Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
murat.senkal
15 yıl önce - Çrş 29 Ksm 2006, 02:52
İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde Şerit Değişiklikleri ve Beraberindeki Sorunlar

Herkese merhaba,

Dün akşam gördüğüm bir yanlışlığı sizlerle paylaşmak istiyorum ve tabiiki bunu nasıl çözüme ulaştırabileceğimizle ilgilide sizden destek bekliyorum.

Avrupa yakasından anadolu yakasına geçişte karşı şeritten bir şerit alınarak 5 şerite çıkartılmış şekildeydi.Ancak gelin görünki geliş-gidiş tıkalıydı. Bu nasıl olur diyeceksiniz belki. Söyleyeyim. Avrupaya geçişte kavacık sapağında yol 3 şeride düştüğü için ümraniye kavşağından kavacığa kadar trafik dur kalk şeklinde ilerliyor. Aynı şekilde Asyaya geçişte de gişelerden Kavacık kavşağına kadar olan kısımda dur kalk şeklinde.Bununda sebebi 5 şeridin 4 şeride iniyor olması. Ama o noktalardan sonrası trafik açık.

Halbuki iki taraf da 4 şeritte gitse hiç şerit fazlalığı ve daraltılması yapmasalar, trafik normal seyrinde gidecek ve trafik yaşanmıyacak. Yani yetkililer güzel çalışan sistemi aslında bozuyorlar.

Bunun için nasıl bir başvuru yapabilirim yada çözüm ne olmalıdır?

nedimk
15 yıl önce - Çrş 29 Ksm 2006, 11:02

Katılmıyorum.

Trafik 2 yönde sıkışık, hatta belirli saatlerde köprünün tamamını tek yön yapsanız dahi sıkışık olacak çünkü çok kısa sürede(bir kaç saat) 100.000 ler sevyesinde araç geçişinden bahsediliyor.

Hatta Fatih Sultan Mehmet köprüsü, 5-3 yerine 6-2 gibi bir düzenlemeye bile gidilebilir.

Doğma büyüme İstanbulluyum ve 88 den beri babamın iş yeri Avrupa yakasında bizde Üsküdarda olduğumuz için, yeterince gözlem yapabildim.

Köprünün bir şeridinin geri verilmesi demek, araçların her 4 araçdan 1 ini daha beklemeye almak demek olur.

murat.senkal
15 yıl önce - Çrş 29 Ksm 2006, 18:06

Arupadan asyaya geçişte yol toplamda yani kozyatağına kadar 6 şeride çıkartılırsa geliş de 2 şerit olursa her iki yoldada trafik tıkanmaz.ancak.Bu şerit genişletme ve daraltma işlemi yapalacaksa bu noktalarda trafik hergün sıkışacak ve bizlerde hergün binlerce YTL'yi çöpe atacağız.

Saygılarımla

hakan_1970
15 yıl önce - Çrş 29 Ksm 2006, 23:45

Maalesef FSM Köprüsünde 5'e 3, Boğaz Köprüsünde 4'e 2 uygulaması özellikle akşam Asya'dan Avrupa'ya geçişi tam bir işkence haline getiriyor.
Akşam Asya-Avrupa yönünde seyahat edilmesini ve süre tutulmasını öneririm.
Ümraniye'den FSM girişine kadar müthiş bir tıkanıklık yaşanmaktadır. FSM'nin 3 şeride düşmesi nedeniyle de, bu yol çok uzun sürmektedir. Ayrıca diğer yönün tersine, kamyonların da trafiğe giriş izni vardır. Yani Akşam Avrupa yönüne 3 şerit artık yetmemektedir.
Akşam Asya Avrupa geçişinde yol o kadar tıkanmaya başladı ki (Ümraniye'den başlıyor normal zamanda), servisimiz 1. Köprüde Altunizade minimum, bazen de Çamlıca'ya kadar yığılmış kuyruğu göze alarak Boğaz Köprüsünü tercih etmeye başlamıştır.
Akşam Asya-Avrupa geçişinde hiç değilse iki köprüden birinde şerit daraltılmamalı (yani en az birinde 4-4 veya 3-3 yapılmalı) diye düşünüyorum.
Hani bu da olmadı, kukaları daha geç dizmeliler, ya da daha erken toplamalılar.

Mustafa Köseoğlu
13 yıl önce - Prş 29 Oca 2009, 12:35

Alıntı:
Maalesef FSM Köprüsünde 5'e 3, Boğaz Köprüsünde 4'e 2 uygulaması özellikle akşam Asya'dan Avrupa'ya geçişi tam bir işkence haline getiriyor.
Akşam Asya-Avrupa yönünde seyahat edilmesini ve süre tutulmasını öneririm.
Ümraniye'den FSM girişine kadar müthiş bir tıkanıklık yaşanmaktadır. FSM'nin 3 şeride düşmesi nedeniyle de, bu yol çok uzun sürmektedir. Ayrıca diğer yönün tersine, kamyonların da trafiğe giriş izni vardır. Yani Akşam Avrupa yönüne 3 şerit artık yetmemektedir.
Akşam Asya Avrupa geçişinde yol o kadar tıkanmaya başladı ki (Ümraniye'den başlıyor normal zamanda), servisimiz 1. Köprüde Altunizade minimum, bazen de Çamlıca'ya kadar yığılmış kuyruğu göze alarak Boğaz Köprüsünü tercih etmeye başlamıştır.
Akşam Asya-Avrupa geçişinde hiç değilse iki köprüden birinde şerit daraltılmamalı (yani en az birinde 4-4 veya 3-3 yapılmalı) diye düşünüyorum.
Hani bu da olmadı, kukaları daha geç dizmeliler, ya da daha erken toplamalılar.

Bunun çözümü çok kolaydır. Pik saatlerde, yani sabah saat: 06:00-10:00 ve akşam 16:00-20:00 arasında kamyonların köprüden geçişine izin verilmemeli. Bu zaman dilimlerinin dışında(10:00-16:00 ve 20:00-06:00) geçmelerine izin verilmeli. Bu uygulamaya geçildiğinde köprüde büyük bir rahatlama olur ve F.S.M. Köprüsünden geçirilmesi düşünülen metrobüs için de bir ön hazırlığı yapılmış olur.

İSMAİL ÇELİK

13 yıl önce - Prş 29 Oca 2009, 14:16

Alıntı:
Bunun çözümü çok kolaydır. Pik saatlerde, yani sabah saat: 06:00-10:00 ve akşam 16:00-20:00 arasında kamyonların köprüden geçişine izin verilmemeli
.

Zaten öyle yasak var hatta 22:00'ye kadar düzelteyim.Geçenler izinli olanlar birde arada kaçak geçen oluyor her nasılsa,ama büyük ölçüde kamyon olmaz bu saatlerde dikkat edin,tehlikeli madde taşıyan araçlarda gece 01:00-03:00 saatleri arasında geçebilir.

Alihanb
13 yıl önce - Prş 29 Oca 2009, 14:28

Alıntı:
Zaten öyle yasak var hatta 22:00'ye kadar düzelteyim.Geçenler izinli olanlar birde arada kaçak geçen oluyor her nasılsa,ama büyük ölçüde kamyon olmaz bu saatlerde dikkat edin,tehlikeli madde taşıyan araçlarda gece 01:00-03:00 saatleri arasında geçebilir.

Nasıl yasak var , ben valla her akşam 6-6:30 arası Anadolu yakasından Avrupa yakasına TIR sürüsüyle geçiyorum. Bir sürü insanda emniyet şeridini kullanıyor , biz normal şeritlerinde olanları aptal yerine koyuyorlar. Yani polisi aradım bir kaçkez hiç oralı olmadılar.

İSMAİL ÇELİK

13 yıl önce - Prş 29 Oca 2009, 14:34

Gıda,ilaç v.s bazı maddeleri taşıyanlar izinli oluyor bunların izin alması daha kolay,yasak var bakın kat'i olarak dediğiniz kadar her zaman çok oluyorsa tatbikte mesele var demektir.

5 tonluk hafif yük kamyonlarının bir kısmıda nasıl yapabiliyorsa ruhsatta kamyonet geçiyor bu durumda yasak dışı kalıyorlar.Bu alengirli işte bu yasak saatler için yapılıyor zaten!

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 04 Ekm 2009, 18:48

Fatih Köprüsü üzerinde bir kaza anı... 3 şerit birden değiştirerek makas yapmaya çalışan bir otomobilin feci sonu...

<div>

Akın KURTOĞLU

Arda Moltay
12 yıl önce - Pzr 04 Ekm 2009, 18:54

Çarptığı araç nedir? Bir tank ya da panzer mi?

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM