Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Rifat Behar
12 yıl önce - Pts 13 Ksm 2006, 18:30
[İST-A1.160] - İstanbul'da Raylı Sistemlerin Devreye Girmesiyle Ortadan Kalkan İETT Otobüs HatlarıŞu ana kadar İstanbul'da hizmete giren raylı sistemlerin gereksiz kılıp ortadan kaldırdığı / değişikliğe uğrattığı otobüs hatlarını bu forum altında toplayabiliriz.

Bunu bir aşama ileri götürüp şu anda inşa halinde olan hatların devreye girmesiyle ortadan kalkması / değişmesi muhtemel otobüs hatlarını da ekleyebiliriz. Böylece hem merakımızı gideririz hem de IETT'nin ileriki hat planlamalarına / otobüs adedi ihtiyacı belirlenmesine bir nebze katkımız olur.


eng ygl
12 yıl önce - Pts 13 Ksm 2006, 18:37

T4: Taksim-Sultanahmet
56: Esentepe-Sultanahmet
ortadan kalkanlar icinde ilk aklima gelenler...

Ayrica, degisime ugrayanlar arasinda, oncelikle Kabatas'tan gecerek Eminonu yonune giden neredeyse tum otobus hatlarinin bitis noktasinin Eminonu'nden Kabatas'a cekilmis olmasi geliyor aklima.

Yine eskiden kentin kuzey kesiminden gelerek Mecidiyekoy-Sisli uzerinden Taksim'e ulasan hatlarin bitis noktasi da Taksim'den Sisli'ye ya da 4. Levent Metro'ya cekildi.

Mecidiyekoy-Sariyer hatti da kaldirildi sanki.

Ayrica, Ortakoy-Taksim ve Ortakoy-Mecidiyekoy hatlari da DT1 ve DT2 Ortakoy-Besiktas-Taksim-Sisli-Mecidiyekoy-Levent-Ulus-Ortakoy (birisi digerinin tam tersi) hatlarinin kurulusu ile ortadan kalkti.

Bir de Caglayan (46C), Gulbag (66) ve Ferikoy'den (70FE) Eminonu'ne giden otobus hatlarinin guzergahi, Taksim'den sonra Gumussuyu-Kabatas-Karakoy-Eminonu yerine Sishane-Karakoy-Eminonu olarak degistirildi.


En son eng ygl tarafından Pts 13 Ksm 2006, 19:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pts 13 Ksm 2006, 19:17

"Taksim-4.Levend" Metrosu'nun devreye girmesiyle birlikte; [50C]-[Taksim-Mecidiyeköy] otobüs hattı iptal edildi.

"Bayazıd-Sirkeci" Cadde Tramvayı'nın uzatılmasıyla; [HT10]-[Aksaray-Cağaloğlu-Eminönü] İETT otobüs besleme hattı iptal edildi.

"Sirkeci-Cevizlibağ" Cadde tramvayının devreye girmesiyle; [83C]-[Taksim-Cevizlibağ] ve [84C][Bayazıd-Cevizlibağ] İETT hatları kaldırıldı.

"Eminönü-Sirkeci" arasındaki cadde tramvayının uzatılmasıyla; [56ES]-[Eminönü-Sultanahmed] İETT hattı iptal edildi.

Ayrıca, yine "Taksim-Levend" Metrosu'nun açılmasından bir süre sonra, 69A ve 69E İETT hatları, Taksim'den geri dönmeye başladılar (Taksim-Mecidiyeköy arasında devam etmediler), ama uygulama sonradan iptal edildi ve her 2 hat da, yine eskisi gibi Mecidiyeköy'e kadar gitmeye başladılar.

Eminönü-Topkapı-(Zeytinburnu) arasındaki Cadde Tramvayı'nın çalışmasından birkaç yıl sonra, [84]-[Eminönü-Topkapı] İETT otobüs hattı kaldırıldı.

LRT hattının Havaalanı'na ulaşmasından sonra, [HTY10] İETT hattı iptal edildi.

"Kadıköy-Bahariye-Moda Nostaljik Tramvayı"'nın inşası sırasında ve sonrasında; [M1]-[Kadıköy-Moda] ring İETT hattı iptal edildi.

Akın KURTOĞLUAkın Kurtoğlu

10 yıl önce - Çrş 26 Ksm 2008, 22:17

"Zeytinburnu-Bağcılar" cadde tramvayı hattının açılmasıyla iptal edilen hiç İETT hattımız olmuş muydu?

Akın KURTOĞLU


Mustafa Noyan

9 yıl önce - Pzr 31 Oca 2010, 10:23

Zeytinburnu Bağcılar tramvay hattı açıldığında iptal edilen İETT hattı olmamıştı, aksine tramvay hattına paralel güzergah kullanan 92G ve 85G hatları Güngören'deki Bağcılar Devlet Hastanesi içine kadar uzatılmıştı; ancak metrobüs hattı Mecidiyeköy'e uzatıldığında, 85G hattı 98G ismini alarak bir süre Bakırköy istikametine çalıştırıldı, kısa süre sonra da iptal edildi.ANA SAYFA -> ULAŞIM