Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mehmet Kasım
15 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 11:26
[İST-C9.43] - Proje Yönetimi Felsefesiyle, Projeler Nasıl Daha Hızlı Hayata Geçirilebilir?Başta İstanbul Ulaşım ile ilgili olmak üzere binlerce proje yapılıyor , çiziliyor.Bu zaman kadar yüzlerce güzergahta Metro,Tramvay,LRT,Monoray,Füniküler  projeleri yapıldı.

Etüd , avn , fizibilite , uygulama gibi binlerce proje deryasının içindeyiz.Her dönem değiştikçe herkes kendi projeleriyle gelip diğerlerini çöpe atıyor.

Bir de STK'ların ve bizim gibi meraklılarında amatör de olsa proje önerileri var.

Ortalık proje kaynıyor.

Peki projelerin hızlı bir şekilde  hayata geçirilmesi için neler yapılabilir ?

Proje Yönetimi nasıl olmalı ?


İBRAHİM DİLBER
15 yıl önce - Pts 02 Tem 2007, 16:23

Bahsedilen konu hem zaman açısından hem de kaynakların verimli kullanımı açısından çok önemli. Toplu taşımayı teşvik edecek, taşıma türleri arasında entegrasyonu arttıracak şekilde projeler öncelik sırasına konmalı ve mümkün mertebe zamanında bitirilmeli. Modern proje yönetimi ve simülasyon tekniklerine,yazılımlarına ağırlık verilmeli.
Bu arada finansman planlaması da çok önemli. Ödenek yetersizliği sebebiyle malesef ülkemizde başlanmış birçok proje askıda kalabiliyor. Ayrıca hukuki süreçler de çok önemli. Örneğin Esenyurt-Avcılar yolunun yaklaşık 3 kilometrelik bir kısmı istimlak sorunları yüzünden yıllardır bitirilemiyor. Yani projelerin teknik, mali ve hukuki boyutları bir arada planlanmalı.


ANA SAYFA -> ULAŞIM