Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
SADIK KÖKÖZ

12 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 13:34
[TÜR-A5.16] - Havadaki Rekabet Karaya İndi

HAVA yolu şirketlerinin ucuz bilet kampanyalarıyla havada sürdürdüğü yoğun rerabet, Kamil Koç firması tarafından karayoluna taşınıyor. Kamil Koç İcra Kurulu Başkanı Sena Kaleli, “Devletin, hava yolu şirketlerinde uygulanmasına izin verdiği 1 YTL’lik bilet uygulamasını, karayolu taşımacılığında uygulamak için Ulaştırma Bakanlığı’na müracaat ettik'' dedi.
     Son aylarda hava yolu şirketleri arasında yaşanan rekabet otobüs firmalarını da harekete geçirdi. Türkiye’nin yolcu taşımacılığındaki köklü firmalarından Kamil Koç, hava yolu şirketlerinin uygulanan 1 YTL’lik bilet uygulamasını, karayolu taşımacılığında da hayata geçirmek için Ulaştırma Bakanlığı’na müracaat etti. Kamil Koç İcra Kurulu Başkanı Sena Kaleli, “Bakanlığın olumlu cevap vermesi halinde, 20 Kasım - 31 Aralık 2006 tarihleri ve 06.00- 18.00 saatleri arasındaki, tüm yurtiçi seferlerimizde 39, 40, 41 ve 42 numaralı koltuklarımızı 1 YTL’den satışa sunacağız'' dedi.

Kaynak:HaberTurk

Murat Caner
12 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 13:55

İyi düşünmüşler. Ancak bu kez şöyle bir kavga akışacak.

Abi önde yer var geçebilir miyim?

Olmaz kardeşim yassak.

Ya geçsek ne olur ya?

Olmaz valla abi son koltuklar önde oturamaz. Verirsin farkını oturursun öne.

SADIK KÖKÖZ

12 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 13:58

Bence de Öncü Örnek Olacak Bir Davranış.
Otobüs irmaları Zaten Havayolu Şirketlerinin Bu Fiyatları Karşısında Çok Zor Tutunabiliyor.
Hayırlısı Olur İnşallah

damla y
12 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 14:02

Yani bazı otobüs firmaları var,neredeyse bir uçak fiyatına yolcu taşıyorlar.Neymiş verdikleri hizmet diğerlerinden farklıymış.Bizim milletimizde para olunca ne yapacağını bilemeyenler var.Gereksiz lükse düşkünüz.Yani yolda kulaklıkla müzik dinlemesen nolur?Zaten o parayı verip de otobüse bindiysen muhtemelen bir müzik çaların da vardır.Ya da bir film izlemesen nolur?Bence otobüs yolculuklarında önemli olan konfor(luksten bahsetmiyorum,çok pahalı firmaların bile konforsuz otobüsleri olabiliyor),güvenli yolculuk.Bilmiyorum en azından kendi adıma böyle,abartmamak lazım diye düşünüyorum.

kutlay34
12 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 14:15

Bencede o kavgalar çıkacak... Ama bu firmanın davranışını örnek davranış olarak kabul edebiliriz... Diğer firmalarda bu savaşa katılmalıdırlar... Artık otobüslerde de uçaklardaki mevcut fiyat sistemi getirilebilinir... Mesela Muğla-İstanbul 45 YTL otobüsle... Fiyat 20 YTL olacak yolcu yokken mesela İST-Muğla arası... Yolcu sayısıyla doğru orantılı fiyatta artacak 45-50 YTL'ye kadar... Bu sistem gelse şehirlerarası yolcu taşımacılığının eski günlerine döneceği kanaatindeyim...

Uçak olumsuzluğuna rağmen Pamukkale, Kamil Koç, Varan, Ulusoy, Metro gibi tanınmış firmaların yolcu potansiyelinde pek fazla düşüş yok...

ozantugbas
12 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 14:27

Ben bu uygulamanın olacağını pek sanmam ki olursa bile firmalar anca kendi özmal araçlarında yaparlarsa yaparlar.Neden derseniz Pamukkale Kamil Koç Metro gibi büyük firmalar başta olmak üzere bütün firmaların filoların büyük bir kısmını şahıs araçları oluşturmakta.Firmalarda bu şahıslarla yolcular arasında komisyoncu sıfatı taşımakta.Bu şahıs araçlarının da büyük kısmı banka kredisi ile alınmış ipotekli araçlar.Doğal olarak bu araçların her ay ödemeleri gereken bir kredi olduğunu düşünürsek bu yüzden olmaz diyorum.Çünkü bilindiği gibi otobüsçülük sektöründe yaz ayları ve bayramlar haricinde ölü sezondur.Yani para kazandıkları süre kısıtlıdır.Kışın ise çoğu seferler iptal edilmekte veya otobüs sahipleri zararına gidip gelmekte veyahut anca masraflarını çıkarabilmektedir.Malumunuz belediyeler otogarları en önemli gelir kaynaklarından biri olarak görmekte.Ha mazotta indirime gidilirse belediyeler otogar giriş çıkış fiyatlarında indirime giderse bu belki bu uygulama karada da olabilir.Yoksa yukarıda da yazdığım gibi ben pek ihtimal vermiyorum.Ki uygulama hayata geçirilse bile uzun süreceğini sanmam.Belki 1-2 ay ya sürer ya sürmez bana göre

mrtcn2
12 yıl önce - Cum 17 Ksm 2006, 14:51
KAMİL KOÇ Firmasının THY ile rekabet için Urfaya 1 YTL'ye bilet satması hakkında düşündükleriniz?

BENCE ÇOK GÜZEL BİR UYGULAMA.FAKAT DİĞER İLLERDE DE BU UYGULAMA  YAPILIRSA DAHA İYİ OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.!...

Mehmet BERBER

12 yıl önce - Cum 17 Ksm 2006, 15:13

Bu konu şu başlıkta inceleniyordu zaten. Tekrar açılmasına gerek yok diye düşünüyorum. Lütfen yeni başlık açmadan önce arama yapalım..

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=33308

slhbyrm
12 yıl önce - Cum 17 Ksm 2006, 15:19

Bence artık otobuslerin tarihe karısma zamanı geldi de geciyor bile... 3 milyonda olsa İstanbuldan mesela Elazıg a  18 saat o koltukda oturmak bir insan için ne büyük bir ızdırap hayal bile edilemez..... İnsanın şekli değisiyor.. her ilde havaalanı ve inen kalkan ucuz ucaklar olması dileğiyle....

SAMİ AĞAR
12 yıl önce - Cum 17 Ksm 2006, 17:32

Otobüs firmalar belki kendi aralarında sorunlar yaşayabilir ama sonucunda bundan yolcular karlı çıkar. Zaman ve süre açısından bakınca tabikii uçak tercih edilir. Rekabet koşullarında Otobüsü neden tercih etmemiz gerektiğini de firmalar anlatsın. Artık ne gibi avantajlar sunacaklar, göreceğiz. Umarım bu rekabet kaliteyi fiyat istikrarını ve iyi hizmeti teşvik eder.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM