Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
EnderYıldırım
13 yıl önce - Pzr 03 Arl 2006, 20:27
Çevreyi korumuyoruz, temiz tutmuyoruz!

İnciraltı' ında, ağaçlandırılan caddeden hergün geçiyorum. Ve hep çimlerin üstünde ve yerlerde çöp  görüyorum. Düşünün ki bu bahsettiğim alan hergün görevliler tarafından temizleniyor. Çoğunlukle temiz gözükmesinin sebebide bu. Fakat, 1 hafta orada temizlik yapılmasın, hertaraf çöp yığınına döner bundan emin olun. Anlatıcaklarımdan sadece bu bölgeden de ibaret değil. Kıyı şeritlerinde yeralan taşların arasıda çöp yığını. Çevreye karşı nasıl bu kadar duyarsız olabiliyoruz. Hem ülkemizin kalkınmasını istiyoruz hemde elimizde ki boş şiseyi düşünmeden yerlere fırlatıyoruz. Avrupa' da caddelere bakın yerlerde bir tane sigara izmariti bile yok.(Amacım Avrupa' yı övmek değil, örnek olarak göstermektir.) MEDENİ BİR İNSAN ASLA YERE ÇÖP ATMAZ!
Çevreyi temiz tutalım, kirletenleride utandırcak biçimde uyaralım. İşte görüyoruz, güzelim İzmir Körfezi' ni ne hale getirdik. Ve şu an temizlenmesini bekliyoruz. Yıllar geçiyor ve hala tam olarak tezmizlenmedi. Bu sebeple çevreye karşı duyarlı davranmazsak eğer yarın çok geç olabilir.

Fatoş

13 yıl önce - Pzr 03 Arl 2006, 22:44

çevreye karşı nasıl bu kadar duyarsız olabiliyor insanlar anlayamıyorum. burası senin yaşadığın yer! senin verdiğin değer bu mu yaşadığın yere? senin kendine değer verdiğin yer bu mu?

arabayla gezersin birşeyler yersin hemen camı açarsın çöpünü atarsın ve camını kapatıp yoluna devam edersin.. susarsın su içersin şişe bittiği anda duvarın kenarına fırlatırsın. denizin kenarına oturursun. güneş batacak manzara izleyeceksin ya hani.. çekirdeksiz olmaz.. çekirdeğini yersin kabuklarını savurursun denize! nasıl bu kadar duyarsızız nasıl?

ben elimde çöp kutusu bulamadığım için bir saate yakın su şişesi taşıdığımı bilirim. çöp bulamazsam çantama koyarım ilk çöpe atarım. bu; bu kadar zor mu? yanımda bir arkadaşım olurda yere çöp atmaya kalkarsa o çöpü aldırır ona taşıtırırım çöp kutusu göreseye kadar.. o taşımasa bile ben taşırım..

bu duyarsızlık?... bilemiyorum... umarım bir kaç sene sonra da bu güzelliklere hasret kalmayız

Ayhan
13 yıl önce - Pzr 03 Arl 2006, 22:47

Nasılsa çöpçüler temizliyor, yasal cezası da yok düşüncesi ile insanlar böyle duyarsız olabiliyorlar, yasal yaptırım olsa her yer tertemiz olur suç biraz da ceza sisteminde bence. Tabii ayrıca EĞİTİM ŞART.

EnderYıldırım
13 yıl önce - Pts 04 Arl 2006, 20:12

Ceza yaptırımı şart, aynı zamanda bu konu bizim insanlarımızın eğitim seviyesiyle de ilgili. Yerde hernezaman çöp görsem, kendi evime atılmış kadar üzülüyorum. Ülkemize gelen turistler bu manzaraları gördüklerinde hakkımızda neler düşünüyorlardır bir düşünün. Küçük yaşta değinilmesi gereken, ailelerin duyarlı olmasıyla aşılacak bir durum.  Zaman zaman yerdeki çöpleri temizleme kampanyaları yapılıyor, ama bu insanları eğitilmesine yardımcı oluyormu tam emin değilim. Bence yerdekileri temizleme değilde, yerlere çöp atmama kampanyaları yapılması gerekiyor herhalde. Bunun için devamlı süregelen bir kampanyamı başlatmak gerekiyor diye düşünüyorum bazen.

Fatoş

13 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 17:34

Alıntı:
Bence yerdekileri temizleme değilde, yerlere çöp atmama kampanyaları yapılması gerekiyor herhalde.

aslında güzel bir düşünce. ama bir yandanda şöyle düşünüyorum: illa bir kampanya mı olmalı çevremizi temiz tutmak için ?

EnderYıldırım
13 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 17:52

Aslında Fatoş hanım haklısınız ama aklıma başka bir çare gelmedi. İnsanların kendinden duyarlı olması gerekiyor ama yerdeki çöpleri görünce böylemiyiz diye utanıyorum  

EnderYıldırım
13 yıl önce - Cmt 16 Arl 2006, 19:05

Bugün İnciraltı' ndaydım. Crowne Plaza Oteli' nin önündeki, sahilin içi, çöp depolama yeri gibiydi. İçim burkuldu. O körfezin temizlenmesini istiyoruz ve haline bakın. Lütfen gidip sizde bakın. Yerler temizdi ama kıyının iç kısmı tamamen pislik içindeydi. Hemen otelinde önünde yer alması, Özdilek' in bu konuda hiç bir girişimde bulunmaması da şaşırtıcı. İzmir merkezinde bulunan en iyi otellerden biri ve hergün  ülkemize gelen yabancı turistler o manzarayla karşı karşıya kalıyor. Burdan eğer mesajımı okuyan, Özdilek çalışanı veya yetkilisi varsa, bu durumu ilgili kişilere bildirmesini rica ediyorum.
Özdilek, daha önce denizin yüzeysel olarak temizlenmesinde katkıda bulunduğunu hatırlıyorum, duyarsız kalmıyacağını umut ediyorum.

Fatoş

13 yıl önce - Cum 22 Arl 2006, 18:35

Alıntı:
Aslında Fatoş hanım haklısınız ama aklıma başka bir çare gelmedi. İnsanların kendinden duyarlı olması gerekiyor ama yerdeki çöpleri görünce böylemiyiz diye utanıyorum

siz de haklısınız tabi. bizim insanlarımıza anca böyle bir şeyler yaptırabiliriz. ucunda bir hediye olmalı. " nerde beleş, oraya yerleş" "yemek buldun mu ye, dayak buldun mu kaç" sözleri bizden çıkmamış mı?

serdar alt
13 yıl önce - Cum 22 Arl 2006, 18:52

Kendime bir öz eleştri; sigara izmaritini yere atıyorum.
Şehirde yaşayan herkes sokakta sadece sigara izmaritini yere attığı için çevre çok fazla kirlenmektedir. Bunu bende yapıyorum sizde(sigara içenler) yapıyorsunuz. Sokakta sigara içmek yasaklanmalı mı? tabiki hayır. peki nasıl olacak ben sigara bittkiten sonra çöpün içine atsam yanma tehlikesi var , heryerde çöp kutusu bulmakt azor tabiki.
Bu bie alışkanlık vede sigarayı yere atmak çok ta abes gelmiyor, fakat tüm isgara içenlerin sayısı düşünüldüğünde 4 milyonluk izmirde 1 milyon sigara tiryakisi olsa. Herkes günde 1 tane sigara izmariti atsa yere 1 milyon sigara izmariti eder. Rakamlar tahminim net bilgim yok. Tüm paketini içip yere atan olduğu gibi hiç atmayanda vardır.

Günde 1 milyon sigara izmariti temizlenmesi zor bir rakam.

Ömer3510

13 yıl önce - Prş 22 Şub 2007, 12:01
İmdat! Ağaç katliamı var

Alıntı:
VATANDAŞLAR, TEPKİ GÖSTERİP İHBAR ETTİ:

Kaynaklar’da bir konut kooperatifi çamlık alanda inşaata başladı. Orman Müdürlüğü, ağaçların izinsiz köklendiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusu yaptı

Üzerine sekiz villa yapılacak
İZMİR’İN oksijen deposu Buca Kaynaklar’da Gönül Bahçesi Yapı Kooperatifi, üzerinde çam ağaçları bulunan tapulu araziye sekiz villa yapmak için iki ay önce belediyeden ruhsat aldı. Kısa süre sonra, yeşil örtüyle kaplı bölgede çalışmalar başlayınca vatandaşlar tepki gösterdi.

Olay yargıya yansıdı
DURUM, Orman Müdürlüğü’ne ihbar edildi. Söz konusu yerde ağaç kesimi için izin istendiği, ancak verilmediği anlaşıldı. Ekiplerin inşaat sahasında önceki gün yaptığı kontrol sonucu, ''bazı ağaçların köklenerek ortadan kaldırıldığı'' gerekçesiyle savcılığa suç duyurusu yapıldı.

Sonuna kadar takipçisiyiz

Orman Müdürlüğü yetkilileri yargıya yansıyan olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti, ''Mülk sahipleri arazilerindeki meşe ve çam gibi ağaçların kesimi konusunda bize başvurmak zorunda. Eğer koşullar uygun değilse, çevre için yangın dahil bazı riskler yaratacak durum söz konusuysa izin verilmez. Aksine hareket edenler hakkında dava açılır'' dedi.

Gereğini yaparız

Kaynaklar Belediye Başkanı Mustafa Karagülmez Milliyet EGE’ye şu açıklamada bulundu: Orası imara açık, her bir dönümün 250 metrekaresine, iki katlı toplam 500 metrekare inşaat izni verdik. Orman Müdürlüğü görevlileri birkaç gün önce geldi. Kadastro ve tapu kayıtları incelendi. Sonucunu biliyorum. Yasal olarak birşey gerekirse onu da yerine getiririz.

Milliyet Ege

Bu ne kadar sorumsuzluk  
Artık hiç boş alan yok mu ki ağaçlı olan yerlere belediye ruhsat veriyor nedir bu?
Belediyecilik anlayışı bu mudur?
Hala adam olacağız diye bekliyoruz boşuna
Her yerde söyleniyor..Kuraklık başladı,Ağaçlarımız gidiyor diye ama bazıları inadına durmadan çevreye zarar verdirtirecek kararlar aldırtırıyor.
İzmirde yeşillik alan zaten sınırlı,Kaynaklar ise çok güzel bir yer.
Belediyeyi o bölgeyi imara açtığı için kınıyorum.(tabii seçimler yaklaştıkça böyle haberleri çok duyacağız gibi geliyor bana.)

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet