Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Kadınlar neden otobüsün orta kapısında bekler?
Otobüsün arkası başka yere gittiğinden 15.4%  15.4%  [2]
Otobüsün arkasında öcü olduğundan 15.4%  15.4%  [2]
Otobüsün arkasının sadece erkeklere ayrılmış olduğunu düşündüklerinden 7.7%  7.7%  [1]
Otobüsün tam dolması halinde nefes almak olanaksız olacağından otobüsün arkasının boş kalmasını istediklerinden 0.0%  0.0%  [0]
Otobüsün aşırı dolması halinde arıza çıkaracağını bildiklerinden ve kamu malını korumak istediklerinden 7.7%  7.7%  [1]
Trafik kazası sırasında (Allah korusun) otobüsün ortasının daha güvenli olduğunu düşündüklerinden 0.0%  0.0%  [0]
Boşalan koltukları gözlemek açısından orta kapının stratejik önemi bulunduğundan 23.1%  23.1%  [3]
Hepsi 23.1%  23.1%  [3]
Hiçbiri - lütfen açıklayın 7.7%  7.7%  [1]
Toplam Oy : 13

eng ygl
15 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 10:28
[İST-A1.165] - Kadınlar Neden Otobüsün Orta Kapısında Bekler?

Belediye otobuslerinde genelde kadın yolcuların ayakta dururken orta kapı civarında kalmaya çalıştığını, arkaya doğru ilerlemediğini ve orta kapıdaki birikme yüzünden de çoğu otobüsün arka kısmının boş kaldığını (ön taraf tıkış tıkış olduğu halde) gözlemlemek mümkün.

Tabii ki az sayıdaki arka kapıya ilerleyen bayanı tenzih ederek soruyorum bu soruyu. Ancak yaptığım gözlemlere göre kadınların %80'i eğer oturacak yer yoksa, orta kapının yanındaki demirden tutunmayı ve ileriye gitmemeyi, böylece de geçiş yolunu tıkamayı tercih ediyor.

Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Gülümhan

15 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 10:35

Bence, tıklım tıklım olan otobüste ineceği durağa geldiklerinde zorluk çekmeden inmek için.

kocatorun

15 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 10:37

Biraz düşününce gözlemlerinize benim de katıldığımı gördüm ve ;
- Boşalan koltukları gözlemek açısından orta kapının stratejik önemi bulunduğundan
seçeneğine oyumu kullandım. Sanırım ilk oy da benden oldu. Bakalım insanımız (bayanlar da dahil tabii ki) bu konuda ne düşünüyormuş, bekleyelim ve görelim  

eng ygl
15 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 10:40

Alıntı:
Bence, tıklım tıklım olan otobüste ineceği durağa geldiklerinde zorluk çekmeden inmek için.

Dolu otobüste değil, arkası boş otobüste neden arkaya ilerlemediklerini sormuştum zaten. Sonuçta orta kapının yanındaki demirler yerine arka kapının yanındaki dikey ya da otobüsün en arkasındaki yatay demire yaslanarak da beklenebilir. Arka kapı da aynı durakta (orta kapının bir kaç metre gerisinde de olsa) indiriyor yolcuları sonuçta.

Mine-Myra

15 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 11:02

bir bayan olarak böyle bir gözlemim yok.sadece tutunacak ilk rahat yer olduğu için belki böyle bir gözlem yapmiş olabilirsiniz.boy itibariyle kapı önlerindeki demirlere tutunmak kadınlar için daha rahat.
omuzda çanta olduğunda veya elde kucakta çocuk olduğunda uzanarak yukarıdaki demire tutunmak yerine kapı önündeki demire tutunmak daha güvenli.savrulma ihtimali azalıyor böylece.

beni sorarsanız ben de arada yan durmaktansa en arkada durmayı tercih ederim.

ikinci bir seçenekte erkeklerine arasından çarpa çarpa en arkaya geçmek yerine ilk boşlukta durma isteğinden olabilir.

son seçenek te şudur.malesef buna çok sık rastlıyorum.iğrenç ama malesefe doğru.
yıkanmayı ve deodorant kullanmayı sevmeyen bir erkek toplumumuz var malesef.yukarı tutunduklarında da yine malesef tüm ter kokuları ortaya çıkıyor.
çoğu zaman o ter kokusundan kaçmak için sık sık açılan ve hava alan kapı önü tercih edilebiliyor bayanlar tarafından.

olayı cinsi ayrıma getirdiğim sanılmasın ama otobüslerde ter kokan erkek ter kokan kadından fazladır,kabul edelim..çünkü otobüslerimzide erkek sayısı bayan sayısından genelde fazladır.bu da çalışan toplumun büyük kesiminin erkek olmasındandır.
yoksa tabi ki kadın da erkek te aynı bünyeye sahiptir diyebiliriz..

daha bilimsel yazamadım.benden bu kadar

HikmetErik26
15 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 11:13

Alıntı:
çoğu zaman o ter kokusundan kaçmak için sık sık açılan ve hava alan kapı önü tercih edilebiliyor bayanlar tarafından.

bayanların bu konuda daha hassas olduklarına katılıyorum. Bence Mine Hanım haklı.

Hakan Aydın

15 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 11:16

Lütfen açacağımız başlığın daha ciddi olmasına özen gösterelim. Kimseye faydası dokunmayan ve genellemeden ibaret olan başlıklara sitemizde yer yok.

ANA SAYFA -> ULAŞIM