Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
nuricool454
11 yıl önce - Çrş 22 Ksm 2006, 21:59
İstanbul Kapalıçarşı ve çevresi yenileniyor


İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Eminönü Belediyesi’nin Kapalıçarşı ve çevresini kentsel yenileme alanı olarak belirlenmesi teklifini oybirliğiyle kabul etti.
 

21.11.2006    


Kapalıçarşı’nın tamamı ve yakınındaki hanları kapsayan Beyazıt, Molla Fenari, Tayahatun mahallerinin belli kısımları, “kentsel yenileme alanı” olarak belirlendi. Eminönü Belediyesi’nin yenileme alanı belirlenmesi teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle kabul edildi. Karar, daha sonra Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulacak.

Alınan kararla, deprem riski taşıyan Kapalıçarşı güçlendirilecek, çarşının etrafındaki tarihi dokuyu bozan yapılar kaldırılacak, 50’ye yakın tarihi han restore edilecek. Kapalıçarşı’nın tamamı ve etrafındaki hanları kapsayan teklif sayesinde, deprem riski taşıyan ve etrafındaki çarpık yapılaşmanın tehdit ettiği tarihi çarşıda kentsel dönüşüm çalışmalarının önü açılacak, tarihi hanlar restore edilecek.Başkan Topbaş; “Tarihi hanlara yeni fonksiyonlar vereceğiz”

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tarihi Yarımada’daki Hanlar bölgesinde bulunan tarihi hanlara yeni fonksiyonlar vermeyi amaçladıklarını belirterek, bölgedeki tarihi yapıların aslına uygun olarak restore edildikten sonra turizm ağırlıklı değerlendirilmesini düşündüklerini söyledi.

Bölgedeki tarihi hanların farklı fonksiyonlar kazanmasını istediklerini ifade eden Başkan Topbaş, buraların otel olup olmayacağı yönündeki soruya “Bunu malikleri değerlendirecek” diye cevap verdi. Kapalıçarşı’nın da İstanbul’un önemli noktalarından biri olduğunu ve orada fonksiyon değişikliği düşünülmediğini dile getiren Topbaş, ancak özellikle asitle çalışan kuyumcu atölyelerinin oradan Kuyumcukent’e taşınmasını istediklerini kaydetti.


Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er de “Bu çalışmayla, çarşının etrafındaki tarihi dokuyu bozan çıkıntı ve işgallere son verilecek. Tarihi çarşının etrafı bir şekilde temizlenmeli. Kapalıçarşı, bu çalışmayla bütün ihtişamıyla ortaya çıkacak ve değer kazanacak” dedi.

Kapalıçarşı’nın önemli fiziki problemleri olduğuna dikkat çeken Nevzat Er, “Çarşının çatısının mutlaka yenilenmesi veya kurşunla kaplanması gerekiyor. Tarihi çarşının etrafını da bir şekilde temizlemek gerekiyor. Tarihi hüviyetini kaybetmek üzere olan 50’ye yakın hanı yeniden yapıp çarşıya uygun hale getirmek istiyoruz. Çarşının etrafında tarihi dokuyu bozan çıkıntı ve işgallere son verilecek. Çarşı, fonksiyonel hale gelecek. Çarşı bütün ihtişamıyla ortaya çıkacak, değer kazanacak” diye konuştu


fatih sey
11 yıl önce - Çrş 22 Ksm 2006, 22:14

Muhtesem bir haber. Cok sevindim . Yillardan beri bu haberi bekliyordum.Hatta kapalicarsi cevresinde hanlar yenilenince buralari Osmanli  kulturunu yansitan projelerle guzellestirebiliriz. Mesela hanlardan bir kac tanesi Osmanli  kulturu havasinda butik otellere cevrilse turistlerin (yerli ve yurtdisi) buralarda kalmak icin yarisacaklarina bahse bile girerim.  

Mesela bazilari ebru , hat, tezhip, cini atolyeleri ve kurslarina cevrilirse yitirmek uzere oldugumuz bu degerleri topluma tekrar katabiliriz.

Ayrica Osmanli mutfagi yemeklerini  sunan restoranlar da yapilabilir.

Umarim bu hanlarin malikleri de benim gibi dusunuyordur


Necdet Cevahir
11 yıl önce - Prş 23 Ksm 2006, 02:45

Alıntı:
Umarim bu hanlarin malikleri de benim gibi dusunuyordur

Çok uzun yıllar evvel yaptığımız birçok teklife maalesef hep red cevabı almıştık. İmar durumlarından başlayıp ruhsat işlerinden çıkıyorlardı. SİT alanı filan deyip yıllarca oyaladılar. Şimdi kendileri yapacaklarmış , buyursunlar yapsınlar . Bizler memnun oluruz. Bir turizm projesini bile esnafa doğru dürüst anlatamadılar. Bütün Tahtakale , Mercan esnafı huzursuz. Kimse ne olacağını bilmiyor. Artık Anadolu esnafıda bu bölgeyi tecih etmiyor zaten. İSTOÇ gibi toptancı sitelerine doğru taşınmaya başladılar. Tabii doğrusuda bu. Ama geride kalan binlerce işyeri ne olacak? Kapalıçarşı turiste hitap ettiği için nispeten biraz daha bu konun dışında ama bütün Suriçi'ni turistik alan yapamazsınız. Bütün dükkanların turiste hitap edeceğini veya hanların otele dönüşeceğine ne kadar inanabiliriz ? Hep söylentilerle oyalandık bunca yıldır. Bir rivayete göre eski Ticaret Odası'nın yanından ( bugünkü Ticaret Üniversitesi ) çıkan caddeye paralel ikinci bir yol daha açılarak Galataport'a gelen turistlerin en kestirme yoldan ( Veznecilerin dar yollarına alternatif olarak ) otobüslerle Süleymaniye Camii yanına çıkartılması gibi bir söylentiydi. Kimse bunun gerçekleşip gerçekleşmiyeceğini bile bilmiyor. Herkes istimlak korkusu içinde. Vefa ve Küçükpazar'daki yıkılmaya yüz tutmuş binalar elbetteki elden geçirilip onarılır veya yıkılabilir. Ama bunların hep bilgilendirme dahilinde yapılması gerekirdi. Esnaflar arasında bir sürü şehir efsaneleri almış başını gidiyor. Daha bir sürü acayip uygulamalar. Bir Çemberlitaş yıllardır "çemberlendi " öylece duruyor. Bu kadar zormudur bu restorasyonu bitirmek ? Turiste hala tahta iskeleyimi göstereceksiniz ? Siz yine beğenmeyin Kapalıçarşının uzun yıllardır ihmal edilen şahane tavan süslemelerini bile birgün çarşıyı gezen Kenan Paşa'nın emriyle başlatıldı ve bitti. Bakın yıllardır iftaharla gösteriyoruz turistlere. Hayran hayran bakıyorlar. Daha yazacak çok şey var ama burada keseyim. Bu konuda daha fazla konuşmak istemiyorum. Sinirlerimi bozuyor çünkü. Özür dilerim..Mustafa Noyan

11 yıl önce - Pts 27 Ksm 2006, 12:32
Kapalıçarşıda Tuluyhan Uğurlu Konseri


Tuluyhan Uğurlu  Kapalıçarşı'da 10 Aralık Pazar günü saat 15.30'da konser verecek.
Alıntı:
Tuluyhan Uğurlu, Dünya Başkenti İstanbul üzerine, farklı mekânlarda dinleyeni düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiren müzikli öyküler anlatmaya devam ediyor. Sanatçı, İstanbul üzerine yeni sözler söylemek için bu kez seyircisini 550 yıllık bir tarihin orta yerine, Kapalıçarşı'ya konuk ediyor.

http://kultur.sabah.com.tr/dosya/dosya-2594.html

Farklı kaynaklardan topladığım bilgilere göre Kapalıçarşı Esnaf Derneği ile ortaklaşa düzenlenen konserde, çarşının Nuruosmaniye'den Beyazıt'a uzanan ünlü Kalpakçılar Caddesi, numaralı düzende bir konser mekânı haline getirilecek.

Kapalıçarşı'nın Çemberlitaş-Cağaloğlu arasında kalan Nuruosmaniye kapısından giren konuklar önce geleneksel Türk ikramlarıyla ağırlanıp, aynı cadde üzerinde yürüyerek konser mekânına ulaşacaklar. Kesinleşen ikram destekleyicileri Vefa Bozacısı, Hacıbekir, Doğadan, Pınar Süt. Dimes ve Tadım olarak belirlenmiş durumda, konser öncesi ve arada ayrıca kahve, simit ve baklava ikramı yapılacak.

Uğurlu'nun Dünya Başkenti İstanbul'u yepyeni bir düzenleme ve yeni bölümler ekleyerek seslendireceği konser 2006 ile 2007 arasında köprüler kuruyor ve "Yeni Yıl Konseri" olma özelliğini de taşıyor. Konserde baştan sona kullanılan görsel sunum ise, plazmalarla gerçekleştirilirken. Kapalıçarşı ışıl ışıl çağdaş bir görünüm kazanacak.

Tuluyhan Uğurlu, Dünya Başkenti İstanbul'da "Asya ile Avrupa'nın Ölümsüz Aşk Öyküsü", "3 Dinin Kardeşçe Yaşadığı Kent", "Mimar Sinan", "Mistik İstanbul", "Arnavut Kaldırımları", "Dolmabahçe'de Hüzünlü Sonbahar" gibi bölümlerin dışında Kapalıçarşı'nın 550 yılını anlatan yeni bir bölüm seslendirecek. Sanatçı, konserde yine ilk kez seslendirilecek bir başka eserinde ise müzik ve görüntülerle İstanbul'da dünden bugüne bayramları anlatıyor. Kapalıçarşı'nın hemen yanı başında yaşanan anıları ve yok olan gelenekleri ile Babıâli'yi anlatan eser ise konserin en etkileyici bölümlerinden birisi.

Konserde Tuluyhan Uğurlu'ya Ümit Yılmaz, Murat Toraman, Abbas Karacan'dan oluşan kendi müzik topluluğu dışında Tunsu Altuğ Ritim grubu da eşlik ediyor.


Başdoğan

10 yıl önce - Pzr 23 Arl 2007, 18:33

Civarda izbe bir şekilde tarihi binalar var. Şu anda maksat dışı kullanılıyor. Mutlaka İstanbul'umuza kazandırılması gerekir.


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


Mustafa Köseoğlu
9 yıl önce - Prş 16 Nis 2009, 19:15
Kapalıçarşı’nın kurtarılması için start verildi


Alıntı:
Yapı statiğine zarar veren müdahaleler ve bakımsızlık nedeniyle sorunlar yaşayan Kapalıçarşı’nın kurtarılması için ilk adım atıldı. Başkan Topbaş, dünyanın ilk ve en büyük çarşısındaki restorasyon ve güçlendirme çalışmalarını bu dönem bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 29 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından ilk ziyaretlerini Fatih, Kağıthane ve Eyüp Belediyelerine gerçekleştirdi. İlk olarak Fatih Belediye Başkanlığı’na geçerek yeniden seçilen Mustafa Demir’i kutlayan Başkan Kadir Topbaş, Demir ile birlikte gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Fatih Belediyesi’nin sorumluluğuna giren Eminönü’ndeki Kapalıçarşı’nın dünyanın ilk ve en büyük çarşısı olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Kapalıçarşı İstanbul’un geçmişten gelen bir mührü. Çarşıda, vakıflar, şahıs ve belediye mülkiyetinde yerler var. Şahıs mülkiyetinde olan yerlerde duvarlar kalınlıklarına müdahale edilmesi, onarım nedeniyle çatıdaki kurşunların kaybolmasıyla ilgili şikayetler söz konusu. Kurşunlar çalınıyor diye çatıyı farklı malzemelerle örtmüşler. Bir an önce buranın eski haline getirilmesi gerekiyor. Bu da ancak birlikte çalışmayla olabilir. Kültür Bakanlığı, İl Özel İdaresi, Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi olarak, çarşı derneğiyle birlikte bu dönem burayı toparlamalıyız. Dış etkenler nedeniyle çarşının durumu her geçen gün kötüye gitmekte. Bir an önce müdahale edilmeli. Hedefimiz bu dönem sonuna kadar restorasyon, bakım ve güçlendirme çalışmalarını bitirmek” diye konuştu.


Bana göre en geç 29 Mayıs 2009'da restorasyona alınır. İlk olarak Nur'u Osmaniye Bölgesini restorasyona alırlar diye tahmin ediyorum.Mustafa Köseoğlu
9 yıl önce - Cmt 09 May 2009, 16:50

Alıntı:
Yapı statiğine zarar veren müdahaleler ve bakımsızlık nedeniyle sorunlar yaşayan Kapalıçarşı’nın kurtarılması için ilk adım atıldı. Başkan Topbaş, dünyanın ilk ve en büyük çarşısındaki restorasyon ve güçlendirme çalışmalarını bu dönem bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 29 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından ilk ziyaretlerini Fatih, Kağıthane ve Eyüp Belediyelerine gerçekleştirdi. İlk olarak Fatih Belediye Başkanlığı’na geçerek yeniden seçilen Mustafa Demir’i kutlayan Başkan Kadir Topbaş, Demir ile birlikte gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Fatih Belediyesi’nin sorumluluğuna giren Eminönü’ndeki Kapalıçarşı’nın dünyanın ilk ve en büyük çarşısı olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Kapalıçarşı İstanbul’un geçmişten gelen bir mührü. Çarşıda, vakıflar, şahıs ve belediye mülkiyetinde yerler var. Şahıs mülkiyetinde olan yerlerde duvarlar kalınlıklarına müdahale edilmesi, onarım nedeniyle çatıdaki kurşunların kaybolmasıyla ilgili şikayetler söz konusu. Kurşunlar çalınıyor diye çatıyı farklı malzemelerle örtmüşler. Bir an önce buranın eski haline getirilmesi gerekiyor. Bu da ancak birlikte çalışmayla olabilir. Kültür Bakanlığı, İl Özel İdaresi, Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi olarak, çarşı derneğiyle birlikte bu dönem burayı toparlamalıyız. Dış etkenler nedeniyle çarşının durumu her geçen gün kötüye gitmekte. Bir an önce müdahale edilmeli. Hedefimiz bu dönem sonuna kadar restorasyon, bakım ve güçlendirme çalışmalarını bitirmek” diye konuştu.Bana göre en geç 29 Mayıs 2009'da restorasyona alınır. İlk olarak Nur'u Osmaniye Bölgesini restorasyona alırlar diye tahmin ediyorum.


Kapalıçarşı yavaş yavaş onarıma alınmış. Bugün Kapalıçarşı'ya gittim. Teyzemin oğlunun söylediğine göre Nur'u Osmaniye bölgesindeki dökülen çatıları yavaş yavaş onarmaya başlamışlar. Anlaşılan 2009 içerisinde Nur'u Osmaniye bölgesinden restorasyon çalışmalarına başlarlar.


kenanmar
7 yıl önce - Çrş 19 Oca 2011, 11:28
İstanbul İl Özel İdaresi kültür mirasımıza sahip çıkıyor.


Alıntı:
Kapalıçarşı yenileniyor!
İstanbul İl Özel İdaresi kültür mirasımıza sahip çıkıyor
550 yıllık tarihi Kapalıçarşı, toplam 14 milyon 833 bin TL proje bedeli ile 2011 sonuna kadar restore ve renove edilecek.
Proje bedelinin yarısını İstanbul İl Özel İdaresi diğer yarısını Fatih Belediyesi, karşılayacak.

Son olarak 1980 yılında küçük bir bakımdan geçen 550 yıllık tarihi Kapalıçarşı, yenilenerek, ilk günkü görüntüsüne kavuşacak.

Toplam 14 milyon 833 bin TL proje bedeli ile 2011 sonuna kadar restore ve renove edilecek çarşının, 550 yıl öncesindeki orijinal görüntüsüne kavuşturulması planlanıyor.
Proje kapsamında 14 milyon 833 bin TL'lik proje bedelinin yarısının İstanbul İl Özel İdaresi yarısının da Fatih Belediyesi tarafından karşılanacağını belirtildi.

Çarşının restorasyonu ile ilgili 2009 yılından bu yana çalışmalar sürüyor. Projenin Anıtlar Kurulu tarafından onaylanmasının ardından çalışmalara başlanacak. Yenileme kapsamında çarşının tüm altyapısı değiştirilerek ısıtma ve aydınlatma ihtiyaçları giderilecek. Çarşı içerisinde bulunan hanlara zamanla yapılan eklentiler de temizlenerek, 1980 yılında değiştirilen kubbe yapısı da orijinal hale dönüştürülecek
Projenin tüm onay ve inşaat aşamasının 2011 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Rakamlarla Kapalıçarşı

– Nuruosmaniye, Mercan ve Beyazıt arasında yer alan Kapalıçarşı'da toplam 64 cadde ve sokak, iki bedesten, 16 han ve 22 kapı bulunuyor.
— Çarşının toplam büyüklüğü 45 bin metrekare.
— Toplam 3 bin 600 dükkanın bulunduğu çarşıda, 97 farklı çeşit ürün satılıyor.
— Çalışan sayısı 25 bini buluyor.
— Çarşının günlük ziyaretçi sayısı 300 – 500 bin arasında değişiyor.

http://sanat.milliyet.com.tr/kapalicarsi-yenileni ...efault.htm


Mustafa Köseoğlu
6 yıl önce - Cmt 21 Oca 2012, 23:17

Bu arada bugün birşey dikkatimi çekti. Bugün öğlen vakti Kapalıçarşı'ya giderken, Beyazıt Kapısının civarına iskele kurmuşlar ve oradan çatıya yol kurmuşlardı. Anlaşılan çatıların onarımına yani restorasyına başlamışlar. Sık sık foto çekmeye çalışacam.

Mustafa Köseoğlu
6 yıl önce - Cum 27 Oca 2012, 17:08

Kapalıçarşı'nın restorasyonunun muhtemel başlangıcıyla ilgili fotolar(Beyazıd'ın oralar)(+)
(+)
(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet