Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Bizim millet yürümeyi pek sevmez. Peki neden?
Saglik sorunlari nedeniyle 1.0%  1.0%  [1]
Hava kirli oldugu icin cigerlerini dusundugunden 0.0%  0.0%  [0]
Spor yapmadigi ve zinde olmadigi icin yurumek yorucu oldugundan 13.5%  13.5%  [13]
Yurumek tehlikeli oldugundan (kapkac, her an bir arabanin ustunuze cikma olasiligi) 4.2%  4.2%  [4]
Cok calistigimiz icin surekli yorgun oldugumuzdan 6.2%  6.2%  [6]
Yasadigimiz kentin yurumeyi zevkli kilacak caddeleri olmamasindan 22.9%  22.9%  [22]
Tembel oldugumuz icin 32.3%  32.3%  [31]
Inanilmaz iyi bir ulasim sistemimiz oldugu icin yurumek gereksiz zaman kaybi yarattigindan 2.1%  2.1%  [2]
Hepsi 14.6%  14.6%  [14]
Hiçbiri - Lütfen açıklayın... 3.1%  3.1%  [3]
Toplam Oy : 96

eng ygl
12 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 16:36
İstanbullu yürümeyi pek sevmez

Ulasimla ilgili bir cok baslik altinda bu sozu gormek mumkun. Peki sizce "bizim millet" yurumeyi neden sevmiyor?

ELCIN19
12 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 16:52

Anketin hangi bölümünü oylasam diye şaşirdim, hepsi şıkkı olmadigi icin birisini oyladim.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 16:55

Mesaja müdahale edilerek; "Hepsi" ve "Hiçbiri - Lütfen açıklayın..." seçenekleri de eklendi...

Akın KURTOĞLU

eng ygl
12 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 18:49

Alıntı:
Anketin hangi bölümünü oylasam diye şaşirdim, hepsi şıkkı olmadigi icin birisini oyladim.

Aslinda, sanki olayin gecmise dayanan bir kompleks boyutu da var biraz. Eskiden memlekette pek vasita olmadigindan, mecburen kilometrelerce yurunurmus. Zamanla hem toplu tasima imkani, hem de ozel araclar yayginlasinca da insanlar yurumekten kurtulmus. Hani reklamdaki gibi, "oh be!" demisler sanki. Belki de yurumek o nedenle zor geliyor cogu insana, psikolojik bir eziklik soz konusu.

Necdet Cevahir
12 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 19:12

Tabiiki tembelliğimizden. Aslında bisiklet, mopet veya benzeri alışkanlıklarımız olsa oda fena sayılmaz, neticede oda bir spordur ama bizim lux arabalarımızı nerede kullanacağız o zaman . O kadar para saydık İşe toplu taşıma araçlarıyla gidiyorum desen karizma çizilir
Bu sabah saatlerinde de yazdığım gibi trafiğin rahatlamasının tek çıkar yolları budur. Toplu taşıma, bisiklet veya bilemedin küçük mopetler. Aslında yürümek en hayırlısı ama kısa mesafelere tabii. Herkese bol yürüyüşler tavsiye ederim.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 19:28

Karaköy'den Eminönü'ne kadar, bir duraklık Galata Köprüsü'nü otobüsle geçenlere bile rastlıyorum. Zamanında Mavi Kart'larımızın olduğu dönemlerde dahi, bu tek durak mesafede, ama nefis bir manzara sunan Galata Köprüsü'nün üzerini yüzlerce defa yürüdük biz... İskeleleri, vapurları, Haliç'i, Sarayburnu'nu, Üsküdar-Salacak-Kadıköy'ü, Boğaziçi'nin girişini seyrede ede yürümek varken, otobüse binmek bana biraz abes geliyor (acele işiniz olmadığı ve havanın da uygun olduğu zamanları kastediyorum elbette). Aslında yoğun siste ya da tipi şeklinde yağan karda da Köprü'yü yürümenin lezzeti bir başkadır. Kesinlikle tavsiye ederim...  

Akın KURTOĞLU

Deniz1993
12 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 19:39

Bu konunun sadece İstanbul'u kapsamadığı görüşündeyim...

ben tembellik seçeneğini kullandım... İnsanlarımız yürümeyi alışkanlık haline getiremediğinden olsa gerek yürümek, bizim topulm için güç bir hale geldi... Sadece toplu taşıma araçları ile değil, özellikle özel araçlar ile bir yerden bir yere gidiyoruz. Kısa mesafeleri yürüyerek katetmek aslında bize ne kadar çok yarar sağlıyor. Sağlık, ekonomi vs vs...

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 20:10

Bizde biraz da kaldırım kültürü pek gelişmediği için, uzun soluklu yürümeler fazla zevkli olmuyor Sık aralıklarla kesintiler, yürümenin keydfinin içine limon sıkıyor... Kaldırıma parketmiş otomobiller, bozuk döşenmiş, kazılıp düzenli bir şekilde yeniden kapatılmamış zeminler, yerlerdeki bol miktardaki taş parçası, kaldırımın büyük bir kısmını parselleyen işportacılar ve de yürümesini bilmeyerek üzerinize doğru gelen birtakım acayip mahlûkat, bunda tabi ki en büyük etken.

Akın KURTOĞLU

Aytac_yolas
12 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 20:14

Yürümeyi zevkli kılacak caddeler yok. Özellikle yaşlı ve engellerin çıkmasının imkansız olduğu yüksek kaldırımlar var her yerde. İşin ilginci yeni yapılan kaldırımlar bile böyle. Oysa Bağdat Caddesi'ndeki gibi alçak ve modern kaldırımlar yapılmalı. Bunun yanında kaldırımlara arabasını parkeden mi istersiniz, kaldırımı işgal eden işportacıları mı istersiniz... Yok azizim, bizde kentlilik kültürü gelişmedi; gelişmesi de çok uzun zaman alacak gibi.

fatih sey
12 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 20:36

Bence Istanbullu insanlarin yurumeyi sevmemesinin iki nedeni var. 1- tembellik, 2- spor yapmamak,zinde olmamak. Mavi kart nedeniyle cogu vatandasimiz iki durak bile yurumuyor. Tamamen usengeclik meselesi.  
Alıntı:

Yürümeyi zevkli kılacak caddeler yok

Istanbul'dan bahsediyoruz. Her yer deniz. Kim iki kopru arasini , Halic kenarini , Bagdat Caddesi'nin tamamini, Taksim-Mecidiyekoy arasini, ...gezmek istemez .  Istanbul guzel cadde kayniyor ama millet tembel olduktan sonra bunlarin hicbirisi fayda vermiyor.  

Ayrica benim muhtesem bir yuruyus rotam var , surekli kullanirim . Hisarustu, Asiyan , Arnavutkoy, Bebek, Kurucesme , Ortakoy, Ciragan , Besiktas, Dolmabahce, Kabatas, Findikli ,... Tavsiye ederim. Belki uzun bir yol ama dunyanin hicbir yerinde bu yolculukta goreceginiz manzaralari bulamazsiniz. Ayrica bu yolu ters olarak da kullanabilirsiniz. Taksim , Cihangir, Findikli , Kabatas ,...  

Istanbul'da yurumeyi cok seven bir insanim . Bunu da bana abim alisttirdi. Kendisi otobuslerden nefret eder de.   Hatta bir arkadasini bir gun Fatih'ten Etiler'e yurutmus. Cocuk yalvariyormus ne olur taksiye binelim diye . .

Ayrica birini taniyorum . Havalimanindan Yavuzselim'e yurumustu.   . Isteyenler "ohaaaaa" gibi bir unlemi kullanabilir. Hem de gece yurumek zorunda kalmis. Toplu tasima araclari bitmis de o saatte.  

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM