Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burçin.
15 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 09:58
[İST-F2.20] - Şirinevler-Yenibosna Arasındaki Akıllara Ziyan Yan Yol Uygulaması

Aslında Şirinevler'den de önce giriyor otobüsler bu yan yola. Tüm otobüsler, minibüsler girmek zorunda uygulamadan anladığım kadarıyla. Adım adım ilerliyor yol. Böyle saçma birşey olamaz. Toplu taşıma kullanıcılarına eziyet! Normalde 5 dk'da geçeceğiniz yolu en az 20-25 dk'da geçiyorsunuz.

Durumu ispatlamak için fotoğraf çekeyim dedim ama, yan yolu pek de görüntüleyemedim. Şimdi bu fotoğrafa bakıp, baksanıza E-5'in haline, bir farkı var mı, demeyin. E-5'in yoğunlaştığı bir anda çekmişim, yoksa akıyordu gayet güzel.

(+)

Ben de E-5'den gitmek istiyorum, banane!

Mehmet BERBER

15 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 10:27

Aynı durumdan ben de şikayetçiyim.

E-5 yanyol çalışmaları birçok yerde otobüs duraklarının kilitlenmesine sebeb oluyor. Özellikle Şirinevler, Merter ve Cevizlibağ durakları çok vahim bir hal aldı. Topu topu 2 şeritlik bir yerde hem otobüs durağı hem minibüs durağı olur hem de E-5'e yeni katılacak özel araçlar da aynı yerden geçmek zorunda bırakılırsa olacağı buydu. Yeni yanyolların açılması toplu taşıma araçlarının seyir süresini arttıracağına azalttı. Özel araçla E-5'ten transit geçenler için bir nebze iyileşme olmuş olabilir.

Üstte Burçin'in anlattığı durum aslında 28 Ağustos'ta Burç'un Trafik fotoğrafları başlığına koyduğu fotoğrafta daha kolay anlaşılıyor.
Mesaj: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=322269#322269
Alıntı:

park alanı olarak kullanılan kısım otobüslere ayrılacak

Burç "park alanı olarak kullanılan kısım otobüslere ayrılacak" demiş fakat bu kısım(fotoğrafta solda görülen araçların park ettiği bölüm) mecburi İETT ve minibüs yolu olarak kullanıma açılmasına rağmen hala park yeri olarak kullanılıyor Umarım bir an önce bu soruna bir çözüm bulunur.

Burç

15 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 10:42

Dün gece dokuzdan sonra Mecidiyeköy'den, Şirinevler yanyola kadar
gelmem sadece 20 dakika sürdü. Ancak bu noktadan, 600 metre sonraki Yenibosna durağına
gidişimiz 12 dakika sürdü. İş çıkışı saatlerde bu bir duraklık mesafe sanırım birçok insanı
tümden çıldırtmıştır.

Bahsedilen 12 dakika süren mesafe öndeki üstgeçit ile arkadaki üstgeçit arası :

(+)

çözüm :
1) minibüslerin bu durakta oldukları yerde durup korna çalmaları engellenmeli,
   mümkünse tümden bu noktaya ve hatta şehir içine hiç sokulmamalı.
2) Yanyol olarak planlanan bu yolda, çift taraflı park yapılması yasaklanmalı veya zaten
   yasak ise yasak uygulanmalı.
3) Bu bir duraklık mesafe boyunca yanyola giren tek sokak kapanmalı.

mcagri
15 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 10:53

Alıntı:
Şirinevler'de Yan Yol Bağlantı Yoluna Karıştı, Trafik Tıkandı   09/11/2006  

İstanbul trafiğini rahatlatmak için yapılan bazı düzenlemeler, kural tanımaz minibüs-otobüs ve taksi sürücüleri ile yolu tıkadığını bile bile yollara gelişigüzel park eden vurdumduymaz özel araç sürücüleri yüzünden ulaşımın daha problemli hale gelmesine sebep oluyor.
Şirinevler'de belediye otobüslerinin yan yola girmesinin zorunlu hale getirilmesi bölgede trafiği felç etti. Buna ek olarak bir de E-5 karayolu ile Yenibosna'ya giriş yolları arasındaki bağlantılar bariyerler vasıtası ile kesilince Şirinevler-Yenibosna hattında ulaşım adeta durma noktasına geldi.
Özellikle akşam saatlerinde araçlar bir duraklık mesafeyi, yan yola sağlı sollu park eden özel araçların yolu tıkaması yüzünden 1 saatten fazla bir sürede alabiliyor. İstanbul'da toplu taşımanın önemli aktarma istasyonlarından Şirinevler-Yenibosna bölgesindeki trafik sorununa bir türlü çözüm bulunamıyor. Son yapılan uygulama ise trafiği şimdiye kadar görülmedik bir şekilde etkiledi.

Geçen hafta, önce toplu taşıma araçları için yan yola girme zorunluluğu getirildi, hemen arkasından E-5 karayolu ile Yenibosna'ya giriş sağlayan yollar arasındaki tüm bağlantılar bariyerler vasıtasıyla kesildi. Binlerce taşıtın E-5 karayolu yerine yan yolu kullanmaya çalışması trafikte uzun süreli kilitlenmeleri beraberinde getiriyor. Ancak bu bölgede trafik akışını sağlayan yan yol, üç araç geçişine elverişli olmasına rağmen sağlı sollu park eden araçlar yüzünden tıkanıyor. Çekiciler park yapmış araçları kaldırmaya yetişemiyor. Çünkü çekicilerin kaldırdığı aracın yeri hemen bir başka araç tarafından dolduruluyor. Hiçbir sürücü de 'trafiği tıkıyorum' diye düşünmüyor. Kural tanımaz ve umursamaz sürücüler yüzünden Şirinevler-Yenibosna arasında ulaşım özellikle akşam saatlerinde 1 saatten önce sağlanamıyor. Tıka basa toplu taşıma araçları içinde bu yoğunluğa maruz kalan yolcular isyan etme noktasına geldiklerini belirterek, yetkilileri bu soruna çözüm bulmaya çağırıyor.

Zaman Gazetesi

Sıtkı ÖZCAN

nihat bağı
15 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 17:46

cevizlibağ-şirinevler-kuleli arasındaki yanyol uygulaması tamamen bir işkenceye dönüşmüş durumda.tüm toplu taşıma araçları yanyollara sıkışiyor.bu iş sadece özel aracı olanlara yaradı.pik saatler harici kuleli cevizli bağ arası maximum 15 dakika sürerken yanyol yüzünden zaman zaman bu yol iki katına çıkıyor.hem insanlara toplu taşıma arçlarını kullanın diyorlar.hem de kullananlara işkence çektiriyorlar

yılmazz

15 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 18:30

Ben Cevizlibağ'dan Şirinevler'e kadar olan yerden memnunum çünkü;Şirinevler'e gelindiğinde ordaki akıcılığı özlüyosunuz bir anda.Şirinevler durağında minibüslerin yol için ayrılan 2 şeridi kendilerini durak olkarak benimseyip yolun ortasında durması yan yol yapımından önceki tarihlere dayanıyor.Zaten şimdide bu alışkanlıklarını devam ettirerek yan yol trafiğini arap sacına çevirme işine daha çok kişiyi eklemeyi başardılar.Şirnevler'de bu trafik magandalarına bir çözüm bulunamazsa Şirinevler-Ataköy kavşağından itibaren durağa gitmek bir işkence olarak devam edecek.Birde Şirinevler Kuleli arasındaki mesafede yapılan parklar bu mesafeyi çekilmez hale getiriyor.Tabi bunun başlıca nedeni ordaki büyük markaların dükkanları.Bence burda farklı bir çözüm üretilmeli yakınlara bir yere bir park alanı açılması bu çözümlerden biri ama malesef yer ve imkan yok gibi bu aradaki mesafe için tek diyebileceğimiz şey şuna için allah bizlere sabır versin ve yöneticilerde en kısa zamanda çözüm bulsun.Her şeye sabır gösterebiliriz ama bununda bir sınırı var.

Mehmet Kasım
15 yıl önce - Prş 09 Ksm 2006, 21:34
inşaa

http://www.yapi.com.tr/turkce/Haberler_Detay.asp? ...wsid=49428

konu ile ilgili bir haber.

sanırım buradaki problemin kaynağı , inşaatın hala devam ediyor olması.düzenleme tamamlanınca rahatlama olacağını tahmin ediyorum.tıpkı cevizlibağ-merter arasındaki gibi.

bir şeyler yapılıyor çünkü.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 00:44

Alıntı:
Kural tanımaz ve umursamaz sürücüler yüzünden Şirinevler-Yenibosna arasında ulaşım özellikle akşam saatlerinde 1 saatten önce sağlanamıyor. Tıka basa toplu taşıma araçları içinde bu yoğunluğa maruz kalan yolcular isyan etme noktasına geldiklerini belirterek, yetkilileri bu soruna çözüm bulmaya çağırıyor.

İstanbul geneline yayılan, şehirli olma bilincine asla erişememiş, içimizde yaşayan, bizlerle aynı havayı soluyan, ama adeta birer parazitten farksız olan kuraltanımaz bu sürücülere, artık birilerinin kuralları gerekirse acımasızca hatırlatmasının vakti geldi de geçmiyor mu sizce de? Maddî anlamda hakikaten canı çok çok fazla derecede acıtacak bir uygulamanın oturtulması gerekli mutlaka... Gözünün yaşına bakmadan!... Gerekirse, binlerce lira tutarında çıldırtıcı cezalar vererek...

Diğer İstanbullular'ın haklarını gasbetmenin karşılığında; sarsıcı ve son derece yüklüce bir miktar maddî kayıpla karşılaştıklarında, bu densizliklerini ve düşüncesizliklerini devam ettirebilecekler mi bakalım bir daha? "Bir musibet, bin nasihatten iyidir" şeklindeki atasözümüzü hatırlatmanın tam da vaktidir...

Akın KURTOĞLU

Burçin.
15 yıl önce - Sal 14 Ksm 2006, 21:52

Saat 14 civarı geçtim bugün bu yoldan. (İsyan edip bu başlığı açtığımda da aynı saatte geçmiştim.) Şirinevler-Yenibosna arasında akıcılık sağlanmış durumda. Yolun solunda park halinde araç yok artık. Ama yine de tek şerit halinde ilerliyordu yol. Ataköy sapağından Şirinevler’e kadar olan problem ise sürüyor. Bu sefer görüntülemeyi başardım.

(+)

Gördüğünüz gibi E-5 bomboş. Adama gülmezler mi, boş yol dururken neden orada sıkışıp kalıyorsunuz diye. E-5’ten gitseler olmuyor, yan yola sokuyorlar almıyor.

Görülen sıkışıklığın başında kendinizi otobüsten atıp, Şirinevler’e yürüyerek ulaşıyorsunuz. Şerit anlayışı diye bir şey olmadığına dikkatinizi çekmek istiyorum. Problem yolun ortasında kalan minibüs durağı sanırım.

çözüm:
1) Minibüs durağını yok etmek!

Mustafa Noyan

15 yıl önce - Sal 14 Ksm 2006, 22:36

Alıntı:
Adama gülmezler mi, boş yol dururken neden orada sıkışıp kalıyorsunuz diye. E-5’ten gitseler olmuyor, yan yola sokuyorlar almıyor.

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr116/Burcin_Sirine ...oncesi.jpg
Fotoğrafdaki yolun kralı(!) Ikarus otobüsü farkettiniz mi?

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM