Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana - Festivaller Şenlikler
123 ... 161718   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
gkarakaya
11 yıl önce - Pts 27 Ksm 2006, 19:43
Adana - Festivaller Şenlikler

Festivaller şenlikler

1 NİSAN KUVAY-I MİLLİYE
YERİ VE TARİHİ : Karaisalı - 01 Nisan
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Karaisalı Kaymakamlığı - Belediye Başkanlığı
TEL : (322) 551 32 80
FAKS : 551 32 87

KARAKUCAK GÜREŞ ŞENLİKLERİ
YERİ VE TARİHİ : Karaisalı – Nisan 4.Haftası
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Salbaş Belediye Başkanlığı
TEL : (322) 561 27 01
FAKS : 561 20 31

KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ
YERİ VE TARİHİ : Saimbeyli - 15 Haziran
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Saimbeyli Belediye Başkanlığı
TEL : (322) 761 21 26
FAKS : 761 21 12

KİRAZ FESTİVALİ
YERİ VE TARİHİ : Saimbeyli - 15-25 Haziran
TEL : (322) 761 20 28 – 761 21 26

2 HAZİRAN KURTULUŞ BAYRAMI
YERİ VE TARİHİ : Kozan - Haziran 1.-4.Haftası
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Kozan Belediye Başkanlığı
TEL : (322) 515 84 12 – 515 84 13
FAKS : 515 84 13

GELENEKSEL ZEYTİNBELİ ŞENLİĞİ
YERİ VE TARİHİ : Yumurtalık - 18 Ağustos
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Zeytinbeli Kültür-Turizm Güzelleştirme Der.
TEL : (322) 674 60 38
FAKS :

HORZUM YAYLA ŞENLİĞİ
YERİ VE TARİHİ : Kozan - Ağustos 3.Haftası
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Kozan Belediye Başkanlığı
TEL : (322) 515 84 12 – 515 84 13

GELENEKSEL KARAKUCAK GÜREŞLERİ VE YAZ ŞENLİĞİ

YERİ VE TARİHİ : Tufanbeyli - Ağustos 1.-4.Haftası
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Tufanbeyli Belediye Başkanlığı
TEL : (322) 781 85 91
FAKS : 781 83 91

KARAKUCAK GÜREŞLERİ
YERİ VE TARİHİ : Karaisalı - Ağustos-Eylül 1-4.Haftası
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Karaisalı Kaymakamlığı - Belediye Başkanlığı
TEL : (322) 551 32 80
FAKS : 551 32 87

“DÜNDEN YARINA KOZAN” SEMPOZYUMU
YERİ VE TARİHİ : Kozan - Eylül 4.Haftası
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Kozan Kaymakamlığı - Belediye Başkanlığı
TEL : (322) 515 84 12 – 515 84 13 – 515 82 80

İLÇENİN KURTULUŞU
YERİ VE TARİHİ : Saimbeyli - 18 Ekim
TEL : (322) 761 20 28 – 761 21 26

29 EKİM ŞÖLENİ
YERİ VE TARİHİ : Ceyhan - 29 Ekim
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Doruk Belediye Başkanlığı
TEL : (322) 645 20 20
FAKS : 645 20 40

GÖLOVASI HALK OZANLARI ŞENLİĞİ
YERİ VE TARİHİ : Yumurtalık -
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Gölovası Köyü Muhtarlığı
TEL : (322) 674 20 21
FAKS :

http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E1 ...7100D157C1 sitesinden alıntı

Resul GUL
9 yıl önce - Pzr 08 Hzr 2008, 17:08

Tuzla Karpuz - Kavun ve Tarım Ürünleri Festivali

Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Tuzla beldesinde düzenlenen

Tuzla Karpuz - Kavun ve Tarım Ürünleri Festivali
Festival 1 - 3 Haziran arasında yapılıyor Bu yıl festivalin 2. si yapıldı..
Fetival çok renkli etkinlikler çerçevesinde gerçekleştiriliyor...

pamir salmanoğlu
8 yıl önce - Pts 25 May 2009, 23:48

bu etkinliklerin bazılarına katıldım sizlerde katılmışsınızdır.
içeriğini saymaya kalksak kaç çeşit etkinlik sayabiliriz.
güreş,halay,şarkı,türkü, bir kaç meyve ve hamasi nutuklar. peki, heykeltraşların şovlarını izlesek güreş ve futbol dışında başka spor etkinlikleri görsek ev hanımı,esnaf,çiftçi ve işçiden oluşan halk orkestrasının şovunu seyretsek sizler de bu kuru yavan şenliklerden şikayetçiyseniz içerik ekleyebilirsiniz.

moguzhan
8 yıl önce - Sal 26 May 2009, 00:42

Alıntı:
bu etkinliklerin bazılarına katıldım sizlerde katılmışsınızdır.
içeriğini saymaya kalksak kaç çeşit etkinlik sayabiliriz.
güreş,halay,şarkı,türkü, bir kaç meyve ve hamasi nutuklar. peki, heykeltraşların şovlarını izlesek güreş ve futbol dışında başka spor etkinlikleri görsek ev hanımı,esnaf,çiftçi ve işçiden oluşan halk orkestrasının şovunu seyretsek sizler de bu kuru yavan şenliklerden şikayetçiyseniz içerik ekleyebilirsiniz.

Bahsi geçen şenlikler, yöreye özgü ananevi olarak süregelen şenliklerdir. Misal, bir yörük şenliğinde heykeltraşların şovunu izlesek ne kadar manidar olur? Bu şenliklerde yerel ozanlara yer vermezsek yeni Karacaoğlanlar nasıl yetişecektir? Geleneklerin yaşatılması için bu şenlikler çok önemlidir.

Halk orkestrası çok amatörce olurdu heralde. Zaten müzik icra eden topluluklara sahibiz ve bunlar bahsettiğiniz meslek alanları içinden de çıkmaktadır. Bunu kalıplara sokmamak lazım. Şekilci bir anlayış olur o şekilde.

Güreş ata sporumuzdur ve güçlükle yaşatılmaya çalışılmaktadır. Eğer bu şenlikler de olmasa güreş sporu kaybolmaya mahkum olacaktır. Tabi ki insanları sıkmayan bazı yenilikler konulabilir ve elbette ki bu şenlikler siyasilerin şovu haline gelmemelidir. Ama özünden ve amacından da sapmamalıdır.

Örnek verdiğiniz kültürel faaliyetler zaten yapılmaktadır şehir içinde. Kısa bir zaman önce tiyatro festivali vardı yanılmıyorsam. Aynı zamanda önümüzde Altın Koza Film Festivali yapılacaktır.

pamir salmanoğlu
8 yıl önce - Sal 26 May 2009, 00:50

evet malesef yerel de adana genelde ülkemizin sorunu sanırım bu nokta da başlıyor. eleştiri rötuş gibidir ancak insanımız tokat gibi algılıyor. bu yüzden hiç bir şölenimiz toyumuz etkinliğimiz işte bu diyecek kadar tad vermedi hep yapay suni bir havada cereyan etti bu yüzden gelenekselleemedi
binlerce yıllık tarihimizde kaç tane ömrü yüz yılı bulan şölen gösterebilrisiniz göstermezsiniz çünkü eleştiremyiz eleştireni hain art niyetli vs diye dışlarız kendimiz çalar kendimiz oynarız sizin bahsettiğiniz yörük şöleni diye bir şölen yok yörük kelimesinin dahi içi boşaltılıp sürü çobanına indirgendi yörük heykeltraşlık ressamlık sanatçılık yapmaz mı illa yörük güreşmek zorunda mı?

moguzhan
8 yıl önce - Sal 26 May 2009, 01:05

Önemli olan şölenin ömrü değil, geleneklerin yaşatılmasıdır. Zaten bu amaçla yapılmaktadır.İlla ki çağdaş sanatları görmek istiyorsanız zaten buna dair festivaller var. Ben 1 nisan Kuvay-ı Milliye şenliklerinde ressam görsem ne kadar atalarımın yaşantısını anlayabilirim? Bu şenliklerde mesela yörüklerin kırsal yaşantısının örnekleri verilmektedir. Ya da Kızıldağ Karakucak Güreşleri'ni izlemesem nerede görürüm bu sporu daha? Kızıldağ güreşleri belki 20 senedir yapılıyor ama karakucak güreşleri orta asyadan bu yana Türklerin atasporudur ve şölenlerinde sportif bir unsurdur. Amaç bu geleneği yaşatmaktır.
Yörük elbette çağdaş sanatlarla ilgilenebilir. Ben de yörük asıllıyım ve sizin aklınızdan geçen gibi bir küçümseme yapmam ya da hor görmem imkansız. Zaten yörüklere değer verdiğim için kültürlerinin en azından temsili olarak yaşatılmasından yanayım.
Eleştiri yapmanızı anlayamıyorum. Bu şenliklerin amacı Türk milletini yerinde saydırmak olarak mı görüyorsunuz?

pamir salmanoğlu
8 yıl önce - Sal 26 May 2009, 01:19

ben mevcut şölenlerin içerik olarak zayıf olduğunu anlatmaya çalışıyorum. ayrıca yörük türk türkmen kültürünün güreş göçebelik gibi dar bir alana sıkıştırılmasına gönlüm razı olmuyor daha derin ve zengin bir kültürün taşıyıcıları olduklarına inandığım için bu eleştiriyi yapıyorum. siz heykel sanatının avrupa orjinli bir sanat olduğunu düşünebilrsniz ancak unutmayın ki koç başı mezar taşları başta olmak üzere taş işleme sanatı türk kültürünün bir parçasıdır ahlatta ki mezar taşlarından örnek vermek gerekirse

moguzhan
8 yıl önce - Sal 26 May 2009, 01:57

Alıntı:
ben mevcut şölenlerin içerik olarak zayıf olduğunu anlatmaya çalışıyorum. ayrıca yörük türk türkmen kültürünün güreş göçebelik gibi dar bir alana sıkıştırılmasına gönlüm razı olmuyor daha derin ve zengin bir kültürün taşıyıcıları olduklarına inandığım için bu eleştiriyi yapıyorum. siz heykel sanatının avrupa orjinli bir sanat olduğunu düşünebilrsniz ancak unutmayın ki koç başı mezar taşları başta olmak üzere taş işleme sanatı türk kültürünün bir parçasıdır ahlatta ki mezar taşlarından örnek vermek gerekirse

İçerik olarak zayıf olduklarına ben de katılıyorum. Aslına bağlı olarak daha güzel ve ilgi çekici yapılabilir elbette.

Örnek olarak Yörükleri verdim. O yüzden göçebelik elbette önemli bir unsurdur yörüklere dair. Çukurova yörükleri hayvancılığa bağlı ekonomiyle yaşarlardı eski yaşantılarında. Günümüze yansıması olarak zaten bu bölgede yaylacılık, yarı-göçerlik çok yaygındır. Yörükler, hayvancılık yanında kilimcilik, bazı el sanatları, demircilik gibi uğraşlara sahiplerdir. Bunlara dair yansımalar bu tip etkinliklerde konsept olarak işlenebilir.

Bahsettiğiniz mezar taşları çağdaş heykelcilik ya da klasik heykelcilik sanatına ait bir unsur değildir. Bu konuda sanat tarihi konusunda uzman kişilerin yorum yapması daha doğru olacaktır. Fakat mezar taşları ve ölüm üzerine Türkmenlerin eski kültürlerden kalma inançları ve adetleri vardır. Bu adetler Anadolu, Orta Asya kültürlerinden kalmadır. Ölüm anlayışı bu toplumda ruhun ölümsüzlüğüne dair esintiler taşır. Bu yüzden anıtsal unsur olarak mezar taşlarına Türkmen toplumu önem verir.

Taş işleme sanatı zaten İslam kültürü ile beraber bu coğrafyada önemli bir yer edinmiştir. Bunun cağdaş resim sanatıyla ve heykeltraşçılıkla alakası yoktur. Zaten sizin vurguladığınız sanatlar bunlar olduğu için eleştirdim bu düşüncenizi.

Dar bir alana sıkışmaması için ne gibi faaliyetler katılabilir? Mesela Yörük toplumunda edebiyat önemli bir yere sahiptir. Özellikle güney yörükleri bu alanda sayısız eser çıkarmıştır. Edebiyat alanı bu şenliklerde daha detaylı işlenebilir.

Ayrıca geçmişimizde bu tip şenlikler milleti bir tutma, birbilerine olan güvenin, sevginin ve bağlılığın birer uygulayıcısı, hatırlatıcısı olmak, aynı zamanda atalarının öğretilerine bağlılık niteliği de taşımaktadır. Örnek verdiğim için bu alan kısıtlı göründü. Yoksa Anadolu coğrafyasında çok zengin unsurlar barındıran kültürler ve onların şenlikleri vardır.

pamir salmanoğlu
8 yıl önce - Sal 26 May 2009, 13:34

sözlerinizin tamamına katılmakla birlikte "taş işleme sanatı islamla birlikte gelişme gösterdi" sözünüzü yadırgadım anadoluya büyük göç kitlesi geldiğinde islam henüz 350 yıllık bir maziye sahipti
taştan yoksun bir coğrafyanın taş işçiliğini bizlere taşıması biraz zor görünüyor taş işleme daha çok anadoluya özgü bir uğraş ve islam taş işleme sanatını anadoluda tanıdı. ayrıca mezar taşı işleme sanatını heykelden ayrı tutmazsınız heykel sadece insan figürü işlmez koç başlı mezar taşlarına bunlar sadece mezar taşıdır heykel formu taşımaz diyemeyiz ayrıca resmin taşa mermere nakşedilmesiyle ortaya çıkan taş işleme sanatının temeli yine resim sanatıdır.

Resul GUL
4 yıl önce - Prş 09 May 2013, 14:05

9.'ncu Uluslararası Gençlik Festivali, 13 Mayıs'ta başlayacak.

Adana Büyükşehir Kent Konseyi Engelli Meclisi tarafından düzenlenen ve
Avrupa'nın ilk 'Engelli Festivali' olan 9. Uluslararası Engelli Gençlik Festivali,
13 Mayıs'ta başlayacak.
8 ülkeden binlerce engellinin katılacağı festivalde, engelli sporları tanıtımı, dans gösterileri ve sevgi korteji gerçekleştirilecek....

Alıntı:
Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi işbirliği ile düzenlenen 9.'ncu Uluslararası Gençlik Festivali, 13 Mayıs'ta başlayacak.

Festivalin bilgilendirme toplantısında konuşan Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, bu yılki festivale Adanalı engellilerin yanı sıra, ABD, Hollanda, İsveç, Bulgaristan, Romanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan'dan 100 engelli gencin, yurt içinden de Diyarbakırlı gençlerin davet edildiğini kaydetti. Aldırmaz, festivalin 'Birlikte Yaşamanın Engeli Yoktur' sloganı ile gerçekleştirildiğini belirterek, engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştırmak için 230 adet belediye otobüsüne asansörlü rampa yapıldığını söyledi. Aldırmaz, son olarak da Karataş'ın Yemişli köyünde 75 dönüm araziye Engelli Konaklama Merkezi kurulacağını bildirdi.

13 Mayıs'ta başlayan 9. Uluslararası Engelli Gençlik Festivali, Engelliler Haftası'nı da içerisine alarak 17 Mayıs'ta sona erecek. - Adana

KAYNAK:http://www.haberler.com/engelli-festivali-13-mayis-ta-basliyor-4612879-haberi/

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET