Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Kitap alırken nelere dikkat edersiniz?
Yazar (Yazarın görüşü, popülaritesi) 8.8%  8.8%  [15]
Kitabın konusu ve türü 77.1%  77.1%  [131]
Kitap tasarımı ve sayfa düzeni 0.6%  0.6%  [1]
Kitabın fiyatı 4.1%  4.1%  [7]
Arka kapak yazısı 4.7%  4.7%  [8]
Diğer 4.7%  4.7%  [8]
Toplam Oy : 170

Cemali_16
12 yıl önce - Sal 14 Ksm 2006, 22:21
Kitap alırken nelere dikkat edersiniz ? [KÜLTÜR]

Kitap alırken nelere dikkat edersiniz?

Kitap seçmek öyle kolay iş değildir. Her kitap okunmaz değil mi?  
Bir kitap seçiminde sizi en çok ne etkiler. Hangi kriterlere göre kitap seçersiniz.
Yoksa ben rastgele kitap seçerim mi diyorsunuz.

Ben kendi görüşümü de belirteyim. Genelde tavsiye üzerine kitap alırım ama ilk aradığım kriter kitabın içeriğidir. Aynı konuyu işleyen bir kaç yazar varsa, o zaman da yazara göre tercih yaparım. Bir de kitabın baskısına ayrıca bakarım. (Kağıdının kalitesi kapak tasarımı vs.)  

Peki siz  

Not: Diğer seçeneğini seçtiyseniz ne olduğunu açıklayınız. (Yayınevi, kitabın kalınlığı vs.)

Serap

12 yıl önce - Çrş 15 Ksm 2006, 10:20

Kitap alırken 3 şey´e dikkat ederim..

1. Yazar
2. Baskı sayısı
3. Arka Kapağını okurum

ama bunlardan hariç tavsiye üzerine´de Kitap alırım..

mustaffa
12 yıl önce - Çrş 15 Ksm 2006, 10:35

Kitap seçmek çok önemli bir olay .Yanlış kitap seçersek hem o kitaba verdiğimiz para hem oru okumak için harcadığımız zaman boşa gitmiş olur bence.Ayrıca yanlış bilgilerle ve yanıltıcı içeriklerle dolu bir kitap okumanın verdiği zarar para ve zaman kaybından çok dahabüyük bir zarardır.

Ben kitap seçerken zevklerı benimkine paralel olan birkaç arkadaşımın okumuş olduğu ve tavsiye ettiği kitapları seçerim ben de onlara beğendiğim kitapları tavsiye ederim.Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok .

Konu ve tür önemlidir ama konusu ilginç gelen bir kitabın anlatımı çok kuru oılabilir.Hakeza beğendiğiniz bir yazarın o kitabı başarısız olabilir.

Ayrıca çeşitli forumlarda ve kitap sitelerindeki kitapla ilgili yorumlar da faydalı oluyor.

Ortalıkta çok sayıda açıkgöz yayınevi ve yine çok miktarda para ve zaman tuzağı kitap var o sebeple dikkat etmeli

Mine-Myra

12 yıl önce - Çrş 15 Ksm 2006, 13:07

ben külliyat okumayı sevenlerdenim.
beğendiğim yazarın diğer kitaplarını da alırım eğer beğenirsem etrafıma tavsiyeye başlarım.

best seller kitap okumam.
kendini geliştirme kitaplarına yüz vermem.
bu yaşa kadar kendim geldim bu saatten sonra da kitaplara ihtiyaç duymuyorum gelişmek için.
o yüzden zamanın harika(!) kitapları "ferrarisini satan bilge" vb. kitaplar benim için değerli kitaplar değildir.

bilimkurgu kitapları ise özel tutkumdur.
yerli yazar pek okumam...
ama şiirse mutlaka yerli şair seçerim.

ozlemyilmaz
12 yıl önce - Çrş 15 Ksm 2006, 16:59

Benim için öncelikli olan yazardır.Çünkü bana hitap etmeyen, düşüncelerini tasvip etmediğim bir kitabı okumakta çok zorlanıyorum.Ancak makalede bu ön yargım yok.Her türlü makaleyi ve köşe yazılarını rahatlıkla okurum.Yazardan sonra kitabın türü önemlidir.Bildiğim ve severek okuduğum yazarlara zaten alışık olduğum için kolaylıkla diğer eserlerinide takip edebiliyorum.Bir kitabın kaçıncı baskısının olması benim için hiçde önemli değil.Bana göre bir kitabın başarısını gösteren yani satış grafiğinden çok hitap ettiği kitle ile içeriği önemlidir.

mehmeterden198

12 yıl önce - Çrş 15 Ksm 2006, 17:10

Ben 7 numara miyopum. Gözlük kullanıyorum ve uzun süre kitap okuduğumda rahatsızlık duyuyorum.

Kitap alırken öncelikle sayfa düzenine bakarım. Kitabın yazıları yeterince büyük ve rahat okunur olmalı. Kitabın kağıdı gözü yormayacak açık renkli mat olmalı.

Çok okumak istememe rağmen ince yazılı bazı kitapları zorlanacağımı düşünerek almıyorum.

Tunc

12 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 00:53

Gectigimiz Hafta Ispanya da Bir Kitapci da Vitrin de Bu Uc Kitabi Gordum, Orhan Pamuk un Nobel Odulu Almasi Ile Kitaplarinin Vitrin e On Plana Cikmasi Gayet Dogal, 2. Kitap Ise Yazari Ispanyol..
3. Kitap Icin Bir Yorumum Yok..

Sizlerden Ricam Resimlerin Buyuk Hallerine Iyi Bakin , dusuncelerinizi ve ilk izlenimleriniz ne olur?

Benim ilk izlenimlerim...

!. Kitap daki, Kapak Baskisinda, Bulunan Turk Bayragi Bizim Standartlarimiza Uymuyor, Yazar in Kendi Kitap ina Sahip cikmasi gerekir Diye Dusunuyorum.. (Ayni Kitap in turkce Baskisi Var mi? Var ise Kapak da Bulunan Bayrak Ay ni mi?) Ben Bir Turk um ve  Boyle Gorunce Sinir Oluyorum,  Cok degerli bir kitap bile olsa, Tepkimden Almam.

2. Kitap Ise Yazari Ispanyol  yazari Francisco Veiga  On Kapak da Koymus Oldugu Turk Bayragi ve Guzelligi Icin Kendisine Tesekkur ederim..  Kitabini Henuz Almadim Ama , Almayi Dusunuyorum, Birkac kez Yazilarini Okumustum,

Ben Bu Kitaplardan Henuz Hicbirini Almadim, Ama 3. sunu Almayi dusunuyorum..
Yazarin Blog adresi burada, gormek isteyenler icin...
http://elveiga.reklam_link.com/

Sevgilerimle,

(+)

(+)

(+)

kenan kaplan
12 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 01:18

Kitap alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kural zihniyetini , düşüncesini, amacını bilmeğin yazarların kitaplarını almamaktır...Neden , Niçin...Çünki, sırf çok satıyor diye Orhan Pamuk'un kitaplarını alırsak kimliğimizi ve kişiliğimizi kaybetmekle karşı karşıya gelebiliriz...Evet arkadaşlar önce yazarını araştıracağız...Düşüncesini bileceğiz, bize uyup uymaz mı...Ama roman hikaye türünü seviyorsak uçuk kaçık konular yerine bize ders veren nasihat eden yani bizi güzelleştiren kitaplar tercih edersek kendimize iyilik yapmış oluruz...Boş vakitlerimizde değil kitap okumak için boşalttığımız vakitlerde kitap okursak faydasını göreceğimize inanıyorum.Sonrasında okuduğumuz ve öğrendiğimiz bilgileri yakın eş_dostla paylaşırsak etrafımızda ki dostlarımızada faydamız dokunur...
Güzel kitap güzel dost, zararlı kitap kötü arkadaştır.
Onun için kitaplarımızı ve arkadaşlarımızı seçerken özen gösterelim.Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim atasözü ne hoş değil mi...?

burakerkıral

12 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 12:00

1-Yazarın Kim Olduğu ve Görüşü
2-Konunun Ne Olduğu
3-Yazarın Anlatım Üslubu

Mesela ORHAN PAMUK Denilen bir yazar varmış? Tanımıyorum,bilmiyorum,okumam...

tuba h
12 yıl önce - Prş 16 Ksm 2006, 13:45

En çok konusuna dıkkat ederim içinde kendımden özümden bır şeyler bulmayacaksam zaman kaybı olarak düşünüyorum.
Kişisel tercih olarak eskı yazarlar daha cok dıkkatımı çekiyor özellıklede şairler ve şiirleri geçmişi bilip gelecege bakmakta fayda var dıye düşünenlerdenım.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET