Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Selahattin
11 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 18:02
Ankara'nın Yeni Metropol İlçeleri EGO Otobüslerinden ne zaman yararlanacak? [ANK ]

Alıntı:
Melih Gökçek Yeni Metropol İlçeleri Açıkladı. (Haber : 29.07.2004 - Hürriyet Gazetesi)

Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, TBMM'de kabul edilen Büyükşehir Belediyesi yasasıyla büyükşehir'e bağlanan 7 yeni metropol ilçe ve 17 beldeyi açıkladı. Gökçek, yeni ilçe ve beldeleri tek tek ziyaret edeceğiniz bildirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye  Başkanı Melih Gökçek, TBMM'de kabul edilen Büyükşehir Belediyesi yasasıyla Çubuk, Akyurt, Kalecik, Elmadağ, Ayaş, Bala ve Kazan ilçelerinin metropol ilçe olarak büyükşehir sınırlarına dahil edildiğini açıkladı. Gökçek yasayla Altınova, Bağlum, Çanallı, Esenboğa, Hasanoğlan, Karaali, Karagedik, Kutludüğün, Lalahan, Oyaca, Sarayköy, Pursaklar, Sinanlı, Sirkeli, Temelli, Yenikent ve Yeşildere beldelerinin büyükşehir sınırlarına bağlandığını söyledi.

Gökçek yeni ilçe ve beldeleri ziyaret ederek sorunlarını yerinde tesbit edeceğini ifade etti. ASKİ ve EGO'nun da bundan sonra sorumluluk alanının yeni katılan yerleşim alanlarıyla genişleyeceğini kaydeden Gökçek, Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi sayısının yeni katılan belediyelerle artacağına dikkat çekti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanış tarihimiz yukarıda görülüyor.Bu tarihten itibaren yaklaşık 2,5 yıl geçmesine rağmen hala EGO otobüsleri hakkında bir gelişme olmamıştır.Sadece görünüşte Büyükşehiriz,icraatte bişey yok.  

Acaba ne zaman gelecek bu otobüsler çok merak ediyorum.

Bu konu hakkında görüş bildirmek isteyen ve bilgisi olan arkadaşlar buraya yazabilirler.

En son Selahattin tarafından Cum 19 Oca 2007, 00:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

hakan_sa

11 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 18:26

ne zaman bu uygulama hayata geçer bilemeyeceğim ama inşallah merkeze yakın ilçelere yeni otobüsler alıp o bazı körüklü bakımsız ikarusları ve manları (çok yolda kaldığımız için söylüyorum   ) vermezler belirtilen hatlara!  

eng ygl
11 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 18:37

Ankara'nin etrafini her gun karis karis gezmiyorum, ancak yine de sikca Ankara'ya giden ve burada 22 yil yasamis birisi olarak yeni Buyuksehir Kanunu sonrasindaki Ankara sinirlarinin bu kadar genislemesi bana cok anlamsiz geliyor.

Ayas, Bala, Elmadag ve Kalecik'in Ankara'yla olan iliskileri, Haymana'dan ya da Beypazari'ndan ne kadar farklidir? Akyurt, Cubuk ve Kazan icin kararsizim, Sincan ya da Golbasi kadar kentle icice degiller, ama tam anlamiyla kopuk da sayilmazlar.

Sahsi kanaatim, mevcut cevre yolunun Eskisehir Yolu, Beypazari Yolu, Istanbul Yolu (eski devlet yolu), Konya Yolu, Haymana Yolu ve Samsun Yolu'nun 15. km'lerinden itibaren, Cankiri Yolu'nda da Esenboga'yi da icine alacak sekilde, ancak havalimani kavsagindan itibaren Cubuk ve Akyurt yonunde 2'ser km'nin Buyuksehir Belediyesi sinirlari icinde kalmasinin yeterli oldugu yonundedir. Bu sinirlar, ornegin, Bala ve Hasanoglan ayrimlarina denk gelmekte ve Pursaklar, Saraykoy, Esenboga, Baglum, Sirkeli, Hasanoglan, Murted ve Yenikent'i de icerecek sekildedir. Ancak bu sinirlarin disinin (cevre yolu + 15 km) biraz zorlama oldugu kanaatindeyim.

Ekleme: Aslinda baslikla alakasiz oldu, ozur dilerim bunun icin. Ancak demeye calistigim da suydu, nasil bugun Haymana'ya EGO otobusu gitmiyorsa, Temelli'ye de ayni nedenden gitmiyor. Temelli-Ankara iliskilerinin Haymana-Ankara iliskilerinden daha yogun oldugunu dusunmuyorum. Eskiden Buyuksehir Belediyesi kapsamina alinmasi gereken bir cok yerlesim yeri, boyle pergelle sinir cizen sacma bir yasa cikarilmadan dogru duzgun katilsaydi Buyuksehir kapsamina, o zaman EGO da buralara gelecekti. Ancak bu yasa sonrasinda, kimse Ayas'a ya da Bala'ya Ikarus'un gitmesini beklemesin. Iki durak arasinda 20 km civarinda bosluklar olacak bazi yerlerde. Yukarida saydigim, bence zaten Buyuksehir kapsaminda olmasi gereken yerlesimler de maalesef kurunun yaninda yasin da yanmasi misali, bu hizmetten mahrum birakilmistir. Gercekten Buyuksehir kapsaminda olmasi gereken yerler Buyuksehir kapsaminda olsaydi ve digerleri olmasaydi, boyle bir sorun da olmayacakti.

seferoglu

11 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 20:46

Ufak bir araştırmayla yaz aylarında UKOME tarafından bir çalışma yapıldığı ama henüz uygulamaya sokulmadığını görüyoruz.Sadece araç sayıları konusunda bir çalışma var ama ne ihale var ne de hat tesbiti

http://www.ego.gov.tr/Ukome/2006%2010.htm

5216 sayılı yasadan önce de ana sınırda olmayıp mücavir alanında olan Pursaklar ,Altınova , Saray ve Bağlum beldelerine zaten otobüs işliyordu.Yeni katılan ilçe ve beldelerden sadece Kazan ve Temelli bu yasadan yararlandı. Kazan'dan Sezenler Sokak'a saatte bir , Temelli'den Ulus'a günde 3 kez EGO otobüsü gidiyor. Kazan'a ayrıca eski usul taşımacılık da devam ediyor. Diğer ilçe ve beldeler de hala eski usul taşınıyor.

Yasa daha çok ilçe arabalarına yaradı çünkü önceleri Ankara'ya gelirlen belli bi noktadan sonra merkeze doğru (örn. otobandan itibaren) yolcu alamazken veya Ankara'dan dönüşte şehirden çıkmadan indiremezken şimdilerde aynı İzmir'de olduğu gibi kent içi taşımacılık yapabiliyorlar. Ben Kazan arabasının Akköprü'de aldığı yolcuyu Carrefour'da indirdiğine şahit oldum mesela.

hakan_sa inşallah eskiler verilmez demiş. Gökçek aylar önce söylemişti. O 91-92-93 model ikaruslar yeni yerlere gidecek. Şehir havası kirlenmesin diye dışarı atacaklarmış.

eng ygl
11 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 14:50

Alıntı:
Gökçek aylar önce söylemişti. O 91-92-93 model ikaruslar yeni yerlere gidecek. Şehir havası kirlenmesin diye dışarı atacaklarmış.

Eger Temelli Ankara sehrinin bir parcasi degilse, ne isi var Buyuksehir Belediyesi kapsaminda? Eger Ankara sehrinin bir parcasiysa da neden buraya sadece eski otobusler veriliyor? Temelli'nin havasi kirlenince sehrin havasi da kirlenmis sayilmiyor mu? Her semte esit mesafede olmak gerekmez mi? Niye yenilere boyle bir haksizlik yapiliyor?

seferoglu

11 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 21:41

Hocam doğru söylüyosunuz. Temelli'ye giden otobüslerin hali ortada , 18-19 yıllık süperman otobüsler çalışıyor. Yeni metropol Kazan da Temelli gibi 5. bölgeye bağlı ama oraya 1999 modeller de gidebiliyor.

Tabi burda alternatiflerin de etkisi olduğunu düşünüyorun. Kazan'dan 25 lik özel otobüsler EGO dan sadece 25 krş farkla yolcu taşıyor , Temelli'nin ise yerel bir firması yok , ya 1,00-1,30 ytl ye gidebilmek için o eski otobüslere katlanacak yada Polatlı Anıt-Tur'a 4 ytl yi bastıracak.

En son seferoglu tarafından Cum 01 Arl 2006, 23:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

M.Ali
11 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 21:56

Bir ilçeye belediye otobüsünün kalkmasında o ilçenin merkez ilçe olmasının hiçbir rolü yok ki! Gölbaşı ben bildim bileli merkez ilçedir ama belediye otobüsleri çalışmaz Gölbaşı-Ulus, Gölbaşı-Kızılay hattında. Sadece halk otobüsleri çalışır.

Ama 2007'de yeşil halk otobüslerinin sözleşmesinin bitmesiyle bilikte bir takım değişiklikler göreceğimizden eminim.

seferoglu

11 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 22:01

Gölbaşı 1991 de metropole katıldı ve aynı yıl 104 nolu otobüs EGO olarak seferlere başladı. Yeşiller 1997 de ihale edildi , aradaki 6 yıl hep resmi EGO lar işledi.

Selahattin
11 yıl önce - Cum 01 Arl 2006, 22:06

O zaman bizim şu an Ankara hattında çalışan otobüslerimiz acaba  Özel Halk Otobüsü statüsü mü alacak?

Eğer bütün yeni ilçelere eski otobüs verirse Gökçek kendi kaybeder,en azından aralara yeni otobüsler serpiştirmeli.

Ukome kararları alınalı 7 ay gibi bir süre olmuş ama hala bir hareketlilik yok.EGO otobüslerinin gelmesi en azından bu hatlarda çalışan otobüslerin bir düzene girmesini sağlar.Özellikle Hasanoğlan halkı daha kısa sürede Ankara merkeze varır.Çünkü 3 km.'lik Hasanoğlan çıkışına en az 15 dakikada varıyorlar ve bu çoğu insanı çileden çıkartıyor.

seferoglu

11 yıl önce - Cmt 23 Arl 2006, 01:02

Kesikköprü Beldesi şehir merkezi'ne 110 km mesafede ama 5216 dan bağımsız olarak anakent sınırlarına girdi (barajın etkisi olduğunu düşünüyorum). 110 km ye ne belediye otobüsü gider ne de halk otobüsü.

Kesikköprü bu konuda bırakın Türkiye rekorunu  , dünya rekoru kırmıştır heralde. Şehir merkezine 110 km uzakta bir semt nerede görülmüştür acaba.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet