Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Sigarayı bırakmak istiyorum! Sigara Bağımlılığından Kurtulma Çareleri
Sayfa: Önceki  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 42, 43, 44  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ayhan B.

6 yıl önce - Pzr 03 Şub 2008, 01:48

Hadi bırakalım bu sigarayı forumcak... Nasıl olacak derseniz aşama aşama anlatacağım...
1. Bırakmak isteyip istemediğinize karar verin. Kesin kararınız bırakmak istemiyorum ise devam edelim adımlarımıza...
2. Şimdi tıbbi yardım olarak elimizin altında bir paket nikotinell bandı ve sakızı bulunduralım. Sakızlar standarttır ama bantlar gerek doktor,gerek eczacı bilgisiyle içim miktarımıza göre belirleyelim...
3. Evde ne kadar sigarayı hatırlatacak şey varsa atalım. Küller,çöpler,paketler vs....
4. Bandı yapıştıralım. Band bizim nikotin ihtiyacımızı karşılayacaktır.
5. Canımız sigara çektiğinde beynimizin dönüğü o şizofrenik anlarımızda ağzımıza nikotin sakızı atalım. Bu dudak tiryakiliği denilen olaya çare olacaktır...
6. Dudak tiryakiliği nikotin bağımlılığından güçlü olduğundan bunu engellemek için;eğer kendinize güveniyor ve bakkaldan sigara almayacağınıza inanıyorsanız dışarı çıkıp gezin. Yok güvenmiyorsanız;kanepinizde sakin sakin oturun ya da tv'nda belgesel izleyin. Kısacası sizi meşgul edecek bir şey bulun. Spor daha çok makbule geçer.
7.Tüm bu yukarıda sayılanlar aslında size maddi olarak bant ve sakız olarak yaklaşık 30ytl'ye mal olacaktır. Ama size soruyorum? 5-6paket sigara fiyatına bunlara değmez mi? Hadi gelin bir de 8.maddeye bakalım...
8.Şu ana kadar hayatınızda her istediğinizi gerçekleştirdiniz değil mi? Eviniz,arabanız,çocuklarınız,mutlu bir yuvanız oldu değil mi? Zaten amacınız çocuklarınızın geleceği değil mi? Onların mutluluğu...vs. Madem öyle siz sevgili ve de saygılı sigara içen arkadaşım;bunca şeyleri yapmana rağmen çapı 1cm'i aşmayan,uzunluğu 10cm'i geçemeyen şeye mi yeniliyorsun? Hadi gel bir daha hayal kuralım... Allah korusun olmuşsun Akciğer kanseri. Hastahane odası soğuk. Hastahane odası hüzünlü. Her öksürüğünde balgamında kan. O küçük çocuğun sana bakıyor anlamadan;babam/anam diyor niye burada?...
Hadi gel bir daha hayal kuralım seninle? Tüm bu olayların ardından mezarlıktasın. Kefene sarılı bedenini izliyorsun. Eşin ağlıyor,sağ ise anan baban ağlıyor. Çocuğunun elinden tutuyor eşin. Çocuğun o kocaman gözleyirle eşine bakıyor neden ağlıyor diye... Anlamıyor anlayamıyor göz yaşlarını...

Şimdi sen bu yazıyı okuyan arkadaşım. Bırak bana artı eksi puan vermeyi. Eğer o sigarayı içiyorsan;düşün o çok sevdiğin her kimse onun göz yaşlarını... Değer mi 10cm uzunluğunda olmayan,1cm çapında olamayan çapsız için o sevdiğinin,o çok sevdiğinin göz yaşlarına? Değer mi taş çatlasın 5ytllik pakete sevdiğinin göz yaşları?

Şimdi git eczaneye al nikotinell bandı ve de sakızı. Hani güçsüz istiyorsan silahlanmak adına... Ya da sadece düşün. Unutma ki başlayandı sendin,bitirende sen olacaksın...Tercih senin... Bir yanda 5ytllik duman... Bir yanda o hiç sevmediğin hayat... Hatırlatırım;öyle ya da böyle o hiç sevmediğin hayatta çok şeyler başardın,onu çok kez yendin....

Mehmet Tülüce
6 yıl önce - Pzr 03 Şub 2008, 01:59

Ben bir kaç kez denememe rağmen başarılı olamamıştım. En son bir kaç noktaya dikkat ettim.

Siğarayı bırakır bırakmaz yoğun bir spora başladım. Sabah ve akşamları birer saat koştum. Stresli ortamdan uzak durdum. Kısa bir tatile çıktım.

Siğaraya ulamıyacağım uzaklıkta bir mekan seçtim kendime .Sakızı ağzımdam düşürmedim.5 yıldır içmiyorum.

Siğarayı bırakmak isteyenlere tavsiye ederim.

kurtural_35
6 yıl önce - Pzr 03 Şub 2008, 02:39

Nikotin bagimliligindan kurtulmak isteyenler icin ABD'de recete ile satilan Chantix (varenicline) bir ilac var. Nikotin bantlari, sakizlari ve bupropiondan farmokinetik olarak degisik bir ilac. Universitede calistigim icin pek cok ogrencinin sigarayi bu sekilde biraktigini gordum. Fakat her ilac gibi yan etkileri var. Ilgilenenler wikipediadan arayip bakabilirler. Yilbasinda Turkiye'ye gittigimde arkadaslarima sormustum fakat daha eczanelerde olmadigini soylemislerdirdi. Avrupa Birligi ulkelerinde Champix olarak satiliyormus. Burada kutusu US$140.00 dan satiliyor (sigortasiz) fakat gordugum kadari ile bir paket sigara neredeyse 7-10 dolar arasi ondan ben sigara icerken gordugum ogrencilere alin ilaci birakin sigarayi telkini veriyorum.

bülent dizdar

6 yıl önce - Sal 05 Şub 2008, 01:15

(+)

Geçen gün katıldığım bir fuarda ilginç bir kare yakaladım.
Yorumsuz sunuyorum.

Taner Demirezen
6 yıl önce - Sal 05 Şub 2008, 01:37

Biz insanlar bazen çok aciz durumlara düşüyoruz.Evet sigara gibi cansız bir varlığa, şuur ve akıl sahibi mükemmel donanımlara sahip insanoğlu mağlup oluyor.Sigara yüzünden şu güzelim dünyadan 8-10 sene daha önce ayrılıyoruz.Ama ben size sigarayı bırakın demiyorum.Çünkü dünya çok kalabalıklaştı; yeni gelenlere yer açmak lazım.

Sigarayı bırakamamızın en büyük nedeni farkında olmayışımız.Sigarayı içerken farkındalıkla içmiyoruz.Canımız çekiyor hemen paketten bir sigara çıkartıp yakıyoruz ve sadece içiyoruz.

Ama gerçekten bırakmak istiyorsanız şu metodu bir deneyin; Sigara içmek istediğinizde sigarayı hemen alıp yakmayın.Sigaranızı paketinden çok yavaş bir şekilde çıkartın ve elinizdeki sigaraya biraz göz atın ve düşünün.Çakmağınızı alın ama yavaş hareketlerle tekrar sigaraya bakın hemen yakmayın.Şimdi yakın Ve yavaş yavaş içinize çekin, sigara içerken sadece sigarayı düşünün...Ve BU UYGULAMAYI ŞU ANDA BAŞLATIN. bu şekilde 21 gün devam edin.Bir görelim kaç gün içinde sigarayı bırakacaksınız

En son Taner Demirezen tarafından Sal 05 Şub 2008, 02:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

tolgakonuk
6 yıl önce - Sal 05 Şub 2008, 01:57

Sigara insan iradesini sınayan en önemli varlıktır. Zayıf bir iradeyle başlarsınız güçlü bir iradeyle bırakırsınız.
İnşallah sigara yasağı en kısa sürede çıkarda bizimde sigarayı bırakmamıza bi nebzede olsa yardımcı olur diye umuyorum...

Zafer

6 yıl önce - Çrş 06 Şub 2008, 16:07

Aşağıda ki haber gerçekten umut verici.. Okuyunca anlayacağınız üzere bir bitkisel karışımın kullanımı sonucu yılların sigara tiryakilerinin bu illetten kurtulduğu söyleniyor, umarım bu karışımın incelenmesi sonucu olumlu olur ve yaygınlaşır, darısı bütün sigara kullanıcıların başına..

Sigaradan tiksindiren iksir!

Emekli binbaşı keşfettiği iksirle sigarayı bıraktırdığını iddia etti.
Uşaklı emekli binbaşı Özkan Tunaboylu, icat ettiği sigara tiksindirici ile üç yılda 15 bini geçkin kişiye sigarayı bıraktırdığını iddia etti. Amerika, Rusya, Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya ve Belçika'ya tiksindirici ihraç ettiğini ifade eden Tunaboylu, Türk ve Rusya sağlık bakanlıklarının tiksindiriciyi incelemeye aldığını ifade etti.

İki buçuk yaşındayken babasını sigaradan kaybeden Tunaboylu, yetim büyüdüğü için baba hasretiyle yanıp tutuşmuş. Askerlik hayatı boyunca günde üç paket sigara içen Tunaboylu, şifalı bitkiler üzerinde çalışırken 'Tek Umut' adını verdiği sigara tiksindiricisini icat etmiş. Tiksindirici sayesinde önce kendisi sigarayı bırakan Tunaboylu, patent ve ruhsatını aldığı bu karışımı ticarî hale getirmiş. 50 yıllık tiryakilere bile sigara bıraktırdığını iddia eden Özkan Tunaboylu, üç yılda 15 bini geçkin kişiye sigarayı bıraktırdığını savunuyor.

Rusya Sağlık Bakanlığı'nın ihraç çalışmaları için dostları aracılığıyla teklif getirdiğini belirten Tunaboylu, Türkiye'nin dört bir yanından sipariş aldığını ifade etti.

67 yaşındaki emekli binbaşı, bitkisel karışımı üretmek için 40 yıl çalıştığını, bütün dünya insanını tiksindirici ile buluşturarak sigaradan kurtarmak istediğini söyledi. Tunaboylu, tiksindiricinin kullanımı hakkında şu bilgileri verdi: "Yedi gün boyunca her sigara içmek istendiğinde şişe içindeki tiksindiriciden bir çay kaşığının dörtte biri kadar ağıza alınıyor. Yedi gün sonunda sigara gargarası yapılarak sigaradan tiksiniliyor. Böylece insanlar ömür boyu sigarayı terk ediyor."

27 yıllık sigara tiryakisi olan hakim Faruk Ceyhan, tiksindirici sayesinde bir yıldan beri sigara kullanmadığını söyledi. Her gün üç paket sigara tükettiğini ifade eden hakim Ceyhan, geçen yıl bir arkadaşının önerisiyle buluştuğu Tek Umut sigara tiksindiriciyi yedi gün kullandıktan sonra bir daha içmediğini dile getirdi.

Kaynak: Cihan

Berk Büyükyıldız
6 yıl önce - Çrş 06 Şub 2008, 16:15

Şahsen leblebide işe yarıyor

nigar82
6 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 01:34

sürekli birşeylerle uğraşmak çok iyi geliyor.Ben birkaç nefes çekip söndürüyoum.sonra tekrar yakıyorum.Biliyorum sağlığa çok zararlı gerçekten işe yarıyor.Kendime bir gün seçiyorum. bugün hiç içmicem diyorum işe yarıyor.
Sabah 9 da uyanıyorum bir sigarayı 1 re kadar idare ediyoum sonra 3 te ikinci sigaramı 6 ya kadar idare ediyorum sonra 6 dan 9 a kadar idare ediyorum sonra dördüncü sigaramı 12 kadar en azından düzdanıma tasarruf yaptırıyorum. Tabi bu süre içerisinde takviye içecek ve meyve arkadasımızın dediği gibi leblebi iyi oluyor.

Hikaya

6 yıl önce - Prş 14 Şub 2008, 01:57

Sigara bırakma konusunda kesin irade diyorum ve başka bir şey demiyorum. Günde yaklaşık 2,5 paket içen biriyim. Yaklaşık 1 yıl öncesinde bir gün hiç bir sebep olmaksızın (yani sigara ile ilgili) bıraktım dedim ve tam 2 ay bıraktım. Bıraktığımdan emin olunca, yani bir tek yakıp içemeden attımda sigarayı bıraktığımı anladım.
Ama yeniden başladım ve halen içiyorum. Eğer bir gün bırakmak istersem, iksir, ilaç veya bir başka şeye ihtiyaç duymam, bırakırım..

cevap yaz(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET