Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Alan
15 yıl önce - Çrş 15 Ksm 2006, 18:21
BUR » A7.02. Mezit Tüneli, Bursa-Ankara Karayoluna 600 Metrelik Tünel Hizmete Girdi

Bursa-Ankara karayoluna 600 metrelik tünel yapılıyor

Bursa-Ankara karayolunun Mezit Boğazı mevkiinde yürütülen duble yol çalışmaları kapsamında yapılması planlanan 600 metrelik tünelin inşaatına başlandı.

İnegöl-Eskişehir karayolunun 9.6 kilometrelik bölümünün ihalesini kazanan firmanın yetkilisi Barış İkinci, yolun 6.5 kilometrelik bölümünün inşaatını tamamladıklarını, kalan kısımda yer alan 600 metrelik tünelin inşaatına başladıklarını söyledi.

İkinci, ödenek sorunu yaşamamaları durumda tüneli 2007 Eylül ayına kadar tamamlamayı planladıklarını belirterek, şunları kaydetti:
''Tünel inşaatının dışında 2.5 kilometrelik alanda yolun kenarındaki toprak yamaçlarda heyelan riski olduğu için şev desteklemeleri yapılıyor. Bu alanın bazı bölgelerinde yol 6-7 metre yukarıda olacak. Şu an geceli gündüzlü yaklaşık 50 kişilik ekiple burada çalışma yapıyoruz. 2006 yılı ödeneğimiz bitmek üzere, ek ödenek talebinde bulunduk. Eğer ödenek gelirse 2007 yılında da aynı hızla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tünelimizi 2007 Eylül ayında, kalan bölümü de 2008 yılı Nisan-Mayıs aylarında bitirip teslim etmeyi planlıyoruz.''

Kaynak:AA    

En son Akın Alan tarafından Prş 16 Ksm 2006, 03:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

A.Nibal
15 yıl önce - Çrş 15 Ksm 2006, 20:06

İsabet olmuş...   Özellikle kış aylarında mezitler bir nevi çile olmakta...

Yolun kısalması, duble olması (sürüş rahatlığı), kazaların azalma ihtimali, kar mahsuriyetinden tünelle kurtuluş vs. vs. Ekonomiyle ilgilenen biri olarak şunu söyleyebilirm ki; can kaybının yanısıra (ki önemli bir konu) yaşanan kazalar (tüm araçların toplamında yıllık) lastik yıpranması- amortisman vs. hesaplandığında kaybedilen ve harcanan paraların milli servete geri dönüşünü hafife alınmayacak ölçüde sağlar. Tıpkı açılmak üzere olan bolu tüneli gibi...  Keşke Süpürgelik tartafına da bir nevi tünele benzer bir çözüm bulunabilse.  

Mert Doğan
15 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 03:23

Şimdiye kadar otoyoldan vazgeçtik adam gibi 2+2 bir yolu bile yoktu bursanın. Zaten çevre illere ve hatta Ankara'ya başkent olmasına rağmen ulaşım konusundaki sorunlarıyla Bursa'nın üstüne büyükşehir yoktur.  

Otomotiv sanayindeki büyük 2-3 fabrika ve onlardanda büyük yansanayi konusunda devdir bursa. Türkiye'deki şehirler arasında karayoluyla ilk toplu yolcu taşımacılığının başladığı şehirde yine KAMİLKOÇ firmasıyla Bursa ama nedense havayolundan tren yolundan vazgeçtik başka bir şehre bağlanacak yolu bile yıllardır berbat durumdaydı. Ondan öncesindede Ankaraya gidişte AHİ DAĞI denen yol vardıki o ayrı bir felakatti.   Orası yerine yapılan ve onyıllardır kullanılan şimdiki yol ise yine aynı şekilde yetersiz sadece daha az virajlıydı.

Sonunda bişeylerin değişmeye başlaması güzel. İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu, Bursa hızlı treni derken birde bu çıktı. Gerçekten çok mutluyum bir Bursalı olarak. Haberi paylaşanada projeyi yapan devlet yetkililerine de teşekkür ederim gerçekten  

Batur

15 yıl önce - Çrş 29 Ksm 2006, 17:56

Alıntı:
Tünelimizi 2007 Eylül ayında, kalan bölümü de 2008 yılı Nisan-Mayıs aylarında bitirip teslim etmeyi planlıyoruz.

Yanlış hatırlamıyorsam Mezitler’de yaklaşık 11 tane köprü vardı. Bu Mezitler Bursa-Ankara duble yolununun yapımını çok engelledi hala da engellemeye devam ediyor, 2008’e kadar bekleyecez .

turker ustun

15 yıl önce - Sal 08 May 2007, 11:57

Bu inşaatlerın inşa durumu ne durumda ne kadarı bitmiş bilenleriniz varmı? Saygılarımla...

Fahri

15 yıl önce - Cum 08 Hzr 2007, 19:23

Üstün arkadasimizin yönelttigi soruyu bende sormak istiyorum. Tünel yapimi ne durumda su anda? Eylül ayina 3 aydan daha az bir süre kaldi.

Gürcan Yücel

15 yıl önce - Pts 18 Hzr 2007, 11:15

Tünel inşaatına 16Haziran Cumartesi günü gittim çalışanlara tünelin son durumunu ve eylül ayına yetişip yetişmeyeceğini sordum. Tünel yapımı için ayrılan ödeneğin bittiğini yeni ödeneğin beklendiğini ödenek gelene kadar delme işleminin durduğunu ödeneğin gelmesi ve aynı şekilde çalışmaları halinde eylül ayından daha önce bitireceklerini söylediler. 600 metre olacak tünelin 400 metresinin tamamlandığını 200 metrelik bir mesafenin kaldığını öğrendim.
Aşağıya tünelden birkaç fotoğraf ekliyorum

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

sgüner
15 yıl önce - Pts 18 Hzr 2007, 11:32
Bursa karayolu üzerindekiTünel

Geç kalınmış bir projeşyapımını öğrenince sevindim hayırlı olur...

Koray Cerit
15 yıl önce - Pts 18 Hzr 2007, 11:38

Tünel çalışmaları bittiğinde mezitlerdeki ölüm yolculuğu bitecek, çünkü acemi bir şoför orada bir araba kullanamıyor yani kendine güvenemiyor şeritleri dar olduğu için ama yeni tünel çalışması biterse çok güzel olacağına inanıyorum.

hakanda
15 yıl önce - Pts 18 Hzr 2007, 23:57

En son 30 Mayıs'ta Bursa'ya gelirken görmüştüm. İnanın çok mutluyum. Mezitlerde 3 şerit yolda hele kışın karda yolculuk çok tehlikeli oluyordu. Dağlık kesim haricinde diğer bölgelerde yollar bölündü.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara