yılında devraldık. Ama kısa sürede büyük gelişme kaydederek İzmirli'yi denizle buluşturmayı başardık. Şimdi de ilk kez İzmir için projelendirilen gemiler yaptıracağız. Bugüne dek hiçbir zaman 'ben yaptım oldu' zihniyetini taşımadık. Bu nedenle, denizcilikte söz sahibi, bilgi birikimine güvendiğimiz kişilerin görüşlerine başvuruyoruz" dedi.
Bülent
13 yıl önce - Çrş 23 May 2007, 13:40

Alıntı:
İZMİR “YENİ VAPURLARINA” HAZIRLANIYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez hattı için sipariş verdiği yeni vapurların konsept ve dizayn çalışmalarında sona yaklaşıldı. Denizcilik sektörünün temsilcilerinden yeni vapurlarla ilgili görüş alan Büyükşehir, İzmir’deki deniz ulaşımının daha hızlı, daha konforlu, daha güvenli, daha tasarruflu ve daha çevreci olmasını amaçlıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Uygulama ve Araştırma Grubu tarafından geliştirilerek İzmir için tasarlanan yolcu vapurları, yakın bir zamanda Körfez’deki yerini alacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımında konfor, sürat ve güveni artırmaya yönelik talebine göre şekillenen yeni Körfez hattı vapurlarının konsept ve dizayn çalışmaları, denizcilik sektörünün kentte önde gelen isimleriyle paylaşıldı. Proje Yürütücüsü İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Gören’in yaptığı sunumun ardından, sektör temsilcilerinin yeni vapurlarla ilgili görüş ve önerileri dinlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen sunuma Başkan Aziz Kocaoğlu, Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürü Selçuk Sert, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh, Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer, Türk Loydu Vakfı İktisadi İşletmesi Genel Müdürü Şevki Bakırcı, DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Cihangir, DEÜ Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Güldem Cerit ve denizcilik sektörünün önde gelen temsilcileri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili bürokratları katıldı. Sunumda, İzmir’in iklim koşulları ve yolcu özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanan 5 farklı model tanıtıldı.

Halen serviste bulunan yolcu gemilerinin formundan yola çıkılarak hazırlanan modellerin, yapılan iyileştirmelerle önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayacağı, ayrıca yeni gemilerin daha hızlı ve daha konforlu olacağı ifade edildi. Yapılan sunumda çevreye duyarlı, yüksek manevra performansına sahip ve İzmir Körfez hattı gemilerinin geleneksel çizgisine uygun yolcu gemisi konseptinin ortaya konulduğu belirtilerek, engelli vatandaşların da gemilerden faydalanabilmesini sağlayacak donanımlar geliştirildiği açıklandı.

Sunumun ardından İzmirli uzmanlar, projeye ilişkin sorular sordular ve görüşlerini aktardılar. İzmirli yolcuların kullanım alışkanlıkları ve beklentilerini aktaran uzmanlar, konforlu ve güvenli bir deniz taşımacılığı yapılabilmesi konusunda proje ekibiyle görüş alışverişinde bulundu.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplantının amacının kentte yaşayan konuyla ilgili kişilerin de görüşlerini alarak, ileride hazırlanacak teknik şartnamenin bu esaslar doğrultusunda şekillendirilmesi olduğunu dile getirdi. Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz taşımacılığında henüz yeni olduğunu belirterek, “Mevcut yolcu gemilerini Denizcilik İşletmeleri’nden 2001 yılında devraldık. Ama kısa sürede büyük gelişme kaydederek İzmirli’yi denizle buluşturmayı başardık. Şimdi de ilk kez İzmir için projelendirilen gemiler yaptıracağız. Bugüne dek hiçbir zaman ‘ben yaptım oldu’ zihniyetini taşımadık. Bu nedenle, denizcilikte söz sahibi, bilgi birikimine güvendiğimiz kişilerin görüşlerine başvuruyoruz” dedi.

Daha hızlı, daha konforlu, daha çevreci, daha ekonomik

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Uygulama ve Araştırma Grubu’nun hazırladığı proje özetine göre,

   * Yeni yolcu gemileri daha hızlı ve konforlu ulaşım sağlamanın yanı sıra, yakıt ekonomisine ve dolayısı ile çevreye duyarlı, yüksek manevra performansına sahip; İzmir Körfez Hattı yolcu gemilerinin geleneksel çizgisine de uygun bir konsepti ortaya koyacak.
   * Mevcut yolcu gemilerinde 12 knot olan ekonomik hızı, yapılan form optimizasyonu sonucu 14.5 knota yükseltiliyor. Bu arada daha hızlı ve kısa seyir zamanına karşılık başlangıç formuna göre % 12 düşük makine gücü ve yakıt sarfiyatı sağlıyor.
   * Baş iticiler sayesinde manevra kabiliyeti arttırılıyor ve haliyle yanaşma süreleri azaltılıyor.
   * Geleneksel yerleşim düzeninde geniş salonlar, konforlu yerleşim sağlanmış ve rahat inme-binme imkanı sunuluyor.
   * Artan yakıt ekonomisine bağlı olarak başlangıç noktasına göre gün başına 1.5 tona varan yakıt tasarrufu, toplamda 12 yılda yeni bir gemiyi finanse edecek bir tasarruf ve birikim olanağı sağlanıyor.
   * Yakıt ekonomisine bağlı olarak çevreye duyarlı bir ulaşım konsepti ortaya konuluyor.

izmir.bel.tr


Serhat Küçüközler
12 yıl önce - Prş 01 Ksm 2007, 01:29

Bu başlıkta uzun zamandır hareket olmamış.Proje ne durumda, ihale ne şekilde sonuçlandı, gemi yapımına başlandı mı?Bilgisi olan var mı?
İstanbul için yapılan yeni vapurların haberleri ilk çıktığında ortaya hemen tasarımlar atılmıştı.Gazetelerde görmüştük.Aynı şey İzmir için yapılacak vapurlarda da söz konusu sanırım.Aşağıdaki linkte tasarım demeye dilimin varmadığı bir çizim var.Sanmıyorum ki proje dahilindeki çalışmalar böyle bir sonuç versin.Çünkü resimdeki vapur yine İzmir için yapılan Karşıyaka ve Bayraklı vapurlarının çirkinleştirilmiş halleri gibiler.Yani bir düşüncenin ve de çalışmanın ürünü gibi durmuyorlar.


m.gökhan bölek
12 yıl önce - Cmt 03 Ksm 2007, 02:13

Duyduğum kadarıyla şu an İzmire gelecek gemiler konusunda sorun çıkmış.Gemilerin inşası için yapılan ihaleye hiçbir şirket katılmadığı için ihale tekrarlanacakmış.Yani İzmir biraz daha bekleyecek. Unutmadan bir de gemiler Yalova ve Kordon modelinde olacakmış.Saygılar.

umitoner
12 yıl önce - Cmt 03 Ksm 2007, 17:48

Alıntı:
Unutmadan bir de gemiler Yalova ve Kordon modelinde olacakmış.Saygılar.


Bu habere sevinemedim dersem yalan olmaz. Sur-Efes, Bergama-Selçuk, 9 Eylül-Alaybey hepsi de asagi yukari ayni tarzda gemilerdir ve bunlar İzmir'imize ozgudurler birer kuğu gibidirler denizin üzerinde. İzmir için Yolava ve Kordon'a benzeyen vapurlar yapmak yerine, yapılacak yeni gemiler yine İzmir'e özgü yukarıda bahsettiğim çizginin takipçisi olmalilar diye düşünüyorum.


m.gökhan bölek
12 yıl önce - Çrş 12 Arl 2007, 19:10

İstanbullular yepyeni gıcır gıcır SUHULET'lerine kavuştular.Güle güle kullansınlar.Darısı biz İzmirlilerin başına.Yepyeni gemilerimiz kuğu gibi körfezde gezer inşallah bir an önce.sayfa 1
123 ... 164165166   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege