Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

üniversitelere yerleştirme nasıl olmalı?
öss devam etmeli 42.0%  42.0%  [21]
sınavsız geçiş olmalı 54.0%  54.0%  [27]
fikrim yok 4.0%  4.0%  [2]
Toplam Oy : 50

hakan_1970
13 yıl önce - Pzr 26 Ksm 2006, 19:56

Öss sınavı en iyi sistem olmasa da, sınavsız üniversiteye girişten daha adil olduğu kesin.
ÖSS varken pek çok öğrenci istediği bölüme gidemiyor. Çünkü öğrenci talebi, üniversite arzından çok daha fazla.
Sınav ortadan kalktığında gene herkes üniversitede istediği bölüme gidemeyecek, çünkü arz-talep dengesinde bir değişme olmayacak.
Sınavlı sistemde, kişi; " herkese aynı soruların sorulduğu bir sınava girdim fakat istediğim yeri kazanamadım " diyebilmektedir.
Fakat sınavsız sistemde istediği bölüme giremeyenler ne düşünecektir acaba?  

Murat Caner
13 yıl önce - Pzr 26 Ksm 2006, 20:07

Öss okullarda öğrenci yetiştirmesi gereken bir çok öğretmeni dersanelerde öğrencileri para olarak gören çanavarlara dönüştürdüğü için kalkmalı. Oradan arta kalan öğretmenler okullara gerçek yuvalarına dönmeli. Öğretmen açığını azaltmanın tek yolu Öss'nin kalkması.

Bilgi yurduna girişte okul müfredatının önem kazanması, öğrencini okulda gördüğü dersle yabancı dil bilerek bilgi yurduna girmesinin sağlanması gerekiryor. Yoksa eğitimimiz velileri yolma taş devri eğitimi olmaktan çıkamaz.

erkan
13 yıl önce - Pts 27 Ksm 2006, 03:32

aslında başka projeler de var. mesela lise1-2-3-4 sonlarında sınav yapılıp ortalamalarının alınması gibi...
eninde sonunda birileri yerleşecek, birileri de açıkta kalacak, burası kesin. dersane sistemi eğitim sistemimizde bir kanbur. yeni sistemle dersaneler muhtemelen özel okula dönüşme yoluna gidecek.

senayy
13 yıl önce - Pts 27 Ksm 2006, 11:38

Alıntı:
eninde sonunda birileri yerleşecek, birileri de açıkta kalacak, burası kesin. dersane sistemi eğitim sistemimizde bir kanbur. yeni sistemle dersaneler muhtemelen özel okula dönüşme yoluna gidecek.
    İnşallah dersaneler özel okul olur yoksa okullar devreden çıkmak üzere. Sistem başından yanlış. Ara eleman ihtiyacı bu derece çokken ve herkesin üniversite okuması için gerekli şartlar  (bazı öğrencilerin üniversiteyi okuma kapasitesi, bazı okulların da öğrenci kapasitesi ) yokken her lise mezununun üniversiteye yönlendirilmesi yanlış. Yalnız diğer arkadaşlar da belirtmişler zaten Türkiye şartlarında lise not ortalaması ile üniversiteye yerleşmek de bir felaket olur sanırım.

erkan
13 yıl önce - Pts 27 Ksm 2006, 12:18

halihazırda dersanelerin muazzam bir sermayeleri var. bu paraların kolejlere kanalize edilmesi kanımca en doğru tutum olacaktır.

messiah_haktan

13 yıl önce - Pts 27 Ksm 2006, 12:36

"ÖSS devam etsin" diyen kisiler sadist mi?     Saka bir yana "Sinav" filmini izledigimde tüglerim diken diken oldu, ÖSS kesinlikle cagdas disi bir sistem! Son iki yada dört senenin not ortalmasi ve lise'de son bir final ile üniversiteye gecis yapilmali! Böylece bir cok ögrenciyi kaybetmis olmiyacagiz cünkü gelecegi 3 saat'de belli olmiyacak, 4 senesi olacak ve kendini derslere daha cok verecek! Su anki sistem de paran olacak dersana'ye gidesin ki Üniversite'ye hazirlanabilesin... Okul'un okulluk görevi yapmadigi cok ülke vardir dünya'da?

GURBET_KUŞU67

13 yıl önce - Pts 27 Ksm 2006, 15:03

Sınavsız Geçiş        
  Vakıf Üniversiteleri tarafından kurulan meslek yüksekokulları ile bir üniversiteye bağlı olmaksızın vakıflar tarafından kurulan meslek yüksekokulları da aynen devlet meslek yüksekokullarında olduğu gibi sınavsız geçişle öğrenci alacaklardır. Bu meslek yüksekokullarına yapılacak yerleştirmeler,  ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılmaya devam edilecektir. Sınavsız geçişle kontenjanlarını dolduramayan vakıf meslek yüksekokulları ek yerleştirmeyle öğrenci alabileceklerdir.      

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan adayların 2006–2007 öğretim yılı için meslek yüksekokulu programlarına yerleştirilebilmeleri, bu programlarda sağlanacak kontenjanlara bağlı kalacaktır.    

Özellikle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında 2006–2007 öğretim yılı öncesi mezun olanlar, meslek yüksekokullarından yeterli kapasite/kontenjan artışı ve mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile meslek yüksekokulları arasında program bütünlüğü ve devamlılığı sağlandıktan sonra meslek yüksekokullarının kendi alanlarındaki programlarına sınavsız girebilecekleridir.    

MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MEZUN OLANLARIN SINAVSIZ YERLEŞTİRİLEBİLECEKLERİ YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2006–2007 PROGRAMLARI
Kodu Alan/Kol/Bölüm Adı Bölüm Adı
1615 Gazetecilik İletişim ve Halkla İlişkiler
3811 Halkla İlişkiler ve Tanıtım
3497 İletişim
3277 Radyo Televizyon
3805 Fotoğrafçılık
1018 A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen) Muhasebe Dış Ticaret Para ve Sermaye Yönetimi Lojistik Pazarlama
1107 Bankacılık
3318 Borsa Hizmetleri
1381 Deniz ve Liman İşletme
1396 Dış Ticaret
3324 Emlak Komisyonculuğu
1657 Genel Hizmetler (Demiryolu)
1814 İşletme
1814 İşletmecilik (Demiryolu)
2143 Muhasebe
3351 Sigortacılık
2645 Tesis İşletmeciliği
2693 Ticaret
2871 Ticaret Liselerini Kol Ayırımı Olmadığı Dönemde Bitirenler
3868 Bilgisayarlı Muhasebe

1197 Bilgi İşlem Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama
1202 Bilgisayar
3015 Bilgisayar Donanım
1217 Bilgisayar İşletimi
1217 Bilgisayar İşletimi Teknisyenliği  
3021 Bilgisayar Yazılım
3853 Bilgisayar Programcılığı
3544 Ağırlama ve Gıda Teknolojisi Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm Rehberliği
1072 Aşçılık
1161 Besin Teknolojisi-Kurum Beslenmesi
1176 Besin Teknolojisi-Pastacılık
1589 Beslenme ve Ev Yönetimi
1589 Ev Yönetimi
1589 Ev Yönetimi ve Beslenme
3339 Kat Hizmetleri
1161 Kurum Beslenmesi
2158 Mutfak
2205 Otelcilik ve Turizm
1176 Pastacılık
2295 Resepsiyon
2295 Resepsiyon (Ön Büro)
2357 Servis
2357 Servis Hizmetleri
2713 Turizm
3482 Turizm Endüstrisi Servis Hizmetleri
3208 Seyahat Acentacılığı
3208 Seyahat Acenteciliği
3387 Deniz Turizmi
1238 Büro Hizmetleri Büro Yönetimi ve Sekreterlik
3675 Büro Yönetimi
3229 Büro Yönetimi ve Sekreterlik
1752 Hukuk Sekreterliği
1939 Kütüphanecilik
2321 Sekreterlik
2817 Yönetim ve Ticaret Sekreterliği

mehmeterden198
13 yıl önce - Pts 27 Ksm 2006, 15:38

Bence ÖSS kalmalı çünkü en adaletli yöntem.

Öğrencilerin notları okula ve öğretmene göre değişebilir. Özellikle doğuda öğretmen yokluğundan pekçok ders boş geçiyor, mevcut öğretmenler de branşları dışındaki derslere girmek zorunda kalıyor. Öğrenciler öğretmen görmeden hiçbir eğitim almadan sınava bile girmeden tam puan alıyor. Liseyi üstün başarı ile bitirip doğru düzgün okuma yazmayı bile beceremeyen ÖSS de barajı bile geçemeyen sayısız öğrenci var. Bu öğrencilerle kolej öğrencilerini kıyaslayabilmenin tek yolu bence ÖSS. Not ortalamalarına bakarak bir yere varamayız. Bir tek öğrencisi bile ÖSS de barajı geçemeyen okullarla batıdaki ciddi eğitim kurumlarını not bolluğu bakımından kıyaslamak tam bir saçmalık olur.

Kaldıki aynı okulun iki öğretmeni arasında bile büyük not farkları var. Lise okudum oradan biliyorum. Bizim bir edebiyat öğretmenimiz vardı deli gibi ödev yapardık zor bela beş üzerinden üç alırdık diğer sınıfa başka bir edebiyat öğretmeni girerdi çocuklar yata yata beş alırdı. Ertesi sene aynı öğretmen bizim sınıfa girdi aradaki farkı kendimiz gördük.

Kısaca okuldan okula, öğretmenden öğretmene değişen not verme kolaylığı veya zorluğu nedeniyle adalet için ÖSS den başka çare yoktur.

Mülakatla öğrenci almak ise Türkiye'de uygulanabilecek bir yöntem değildir. Zengin çocukları, eli yüzü düzgün öğrenciler, iyi okullardan gelen öğrenciler, tanıdığı akrabası olanlar avantajlı olacaktır. Adaletli seçim sağlanamayacaktır. Ancak vakıf üniversitelerinde uygulanabilir.

ÖSS kısa vadede kaldırılamaz ancak sistemi ve niteliği değiştirilebilir. Öğrenciyi bilgi birikimine göre değil yeteneğine göre seçecek bir sisteme dönülebilir. Örneğin ÖSS çeşitlendirilip bölüme göre sınav uygulanabilir. Tıp a girmek isteyenler için farklı bir test, mühendisliğe girmek isteyenler için farklı bir test, temel bilimlere girmek isteyenler için farklı bir test konabilir. Tek sınav yerine lise hayatı boyunca dört ya da daha fazla sınav konularak öğrencinin başarısı ölçülebilir.

erkan
11 yıl önce - Sal 11 Ağu 2009, 15:02

Yeni sisteme göre tekrardan sınavlı sisteme dönülüyor. Artık myolara sınavsız girilemeyecek. Zaten hocalar yakınıp duruyordu eğitim kalitesi düştü diye. İnşallah yararlı olur getirilen yeni düzenlemeler.

mesut_tr
11 yıl önce - Sal 11 Ağu 2009, 15:13

bence fena olmaz ancak böylece üniversite'ye giripde issiz kalan genc sayimizda inanilmaz bir artis yasanacaktir, yani simdi sinava mesela 1.5 milyon ögrenci giriyorsa bunlardan 750 bini yerlestirilse diger 750 binin yarisi seneye tekrardan giriyor,geri kalani ise okul ve okuma defterini kapiyor, bu sekilde ise her sene ortalama 1 milyon ögrencinin üniversiteye girdigini düsünürsek feci bir tablo ortaya cikacaktir..
onun yerine mesela her sene dönem sonlarinda sinav yapilarak bunlardan dört sene sonunda 8 sinavin ortalamasi alinarak üniversiteye alinabilirler, mesela ortalama 90 ile tip ve hukuk gibi, ortalama 80 puan ile kamu yönetimi, isletme, iktisat....

kisacasi: biz ne bilek beyim, böyükler bilir, böyükler bilir..

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET