Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 23:40
İST » G1.29. 'Herkese Bir Akbil, Her Otoya Bir OGS' Tarzı Bir Kampanya Düzenlenebilir mi

Alıntı:
istanbul genelinde bir kampanyanın başlaması için wowturkey olarak bir girişim yapalım.
HERKESE BİR AKBİL HER OTOYA BİR OGS
slogan böyle olur ise fiyatlar belli bir süre maliyet üzerinde tutulur ise hem akbil hemde ogs ben hem trafiğin hemde akbil olayının çok ciddi bir bölümü aşılmış olur

Siteye, üstteki şekilde bir teklif geldi. Aslında üzerinde durup da düşünüldüğünde, son derece makul ve mantıklı bir slogan... Slogandan öteye, çok faideli bir çözüm...

Br zamanlar gazeteler ve diğer özel kuruluşların, çeşitli kampanyaları olurdu (hâlâ da var galiba...) Tabak-çanak, ansiklopedi, masa örtüsü, kitap vs.. tarzından hediyeler dağıtılırdı. Aslında, normal şartlar altında düşünüldüğünde; İstanbul halkına, üstteki slogan paralelinde şekillenecek bir kampanya ile, bu tarz fevkalâde işe yarar cihazların da hediye edilmesi çok güzel olur.

Halen Akbili olmayan milyonlarca İstanbullu mevcut... Böyle bir kampanya ne derece yürür? Bu işe sponsor olabilecek yüreklilikte firmalar bulunabilir mi? Yoksa, işin ticaret boyutunu keşfederek kampanyayı kendi şahsî emellerine alet edecek birtakım tiplerin türemesine mi yardımcı olur? (Belki, işi garantiye almak için, meselâ; kredi kartlarında belli bir puanı yakalayan müşterilere akbil ve OGS cihazı verilme seçeneği düşünülebilir).

Akın KURTOĞLU

Süha
12 yıl önce - Cmt 11 Ksm 2006, 00:50

Aslında uygun bir fiyata indirgenerek herkesin arabasında OGS mevcut olabilir.Yalova da bile çok satılmakta OGS bankaya almak için başvurdugumuzda ellerinide kalmadıgını bildirmişti.OGS herkezde olunca böylede Türkiyenin neresinde olursa olsun bekleme zaman kaybı olmayacak.Ayrcı gişelerde uzun kuyruklar olmayacak umarım.  

Akbil meselesine gelince galiba İBB akbili kaldırıp yerine kartlı sisitem yapcakmış sitede tartışmıştık bu durumu galiba sanırım bursa  Büyükşehir belediyesi gibi yapcaklar.eger Akbil dagıtımı olursa o akbillerin kartların ufak bir ücret karşlıgı takas edilmesinden yanayım.O elde kalan kabiller tekrar kullabilceginden okullara,otoparka (Yalova Belediyesi Sadece Otopark işinde kullanmakta ) vb. gibi dahda çok yerde hayata geçebilir.Biletlere fazla ücret ödememek için bir kampanya şart.  

Ferhat Ersoy
12 yıl önce - Cmt 11 Ksm 2006, 00:58

Bence de OGS sistemi ile gişelerdeki trafik asırı derecede rahatlar ve her aracta olduğunu dusunursek,gişelerde trafik yok denecek kadar az azalır..Ama kampanya+iyi bir organizasyon+tanıtım ve makul fiyatlar..

Akbil sistemi de yaygınlastırılmalı ve kapsamı genısletılmelı..Böylelikle bılet basımı ıcın kullanılan kagıt yok olur dolayısıyla agaclarımız daha fazla kesılmekten kurtulur.

recai metilli

12 yıl önce - Cmt 11 Ksm 2006, 10:59

Akbil'in yaygınlaşması kolaylık ve çabukluk açısından çok önemli, otobüslere binişte çok serilik sağlıyor, böylece otobüslerin durakta bekleme süreleri azalıyor. Bazı duraklardaki otobüslerin beklemeleri (ki durağı en önüne kadar gitseler biraz rahatlama olur) trafiği bile tıkıyor. Bunun dışında ÖHO'lar istemezseniz bilet verme gibi bir uygulamaları olmadığından, hem İETT ve hem de kamu gelir kaybı meydana geliyor. Bu kayıtdışılığı da engellemesi açısından faydalı olur. Bir de aktarma da sağladığı fayda inkar edilemez. (Ben aslında mümkün olabilirse akbil ile meşrubat otomatlarından meşrubat ve bisküi alma, yine otomatlardan gazete alma gibi bir çok yerde kullanılmasını, daha da işleri gidersek dolmuşlar ve minübüslerde de mutlaka akbil -aktarma imkanı da tanınarak- kullanılmasına geçilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Birinci köprünün sadece OGS geçişlerine açık olması zaten OGS satışlarını arttırmışken, kampanyalarla satışının arttırılmasının mümkün ve pek faydalı olacağı açıktır.

Engin

12 yıl önce - Cmt 11 Ksm 2006, 12:11

Aslında şöyle bir sorun var,
Alıntı:
.Yalova da bile çok satılmakta OGS bankaya almak için başvurdugumuzda ellerinide kalmadıgını bildirmişti.
ailem bu sene İstanbul'a taşındığında yaptığım ilk iş onlara birer akbil almaktı. Ama tahmin ettiğimden çok çok zor oldu. Hangi gişeye sorduysam kalmadı diyordu! Tam 4 gün sorduğum her gişeden bu yanıtı almış, en son sanırım Eminönü'nde bir tane bulmuş, ikinciyi de daha baika bir gün Taksım'den alabilmiştim!  

Yahu Akbil üretmiyor musunuz dediğimde geliyor bitiyor abi diyordu hepsi. Sene ortasında böylesinle bir sorun ile karşılaşmak hem otobüse bilet-para ile binen her adama "bu adamlar niye akbil kullanmaz?" sorumun cevabı olmuş, hem de İstanbul hâlen mi bu kadar göç alıyor, akbil nasıl olurda çıkalı kaç sene ardından bu kadar satıyor diye düşündürmüştü.

Yani kampanyadan bile evvel mevcut sistemi düzgün işletsek, epeyi bir kişi akbillenecek. Bizim gelir düzeyi İstanbul da toplu ulaşımın ekonomikliğini önemli kılıyor. Kılıyor ki uğraştım. Ama hani maksat trafik sorununu çözmekse, sadece Serçe'si olan vatandaşı değil, Mercedes'i olan vatandaşı da arabadan cezbedmek gerekir, bu da dört gün akbil peşinde koşmak ile pek mümkün değil.  

ilyas aydın türken

12 yıl önce - Cmt 11 Ksm 2006, 12:47

Belediyenin raylı ulaşım duraklarına entegre otopark alanları oluşturması/inşa etmesi ve bu otoparklara akbil kullanılarak park edilebilmesi, yine aktarmalarda olduğu gibi park+ulaşım bedeli entegrasyonu sağlanması, birçok insanın özel aracını enazından bulunduğu semt içerisinde tutar, raylı ulaşımın katettiği ulaşım omurgalarına özel araç çıkışında bir azalma sağlayabilir kanaatindeyim. E-5 karayolunun her iki yakasındaki hummalı faaliyette bu hususun göz önüne alınması gerekirdi diye düşünüyorum...

ali_bozoglu

12 yıl önce - Cmt 11 Ksm 2006, 12:53

Sevgili Akın sen çok güzel bir insansın çünkü güzel düşüncelere sahipsin İstanbul'da yaşayıpta Akbil'i olmayanlara şaşıyorum karada denizde bilmiyorum havada da geçiyormu ? Sevgili Akın Kredi kartları Banka kartları hep ihtiyaçtan doğmuştur. 1960'lı yıllarda belkide ondan öncesinde  Amerikada şu anda ülkemizde olduğu gibi kapkaç olayı o kadar artmış ki insanlan yanlarında para taşımaya korkmuşlar bunun için çareler aramışlar para yerine geçen kartlar bulmuşlar uygulamaya koymuşlar çok eskiden tarihini hatırlamıyorum bir büyüğüm Amerikaya gittiği zaman parasını bir bankaya yatırmış hemen oracıkta fotoğrafını çekip banka kartı vermişler şimdi akbil minibüs hariç tüm ulaşım araçlarında geçiyor para taşımak zahmetinden kurtarıyor bozuk para derdi var adam bozmak gemi kalkar  bilet almak jeton almak için vakit kaybını da önlüyor çağdaş bir olay tıpkı OGS gibi eğer istanbul'da her arabada OGS olsun köprülerde trafik yarı yarıya azalır vallahi ben hem akbil aldım hemde OGS OGS'yi alalı belki 6 ay oldu ya birdefa yada iki defa kullandım arabamda duruyor Kadıköy'de oturuyorum karşıya geçerken bozuk para derdi  para üstünü alma gibi derdimde olmuyor çok keyifli gerçekten çağdaş bir uygulama katılıyorum akbil zannediyorum amaçına ulaştı OGS'de amacına ulaşmalı trafik yoğunluğunda harcanan benzini dikkate alırsanız ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyacaktır

Mehmet BERBER

12 yıl önce - Cmt 11 Ksm 2006, 13:43

Kara taşıtlarında OGS ve İstanbul'da yaşayanlar için de Akbil'in yaygınlaştırılması gerçekten de gerekli ve de çok faydalı olur.

Aslında millet olarak teknolojik ürünleri kullanmayı seviyoruz fakat maalesef biraz tembeliz. OGS cihazını almaya üşeniyoruz, halbuki alınca çok büyük bir rahatlık sağlıyor.

Akbilde de benzer durum geçerli. Ben henüz 4 yıldır İstanbul'dayım ve ilk geldiğim haftalarda akbilimi aldım. ( O dönemde işe servisle gidiyor olmama rağmen). Fakat doğduğundan beri İstanbul'da yaşayan ve hergün toplu taşıma vasıtalarını kullanıp hala akbili olmayan insanlar var. Geçenlerde bir arkadaş toplu taşımanın pahalılığından bahsediyordu, detayına girince akbil kullanmadığını anladım(doğuştan İstanbullu olmasına rağmen). Aktarma sisteminden haberi bile yokmuş. Şimdi akbil kullanıyor ve de çok mutlu.  

Kısacası günlük hayatımızı kolaylaştıran OGS ve akbil ürünlerini herkese yaymak için kampanyalar düzenlenmesi gerekiyor. Bunu sağlamak için bu cihazların kullanım alanları genişletilebilir ve de insanların bu cihazları elde etmesi kolaylaştırılabilir.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 12 Ksm 2006, 03:59

Büyük marketler, belli kotaları aşan müşterilerine çeşitli hediyeler veriyorlar (tiyatro/sinema bileti, bedava alışveriş hakkı, hatta kimileri tatlı bile vermekteler ). Belli bir rakamın üzerine çıkan alışverişlerde belediye-market işbirliğiyle Ak-Bil hediyesi alternatifi de olabilir. Bunun gibi, imkân olan birçok durumdan faydalanarak, halka hediye Ak-Bil dağıtımı bir kampanya şekline dönüştürülebilir. (Düşünüldüğünde, kampanya çerçevesinde benzer birçok alternatif daha bulunabilir).

Akın KURTOĞLU

abhazyalı ugur
11 yıl önce - Sal 03 Tem 2007, 04:06

Degerli arkadaşlar
Beyazıd duragında her gün carşıdan gedikpaşadan yüzlerce insan biniyor belki fark ediyorsunuzdur gişenin önünde devamlı kalabalıktır.Ama orda devamlı calışan o insanlar bir günde şu yan taraftan bir akbil alayım demiyorlar belki tek tranvay ile evlerine gidiyorlar yada Akbil taşımak istemiyorlar yada para baglamak istemiyorlar

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM